Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Heitz Bio + Kipi 26KW - prośba o ocene ustawień


kruszan

Rekomendowane odpowiedzi

@Kruszan, mam taki sam sterownik... @sambor ma rację, porównuj parametry moje z twoimi...

parametry serwisowe.jpg

----------------------------

parametry użytkownika.jpg

praca.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dino49 u Ciebie jest to "szybkość podawania podajnika" u mnie jest to "Wydajność podajnika" ta wydajność określana jest na podstawie ważonego pelletu po wykonaniu testu podajnika, więc jeśli zmienię bez pokrycia z testem to oszukam inne parametry ale paliwa będzie sypał tyle samo, to nie wpłynie na wolniejszą lub krótszą pracę podajnika pelletu. Po to wykonuje się ten test aby dokładnie sprawdzić ile daje pelletu (zrobiłem 5 x 6 min i za każdym razem podawał niemalże tyle samo +/- 20g) i na tej podstawie dobiera inne parametry. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

z instrukcji:
Czas pracy podajnika wyliczany jest automatycznie w zależności od wymaganej aktualnej mocy palnika, wydajności podajnika i kaloryczności paliwa.

Może lepiej stopniowo i powoli zwiększyć kaloryczność paliwa? wtedy palnik powinien dozować go sobie mniej bo i paliwo lepszej jakości?

Ewentualnie zmniejszę jeszcze moce maksymalną, średnią i minimalną - zauważyłem @robin60, że zmniejszając moc strumień paliwa maleje więc palnik się dostosowuje.

względem regulatora ciągu kominowego to RCW DARCO czy to na rurę czy w miejsce wyczystki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dostosowuje się bo nie ma wyjścia ale według mnie nie tak do końca jest . Dlatego pytałem w poprzednim poście , że masz poobserwować , jak palnik będzie na 20 kw jaki jest strumień podawania paliwa , powinien być w okolicach 3,6/3,8 kg/h. jak taką wartość odczytasz to jest OKI. Kaloryczność zrób na 5,3

W kwestii Darco lepiej na rurę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na noc dla testu ustawiłem kaloryczność na 5,5kWh/kg, przy 15kW strumień paliwa wynosił 2,3kg/h. temperatura ~170/175' więc ciut mniej niż poprzednio. Zamówiłem RCK i oglądałem te zawirowywacze, poczekam na efekt rck i będziemy myśleć dalej.

Strumień przy 20kW i kaloryczności 5,5 kWh/kg wynosił 3,5kg/h. Czyli pokrywa się z tym co napisałeś.

Dziękuje wszystkim za pomoc, mam nadzieję, że finalnie moja instalacja, ustawienia i efektywność pracy będzie miała w końcu "ręce i nogi" efekty już powoli widać, pelletu już ubywa wolniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

RCK założony, ma co robić bo przy 10Pa "pracuje" nawet jak piec jest wyłączony :) generalnie spaliny wysokie 160'~170' w piku do 180'. Następnym krokiem ten zawirowywacz spalin, znalazłem schemat Bio 17, mój po oględzinach wydaje się taki sam, więc jak rozumiem opcja wsadzenia "czegoś" co spełni swoje zadanie do rury wylotowej/czopucha.

Takie powyginane blachy zrobił bym sam, a co proponujecie w tą rurę? Jakiś świder? brak mi pomysłu

116347314_Zrzutekranu(11).thumb.png.8a65331d3b5535d246e211a01321ba66.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to świta mi idea, centralnie umieszczę stalowy pręt zwykły lub gwintowany, kawałki płaskowników dospawam do pręta lub nakrętek aby móc regulować ich odstęp obracając... jutro powstanie jakiś prototyp, może coś jeszcze doradzicie lub ocenicie i wyjdę z tym piecem na prostą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sam czopuch raczej nic bym nie pchał ,skupił bym sie bardziej na wnętrzu kotla  ,bo ewidentnie wymiennik bardzo ubogi .Ja bym dal jakieś zawirowywacze na półce nr .13  .Dodatkowo  położył bym jeszcze  poziomo cegly szamotowe na żeliwnych  przegrodach  oznaczonych  nr 14 ,tak zeby bardziej wystawały .No i naprzeciwko palnika dalbym też cegły szamotowe tylko te cieńsze 2,5 cm ,tak zeby plomień z palnika nie trafiał prosto w blachę  wymiennika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, jurek72 napisał:

W sam czopuch raczej nic bym nie pchał ,skupił bym sie bardziej na wnętrzu kotla  ,bo ewidentnie wymiennik bardzo ubogi .Ja bym dal jakieś zawirowywacze na półce nr .13  .Dodatkowo  położył bym jeszcze  poziomo cegly szamotowe na żeliwnych  przegrodach  oznaczonych  nr 14 ,tak zeby bardziej wystawały .No i naprzeciwko palnika dalbym też cegły szamotowe tylko te cieńsze 2,5 cm ,tak zeby plomień z palnika nie trafiał prosto w blachę  wymiennika

Nie znalazłem sticte schematu mojego Bio 20, ale ogólnie ten 17 jest bardzo podobny.

Myślałem o rurze we wnętrzu kotła, która przechodzi w czopuch (od początku rury za drzwiczkami górnymi) aż do czopucha gdzie mam ten czujnik spalin, czyli jakieś 50/60cm zawirowywacza. U mnie ta półka nr 13 jest bardzo wąska, raptem 4-5cm jutro zmierzę... dodając popiół który tam się zbiera prześwit nie jest za duży, z zawirowywaczem to by się to pewnie dosyć mocno zapychało. Cegły cienkie mam, jutro je poukładam w komorze palnika. U mnie nie ma tej 14ki górnej, jest tylko żeliwny ruszt w miejscu dolnej 14ki.

Cyknę fotki i będzie łatwiej to ocenić, ale to już jutro.

Udało mi się znaleźć  mój kocioł, okazuje się, że to dokładnie Heitz Bio 21 kW nie 20, ale to drobiazg...

zawirowywacz w rurę 11, ściana pieca na przeciwko palnika obłoże cegłami szamotowymi, szczelina na półce nr 12 jest wąska, jutro ją zmierzę

1601733046_Zrzutekranu(12).thumb.png.7cb2959c5e028be5deddd3656233931c.png
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

półka nr 12 posiada 35mm prześwitu, więc płaski zawirowywacz wysoki na 30mm wchodzi tylko w grę lub coś w tą rurę, ona ma 140mm średnicy, wstępnie ułożyłem szamotowe cegły

IMG_20200412_123807.jpg

IMG_20200412_124952.jpg

IMG_20200412_124838.jpg

IMG_20200412_123840.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli wyjscie spalin do czopucha  ,jest tym dużym otworem  ,to ja bym zrobił tak jak pierwotnie chciałeś ,czyli duzy zawirowywacz w kształcie sprężyny w ten duzy otwór .A te cegły szamotowe z boku , zasłaniają tylko powierzchnie wymiennika ,wiec nic dobrego nie wniosą i ja bym je usunął,Gdzieś w necie widziałem nawet taki duży zawirowywacz w podobnym kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, jurek72 napisał:

Jezeli wyjscie spalin do czopucha  ,jest tym dużym otworem  ,to ja bym zrobił tak jak pierwotnie chciałeś ,czyli duzy zawirowywacz w kształcie sprężyny w ten duzy otwór .A te cegły szamotowe z boku , zasłaniają tylko powierzchnie wymiennika ,wiec nic dobrego nie wniosą i ja bym je usunął,Gdzieś w necie widziałem nawet taki duży zawirowywacz w podobnym kotle

Na dniach coś pomyśle i pospawam... Co do cegieł na górze to wydaje mi się, że woda jest na około tej rury + na poziomych półkach, tylna ściana pieca tak samo ale czy na bokach pieca? Raczej blacha + izolacja + obudowa. Na pewno zmniejszyła się "przepustowość" spalin, poobserwuje temperatury, w razie czego wyjmę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tak zmodernizować swój kocioł by temp spalin nie była większa jak 120 st.C.

Zobacz w wątku o kipi jaka jest temp spalin na testerze. Jak temp będzie wyższa to Twój kocioł ma bardzo niską sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na bocznych ściankach tego kotła jest płaszcz wodny tam gdzie jest montowany palnik? Może można wydłużyć drogę spalin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, robin60 napisał:

Masz tak zmodernizować swój kocioł by temp spalin nie była większa jak 120 st.C.

Zobacz w wątku o kipi jaka jest temp spalin na testerze. Jak temp będzie wyższa to Twój kocioł ma bardzo niską sprawność.

Póki co grosz do grosza, po zabiegu z cegłami + RCK max spaliny to 145'~150'. Zawirowywacz powinien dopełnić sukcesu.

13 godzin temu, rafwla napisał:

Czy na bocznych ściankach tego kotła jest płaszcz wodny tam gdzie jest montowany palnik? Może można wydłużyć drogę spalin

Wydaje mi się że boki kotła nie posiadają płaszcza wodnego.

tam gdzie montowany jest palnik? rozwiń swoją myśl, palnik zamontowany jest na drzwiczkach przednich kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, przecież półki poziome muszą być jakoś połączone... Oczywiście mój błąd (gapa).

Więc wniosek zmierzający do zawirowywacza jest pewny, skoro ograniczając przepustowość spalin cegłami szamotowymi udało się zejść do 150 to usuwając je, ale montując dosyć gęsty zawirowywacz powinienem powtórzyć efekt a nawet go wzmocnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

sprawność kotła - a co za tym idzie obniżenie temperatury spalin uzyskamy tylko i wyłącznie w końcowej fazie odbioru spalin.

Montowanie zawirowywaczy bezpośrednio na styku z ogniem nie obniży temperatury spalin ze względu na odbiór ciepła poprzez promieniowanie.

Jeśli mamy bawić się w cegły szamotowe proponuję zawieszenie na ścianie przeciwległej do palnika jedną sztukę na szerokość paleniska, oraz dwie sztuki w poziomie (na zdjęciu jako czarne elementy) - rozrysowałem również przepływ spalin - dzięki dwóm cegłom wydłużymy drogę spalin.

W Pańskim przypadku zastosowałbym zawirowywacz spalin bezpośrednio w okrągłe wyjście czopuchowe. (załącznik 2).

Oczywiście nie należy zapomnieć o poprawnej regulacji palnika - analizatorem spalin. Dzięki zmierzeniu zawartości CO oraz O2 jesteśmy w stanie idealnie dobrać proporcje paliwo / tlen.

Proszę również pamiętać, że w przypadku "zbyt mocnego zduszenia" kotła poprze montaż gęstych zawirowywaczy, ich dużej ilości może dochodzić do przegrzewania palnika, stopienia rury spiro, dymienia z zasobnika.

Chętnie pomożemy w modernizacji.
obraz.png.8f98601e40aa82325280312dad755808.pngobraz.thumb.png.ca443100b256d0fec671328090194b9e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja to tak widzę... dwie wersje.. oczywiście, nie mówiąc o zawirowywaczach..

hentz1.jpg

hentz2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że spaliny w dolnej komorze od razu idą t tyłu kotła do góry nie oddając ciepła w płaszczu dolnej komory tam gdzie jest palnik. U siebie zamontowałem taki dopalacz, spaliny tam wlatują dopalają sie i muszą wrócić, gdyż z tyłu jest zamknięty wylot. Muszą przepłynąć obok tego szamotu i płaszcza wodnego oddając ciepło. Tutaj zdjęcie. Ścianki powinny być wyczyszczone .

IMG_20170118_151520.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyjąłem cegły z górnej komory, wsadziłem do kotła ruszt, choć go nie używam to zawsze coś tam te spaliny może zawiruje :) szamot tylko na tylnej ścianie do połowy, ale zakrywa on tą lukę między tylną ścianą kotła a rusztem, więc spaliny muszą przelecieć przez ruszt, jakie moje zdziwienie po nocy, temperatura spalin 140 :) na dniach ogarnę ten zawirowywacz w rurę

1974417728_heitzbiokopia.png.8510392f3f1166da09772435d2a63b26.png3455396_Zrzutekranu(13).thumb.png.66961b4c720c1ee4bfac3f7a12810173.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, eliks napisał:

Ten ruszt akurat zaburza proces spalania, a nie pomaga.

Możesz to rozwinąć? Nie za bardzo rozumiem jak może on wpływać na proces spalania, który odbywa się w palniku, przez ruszt przelatują same spaliny.

1 godzinę temu, OnPell napisał:

W mojej opinii, kocioł pracuje Ci bardzo Dwustanowo z źle ustawioną modulacją. Jeśli jesteś zainteresowany mogę pomóc zweryfikować nastawy poprzez EcoNET. Podaj na PW dane do logowania.

Dwustanowo to chyba zgodnie z założeniem, palnik robi robotę wygasza się i czyści, postój i cykl zaczyna się na nowo?
Chętnie przyjmę porady, oto moje aktualne nastawy oraz informacje z czujników:

796646498_Zrzutekranu(15).thumb.png.52eac3d419835ca6bfa29a8d8aa1aadf.png
1243239227_Zrzutekranu(14).thumb.png.2f5e4c837a07c93bb259effd2aa583e3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaburza proces spalania generalnie. Na pewno będziesz miał spadek temperatury gazów, ale ruszt uniemożliwia dopalenie części substancji, generuje sadzę na ruszcie jak i w komorze. Wiele w wątku o Kipim było tematów z problemami właśnie przez ruszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.