Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł nie podaje pelletu


jacekje1975

Rekomendowane odpowiedzi

Sądziłem że w pracy ciągłej na 1 biegu spali mniej, aż dziwne. 

Ja wpuszczam w instalację tylko tyle ale trzyma temperaturę jeszcze od słońca które grzało do południa. I wtedy jest w pracy ciągłej. 

Screenshot_20201017_174532.jpg

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec spala dużo bo

 

wykonuje dużo cykli odpalania  / wygaszania, często w kilkuminutowych odstępach; a robi tak dlatego bo

 

nie masz właściwego sterowania nagrzewania buforem. Jak masz jeden czujnik to co spłynie kilka litrów zimnej wody z instalacji to trafiają one do kotła i obniżają temp wody w piecu i kocioł znowu się załącza. Poczkeaj na st-21 co miałes kupić, podłącz i skonfiguruj prawidłowo i 90% twoich problemów powinno zniknąć

Na jakieś ultra małe spalanie nie licz. ja grzeje 100 metrów + CWU i z tego co widze średnia z ostatniego tygodnia to worek/dzień

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jacekje1975 napisał:

Wczoraj pracował przez cały dzień bez wygaszania ,dziś na razie też się nie wygasił 

Autor pisze, że kocioł pracuje cały czas bez wygaszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KarolBl mam taką nadzieję że po montażu sterownika do bufora będzie ok , i też się zgadza że kocioł pracuje cały czas bez wygaszania .Przeszedł w stan czuwania wczoraj około 22 i dziś rano nadal jest w stanie czuwania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak na 3 nie dawał rady zagrzać bufora i instalacji jednocześnie. Poszukaj tego obniżenia mieszacza po dogrzaniu domu w sterowniku i1, a po założeniu sterownika bufora sytuacja jeszcze minimalnie się powinna polepszyć. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale chodzi o to że masz wpuszczane 38 w momencie dogrzewania do tych ustawionych w domu 21-21,5 i w momencie sygnału dom dogrzany czyli rozwarcia styku mieszacz przymyka się i obniża wpuszczana temperaturę w grzejnik do np. 33 i czeka na sygnał z pokojowki ze trzeba ponownie wpuścić 38. W ten sposób nie przegrzewasz domu i wydłużasz czas między odpaleniami wolniej pobierając ciepło z bufora. I tak w kółko Macieju. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te ustawienia znajdziesz w menu instalatora w i1

musisz najpierw wybrać właściwy typ termostatu pokojowego (jaki masz ten termostat, albo zwykłych albo z komunikacją RS?), potem w ustawieniach zaworu wskazać które wejście termostatu, potem wybrać "obniżenie pokojówki" i zadajesz o ile stopni ma być mniej na mieszaczu po osiągnięciu temperatury. Ja z tego korzystam i fajnie to działa

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wg instrukcji jedziesz, jako inny dwustanowy termostat pokojowy, i potem szukaj tego "obniżenie pokojówki"

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że obniży o 20 stopni względem zadanej zaworu. przestaw na 6-8 stopni

ale to zadziała tylko jeżeli:

1. masz poprawnie podpięty i skonfigurowany termostat

2. termostat pokojowy osiągnął zadaną temperaturę

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam sterownik st-21 bufor podpięty ustawiłem parametr A2- 60 C parametr A3 -48 C ,teraz testuje ,ale już widać że kocioł po osiągnięciu zadanej temperatury wyłącza się  oraz gdy parametr A3 osiągnie to się załącza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i dopiero teraz zobaczysz róznice spalania

Powiedz mi jeszcze czy po dogrzaniu dołu do 60stopni pompa Co w piecu nadal pracuje? Wiem że piec się wtedy wygasza, ale pompa chyba cały czas chodzi? kiedy się wyłącza?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, cały czas chodzi i wychładza bufor - wymienia wodę pomiędzy buforem a piecem, aa ten kociołek jest wybitnie kiepsko izolowany. Jest parametr od minimalnej temp załączania pompy, zmień go na taki jaką masz temperaturę zadanej góry - 60stopni

Piec daj na 68 stopni powiedzmy

sam mam w ten sposób, na razie nic ciekawszego nie wykombinowałem. Chyba że ktoś wie jak zrobić żeby na sygnał z termostatu pokojowego piec się nie tylko wygaszał, ale też wyłączał pompę

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Mam od jakiegoś czasu  problem z podawaniem pelletu.

Raz była sytuacja, że nie czyściłem koszyczka przez dluższy czas, zapomniałem. Zrobił się spiek, pumeks. Kocioł podał pellet, zrobiła się górka i jakby zablokowała zsyp ze ślimaka. Tak jak tutaj na zdjęciach w temacie. Wyczyściłem, pomogło.

Kilka razy miałem już sytuację, że słychać że silnik przy podajniku ślimakowym pracuje, ale pellet się nie sypie. Próbowałem dawać nowe rozpalanie, ale to trwa, bo musi przejść procedurę wygaszania. Próbowałem też jakby przepchać podajnik od strony komory spalania jakimś elastycznym drutem. Pomaga, ale upierdliwe.

Co może być przyczyną? Pellet sprawdzony,  bo Lava. W tamtym sezonie nie miałem z tym problemów. W tym już chyba z 5 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie w tej Lavie jest zbyt długi pellet i klinuje Ci się to przy zrzucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak włączyć tryb ręczny? W instrukcji tego nie widziałem.

Co do czyszczenia podajnika, to raz wyciągnąłem wszystko odkurzaczem kominkowym (pozostałość pelletu), wyczyściłem. Pomogło może na tydzień.

W ubiegłym sezonie nie było wcale takiego problemu, więc nie wiem czy to kwestia długości pelletu, palę cały czas tym samym.

I jeszcze pytanie. Bo po przeniesieniu kotła w nowe miejsce (inny komin) wyskakuje błąd 03, czyli za niska temperatura spalin. Czy to może być związane z tym, że kocioł pracuje, podajnik się blokuje, według sterownika pracuje dalej, nie ma paliwa, nie ma spalania i stąd ten błąd? Czy jeszcze dodatkowo inna przyczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przez ostatni miesiąc częściej siedziałem przed piecem niż przed telewizorem. Wieczny błąd 03. Serwisant co jeden to lepszy i rozkładali ręce, wymieniali płytę główną, zapalarkę, silnik i problem ciągle się pojawiał. Problem przenieśli na jakość pelletu dlatego też blokował się ślimak.... co według mojej opinii i logiki jest błędną diagnozą. Skoro blokuje się ślimak to dlaczego komora zasypana była pelletem??? Ślimak blokował się bo pellet nie miał już gdzie ujść. U mnie dodatkowo przez blokadę ślimaka wypadał silnik... Idąc wstecz doszedłem do problemu bez pomocy serwisu...

1. Dlaczego wypada silnik - bo blokuje się ślimak

2. Dlaczego blokuje się ślimak - bo komora spalania i rura podająca pellet jest zawalona pelletem

3. Dlaczego jest tyle pelletu? - bo jest problem z zapłonem. Zapalarka działa dlatego nie wywala błędu 12 ale zapłon jest na tyle biedny że pellet się tli a potem już nie odpala.

Problemm okazało się położenie zapalarki w przewodzie. Jakimś dziwnym trafem została cofnieta. Przesunięcie jej bliżej wylotu i ułożeniu pod odpowiednim kątem sprawiło że na 40 rozpaleń - 40 z sukcesem i nigdy więcej błędu 03. Może komuś to też pomoże ?

Edytowane przez Barczyk875
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam od paru dni ponownie mam problem z kotłem, tym razem jest to zwęglony pellet .Próbowałem regulować kocioł zmniejszając dawkę pelletu oraz zwiększając nadmuch ale bez efektów .

IMG_20210215_191800.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.