Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
2 godziny temu, Juzef napisał:

(...) By potem sobie samemu ten miał zalać wodą przed wrzuceniem do kotła.

Dziwna sprawa z tym moczeniem miału. Sam tak robię, oczywiście bez przesady-  trochę wilgotny ale naprawdę

lepiej się spala, a przynajmniej trzyma się kupy, w odróżnieniu od suchego. Co mnie wcale nie cieszy, bo przy próbach

z podajnikiem okazało się że wilgotny nie chce się zsuwać, zbija się- skleja. Pozostaje niezawodna szufelka.

 

Wilgotny na składzie? Może dlatego tańszy od węgla w większych kawałkach?

Upały największym wrogiem sprzedawców...

 

 

Opublikowano

To ja zapraszam do wysłuchania podcastu Radia TOK FM.
Audycja Ewy Podolskiej "Walka ze smogiem. Nowe spojrzenie. Głęboka termomodernizacja."
W roli głównej dr Ludomir Duda i Marcin Popkiewicz.
Audycja z dnia 2018-03-17.

źródło:
http://audycje.tokfm.pl/podcast/Walka-ze-smogiem-Nowe-spojrzenie-Gleboka-termomodernizacja-O-tym-Marcin-Popkiewicz-i-dr-Ludomir-Duda/60302

Opublikowano

Dziś same dobre wiadomości.

W najbliższy piątek, 7 września, premier Mateusz Morawiecki ma oficjalnie zainaugurować realizację programu „Czyste Powietrze”. Natomiast już jutro Ministerstwo Środowiska ma rozpocząć kampanię edykacyjną na temat możliwości walki z niską emisją, która będzie prowadzona we wszystkich gminach w Polsce. ,,,,

źródło:
http://gramwzielone.pl/walka-ze-smogiem/32451/program-czyste-powietrze-wystartuje-juz-w-tym-tygodniu


Komisja Europejska oficjalnie potwierdziła, że od 3 września nie są już stosowane restrykcje celne w imporcie chińskich modułów fotowoltaicznych do Unii Europejskiej, które od pięciu lat uniemożliwiały sprzedaż tańszych modułów PV na unijnym rynku. ,,,,

źródło:
http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/32446/nie-ma-juz-karnych-cel-na-chinskie-moduly-pv-za-ile-mozna-je-kupic

Opublikowano
8 minut temu, Andrzej_M_ napisał:


Komisja Europejska oficjalnie potwierdziła, że od 3 września nie są już stosowane restrykcje celne w imporcie chińskich modułów fotowoltaicznych do Unii Europejskiej, które od pięciu lat uniemożliwiały sprzedaż tańszych modułów PV na unijnym rynku. ,,,,

Ale jak podała strona MF wszystkie towary z Chin w zakupie indywidualnym będą obciążane podatkiem VAT.

  • 2 miesiące temu...
Opublikowano

Zdecydowanie jest to jedyna droga, by w przyszłości nie mieć podobnego problemu, z jakim zmagamy się w tym momencie. Obecnie wymieniamy kotły – od roku 1,5 mln złotych rocznie Gmina Skawina zdecydowała się wydawać z własnego budżetu na wymianę kotłów, a wciąż na jej terenie instaluje się w nowych budynkach właśnie pozaklasowe, nowe kopciuchy – i to jest taki wyścig Syzyfa z wciąż spadającą kulą.

Założenie jest więc proste: jeżeli kogoś stać na to, by wybudować nowy dom, to w porównaniu z inwestycją, jaką jest budowa domu, inwestycja w bezpyłowe źródło ciepła z efektywną instalacją nie jest żadnym obciążeniem, szczególnie, że ceny kotłów są porównywalne. Natomiast jeśli chodzi o przyszłość, to kiedy będziemy mieć już ustawę antysmogową i nie będzie można używać nareszcie pozaklasowych kotłów, wtedy również nie obejdzie się bez problemów. Wiemy, że wszystkie piece ulegają pewnemu starzeniu się – wiadomo, że w katalogu emitują najmniej pyłu, nieco więcej, gdy się je zainstaluje, a z biegiem lat emitują coraz więcej zanieczyszczeń (w wyniku eksploatacji, często również w wyniku braku serwisu lub przeróbek).

https://smoglab.pl/skawina-zakaz-instalowania-piecow-weglowych/

 

Pierwsza jaskółka :) Dziś w Skawinie, jutro w całej Polsce!

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

Rzucił mi się wczoraj w oczy taki piękny wynik. Gratuluję! Aż sobie zapisałem :)

PM10 2129% 1065 ug/m3

PM2.5 1745% 436 ug/m3

airly slawkow.JPG

Opublikowano (edytowane)

Ciekawy wywiad, esencja naszego problemu. Wciąż jednak nie zgadzam się z podejściem Greenpeace do elektrowni atomowych. Rozumiem argumenty Greenpeace, ale ich nie podzielam. Szkoda, że partia rządząca Polską nie robi nic, a wręcz niszczy wszystkie inicjatywy obywatelskie zmierzające do dywersyfikacji źródeł energii i oddania energii w ręce ludzi, Polaków. Monopol i pełna kontrola są w cenie. Jak to łatwo jest powiedzieć, że rząd zapłaci firmom energetycznym miliardy zł rekompensaty, aby podwyżki prądu nie objęły Polaków...

Ok, wracając do wywiadu - na zachętę przeklejam fragment. Link do pełnej wersji, gdzie poruszony został problem elektrowni w Bełchatowie, znajduje się na końcu wpisu.

- Mamy ogromny szacunek dla etosu górniczego. Ale to nie zmienia faktu, że spalanie węgla doprowadziło nas na krawędź katastrofy klimatycznej - mówi Bohdan Pękacki, szef Greenpeace Polska.

Jesteś zadowolony z wyniku COP24?

Wiceminister środowiska Michał Kurtyka mówił o sukcesie, podobnie prezydent Andrzej Duda. Moim zdaniem wynegocjowany pakiet reguł to absolutne minimum. Gdyby wynik rozmów był odrobinę gorszy, to już mówilibyśmy o klęsce szczytu. To, co w tej chwili zostało ustalone, można porównać do trzymania głowy tuż nad powierzchnią wody i łapania powietrza z ogromnym trudem.

Według najnowszego raportu IPCC [Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu  - przyp. red.] na temat przewidywalnych zmian klimatu średnia temperatura planety nie może przekroczyć 1,5 stopnia Celsjusza, jeśli chcemy uniknąć najbardziej dramatycznych konsekwencji. Jeżeli wszystkie kraje zrobią co do ostatniego przecinka to, do czego zobowiązały się w Katowicach, temperatura zwiększy się o trzy stopnie w ciągu najbliższych dekad. Sekretarz Generalny ONZ António Guterres wyraźnie powiedział, że "musimy być ambitniejsi, by dać odpór zmianom klimatu". Na co nasz prezydent Andrzej Duda odpowiada, że my w Polsce mamy węgla na następne 200 lat i nie ma opcji, żeby Polska całkowicie z niego zrezygnowała. Trzeba było zobaczyć minę Guterresa, jak to usłyszał. Jakby nie był dyplomatą, to po prostu walnąłby głową w stół.

Węgiel to nasz główny surowiec, zresztą nie tylko nasz.

Oczywiście, że nie jesteśmy najgorsi na świecie, ale pod względem zaangażowania w walkę z kryzysem klimatycznym na pewno jesteśmy wśród maruderów, takich jak Rosja czy Arabia Saudyjska. Polska nie ponosi całej odpowiedzialności za globalny kryzys klimatyczny, ponosi odpowiedzialność za to, że nic nie robi na własnym podwórku i za to, że spowalnia działania UE. Mamy elektrownię w Bełchatowie, która jest największym zabójcą klimatu w Europie i drugim na świecie, 80 proc. energii w Polsce czerpiemy z węgla. Do 2030 r. powinniśmy w ogóle zrezygnować z tego surowca, tymczasem nasz rząd zakłada, że za te 12 lat energię pochodzącą z węgla ograniczymy do 60 proc. Klimatyczne i ekonomiczne wariactwo.

Może są inne rozwiązania niż całkowita z niego rezygnacja? Są naukowcy, którzy wierzą w węgiel ekologiczny.

Czysty węgiel to mrzonka. Wspieranie tej idei to nic innego jak wydłużanie w czasie procesu odejścia od paliw kopalnych. Zamiast inwestować w innowacyjne technologie skoncentrowane na węglu, powinniśmy skupić się na odnawialnych źródłach energii - wietrze, również tym morskim, słońcu. Duda podczas szczytu w ogóle o tym nie wspominał. Mantrował tylko o węglu i o tym, że żaden kraj nie będzie nam dyktował warunków.

Dla mnie najbardziej niesamowite w tej całej dyskusji o zmianie klimatu jest, że to problem, który łączy absolutnie wszystkich. Cały świat rozmawia o tym, co zrobić, żebyśmy mogli dalej żyć na Ziemi.

Mam tak samo. Podczas szczytu klimatycznego byłem świadkiem, jak przez małą miejscowość Imielin na Śląsku, gdzie mieszkańcy sprzeciwiają się planom rabunkowego wydobycia węgla ze złóż znajdujących się pod ich domami, przeszli pielgrzymi klimatyczni, którzy szli z Watykanu do Katowic na COP24. W imielińskim kościele przemawiał Yeb Sano, Filipińczyk, którego brat cudem ocalał z potężnego tajfunu Haiyan w 2013 r. Wtedy  pomyślałem, że to naprawdę niesamowite, że gościa z Filipin i jakąś małą społeczność na Śląsku łączy ten sam cel. Że Imielin i Manila są częścią tej samej globalnej układanki.

Są naukowcy, którzy mówią, by być ostrożnym w łączeniu zmian klimatu z gwałtownymi zmianami pogodowymi, np. huraganami, które dotykają Filipiny. Silne huragany miały miejsce również na początku XX wieku.

Uporządkujmy. Nie ma naukowych wątpliwości, że zmiany klimatu są prawdziwe i że są powodowane przez człowieka. Nie ma. Nieliczni naukowcy, którzy twierdzą inaczej...

...są opłacani przez wielkie korporacje?

Czasem tak, ale przede wszystkim ich twierdzenia nie mają charakteru naukowego, a co najwyżej publicystyczny, nie przeszły oceny peer-review [metoda uznawana za najbardziej miarodajną ocenę jakości naukowej - przyp. red.]. Kluczowe jest to, co mówi nauka. Odkąd mierzymy temperaturę na Ziemi, najcieplejszymi latami był cztery z ostatnich pięciu, mamy za sobą dwie najgorętsze dekady. Oczywiście, pojedynczego huraganu czy jednej suszy nie można bezpośrednio powiązać ze zmianami klimatu, ale nauka mówi nam o tym, że dramatycznie rośnie częstotliwość ich występowania i skala, jaką osiągają. Nie ma wątpliwości, że gwałtowne zmiany pogodowe występują częściej i są o wiele bardziej niszczycielskie. Klimatologia w dużej mierze opiera się statystyce.

http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,24296902,szef-greenpeace-nie-rozumiem-slowa-ekoterroryzm-i-nie-mam.html

Edytowane przez form
Opublikowano

swego czasu oglądałem program naukowy na Discovery gdzie naukowcy udowadniali że w historii ziemi były okresy ciepłe i zimne (epoki lodowcowe) wg. tego żyjemy w końcówce epoki lodowcowej a wpływ człowieka jest minimalny.

Opublikowano (edytowane)

Nur für ,... co znają język niemiecki:

https://youtu.be/z17S9wUB0Lw

pan profesor porównując "szkodliwość" paliw przytacza zdumiewające przykłady i zdumiewające dane naukowe. Moja intuicja mówi mi, że smogowi winien jest jednak niewymieniony w wypowiedzi dym z kominów,...

Edytowane przez def
Opublikowano

Przecież jest, przynajmniej w laptopie (Firefox).

Klikasz na dole "Ustawienia" "Napisy (Niemiecki)" potem "Przetłumacz automatycznie", wybierasz z listy "Polski".

Tłumaczy w  dwóch wierszach, czyta się dolny,  górny jest powtórzeniem końcówki poprzedniej treści.

Oczywiście tłumaczy po swojemu, jak to taki tłumacz, ale da się złapać sens

 

Opublikowano (edytowane)
W dniu 28.12.2018 o 07:43, def napisał:

Nur für ,... co znają język niemiecki:

https://youtu.be/z17S9wUB0Lw

pan profesor porównując "szkodliwość" paliw przytacza zdumiewające przykłady i zdumiewające dane naukowe. Moja intuicja mówi mi, że smogowi winien jest jednak niewymieniony w wypowiedzi dym z kominów,...

Pulmunolog czyli bardzo ogólnie lekarz od płuc , stąd takie a nie inne porównania . Tak na marginesie tej całej jego wypowiedzi dziwi mnie że koncerny samochodowe mają jeszcze czelność sprzedawać nowe samochody z zabytkami pod maską w postaci silnika benzynowego czy ropniaka a naiwni klienci kupują te zabytki za ciężką kasę .

Silniki spalinowe to złom który gdyby nie działania lobby paliwowego już dawno by wymarły jak dinozaury .  Sprawność na poziomie 30- 40 % to śmiech na sali , to nawet te znienawidzone nasze śmieciuchy mają wyższą .

 

Cała nadzieja w chińczykach . Proponuję obejrzeć sobie ten materiał .

 

Edytowane przez mac65
Opublikowano

Ja bym się tak chińczykami nie podpierał. Kupiłem ichnie ogniwa 18650 liczyłem na 1600-1700 mAh mimo że standardem światowym jest w tym gabarycie pojemność 2200-2600, nie licząc nisko prądowych które mają większe pojemności. Realne wartości tych chińskich są na poziomie 850-1050. Chcąc zbudować pakiet trzeba kupić 3x ogniw wtedy cena zrówna się z firmowymi, a masa i gabaryty dyskwalifikują użycie w motoryzacji. Porównajcie inne produkty jest podobnie.

poz Hermogenes

Opublikowano (edytowane)

Ale faktem powszechnie znanym jest to że te ogniwa światowego standardu też chinole robią.

na tej samej taśmie taśmie tylko odpady trafiają do kolegi @Hermogenes w Pl.

Edytowane przez sambor
Opublikowano (edytowane)

Ktoś w końcu musi mieć tyle odwagi żeby te drzwi otworzyć .

Patrzysz bardzo płytko sugerując się tylko samochodami . Gromadzenie energii to podstawa wszelkich rozwiązań od fotowoltaiki , wiatraki ( przydomowe turbiny ) , zestawy hybrydowe do samochodów , wózków widłowych , wszelkich maszyn budowlanych . W dzień gromadzisz energię ze słońca czy wiatru do wykorzystania w okresie gdy nie ma warunków do jej otrzymywania  . W przypadku wyczerpania zapasu uruchamiasz prosty jak kij od szczotki zestaw hybrydowy oparty np na silniku turbinowym ( bo można go zasilać wszystkim co płynne i gazowe , poczynając od ropy naftowej na bimbrze kończąc ) sprzężonym z generatorem i dalej korzystasz . Wszystkie te rozwiązania są już znane i wykorzystywane od lat a my dalej tkwimy w XIX wieku .

Faktem jest że rozwój technologii magazynowania energii elektrycznej doprowadzi do upadku wielu potęg żyjących z bogactw ziemi i pewne imperia upadną .

Edytowane przez mac65
Opublikowano

Zauważ, że wszelakiej maści akumulatory nie są wieczne - wymagają najpierw sporego kapitału aby je nabyć a po 10-15 latach znów potrzeba inwestować na nowo .

Dobre ogniwa PV pożyją 2-3x dłużej niż dobre baterie do magazynowania wyprodukowanej przez nie energii.

Opublikowano (edytowane)

,.. znowu rozbieżność pomiędzy nieuctwem z polityką a rzeczywistą poważną nauką. Nasi naukowcy takich badań niestety nie robią,... Z poniższego filmu wynika, że powyżej logicznego progu izolacji i "recyklingu" ciepła można przeinwestować !!!!!! Padła propozycja tylko kilkunastu centymetrów ocieplenia jako wystarczająca i wyrażona została wątpliwość drogiej a nie rentownej rekuperacji,...

https://youtu.be/gdCLxlYTzog

Edytowane przez def

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.