Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Projekt, kosztorys, ocena propozycji


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów.

Zwracam się z prośbą o ocenę oferty. Oferta nie zawiera szczegółów ale nie były wymagane.

Dom w którym ma być zamontowana instalacja PV, ma przyłącze oficjalne 5kW, które będzie musiałoby być zwiększone, ale sama instalacja w budynku oraz warkocz jest przygotowany do dużo większych mocy(15kW) elektryk mówi że tylko kwestia zabezpieczeń.

Dom idealnie skierowany na południe, kąt dachu jak mówił wyceniający prawie idealny, z lewej i z prawej otwarta przestrzeń bez drzew.

Do wyceny zaproponował mi w rozmowie (nie uwzględnione w wycenie) przy dopłacie 1500zł takie coś że instalacja może ładować również akumulatory i będzie działała po zaniku napięcia w sieci wykorzystując prąd z paneli i ewentualnie z akumulatorów. Dopłata 1500zł nie dotyczy zakupu akumulatorów.

Wycena obejmuje:

Zamontowane będzie urządzenie Leapton Solar z ekranem w urządzeniu oraz aplikacją do telefonu i netu,  panele Leapton 330 mono HC, montaż stelaży, instalacji, podłączenie, załatwienie przez firmę zwiększenia przydziału mocy, licznik, z całą papierologią PGE  (tylko Trzeba jechać 2 razy osobiście podpis złożyć),  wszystkie dokumenty do uzyskania dotacji. Wszystkie materiały do wykonania dostarcza firma.

Dodam że firma zweryfikowana, 20 lat na rynku solary i pompy, a od 12lat PV. Firma zapewnia 5 lat gwarancji na wszystko, wykonuje również usługi np. mycie paneli z podnośnika a zaleca wykonać co 3-4lata .

Proszę kolegów o ogólne opinie nt. urządzeń zaproponowanych w ofercie, oraz ceny całości usługi.

Pozdrawiam. YARO

wycena.thumb.png.5666853a7d5e4a5075cd46bf627ae16d.png

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile z tej kwoty trzeba realnie zapłacić? a ile będzie dotowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenną uwagę, w poniedziałek będę się kontaktował w sprawie uzupełnienia informacji, czy może dopytać o jakieś szczegóły oprócz producenta nazwy i modelu urządzenia?

Bardzo chciałbym aby instalacja była warta zapłaconej gotówki, dlatego dziękuję i proszę o wszelkie uwagi.

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piecuch19 napisał:

Ile z tej kwoty trzeba realnie zapłacić? a ile będzie dotowane?

Cena 44000zł do zapłacenia, dotacja standardowa chyba 5000zł więc kosztowała by mnie 39000zł. reszta kosztów opłat, przyłączy, liczników, i przydział mocy wszystko oni robią i to jest w cenie. U kolegi podobną instalację zrobili i po 10dniach od złożenia papierów dostał już przelew na konto. Bardzo się zdziwił. Ale zamontowali inne urządzenie(inwerter) bo nie ma monitora podglądu w urządzeniu a tylko w telefonie!!! Ja takiego nie chciałem i musi być czytelny ekran.... i basta :-))

YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo!  

Ja ***

Zakładam firmę montującą PV........

 

Moja ocena:

30 paneli  12.269 PLN; inwerert 10 kW /np. Growatt/  5.041  PLN; strzelam :   zabezpieczenia, konstrukcja , montaż, kabel  10.000 PLN 

daje razem + - 27.310    +8 % VAT  w sumie  ok. 30.000,-    Czy jeszcze coś potrzeba?

reszta  14500  PLN za robotę papierkową......  czysty zysk 13.000.      z jednej instalacji 10 kW.  To mi się podoba.   Jak to zrobić, żeby mieć chociaż jedną na kwartał do montowania?

Pozdro .

Aha:  na akumulatory nie pisałbym sie w żadnym wypadku. po 2- 3 sezonach do wyrzucenia. lepiej zakupić większą instalację /drugą  bez dotacji/.

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że trochę duży narzut na wykonanie firma sobie liczy, ale sam prowadzę firmę i zatrudniam ludzi, zawsze koszty są większe niż tylko te matematyczne wyliczone przez kolegę.

Bardzo cenię sobie każdą informację i opinię za co dziękuję.

Co do urządzeń i akumulatorów, bardziej zależy mi na podtrzymaniu pracy w ciągu dnia przy zaniku zasilania z sieci. U klienta widziałem i taką właśnie chcę instalację która przy zamiku będzie nadal pracowała.. nie bardzo się znam ale tam do podtrzymania był taki akumulator wielkości dużego motocyklowego, i mimo braku napięcia w sieci, w środku dnia instalacja działała. coś pamiętam  jakoś tak --- "hybryda z falownikiem"... coś takiego było mówione... zresztą nieważne ale to działało z małego akumulatora.

Yaro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na prawdę to wszystko zależy od jakości montażu, ponieważ rynek dojrzewa i sprzęt na nim jest w zasadzie podobnej jakości i funkcjonalności no chyba, że ktoś weźmie mega tanio sprzęt, o którym wiadomo, że jest robiony w garażu.

5 godzin temu, dorecho napisał:

strzelam :   zabezpieczenia, konstrukcja , montaż, kabel  10.000 PLN 

No to nie strzelaj i  sprawdź ceny  bo niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością. Skrzynka zabezpieczeń DC potrafi kosztować 1200 przy 30 panelach nie wiem ile będzie stringów i połaci od tego zależy cena, skrzynka AC też podobnie. Jedno oryginalne złącze MC4 to około 10 zeta a takich złącz przy dużej instalacji może być z 50 szt itd. itp.

Sam stelaż będzie kosztował ze 3000 albo więcej zależy jaki system.

Dalej montaż czyli praca ja wiem, że u nas nie szanuje się ludzi i robocizny wogóle, taki naród ale fachowiec nie będzie pracował za 20 zeta na godzinę nie te czasy. A więc co najmniej 3 ludzi na dachu z zabezpieczeniami, uprawnieniami, doświadczeniem zamiast dwóch ukraińców spod sklepu, do tego zwyżka lub rusztowanie no i koszt montażu i demontażu.

Uziemienia, koszt punktu z pomiarem rezystancji to chyba obecnie 1100 PLN, trzeba uziemić zarówno stelaż jak i same ramy paneli ile kabla 16mm miedź to zależy od budynku i wielkości instalacji cena za metr takiego kabla to chyba ponad 12 zeta za metr. Potem złączki oraz ich zarobienie. Śrubki nierdzewne to koszt chyba 1 PLN za sztukę sama śruba plus jeszcze nakrętka nierdzewna plus specjalna podkładka razy 30 paneli...

Elektryk z certyfikatem OZE lub odpowiednim, podłączenie instalacji, zabezpieczenie oraz wypełnienie dokumentacji do Tauronu razem ze schematami itd. weźmie pewnie 50 zeta i flaszke za podbicie HAHAHA

Można tak wymieniać, dla tego kto nie ma pojęcia to sie łatwo pisze czysty zysk 13 tysięcy no to skoro taki czysty to rusz dupe i wejdź na dach o ile masz tyle odwagi bo są tacy co sie boją nawet na drabinę wejść a co dopiero latać z panelami po stromym dachu na wysokości 12 metrów...

Ludzie zastanówcie się co piszecie czasem.

Edytowane przez Agni
Literówka
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak są tacy co się burzą że kocioł z zasobnikiem jest be bo trzeba worki dźwigać, życie.

Ja natomiast mam PRLowski klocek z płaskim lekko spadkowym dachem skierowanym na południe, tutaj mogę na nim bezpiecznie rowerem jeździć i mam zamiar zrobić większość rzeczy sam.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Odnośnie oferty proponowane falowniki to solaredge lub fronius hybrid.

Niestety pomysł montażu fotowoltaiki upadł..... gdyż po złożeniu wniosku (13styczeń) o przydział do 12kW, okazało się że........ PGE nie ma możliwości zwiększenia przydziału mocy w ciągu najbliższych 3lat!!! ze względu planowane modernizacje lini SN i NN na rok 2023 i 2023. Taka jest treść pisma otrzymanego przed chwilą z PGE.....ale tempo odpowiedzi wyjątkowo szybkie....

i tak podsumowując:  fotowoltaika nie... gazu niema.... ciekawe co jeszcze.

No nic.. poczekam co ciekawego czas przyniesie..

YARO

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo a pierwszy, który doniesie do Gestapo to będzie ten najbardziej ekologiczny somsiad co mu dymek śmierdzi ale sam targa z marketu tony plastiku swoim dieslem bo na reklamówce pisze teraz EKO i kosztuje 60 groszy a dawniej było za darmo :)

Ja też bym założył mniejszą instalację, zgarnął bym dotacje przez te kilka lat zdąży się zwrócić a jak podniosą moc to sobie dołożysz drugą mniejszą instalację, te kilka dodatkowych paneli nie będzie już drogie tym bardziej, że na prąd już nie będziesz tyle wydawał.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Agni napisał:

sam targa z marketu tony plastiku

Niestety to racja - sam wczoraj wystawiałem śmieci do wywozu i było tego od 24 12 6 worków plastiku, 1 worek papieru z metalem i 1/3 kosza śmieci mieszanych.

Czyli plastik górą!

Nie wiem skąd się bierze ta góra plastiku produkowana  w domu przez 3 osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dzisiaj to samo, jutro zabierają więc dzisiaj wystawiałem.

Dokładnie zakładaj panele na 5kw, później sprzedaż falownik i Kupisz większy i dodatkowe panele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam Kolegów.

I ciąg dalszy.... Otóż po otrzymaniu odmowy zwiększenia przydziału mocy, stało się coś ciekawego. Dwa tygodnie po moim złożeniu wniosku o zwiększenie mocy, pobliski sąsiad złożył również taki sam wniosek i..... dostał ...mimo że ja dostałem odmowę a siedzimy na tych samych drutach a ja bliżej transformatora.....

Jako że ów Pan jest radnym bardzo aktywnym radnym z największej opozycyjnej grupy .... coś mnie tknęło... i złożyłem odwołanie od odmowy.... powołując się na to że później złożony wniosek otrzymał przydział z "powodów politycznych", a ja niestety zachowując dystans od polityki, zasugerowałem pisemnie  bardzo delikatnie...... polityczną decyzję szefostwa oddziału.

I cud .... popatrzcie na fotce... takie coś dostałem z samego poniedziałku........

Elektryk będzie w piątek przerabiał skrzynkę, panele będą za dwa tygodnie na dachu z Froniusem 10,2kW (umowa dziś podpisana i zadatkowana). Po odbiorze będą dołożone jeszcze 4 panele. Niestety u nas przyjeżdżają z PGE na odbiór instalacji i liczy się moc paneli , nie inwertera. 

Postaram się coś uzupełnić w miarę postępów robót.

Yaro

obraz.thumb.png.00374d1bbe70b1be893e90c378d1b30b.png

Edytowane przez YaroXylen
korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę.

Oczywiście masz rację i dziękuję za zwrócenie uwagi. Zapomniałem dodać że będę miał takie coś podłączone(chyba nazywał to limiter) co będzie ograniczało moc max do 9,95kW wrzucając nadmiar mocy grzałkami do bufora. Rozważam jeszcze kilka sztuk więcej tylko sam wiesz..... gotówka..... nie wiem jak to się  nazywa, ale mała skrzynka, dwa wyświetlacze, ustawia się próg mocy max i min, reszta jakoś przełącza stopniowo na chyba 4 grzałki po 400W lub 500W. Pokazywał jak wyłączył gościu czajnik to załączały się grzałki sygnalizując diodami, raz 1 raz dwie..... a na wskaźniku nie było więcej niż 9,90 mimo że próg 9,95kW był ustawiony na górnym wyświetlaczu. To urządzenie będzie zamontowane gratis do dołożonych paneli...na razie 4szt.oraz dostanę grzałki, które sam muszę zamontować(tak uzgodniłem) oni tylko podłączą.

Pozdrawiam. YARO

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wattorouter to to coś się zwie ale to bez znaczenia jeśli podasz inwerter 10,2kW to PGE ogoli Cię z 30% i nie ma żadnego znaczenia wattorouter bo tego urządzenia nie uwzględniasz we wniosku tylko Inwerter (model / typ) a rozumiem że on ma 10,2kW bo panele OK 30 X 320W nie robi 10kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, szari napisał:

bez znaczenia jeśli podasz inwerter 10,2kW to PGE ogoli Cię z 30%

Witam.

A mogę spytać dlaczego?

Wattorouter to chyba inaczej działa.... sorki ale zupełnie inaczej niż to coś u mnie później instalowane... przynajmniej tak jest napisane....

cytat:   WATTrouter---- to maksymalne wykorzystanie energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczną lub wiatrową w domu ograniczając do minimum (mniej niż 1%) wysyłanie jej nadwyżki do sieci. ...... to chyba zupełnie co innego....

Limitizer ogranicza maksymalne wysłanie mocy do sieci .... np.9,95kW i nic więcej a co ponad idzie w bufor ....ja chcę wypychać w sieć tylko nie mogę przekroczyć 10kW... :-((

YARO

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, YaroXylen napisał:

Niestety u nas przyjeżdżają z PGE na odbiór instalacji i liczy się moc paneli , nie inwertera

Witam.

Niewielkie przewatowanie paneli nawet jest wskazane, jak mi tłumaczył instalator oraz wiedza z netu, a i tu na forum również było wałkowane.......  Niestety limiter tylko po to aby tych cholernych 10kW do sieci nie przekroczyć......taka to nasza rzeczywistość...

Yaro.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam Kolegów.

Chciałem podzielić się informacją że instalacja PV zamontowana.

31 paneli + 2 optymizery, Fronius 10kW., dorobione solidne 2 osobne uziemienia, paneli oraz inwertera i skrzynki z zabezpieczeniami. Instalacja do licznika położona przewodami 6mm2.

Informacyjnie podaję koszty tylko proszę powstrzymać się od komentarzy czy to drogo czy tanio: Instalacja PV - 44200zł , skrzynka elektryczna licznikowa z wymianą i nowymi przewodami 6mm2 ok 12metrów z montażem dodatkowego licznika zliczającego (EASTRON SDM72Bi)w dodatkowej skrzynce + elektryk z uprawnieniami- 1300zł, zwiększenie przydziału mocy do 14kW (7kW) - 108zł + paliwo dojazdy etc. Razem 46000zł

Po odbiorze dołożone będą jeszcze 3 panele, załączam fotki. Na trzech fotkach pokazana uzyskana moc między zachmurzeniami oraz godziny. Chyba fajnie to wyszło.

Pozdrawiam. Yaro

 

IMG_20200322_125416.thumb.jpg.6e6d5a001873f7672d58a68b6ce76da6.jpg

IMG_20200320_145550.thumb.jpg.4af4fbe6fee761f44fdb529949e77858.jpg

IMG_20200319_100350.jpg.eefc7d23bc8b94991102edc7169c7c41.thumb.jpg.80755b446b344ea47293d70aa7c9534e.jpg

 

IMG_20200322_132803.thumb.jpg.c6a69d6bb1b17f6794712ef39c49974d.jpgIMG_20200322_132131.thumb.jpg.a5620a044193a4897217013947d8c8be.jpg

IMG_20200322_123829.jpg.135dbddf64fc8b4393c9826e502dd069.jpgIMG_20200322_113736.jpg.8cbf32e7cccf31aa05272378093ee3d8.jpgIMG_20200322_095448.thumb.jpg.ca25bb6236bf851f9e630a7d5f5061cb.jpg

 

 

Edytowane przez YaroXylen
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Uzupełniając chciałem poinformować że w dniu dzisiejszym ok.10.00 przyjechali panowie z PGE i został przez nich zamontowany licznik dwukierunkowy.

A jednocześnie dzisiaj :-)) pocztą dotarło pismo z PGE o możliwości podłączenia instalacji PV i świadczeniu usługi dystrybucji energii elektrycznej [PROSUMENT].

Kolega w zeszłym tygodniu otrzymał już podpisaną umowę z pismem do programu Mój prąd, ja mam czekać w domu na umowę i nigdzie nie jeździć.  :-))

Poniżej fotka z dzisiejszego szczytu 12.00-14.00 :-)

IMG_20200402_132253.jpg.b7ffa5e43d534d10faae18a85f108aca.jpg

Pozdrawiam. YARO

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

       Moc zgłoszoną do PGE liczy się od paneli, nie od falownika (chyba że coś się zmieniło od lutego 2020 roku :) ). Posiadam instalację 9,9 kW w panelach (33 x 300 W), falownik FEONIUS SYMO 12.5-3-M i dokumenty z OSD o zainstalowanej mikroinstalacji o mocy 9,9 kW. Mam zamiar rozbudować instalację do 15 kW jak zbiorę dodatkowe 6 tys. na panele i wypłacą dotację w programie MÓJ PRĄD.       

       Instalację zrobiłem samodzielnie (dwa porządne kursy (instalatorów oraz w siedzibie FRONIUS (dotyczący stricte falownika) – na moje szczęście opłacone przez firmę :) ). Koszt instalacji 29 500 zł. Koszt falownika 9800 zł, koszt paneli DEHUI SOLAR – 13200 zł reszta to koszty konstrukcji na dachu, zabezpieczeń, wtyczek etc – 5500 zł dodatkowo (nie jest obowiązkowe oczywiście) licznik smart meter firmy  fronius 990 zł.  

      Falownik FRONIUS ma funkcję „obcinania” prądu powyżej ustawionej wartości, nie potrzebne są żadne dodatkowe urządzenia. Ustawiamy np. 9,8 Kw i reszta idzie w powietrze.  Ma również funkcję (w połączeniu z dodatkowym licznikiem) włączania  urządzeń o dużym poborze energii (buforów ciepła, bojlerów etc.).

 

      Dwa pytania do YaroXylen (albo raczej do instalatora). W jakim celu instalator założył skrzynkę po stronie DC (FRONIUS do 10 Kw ma możliwość zamontowania zabezpieczeń w środku) i posiada wyłącznik DC na dole pod obudową po lewej J.  Powiem więcej od 4 miesięcy w mniejszych falownikach też można instalować ochronniki przepięciowe w falownikach. Drugie pytanie czy zamontowany drugi licznik komunikuje się z datamanager w falowniku (to jest podstawa) oraz czy jesteś zarejestrowany na solarweb ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.