Skocz do zawartości
IGNOROWANY

NARESZCIE!


sambor

Rekomendowane odpowiedzi

Fragment nowego regulaminu Allegro:

Cytat

Sprzedaż pieców na paliwa stałe: jeszcze mocniej chronimy środowisko

Allegro to firma odpowiedzialna społecznie, aktywnie wspierająca działania mające na celu ochronę środowiska. Dlatego od 4 lutego 2020 r. na Allegro będzie możliwa sprzedaż tylko tych pieców na paliwa stałe, które mają certyfikat dopuszczający je do obrotu. W ten sposób przyczynimy się do ograniczenia liczby ofert pieców, które najbardziej zanieczyszczają powietrze.

Może wreszcie coś z tego będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że allegro się broni. Pierwsze co to prokurator pójdzie do nich. I też może być nieciekawie bo biorą dział w tym biznesie. Jakby na twojej posesji handlowali takim czymś to masz problemy. Do tego gdybyś brał procent od zysku czy opłatę od sztuki to masz pozamiatane.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sambor napisał:

Wystarczy kupić z łatką używany lub z testów i nikt się nie przyczepi.

Zabroniona jest sprzedaż tak samo nowych jak i używanych śmieciuchów.
Darowizna też.
Póki co furtką jest np. sprzedaż korpusu kotła jako części zamiennej – co praktykuje jedna z większych firm kotlarskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kontrola wprowadzanych do obrotu kotłów na paliwa stałe, obowiązek podłączania nowych budynków do sieci ciepłowniczej.

To niektóre zmiany przepisów Prawa ochrony środowiska, które weszły w życie pod koniec listopada 2019 roku.
23 listopada 2019 roku zmieniła się Ustawa z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska

oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz.2166)

Zmiany w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2019 r.poz. 1396, ze zm.)

mają na celu wzmocnienie kontroli spełniania przez przedsiębiorców wprowadzających do obrotu kotły na paliwo stałe

o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW wymagań, zawartych w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów
z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe (Dz.U. poz. 1690, ze zm.).

Kontrola w tym zakresie ma być sprawowana przez właściwe organy inspekcji handlowej.

Wprowadzono także wysokie kary pieniężne dla producentów i importerów kotłów, które nie spełniają wymogów emisyjnych.

Ponadto ustanowiono zakaz sprowadzania z zagranicy na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności.
Ograniczenie importu i kary za wprowadzanie na rynek "kopciuchów" 
Istotne zmiany dotyczą ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz.U. z 2019 r. poz. 755, ze zm.),

w której wprowadzono obowiązek podłączenia nowych budynków do sieci ciepłowniczej, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki
przyłączenia do sieci. Przepisy przewidują możliwość zwolnienia z tego obowiązku, w przypadku gdy planowane jest dostarczanie 

ciepła z indywidualnego źródła ciepła w obiekcie, które charakteryzuje się współczynnikiem nakładu nieodnawialnej energii
pierwotnej nie wyższym niż 0,8, lub pompą ciepła, lub ogrzewaniem elektrycznym.
W ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2019 r. poz. 1186, ze zm.) 

dodano przepis nakazujący dołączenie do wniosku o pozwolenie na budowę
oświadczenia projektanta, dotyczącego możliwości podłączenia projektowanego obiektu
budowlanego do istniejącej sieci ciepłowniczej, zgodnie z warunkami określonymi w art. 7b ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r.

- Prawo energetyczne (Dz.U. z 2019 r. poz. 755, z późn. zm.), złożonego pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego
oświadczenia.

Cytat

Powstało oprogramowanie, które pozwoli Inspekcji Handlowej na automatyczną weryfikację internetowych ofert sprzedaży kotłów na paliwa stałe.

Dzięki temu będzie można wyeliminować z rynku kopciuchy.
Internetowy bot śledzący sprzedaż kotłów na paliwa stałe został przygotowany na zlecenie Ministerstwa Rozwoju.

Oprogramowanie namierzy oferty urządzeń, które nie spełniają wymagań określonych w przepisach. Dostęp do programu będą mieli
pracownicy UOKiK oraz wojewódzkich inspekcji handlowych.
Aplikacja wyszukuje podejrzane oferty sprzedaży kotłów na podstawie m.in.:
sprzeczności słów, np. kocioł klasy 5 i inne parametry emisyjne,
określonej klasie kotła innej niż klasa 5,
pojedynczych słów kluczowych: np. ruszty, ręczne itd.
wpisanego niepoprawnego rodzaju paliwa,
podejrzanych słów, np. kocioł na zamówienie itd.

W/w cytaty pochodzą z czasopisma - "Inżynier Budownictwa"

Ale jak widać jest co obejść i jak z tym walczyć - słynne ogłoszenia z dawnych lat - "Bony kupię" można zamienić na "kocioł kupię" i będzie git, bot tego nie wyłapie.

Pomysłowość Polaków jest wielka a polskie prawo jest słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, DzonyZerg napisał:

Ciekawe jak potraktują MPM 14kW.

Co z nim nie tak? Wszystkie MPM mają certy Ecodesign. Póki co, prawie w całej Polsce można palić węglem. Co wyróżnia 14-tkę to można palić w nim drewnem, ale także węglem. Allegro nie może go wykluczyć ze sprzedaży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że wszystkie MPM były badane w Łodzi pod kątem spalania drewna. Jedynie 14 kW nie przekroczył dopuszczalnych 700 mg/ m^3. Wynik wyszedł na pograniczu, blisko 700. To tylko na drewnie liściastym. Wszystkie MPM nie zaliczyły testu na drewnie iglastym o ile taki test był. Za to MPM spala bardzo czysto węgiel na mocy nominalnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne że są certyfikaty.
Do nowego domu nie można wstawić węgla. Kupuje MPM 14kW i mówię że będę palił drewnem "i co teras"?
To że MPM fajnie drewno to chyba każdy na forum wie.
Może zrobią wersję tylko na drewno? Z dopiskiem nie wolno spalać węgla tylko dlatego że oni ci nie pozwolą choć kopci w normach.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robić otwór w posadzce albo zakopac koło domu. Drewno czy węgiel?
Na drewnie można działać z małym buforem albo nawet bez(dopiero potwierdzę) . Do drewna robią dobre kotły. Kosztuja 60-80% więcej (choć też niekoniecznie) choć mniej kasy na bufor , opal tańszy i wejdzie do kotłowni.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Stempos1980 napisał:

Tylko co z  buforami

Albo znajdujesz na bufor miejsce, albo musisz wybrać coś innego niż zasypowiec.

8 godzin temu, sambor napisał:

Pomysłowość Polaków jest wielka a polskie prawo jest słabe.

Należałoby sobie zadać pytanie fundamentalne: jak to jest, że w 2020 roku jest wciąż sporo chętnych na prymitywne, brudne, upierdliwe pudło do utylizacji wszelkich paliw stałych, które nie uciekają spod siekiery, rzygające syfem na wlocie i na wylocie, jako produkt uboczny w/w procesów dające nieco ciepła.

Otóż ludzie są do tych wszystkich wad najzupełniej przyzwyczajeni. Podobnie jak do zalet. Wchodząc w postępowe źródła ciepła zostają im odjęte tamte wady (z którymi mogli jakoś żyć) ale też znika kluczowa zaleta: możliwość spalenia wszystkiego co się nie rusza – a bez tego niektórym trudno żyć. Nawet i na poziomie najzupełniej biologicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Juzef napisał:

Wchodząc w postępowe źródła ciepła zostają im odjęte tamte wady (z którymi mogli jakoś żyć) ale też znika kluczowa zaleta: możliwość spalenia wszystkiego co się nie rusza – a bez tego niektórym trudno żyć.

Niestety to prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie palę żadnymi smieciami.tylko węgiel z polskiej kopalni i drewno sosna brzoza i jabłoń i trociny bo teść robi trochę stolarkę u tych odpadów jak to w stolarni jest.Dlaczego niektóżrzy odrazu wszystkich wrzucają do jednego worka trucicieli.W Polsce w dużej mierze palenie gorszym opałem wynika dużo z sytuacij ekonomicznej gospodarstw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie chciałem Cie urazic. Wybacz jeżeli tak było.

Ja specjalnie nie potępiam ludzi co pala nawet śmieciami. Policzyłem sobie troszkę i palenie plastiku zamiast go utylizowac to w porównaniu z resztą potrzebnego opału to nie jest żadna tragedia.

A gorszy opal czy bardzo dobry daje ogólnie ten sam syf. I nie mówię o odpadach tartacznych choć to w zasadzie pelnowartosciowy bardzo dobry i ekologiczny opal. Sam takim czymś palę od góry mieszając z węglem. I prawa nie łamie.

Miałem na myśli co innego.

Jak masz taki opal to MPM 14kW ma certyfikacje na węgiel i drewno. Nie masz miejsca w nawet na 500l? Móc moich potrzebujesz? Warto powalczyc bo groszek to nie taka fajna rzecz i nie tania. Jak gra mój ojciec wywala kilkuletni 80kW;]

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DzonyZerg napisał:

zalety takich kotłów muszą być skasowane

Bynajmniej. To postępowe źródła ciepła muszą się "zniżyć" do poziomu osiągalnego dla zwykłego człowieka, aby nie miał chęci ani potrzeby kombinować ze starym pudłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to miałem na myśli. Wszystkopalnosc kotłów.
No a co do tego co piszesz to oczywiście.
Tylko kto ma zrobić by tak było?
Sam chyba widzisz jak kombinuje i wchodzę w tego dziwnego mercedesa za cenę golfa. Tacy ludzie jak oni to zrobia i trzeba tego szukać. Bo na naszych producentów jakoś nie liczę by zrobili gorniaka na węgiel i drewno w ecodesign.
Trzeba spytać tych speców z Zabrza. Jak powiedzą ze to niemożliwe to będzie nadzieja ze za kilka lat będą ;]

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DzonyZerg napisał:

Policzyłem sobie troszkę i palenie plastiku zamiast go utylizowac to w porównaniu z resztą potrzebnego opału to nie jest żadna tragedia

Nie wiem na ile przekornie a na ile serio to piszesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No policz sobie ile tego wielce produkujemy. Ile jest syfu ze 140 kg plastiku a ile z 6 ton węgla przepuszczonego przez smieciucha. Bosze. Bicie piany i sciema zamiast zająć się tym czym trzeba. Te 140 kg plastiku przypada na 100, 200 czy 300 ton węgla albo ile. Nikt nie zna skali spalania bo jakby ja podał to by był śmiech. Jestem przeciwny paleniu odpadow ale jeszcze bardziej jestem przeciwny utylizacji węgla przy użyciu dmuchawy.

Następne w kolejce to bym widział co się laduje do retorty i co mamy w pellecie.

Taka trochę tyrrada wyszła ale nie będę uczestniczył w takim cyrku.

 

I powiem jeszcze tak. Zupełnie to widzę niż media to przedstawiają. Trzeba zwalczać i penalizowac ale wpierw to niech te Czyste Powieterze przestanie uwlaczac ludzkiej godnosci i opal będzie tani. Wtedy to niech bija na calego! Ale poki co to roboty a nie wymyslac że smog bo butelki pala czy wypadki przez pijanych kierowcow choć NIK od lat wskazywał że jest zupełnie inaczej. Kierowcy dobrzy, nie jeżdżą pijani tylko drogi tak do dupy ze strach jeździć.

 

Jakby ktoś wstał i powiedział że drogi i piece n do dupy to trzeba by było coś robić. Jestem serio skrajnie ekologiczne nastawionym człowiekiem. Prawie zero waste, permakultura i takie tam ale noszzzz kurde;]]

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.