Skocz do zawartości
IGNOROWANY

program czyste powietrze a zakupiony już kocioł


JacekFF

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem na spotkaniu u mnie w gminie dotyczącym tego programu. Niestety pani która opowiadała o programie i miała wiedzieć wszystko nie umiała odpowiedzieć na moje pytanie. Byłem ciekaw za co jest zwrot przy instalacji w nowym budynku. Zwracają za zakup i instalację kotła. Ok ale co oznacza instalacja kotła? Czy przez instalację rozumiemy podłączenie samego kotła czy wykonanie całej instalacji w kotłowni czy może także możemy doliczyć urządzenia w kotłowni bo przecież bez pomp , zaworów , rur kocioł pracował nie będzie. Pani oczywiście nie wiedziała i powiedziała bym złożył wniosek a jeśli go odrzucą to bym złożył nowy. Rewelacja :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż sięgnąłem po prospekt reklamowy tego przedsięwzięcia gdzie skrótowo to wyjaśniają i czytam: m.in. kotły na paliwo stałe (biomasa) wraz z systemem odprowadzania spalin, a w innym punkcie - instalacje wewnętrzne ogrzewania i ciepłej wody użytkowej - teraz trzeba sobie dobrać co można odliczyć - wiadomo na wszystkie urządzenia faktury. Wszelkie niejasności winni wyjaśniać ludzie kompetentni w tym temacie u mnie w Urzędzie Miasta takowi są, ale jak są jakieś wątpliwości to kontakt u źródła czyli Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właściwy dla danego województwa.

Jeżeli jakaś pani czegoś nie wie to zaraz nie koniec świata ona nie musi być alfą i omegą, a program dopiero wchodzi i trzeba zrozumieć że ludzie jeszcze mogą mieć wątpliwości co do elementów przedsięwzięcia.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam

 

w dniu dzisiejszym przejrzalem zmiany w prawie podatkowyn na 2019

 

prosze kolegow o spokojne zapoznanie sie z tekstem

 

bo z dotacji 30% tytulem program czyste powietrze

dla wydatku 10.000 zl jest realnjd ok 414 zl

 

dlaczego

 

bo ustawodawca kaze poniejszac podstawe opodatkowania od ktorej jest liczony podatek a nie sama kwote podatku

 

pozdrawiam40d7239eac307c878a9a3a64f6c488d3.jpg&key=7107350f9feb0cc245638997b8e30772dbff6e3684980effe75290370b926d59

 

Wysłane z mojego Z10 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moin zdaniem jesli przepisy wejda w tej postaci to

 

kwota dotacji to

 

stawka skali podatkowej x (23% x kwota wydatków kwalifikowanych)

 

przyklad

 

18 % x ( 23% x 10.000) = 414 zeta

 

pozdrawiam

 

Wysłane z mojego Z10 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po przejrzeniu utwierdzilem sie tylko w przekonaniu ze na nowy rok bedzie z tym programem niespodzianka, z regulaminu wfos w katowicach zniknela gwiazdka dotyczaca dotacj dla gosp. domowego o dochodach pow. 1600 na osobe,
pierwotnie dotacja miala byc w uldze podatkowej tj. 30 % wydakow mialo byc odliczone od podatku

a w projekcie zmian jest 30 % z 23% wydatkow, oczywiacie od wydatkow za 2019, 2018 sie nie zalapie,

w regulaminie z wfos nie ma nic na temat ulgi podatkowej na dzien dzisiejszy,

rodzicom po 13 latach padl kociol per eko ksr 25 kw, roszczelnil sie, gdzies cieknie, od kilku dni, dobrze ze nie w srodku zimy,

w planach remontowych jest wymiana kotla i montaz wkladu kominowego razem jakies 15 klockow, jesli zdecydujeny sie na kociol 5 klasy to przerobie ten program az mi uszami wyjdzie

pozdrawiam

Wysłane z mojego Z10 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 26.09.2018 o 22:13, Juzef napisał:

@user2018 wygląda, że tak. Jedyne, co znajduję:

Zakupione i montowane kotły na paliwa stałe (w tym na biomasę) muszą spełniać w odniesieniu do  ogrzewania  pomieszczeń  minimum  wymagania  wynikające  z  przepisów  określonych w  środkach  wykonawczych  do  Dyrektywy  2009/125/WE  z dnia  21  października  2009 (ekoprojektu) w szczególności w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015  r.  w  sprawie  wykonania  dyrektywy  Parlamentu  Europejskiego  i  Rady  2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwa stałe.
• Nie dopuszcza się kotłów, w konstrukcji których stosowany jest ruszt awaryjny.
• Dodatkowo źródła ciepła muszą spełniać wymogi prawa miejscowego.
• Uwaga: dla budynków istniejących w których zamontowane jest źródło ciepła tj. kocioł na paliwo stałe (węgiel lub biomasa) musi spełniać co najmniej 5 klasę normy europejskiej EN 303-5:2012 lub nowszej

Według tego zasypowiec 5. klasy / ecodesign (z buforem naturalnie) kwalifikuje się.

Ktoś może potwierdzić ze kocioł zasypowy 5klasy z ekodesign  kwalifikuje sie do programu czyste powietrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja złożyłem wniosek i czekam i czekam i czekam. Jestem ciekaw ile trwa u nich cała procedura ponieważ minął już ponad miesiąc a nadal na portslu widnieje "oczekuje na weryfikację". 

U mnie kocioł 8tys, instalacja kotłowni z bojlerem i robocizną 8800. Zwrot niecałe 4tys ponieważ na nowy kocioł i instalację zwracają tylko od kwoty 10tys. 

Jestem tylko ciekaw czy od tych dotacji nie będą chcieli wysępić jeszcze podatku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to jest fragment regulaminu czyste powietrze, niech nikt nie myśli że weźmie kase a nadal będzie palił w zasypowcu.

Jednak jest jeszcze jeden fragment

Cytat
28)
Okres trwałości
-
wynosi 3 lata od zakończenia przedsięwzięcia. W okresie trwałości beneficjent
nie
może zmienić przeznaczenia budynku z m
ieszkalnego na inny, nie może też zdemontować
urządzeń, instalacji oraz wyrobów budowlanych zakupionych i zainstalowanych w trakcie
realizacji przedsięwzięcia. W
okresie trwałości przedsięwzięcie może podlegać kontroli.

 

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak są niestety wytyczne. Jest ich jeszcze więcej. Mojemu znajomemu np odrzucili wniosek ponieważ jak stwiedzili na oględzinach nie miał komina przystosowanego do gazu. Tak bardzo chcą być ekologiczni a czepiają się takich pierdół. Znajomy stwierdził że ma to w d... i pali dalej śmieciuchem. 

W Małopolsce np domy muszą spełniać już wytyczne budynków z 2021 roku gdzie na pozostałym terenie kraju obowiązują wytyczne chyba z 2017. Jeśli odrzucą mój wniosek to raczej skończy się na drodze sądowej... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego ten znajomy nie wpisał do wniosku komina aby wkład włożyć? Przecież możną wniosek chyba modyfikować lub złożyc ponownie więc o co dokładnie chodzi?

I co za bzdury z tymi wytycznymi, że tylko w Małopolsce? Jak czytałem to modernizując np. okna to musi być to zgodne z wymogami na 2021 rok więc skąd informacja, że niby tylko w Małopolsce i dlaczego skoro to program ogólnopolski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informację że te wytyczne z 2021 dotyczą tylko Małopolski otrzymałem na spotkaniu dotyczącym programu czyste powietrze. Pani prowadząca spotkanie powtarzała cały czas jak mantrę że te czy tamte wytyczne nie dotyczą Małopolski. Nas obowiązują już wszystkie wytyczne z 2021 roku. 

A co do kumpla. Może i by mógł wpisać ten komin ale z jego wyliczeń wychodziło że musiał by sobie to sfinansować sam. To nie jest tak że dostajesz full kasy na wszystko. Ja np staram się o zwrot za kocioł i jego instalację. Kocioł 8 tys instalacja koło 9 tys a mogę się tylko starać o zwrot ileś tam % od kwoty max  10 tys. Bo 10 tys to max limit przy tym rodzaju dofinansowania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak robiłem sobie przeliczenia dla Wielkopolski to tez muszą być spełniane warunki WT2021.

10 000zł to masz max koszt przy węglu, 20 000zł przy biomasie a przy gazie to jest 15 000zł a jak znajomy ma komin z cegły to nie żadna pierdoła, bo taki się nie nadaje i za chwilę będzie miał cały zgniły i wykwity na ścianie więc dobrze, że na to zwracają tez uwagę.

i jeszcze o 5000zł można ubiegać się na przyłącze gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Jestem tylko ciekaw czy od tych dotacji nie będą chcieli wysępić jeszcze podatku.  "

Jeśli do tej pory nie zmieniono przepisów to od tej dotacji trzeba będzie zapłacić podatek o czym niestety wiele osób nie wie.

https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/czyste-powietrze-od-dotacji-trzeba-bedzie-zaplacic-podatek,115068.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie weźcie regulamin do ręki poczytajcie go trochę . Jest też coś takiego jak fundacja czyste powietrze można do nich zadzwonić i spytać co i jak.

Program jest ogólnopolski wszędzie są takie same wytyczne, a co do WT2021 to oddając już nowy dom trzeba ta normę spełnić i dobrze.

A co do podatku to faktycznie gdyby ktoś w tym roku dostał to zapłaciłby podatek. Jednak nikomu w tym roku nie wypłacili ani nie wypłaca a od stycznia dotacja nie będzie uznawana jako dochód .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może coś zmienili w regulaminie. Ja na spotkaniu w mojej gminie byłem zaraz po starcie programu. Wtedy jak wspomniałem kobieta z WFOŚ mówiła że tylko domy z Małopolski muszą spełniać te normy przez wprowadzoną na tym terenie uchwałę antysmogową. Pewnie pomyśleli że nie opłaca im się chodzić po sądach. A co do oddania  nowego bydynku to te normy dotyczą tylko budynków które dostały pozwolenie na budowę po 2016. Ja dostałem w 2016 i te normy mnie mnie dotyczą chodź spełniam je nawet na wyrost... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałem udzial w tamtym roku (ocieplenie domu i docieplenie stropow ) i w tym wymiana kotła na 5 klase w programie SMOG STOP na Slasku,faktury na ponad 40.000 z
Udzielenie przez Fundusz  dofinansowania w formie dotacji ,kwalifikuje sie jako zrodło przychodu,o którym mowa w art. 10 ustep 1 pkt. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z póżn. zmianami ) i podlega rozliczeniu w zeznaniu rocznym na podstawie wystawionej przez Fundusz deklaracji PIT 8 C.”
Dostalem dofinansowania w tym roku 7.400  zł i musze rozliczyc sie z US,jak mi przysla PIT 8 C.
Dotacja z Urzedu Miasta na wymiane kotła jest zwolniona z podatku na warunkach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 129 i ust. 36 updof (zob. interpretację indyw. Dyrektora KIS z 24 maja 2017 r., zn. 0115-KDIT2-2.4011.47.2017.2.ENB).
 
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wygląda na to, że program "Czyste powietrze" zakończył już swoją działalność.

"Miały być 103 mld na walkę ze smogiem, ale Komisja Europejska już zapowiedziała: nie będziemy finansować pieców na węgiel, nawet tych nowoczesnych. Program "Czyste powietrze" pójdzie z dymem?

- Podczas wstępnych rozmów otrzymaliśmy jasną informację z Komisji Europejskiej, że w przyszłej perspektywie finansowej Unia Europejska nie zamierza finansować i dotować wymian domowych kotłów na takie, które korzystać będą z paliw kopalnych, to znaczy zarówno z węgla, jak i z gazu - przyznaje w rozmowie z „Wyborczą” Piotr Woźny, pełnomocnik premiera Mateusza Morawieckiego ds. programu „Czyste powietrze”."

http://wyborcza.pl/7,155287,24337220,czyste-powietrze-tylko-na-papierze-flagowy-program-rzadu-sie.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Ważne że mój wniosek jest w trakcie weryfikacji.  Z tego co czytałem to wnioski złożone będą normalnie rozliczane. "

Spójrz na to w ten sposób. Twój kocioł 5 klasy z dofinansowania jest niezgodny z wizją Komisji Europejskiej, a w związku z tym trzeba go będzie wymienić na coś, co będzie zgodne z pomysłami Komisji. Można się też wypiąć na KE i UE i tak się to pewnie skończy, zwłaszcza że 50% gospodarstw domowych w Polsce ogrzewanych jest bezpośrednio węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.