Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor Ciepła Czy Ma Sens


pablitos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy bufor ciepła jest potrzebny i w czym może pomoć?

Mam instalację tylko podłogówke w całym domu, parter i poddasze zasilane jest przez dwie pompy wilo stratos pico. Kocioł to Derfro komfort eko PZ 12kw. Dom energooszczędny (uprzedzam twierdzenia jakie mogą wystąpić... nie mam dostepu do gazu sieciowego, a na pompe ciepła brak funduszy) Ochronę powrotu mam przez pompę kotłową, a problem w tym ze kocioł szaleje z temperaturami jak pompy zabiorą z niego wodę na instalację i z np. 65C zadanej spadnie do np 50-55C. Wypływem wody z kotła rządzi zaw. 4D wpiety do sterownika kotła. Czy bufor pomoże w ustabilizowaniu pracy kotła aby działał na pełnej mocy, jakby pompy podłaczył do wielkiej bańki?

Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Primo to usuń siłownik z zaworu 4d. Jak sterujesz temperaturą podłogi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym pokoju jest taki sterownik i fajnie to działa jestem bardzo zadowolony ale kotłownia mi troszke nie pasuje, właśnie te skoki temeratr. Sprzęgło .......? pierwsze słysze, nawet nie wiem jak to działa

Salusy  to dobre rozwiązanie jak możesz stabilnie regulować  temperaturą czynnika po pierwsze a po drugie jak jest to powiązane z regulacją pracy pompy. A u ciebie wygląda to tak że zawór 4D poza regulacją temperatury zasilania reguluje też ochroną powrotu. Salus zamyka obieg pętli podłogówki i brak jest odbioru ciepła a jak ciepło nie jest odbierane to wzrasta temperatura kotła . W instalacji brak jest zaworów 3D na podłogówkę i bez nich niestety sterować temperaturą zasilania się nie da. czyli ogólnie koncepcja instalacji jest błędna. Pomysł ze sprzęgłem jest jak najbardziej poprawny, tak jak i bufor Czy zastosujesz sprzęgło czy bufor i tak czeka Cię większa rozwałka . Radził bym się też przyjrzeć wielkości kotła i zapotrzebowaniu budynku na ciepło i od tego wybrać rozwiązanie problemu. Jak moc kotła jest dobrana do zapotrzebowania to może być sprzęgło a jak kocioł ma wyższą moc niż zapotrzebowanie to lepszym rozwiązaniem będzie bufor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal ten 4D Pompę kotłową wykorzystasz do zaworu VTC .Reszta jak w załączniku.Nie wiem czy masz kocioł w układzie otwartym czy zamkniętym.Zamieszczony schemat jest dla zamkniętego.

Najlepiej było sterować zaworami tymi na podłogę 3D z siłownikiem pogodowo ale jak już masz te Salusy to moze aby nie isć w koszty to wystarczą 3D stałotemperaturowe np.ESBE VTA lub Afriso ATM.I po co dwie pompy?wystarczyła jedna na obie kondygnacje i jeden 3D

Takie rozwiązania z dwoma pompami się stosuje jak chcesz mieć dwie niezależne strefy grzewcze a Ty masz mały domek

post-32948-0-19501800-1505652063_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.