Skocz do zawartości
IGNOROWANY

W Polsce kwitnie zaskakujący proceder!


Animus

Rekomendowane odpowiedzi

Po co kupować nowy piec, skoro można oszukać strażnika? W Polsce kwitnie zaskakujący proceder

Jeśli w twoim województwie działa albo rychło zacznie działać uchwała antysmogowa, pewnie musisz zmienić piec – na nowszy, mniej trujący. Ale tysiące Polaków wpadły na genialny pomysł – po co kupować nowy piec, skoro można na stary przykleić nową tabliczkę, która głosi, że to nowy piec. Eksperci ostrzegają, ale handel tabliczkami znamionowymi rośnie.

Caly artykuł pod linkiem: 

https://innpoland.pl/177052,smog-polacy-probuja-oszukiwac-straznikow

To jest największa głupota Polaków, oszukują samych siebie, zwłaszcza, że mogą dostać dotację.  

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nowego. Takie tabliczki na allegro widziałem już dwa lata temu. Dowolne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawości jest ktoś na forum kto miał taką kontrolę? tzn sprawdzony został pod kątem istniejącej uchwały antysmogowej w danym regionie np. jaką ma klasę kotła?

nie wiem czy urzędniczka, strażnik czy inny kontroler jest w stanie na miejscu kontroli udowodnić, że nowa tabliczka jest fałszywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co jeśli. Naklejenie podrobionej tabliczki, to oszustwo. I już. Mój kocioł na ekogroszek 3 klasy różni się od nowoczesnych 5 klasy. Jest niższy, ma mniejszy wymiennik (półkowy), widać to po temperaturze spalin. Ma mniejszą sprawność. Miałem w pewnym momencie chęć kombinowania. Kupiłem wklęsły deflektor (bo nie było), sterownik skzp 02 (bo mój pracuje tylko w dwustanie), chciałem dołożyć zawirowacze. Sytuacja na rynku jednak mnie z tych pomysłów wyleczyła. I tak za 3 lata kocioł będę musiał wymienić (o ile wcześniej go szlag nie trafi - jest z 2010 roku). Ale nawet, gdybym zrobił te wszystkie mody, to nadal nie byłby kocioł 5 klasy.

Tak wiem, da się czysto palić nawet w kopciuchu bezklasowym. Tyle, że większość ma w tyle, czy z komina idzie lokomotywa, czy nie. Dlatego próbują odgórnie narzucić przejście na nowocześniejsze kotły, w których lokomotywa jest trudniejsza do uzyskania ;) Widać to u mnie we wsi. Kilka domów od lat codziennie kopci. Wystarczyłoby, żeby palili inaczej i problem by zniknął. Ale nikt nie chce ich edukować, a i sami kopcący nie widzą problemu. Przecież tak się pali od lat, więc o co chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HarryH napisał(a):

Jeżeli kocioł 3 i 5 klasy różni się tylko tabliczką, to może nie jest takie oczywiste, kto tu jest oszustem?

Aż tak to nie jest źle, najgorzej wygląda to chyba nadal z kotłami zasypowymi, kotły z podajnikiem 5 klasy mają skasowane drzwiczki  do załadunku ręcznego.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moje dwa kotły 1 na ekogroszek jest niby 5 klasy bo taki nadal jest produkowany czyli Zębiec agat 10 kw a ma tabliczkę z 3 klasą bo palnik pancerpola nie przeszedł 5 klasy na badaniach ale palnik już sam wymieniłem ale klasy dalej nie ma bo nie , 2 kocioł to MPM 8-10 kw z 2017 roku jest niby ta nowa norma ale o klasie nie ma żadnej wzmianki więc uznać chyba trzeba że to 3 klasa tak czy siak mam to w nosie bo palę pompą ciepła robioną a mpm w razie W odpalany będzie natomiast ekogroszkowiec stoi smutny w końcie piwnicy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zasypowy się różni- praktycznie musi być dolnego spalania. A np. Defro Komfort Eko - zmieniasz talerz retorty, wkładasz ceramikę i zawirowywacze, wycinasz ruszt -i jest ecodesign. No, zapomniałem jeszcze o tabliczce ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz w zasadzie inny palnik, turbulatory, czy jak nazwałeś zawirowacze, wychwytują zanieczyszczenie, a ceramika dopala, ruszt wodny nie wychładza spalin, wiec nie za bardzo do porównania, spore zmiany.     

Znajdźcie coś  bardziej podobnego do pozaklasowca, albo 3 klasy.  

Przypominam, że zasypowy jedzie w 5 klasie na zaniżonych normach, w dodatku bufor w teorii obowiązkowy.

Nie czujesz tego naciągania gumy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to taki problem był zrobić rejestr kotłów z certyfikatem ED? Teraz każdy może dymać urzędniczynę na kontroli tabliczką za stówkę. Poza tym kocioł na kontroli ma mieć 5 klasę i może mieć ruszt, a tylko wprowadzany do obrotu nie może mieć rusztu i musi mieć ED. Już w przepisach jest burdel, więc co się dziwić tabliczce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy mają prawo wejść bez nakazu, aby to wszystko sprawdzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to wszystko wyjdzie w praniu. Kilka wyroków sądowych ostudzi zapał do kontroli, bo dość dziwnym jest że Palicja musi mieć nakaz, a urzędnik z Gminy czy strażnik wiejski nie. Po za tym od decyzji/mandatu można się odwoływać latami, a sąd sprawdzi  kompetencje kontrolujących. 

Moim zdaniem to pokrzyczą trochę postraszą, a jak się okaże za jakiś czas że nie mają prawa to już wystraszona większość  powymienia kotły. 

Czy latanie dronem nad kominem uprawnia minie do zestrzelenia go z wiatrówki czy procy? Czy drony kontrolujące mają prawo zakłócać moją prywatność? Czy te drony kontrolujące będą inne niż prywatne zbierające dane/informacje wrażliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych nowych przepisach na razie widzę, że kontrole węglówek zaczynają się od 20kW. No to wiecie, jaką tabliczkę kupić:-)

  • Przydało się 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strażnicy miejscy/gminni  lub urzędnicy wyznaczeni do kontroli pieców mogą wejść na teren nieruchomości. Jeśli jest to nieruchomość prywatna, to kontrola może być przeprowadzona w godzinach 6:00 – 22.00. Po godzinie 22 kontroli może wyjątkowo dokonać policja. Gdy natomiast jest to teren, na którym prowadzona jest działalność gospodarcza, to będzie to możliwe przez całą dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój brat miał kontrolę z gminy tylko chodziło o deklarację ale nie chcieli nic sprawdzać dopiero po moim nacisku " to jak brat chce się pochwalić nowym kotłem to go chociaż zobaczcie " i taka była kontrola .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli im powiesz, że mają "się oddalić w pośpiechu"-są jakieś tam sankcje. Ale jeśli po prostu nie otworzysz, no to nic nie mogą zrobić. Nowe przepisy dopiero wchodzą. Poza tym gmina raczej chce się pozbyć węgla (bo przyjechał dopiero w lutym, a to już z górki z sezonem), niż wnikać w szczegóły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Animus dlaczego twierdzisz, że zasypowy jedzie na zaniżonych parametrach dla 5 klasy? Z certyfikatu atmos dc18s mieści się w normie dla podajnikowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, HarryH napisał(a):

 Nowe przepisy dopiero wchodzą. 

Cytat

Kontrole pieców w polskich domach

Przypomnijmy, że dodatek węglowy to jednorazowe świadczenie w wysokości 3 tys. zł. Przysługuje ono gospodarstwu domowemu, w którym głównym źródłem ogrzewania jest węgiel, a piec węglowy został zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Polacy, którzy spełniają te warunki mogli składać wnioski o dodatek węglowy do 30 listopada 2022.

Samorządy oprócz rozpatrzenia wniosków o dodatek węglowy, muszą ruszyć w teren i skontrolować zgodność zadeklarowanego źródła ogrzewania ze stanem faktycznym. Pierwsze kontrole ruszyły już w 2022 roku. Urzędnikom pomaga straż miejska. Do takich działań zobowiązuje znowelizowana ustawa o dodatku węglowym.

Cytat

Jakie są wyniki dotychczasowych kontroli w polskich domach? Na przykład w Bydgoszczy skontrolowano 100 domów. Okazało się, że 30 gospodarstw domowych będzie musiało zapłacić karę, za palenie w piecach śmieciami, w tym starymi meblami i ubraniami, a nie węglem, tak jak zadeklarowano.

Rząd pierwotnie zapewniał, że wnioski o dodatek węglowy nie będą weryfikowane.

- Nie wyobrażam sobie, że urzędnik rusza do poszczególnych domów. Nie jesteśmy państwem policyjnym - mówiła w sierpniu Anna Moskwa.

Teraz już wiadomo, że samorządy będą musiały sprawdzać czy w naszych domach palimy węglem, jeśli złożyliśmy wniosek o dodatek węglowy.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2022 kiedy ustawa o dodatku węglowym weszła w życie, pojawiły się informacje o próbach wyłudzenia dodatków węglowych poprzez świadome działanie wnioskujących, polegające na modyfikowaniu złożonej wcześniej deklaracji CEEB, w celu uzyskania dodatku węglowego, np. poprzez zamianę zgłoszonego kotła gazowego na kocioł węglowy lub dopisania kozy czy kominka. W związku z tym ustawa we wrześniu została znowelizowana. Wprowadzono zapis obligujący organy samorządowe do okresowych kontroli źródeł ogrzewania.

https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/kontrole-piecow-w-polskich-domach-2023-komu-grozi-kara-czy-musisz-wpuscic-urzednikow-do-domu-aa-gytk-83NJ-5WfP.html

 

8 minut temu, Mac08 napisał(a):

@Animus dlaczego twierdzisz, że zasypowy jedzie na zaniżonych parametrach dla 5 klasy? Z certyfikatu atmos dc18s mieści się w normie dla podajnikowych.

Przy rozpalaniu?

Ogólnie emisja  dla 5 klasy z załadunkiem ręcznym to 4 klasa podajnikowca.

Jedynie emisja CO jest pomiędzy przedziałami.

http://www.kotlyco.pl/application/data/upload/images/tabelka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Animusmylisz pojęcia i przepisy, te kontrole, które linkujesz są już niemodne i bezsensowne, bo wystarczy mieć cokolwiek lub powiedzieć "prezes pozwolił palić wszystkim". Normy dla węgla też są  zawieszone w istocie.

Ja piszę o nowych kontrolach https://www.udt.gov.pl/ekspertyzy-techniczne/efektywnosc-energetyczna-kotlow

A akurat Ty z kotłem 38kW masz przerąbane.

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, HarryH napisał(a):

A akurat Ty z kotłem 38kW masz przerąbane.

Raczej nie, prędzej na +

Korzyści z wykonanej kontroli:

  • protokół do książki obiektu budowlanego opracowany zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie wzorów protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji,
  • zalecenia, których realizacja może wpłynąć na zwiększenie efektywności energetycznej w trakcie eksploatacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś zmienił czy kupował kocioł to ma na to fakturę. Wystarczy moim zdaniem pokazać taka fakturę zakupu i po temacie. Więcej z tego taki strażnik czy urzędnik zrozumie, niż z oglądania klocka w kotłowni. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wiedzą, jakiej mocy jest mój kocioł? W CEEB klasę kotła wpisałem, ale o moc nikt nie pytał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.