Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor + pellet - Czy to ma sens


marcin135

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dziękuję za wskazówki z poprzedniego wpisu. Wybrałem piec LUMO BIOMAX 15 KW. Ale chcę poruszyć jeszcze wątek bufora. Dom 120 po parterze, ogrzewanie 100% podłogówka + CWU, piec na pellet 15 KW LUMO BIOMAX i proszę o poradę czy w takiej specyfikacji warto zakładać bufor 300 litrów ( na większy brak miejsca ). Przeglądam ogólnie dostępne informację i przy kotach peletowych BUFOR opisywany jest jako urządzenie zbędne. Proszę o merytoryczne porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy każdym kotle na paliwo stałe bufor to rzecz "must have ". Rozwiązuje 90% problemów. 

Bełkot marketingowy jakiego się naczytales o buforze jako urządzenie zbędne przy kotle pelletowym  to czysta teoria niepokrywajaca się z praktyką. No, może w kilku procentach. 

300 litrów to ciut przymało, minimum 500.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor przy podłogówce jak najbardziej ma sens, jeśli chcesz żeby pompa od podłogi pracowała non stop. Ograniczysz m.in. ilość odpaleń i wygaszeń dobowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gonzo19 napisał:

300 litrów to ciut przymało, minimum 500

Dajcie mi odpowiedź na jakiej podstawie dobieracie te bufory?Z tego co wiem @sambor korzysta z bufora 400l do kotła 20 kW od kilku ładnych lat i nie narzeka..

Takim gadaniem zniechęcacie ludzi do tego rozwiązania - ktoś ma kotłownie 2x2 i zapotrzebowanie 5kW a tu proponujecie kotły 20 kW i bufory 1000 litrów. Jak ktoś widzi cenę i gabaryty takiego cuda to się mu odechciewa.

@marcin135 - wstaw ten bufor 300 / 400L i się nie zmóżdzaj. Lemety mają małą średnicę, 300 i 400L są zbliżone gabarytami i ceną.

Nie ma czegoś takiego jak minimum - Wstawisz 200L będzie lepiej niż bez, wstawisz 300L będzie lepiej niż 200 - Jak nie - spalisz może czapkę pelletu więcej i też przeżyjesz. Niesamowite, jak Ci ludzie z kotłami pelletowymi żyją bez tych 500litrowych baniaków :O

W nowym budownictwie pakowanie baniaka powyżej 400L nie ma w ogóle sensu - przy drzwiach 80tkach jest to też max co przejdzie przez futryny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, shogunzlasa napisał:

Niesamowite, jak Ci ludzie z kotłami pelletowymi żyją bez tych 500litrowych baniaków :O

Żyją, ale niezbyt komfortowo.

9 minut temu, shogunzlasa napisał:

Dajcie mi odpowiedź na jakiej podstawie dobieracie te bufory?

na podstawie doświadczenia swojego i innych. Z wyliczeń zawsze wychodzą minimum 2000l a to już jest zbyt duże i kosztowne.

Taki bufor mocno stabilizuje prace kotła i w znacznej mierze niweluje błędy instalacji. Pozwala też na skasowanie błędu złego dobrania mocy kotła do zapotrzebowania domu na ciepło.

Poza tym, szeroko zachwalana modulacja pracy kotła na pellet do pic na wodę. Co innego piec gazowy, ale na paliwo stałe to tylko teoria.

Chyba, że kupisz jakigos Windhagera za 30-40tys.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Gonzo19 napisał:

Żyją, ale niezbyt komfortowo.

Muszę cię rozczarować , mam komfort pełny przy buforze 400l i palniku 20kW, jak miałem większy bufor to komfort był dużo mniejszy - większe spalanie i większe straty postojowe - w kotłowni gorąco a na pozostałej części domu chłodno..

Palę już tak 10 sezon. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to liczysz?
2000 litrów do KOTŁA PELLETOWEGO?

Rzuć mi jakiś przykład bo osiwieje!

ZROZUMCIE LUDZIE - TO NIE KOTŁY ZASYPOWE!
 

W buforze z kotłem zasypowym (poza sprawami sprawności) magazynujesz energię na dany czas, żeby przez ten czas nie schodzić do kotłowni i nie "piździć" się z rozpalaniem itd.
W kotle pelletowym tego nie ma, więc po co chcemy magazynować energię na całą dobę skoro jak tego ciepła braknie to układ poradzi sobie bez nas?
Pomijam straty postojowe - na których wielu błędnie więcej traci niż zyskuje. W pelleciaku grzanie dużego baniaka do wysokich temperatur to czasem większa strata niż pożytek!

Jak dobierasz kocioł który jest za duży to wstawiasz bufor, ale Wy proponujecie kocioł za duży o 3 razy i baniak za duży o 5 razy - po co?

Do kotła pelletowego dobierasz bufor z zakresu 20-25 litrów, może 30 na 1 kW mocy i to jest MAX! Więcej się NIE OPŁACA. Przestańcie szerzyć herezje...




 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, shogunzlasa napisał:

A jak to liczysz?
2000 litrów do KOTŁA PELLETOWEGO?

Rzuć mi jakiś przykład bo osiwieje!

ZROZUMCIE LUDZIE - TO NIE KOTŁY ZASYPOWE!

zgadzam się, bo wyliczanie bufora opiera się na instalacji a nie na kotle, dlatego takie wielkości wychodzą. Z praktyki i logiki wychodzi, ze wystarczy 500-700 dla instalacji mieszanej, 400-500 (ostatecznie 300 dla małych powierzchni) dla instalacji 100% podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

@samborTak. ale chyba jako jedyny w PL masz sterowanie pogodowe bufora. Masz tez dunski palnik. Duzo tez zalezy od powierzchni jaka ogrzewasz. Nastepny czynnik to straty budunku i zwiazane z tym ocieplenie.  Grzejniki czy podlogowka. Mam 300L i o ile fajnie sie sprawdza przy 5+ na dworze to przy ujemnych widze, ze jest juz za malo. I jak @Gonzo19 pisze, ze modulacja w naszych kotlach to fikcja. Dlatego bufor jest stabilizatorem dla kotla i instalacji. A kociol fiura na maxie. dzieki takiemu ukladowi nie trzaba odlaczac np pomp od termostau. I to jest ten komfort cieplny. Szczegolnie zauwazalny przy grzejnikach.  Straty postojowe zaleza tez od samego kotla i ocieplenia bufora. U mnie w kotlowni jest ponizej 20°C. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mylcie sterowania układu z magazynowaniem ciepła. Jak dobierzesz kocioł na styk i dasz bufor to nic wyłączać też nie trzeba - po prostu bufor robi za sprzęgło i tyle - ile wpakujesz - tyle wyciągnie.
W poprzednim temacie ktoś proponował kocioł 20kW i bufor 1000L do budynku ze stratami ciepła max. 5kW - proszę o obliczenia, żeby to uzasadnić.

Ludzie to nie apteka! Dam Wam przykład.

Przeciętny elektryk starej daty daje kabel na gniazdka - 2,5 kwadrat, zabezpieczenie 16A, 1,5 kwadrat na oświetlenie i zabezpieczenie 10A, 6 kwadrat i 25A do trójfazy.
Nie wie często dlaczemu ale tak daje bo w końcu zawsze tak robi i nikt się nie skarży.

I teraz można projekt zrobić na 50 stron, liczyć straty napięcia, obciążalność długotrwałą itp. i co nam wyjdzie? Że ten elektryk miał rację - po prostu go nie zagniesz bo to się będzie zgadzać.

Więc - jak ktoś ma podłogówkę - dobierz bufor i 20-25L/kW, jak ktoś ma instalkę grzejnikową - dobierz 30L - jak bufor będzie za duży, za drogi - niech wstawi to 20L / 1kW i też będzie zadowolony! Przestańcie ludziom wpajać, że jak se drzwi nie rozkuje i nie wmontuje baniaka za 4 tys. złotych to niebo zwali mu się na czoło a każdego dnia będzie żałować, że nie podniósł stropu o 40 cm, żeby tam wpakować baniaka!

Przez takie nastawienie wszyscy z tego bufora rezygnują, bo duże, bo drogie itd.

21 minut temu, Gonzo19 napisał:

Z praktyki i logiki wychodzi, ze wystarczy 500-700 dla instalacji mieszanej, 400-500 (ostatecznie 300 dla małych powierzchni) dla instalacji 100% podłogówki.

Wychodzi na to, że @sambor nie myśli logicznie, lub ma dom 90m2 w samej podłogówce? :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, shogunzlasa napisał:

Wychodzi na to, że @sambor nie myśli logicznie, lub ma dom 90m2 w samej podłogówce? :D

hmmmm....

38 minut temu, sambor napisał:

mam komfort pełny przy buforze 400l i palniku 20kW

 

28 minut temu, Gonzo19 napisał:

400-500 (ostatecznie 300 dla małych powierzchni) dla instalacji 100% podłogówki.

 

 

edit:

Mnie tam rybka czy ktos ma tak czy inaczej, ja napisałem co byłoby najlepsze. Jak ktoś zrobi, to jego sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kiedyś Puławiak mi mówił, on do "Włochów" liczy ok. 25l na 1KW mocy kotła. Ci co proponują baniaki po 1000l niech wezmą pod uwagę fakt, najpierw trzeba wstawić bufor a potem budować dom.

W moim przypadku bufor kompletnie nie ma sensu i jest ekonomicznie nieuzasadniony, ale @marcin135 wybierając ten kocioł, nie masz po prostu wyjścia, co generuje Ci kolejne koszty w robocie i materiale. Suma sumarum wyjdzie Ci drożej niż duński kocioł z płynną modulacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, shogunzlasa napisał:

Wychodzi na to, że @sambor nie myśli logicznie, lub ma dom 90m2 w samej podłogówce? :D

To co powyżej napisałeś jest nieprawdą, ale to twoja sprawa.

 

57 minut temu, Visitor1230 napisał:

Masz tez dunski palnik

Bez obrazy, palnik jest szwedzki, duńskie to cieniasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał:

To co powyżej napisałeś jest nieprawdą, ale to twoja sprawa.

Ja wiem, że to nieprawda - ale takby wynikało z postu gonza :)

Co do kosztów - jak masz kocioł za 9-10 tysi, dobre sterowanie, palnik z samoczyszczeniem, kubeł na 400-500 litrów pelletu i bufor za 1500 zł - to się to jeszcze opłaci. W tym przypadku jak masz wygodny wymiennik to czyścisz rzadko, rzadko dosypujesz, nad ustawieniami nie siedzisz bo ustawiasz jedną moc - są zalety.

Ale kupowanie większego kotła (np. 20kW) po to, żeby ładować duży baniak (np. 800L) gdzie w sumie za tą cenę mamy kocioł, który tego baniaka nie potrzebuje - mija się z celem.




 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
15 minut temu, shogunzlasa napisał:

Ale kupowanie większego kotła (np. 20kW) po to, żeby ładować duży baniak (np. 800L) gdzie w sumie za tą cenę mamy kocioł, który tego baniaka nie potrzebuje - mija się z celem.

I to sie mniej wiecej zgadza. Z tym ze palacz i bez bufora czesto sobie wstawi, albo juz ma te 20kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, shogunzlasa napisał:

Ale kupowanie większego kotła (np. 20kW) po to, żeby ładować duży baniak (np. 800L) gdzie w sumie za tą cenę mamy kocioł, który tego baniaka nie potrzebuje - mija się z celem.

 

No też o tym pisałem. Tu masz przykład. CO podłoga 100% + CWU i Blackstar+

https://stokercloud.dk/v3/#/bssztutowo/main-page

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.