Skocz do zawartości

wladcaposcieli

Forumowicz
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom jednorodzinny 109m2 (48m2 grzejniki reszta podłogówka) , styropian 10cm, okna dwuszybowe, na stropie wata 15cm
  • Instalacja
    Junkers / Zasobnik CWU / Kominek Kratki Maja 8 z PW
  • Kocioł
    Gazowy Junkers ZSE 24-4MFK / Kratki Maja 8 z PW

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia wladcaposcieli

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Pierwszy post
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Cześć Posiadam regulator Junkers TW2 zintegrowanym z pogodówką TA 211E i zegarem DT2. Podstawową wadą systemu jest to że nie pokazuje aktualnej temperatury, a zegar ma zakres sterownaia tylko "od - do". Pomyślałem że zastąpię to jakimś rozwiązaniem smart np. czymś opartym na Tuya. teraz pytanie czy komuś udało się coś takiego wyrzeźbić i mógłby podzielić się doświadczeniem?
  2. Update z pola walki 😀 1) Poprawiłem ustawienia zegara DT2. Po poprzednim właścicielu chaty był tam jakiś meksyk, aktualnie oba programy (CO -> CH1 i CWU CH2) na AUTO (regulacją temperatury steruje regulator TW2). Aktualnie ogrzewanie uruchamia mi się o 6:00 i wyłącza o 23:00. 2) Wygląda na to że regulacja zegara pomogła gdy ustawiłem pokrętło na TW2 na maksa temp na kotle wzrosła do 55 stopni i grzejniki od razu zrobiły się ciepłe. Martwi mnie jednak podłogówka na termometrze za pompką temperatura skoczyła ponad 40 stopni, przerwałem eksperyment z obawy przed uszkodzeniem. Co do zaworu trójdrożnego to mam taki przed pompką (zdjęcie poniżej), ale (jak wszystko) w tej instalacji pewnie ma ponad 15 lat. Czy jest jakiś domowy sposób żeby sprawdzić czy działa poprawnie?
  3. Bardzo dziękuję za wszystkie konstruktywne odpowiedzi @szakallo - kolejna cenne spostrzeżenie, kurcze coraz bardziej skłaniam się w rezygnacje z bufora. @Raidenx8607 - spieszę z odpowiedzią. Wykonałem to co podaje instrukcja a więc wyłączyłem kocioł i po włączeniu przestawiłem położenie na "E" (tak mam przez cały czas) na wyświetlaczu pokazała się temperatura 38. To co zaobserwowałem to kocioł dogrzewa wodę tylko do tej temperatury. Z reguły po wyłączeniu czerwonej diody temperatura stopniowo spada w okolice 31 stopni i nastepuje kolejny cykl od 31 do 38 co trwa około 1 min 10 sekund. Zamieszczam zdjecia z nastawów kotła, oraz terometru na rurze zasilania podłogówki. Dodam ze do kotła jest sterownik TW2 i czujka pogodowa.
  4. Dzięki za wartościową uwagę @szakallo rzeczywiście koszty przeróbki instalacji mogą być znaczne, zdecydowanie wezmę je pod uwagę w taki sposób jak napisałeś. Skąd wogóle moje pytanie rozpatruję to tak: 1) Lubię jak pali się w kominku - funkcja rekreacyjna jest zaspokojona w 100% 2) Gdy palę w kominku mam w chacie znacznie cieplej niż gdy grzeję gazem, gazem nie jestem w stanie osiągnąć np. 22 oC, gdzie kominkiem trwa to kilka chwil. Głównie chodzi o kaloryfery, mam wrażenie że kocioł zasila je wodą o tej samej temp. co podłogówkę co powoduje że w pokojach jest po prostu zimno. Kaloryfery są lekko letnie, nawet jak podkręcę temp. na sterowniku. 3) Kocioł mam stary i tak muszę zainwestować w wymianę więc można by to (w sensie dodanie bufora) załatwić nijako przy okazji.
  5. Cześć Zakupiłem chatę w której posiadam kocioł Junkers ZSE 24-4MFK, Kocioł w raz z kominkiem z PW ogrzewa 109m2 (48 m2 to pokoje ogrzewane grzejnikami, reszta to salon kuchnia i łazienki ogrzewane podłogówką). Mam wrażenie że mój kocioł nie pracuje optymalnie, co prawda noszę się z jego wymianą ale na razie nie mam na to budżetu. Oto moje pytania 1) Kocioł gdy nie pracuje kominek uruchamia się co ok 10 minut, przy starcie jest dość głośne "buchnięcie". Serwisant co prawda stwierdził że jest ok ale mam wrażenie że mnie zbył. Poprzednio miałem Cerapura Midi i uruchamiał się zdecydowanie ciszej. Czy może być to wina tego że kocioł jest po prostu stary? 2) Gdy nie pracuje kominek, podłogówka jest ciepła, natomiast grzejniki w pokojach tylko lekko ciepłe. Posiadam regulator temperatury TW2 w salonie gdzie jest podłogówka. Jest on podłączony do stacji pogodowej. Aktualnie nastaw tego regulatora wygląda jak na zdjęciu. Zamieściłem tez nastawy osprzętu pieca. Zegar DT2 (chyba to ten model) mam ustawiony tak że grzeje od PON-PT od 06:00 - 23:00 pozostały czas to temperatura nocna. 3) Czy ten TW2 w sensownym budżecie można zamienić na coś co da większe możliwości konfiguracji i np. pokaże temperaturę? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i podpowiedzi.
  6. Cześć Postanowiłem zwrócić się do Szanownej Społeczności o poradę w temacie bufora do kominka z płaszczem wodnym. Zacznę od opisu instalacji: dom jednorodzinny 109m2 do ogrzania (48 m2 toi pokoje ogrzewane grzejnikami, reszta to salon kuchnia i łazienki ogrzewane podłogówką). System ogrzewania składa się ze starego pieca Junkers wraz z zasobnikiem na CWU, oraz kominka z płaszczem wodnym Kratki Maja 8. Pomiędzy obiegami mam płytowy wymiennik ciepła. Rozważam dodanie bufora ciepła tak aby ogrzać dom także nocą, gdy w kominku nie palę. Teraz kilka pytań: Pytanie podstawowe czy to ma sens? Obawiam się że kominek może być za mały czy moje obawy są uzasadnione? Jak duży bufor wybrać? Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.