Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Projekt, kosztorys, ocena propozycji


Rekomendowane odpowiedzi

23 godziny temu, FanPV napisał:

Dwa pytania do YaroXylen (albo raczej do instalatora). W jakim celu instalator założył skrzynkę po stronie DC (FRONIUS do 10 Kw ma możliwość zamontowania zabezpieczeń w środku) i posiada wyłącznik DC na dole pod obudową po lewej J.  Powiem więcej od 4 miesięcy w mniejszych falownikach też można instalować ochronniki przepięciowe w falownikach. Drugie pytanie czy zamontowany drugi licznik komunikuje się z datamanager w falowniku (to jest podstawa) oraz czy jesteś zarejestrowany na solarweb ?.

Witam.

Skrzynka zawiera zabezpieczenia AC/DC oraz wyłącznik AC. Wyłącznik DC jest tak jak kolega napisał pod spodem falownika. Montaż celowo przed inwerterem tuż przy szynie uziemiającej. Instalator twierdził, że niema sensu pchać do falownika czegoś co może "wystrzelić" i jeśli dużo wcześniej można uziemić "coś" co ten wystrzał spowodowało. Mnie kiedyś w szkole też uczyli że prąd (napięcie) szuka najbliższej drogi do uziemienia, wiec tłumaczenie i montaż instalatora wydaje się chyba logiczny.

Tak licznik jest podłączony S0 i rysuje wykresy, Franek i cała instalacja jest zarejestrowana  i gwarancja również na 7 lat na inwerter.

Pozdrawiam. YARO

620895743_Screenshot_2020-04-14Bilansenergetyczny.thumb.png.50295842e3369fa0573b7f3940852f8e.png1478628180_Screenshot_2020-04-14Bilansenergetyczny(1).thumb.png.5dbdbf209e3c725a196bb915423c4c0e.png681649972_Screenshot_2020-04-14RZDZA05-304.png.a1b90d4964270ef2186961c0ded946b1.png 88602904_Screenshot_2020-04-14Bilansenergetyczny(2).thumb.png.301d0f4802960b0b6567338929af5555.png

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Tak, na kilka chwil włączałem ją, ale to normalne że mimo iż wysyłała prąd do sieci, to licznik nabijał zużycie energii.

Dopiero po założeniu dwukierunkowego (2.04)odpaliłem na wciąż i chodzi do dziś(29.04) i wyprodukowała 1,26MW z czego "zjadłem" 810kW ale doszła grzałka 6kW CWU

Pozdrawiam. YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 29.04.2020 o 20:20, YaroXylen napisał:

Witam.

Tak, na kilka chwil włączałem ją, ale to normalne że mimo iż wysyłała prąd do sieci, to licznik nabijał zużycie energii.

Dopiero po założeniu dwukierunkowego (2.04)odpaliłem na wciąż i chodzi do dziś(29.04) i wyprodukowała 1,26MW z czego "zjadłem" 810kW ale doszła grzałka 6kW CWU

Pozdrawiam. YARO.

U mnie przed założeniem dwukierunkowego licznik stał jak włączyłem instalacje nie nabijał zużycia energii ,lub zwalniał jak panele dawały mniej niż bieżące zużycie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam Kolegów z forum.

Jako że jestem autorem wątku, pozwolę sobie na kontynuację.

Przyszedł czas na podsumowanie, gdyż w dniu dzisiejszym minęło pół roku od założenia instalacji fotowoltaicznej,  licznika dwukierunkowego i rozpoczęcia produkcji (2.04.2020r / 2.10.2020r).

Instalacja wyprodukowała do dnia dzisiejszego (2.10.2020) - 8317kWh, największy uzysk dzienny 1.07.2020 wyniósł 75,5kWh, natomiast 26.07.2020 było to 73,7kWh

Wrażenie jakie wywołała produkcja energii jest bardzo pozytywne dlatego na początku lipca zamontowałem pompę ciepła Panasonic T-Cap 12kW.

20201002_212825.thumb.jpg.4f4250aa5a1f92ce6a5c285a13d4e8e4.jpg

Nie korzystałem z żadnych dotacji (oprócz Mój prąd) i dlatego zostawiłem sobie mój 5letni kocioł na groszek jako alternatywa, a że jeszcze parę woreczków suchego groszku "ostało się" :) to niech sobie istnieje. Został zlikwidowany bufor 3000litrów oraz bojler dwu płaszczowy, natomiast jego miejsce zajęły bojler 300l pompy ciepła oraz zasobnik 300litrów CWU z wężownicą 3,6 metra kwadratowego. Kocioł został spięty z buforem, zostały zamontowane 2 filtry, jeden z wkładami wymiennymi, oraz drugi taki separator magnetyczny i hydrocyklon w jednym. Cała instalacja po 13 latach została wypłukana kilkukrotnie wodą pod ciśnieniem i sprężonym powietrzem...... oj...działo się :), został zdemontowany zawór esbe termostatyczny, a dołożony zawór trójdrożny do podłogówki afriso oraz sterownik Tech. Jako że na górze są grzejniki zostały spięte z buforem na sztywno. Bufor jest również takim duuuużym sprzęgłem ᕦ(ツ)ᕤ

Parę dni wstecz....taka zbieżność...., zjawiła się komisja inwentaryzująca źródła ciepła w całej gminie, to nawet do kotłowni nie wpuściłem tylko pokazałem pompę na zewnątrz oraz fotowoltaikę, coś odfajkowali i z "bananem" na na twarzy poszli dalej....

Myślę że znów za pół roku coś uzupełnię w tym wątku dla kolegów co planują montaże, modernizacje, etc. Może komuś się przydadzą moje informacje w podjęciu decyzji.

 

Edytowane przez YaroXylen
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, YaroXylen napisał:

,,, Myślę że znów za pół roku coś uzupełnię w tym wątku dla kolegów co planują montaże, modernizacje, etc. ,,,

Swoje subiektywne spostrzeżenia prezentuj częściej.
Jeszcze jest wielu na forum, którzy nie są zdecydowani by dokonać odpowiedniego wyboru.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam kolegów.

Może troszkę wcześniej niż pół roku,  ale dzisiaj podzielę się ciekawostką.

Dzisiejszy dzień "prawie" słoneczny, takie trochę mgliste niebo z pojedynczymi chmurkami i produkcja dzienna na końcówkę listopada 33,31kW. ᕦ(ツ)ᕤ

Jestem miło zaskoczony tym bardziej że do dziś (2.04.2020r / 25.11.2020r) instalacja PV10kWp zrobiła 9158kWh, a listopad na Mazowszu jaki był widać na słupkach.

Pozdrawiam.

1429751583_Screenshot_2020-11-25Bilansenergetyczny(1).thumb.png.32b643597e5e95646f991fde8c8f1c9c.png1856439541_Screenshot_2020-11-25Historia(2).thumb.png.d13e05f9d7a14579ce545a01ce4d97af.png1685684925_Screenshot_2020-11-25Bilansenergetyczny(3).thumb.png.d9941e4c656738c8ab672ccdee3cb43b.png

Edytowane przez YaroXylen
leczony geriatrycznie (ツ)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam.

Informacja uzupełniająca. Zaraz po nowym roku otrzymałem fakturę rozliczającą fotowoltaikę od dnia założenia licznika czyli początku umowy 2 kwietnia 2020r do końca czerwca 2020r.  na kwotę 35,38zł.

A kilka dni później otrzymałem drugą fakturę za okres 6 mies. tj. od 1 lipca 2020 do końca grudnia 2020r na kwotę 71,52zł.

Sorki ale tym razem nie zamieszczę widoku gdyż coś mi komp pdf-ów nie otwiera, ale większość pozycji to opłaty stałe i rozliczenie produkcji, zużycia i magazynu.

Powiem taaaaak........tego się spodziewałem ?   ? ? ?  a jeszcze poniżej dzisiejsza produkcja Foniusa ? (33kWh) ? ... i za cały styczeń słabo ale zawsze to coś....idzie wiosna ?

Pozdrawiam. YARO.

obraz.png.9b325ae827649569220f60d49e764c84.png obraz.thumb.png.05c3b36254a2630c8e5a9a6482478724.png      obraz.thumb.png.881a7d32b485bc4cd5dac90b14e4864e.png

 

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie mam przyłącze 1-fazowe (5kw) czy do takiego przyłącza można montować fotowoltaike czy muszę mieć przyłącze 3-fazowe.? Z góry dziękuję za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można montować fotowoltaikę do instalacji jednofazowych ale z ograniczeniem do 3,68 kW mocy paneli PV.

  • Przydało się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, TOMEK12345 napisał:

Mam takie pytanie mam przyłącze 1-fazowe (5kw) czy do takiego przyłącza można montować fotowoltaike czy muszę mieć przyłącze 3-fazowe.? Z góry dziękuję za odpowiedz.

Witam.

Oczywiście że można, jedyny warunek to zainstalowana moc (wytwórcza) paneli musi mieścić się w przydziale mocy z umowy (inst 3faz.)

Takie małe info...... Dzisiaj pierwszy raz w 2021 roku instalacja osiągnęła maksymalną  chwilową moc którą obcinał falownik i zarejestrował 10,08kW. Niestety ok. godz 12.30 pojawiły się chmury i w całkowita produkcja dzisiaj to prawie 47kWh.....  może nie tak źle ?

Odnośnie pompy ciepła przez całą dobę do godz.9.00 wyssała 41kW/24h wczoraj w dzień w miarę ciepło ale w w nocy -12stopni. Jest super. ?

Pozdrawiam. YARO

obraz.thumb.png.88eb9921a12bc31de0526b487d818a9b.png

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że te Froniusy obcinają moc, mój chinol nie obcina.

Teraz będzie najlepszy okres dla PV, w zeszłym roku chyba w kwietniu w piku przebijało mi moc max paneli nie falownika, o 300W. Było zimno i duże słońce. Jeśli ktoś dysponuje kartą techniczną swoich paneli to można się zapoznać ile więcej można wyciągnąć gdy panel jest zimny i jest odpowiednie nasłonecznienie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dobrze że obcina, gdyż licznik ZE rejestruje szczytowe maksymalne moce wepchnięte do sieci kod OBIS 2.6.0 . nawet jeśli pozycji nie wyświetla na liczniku na pewno jest rejestrowana i dostępna dla ZE.

Gościa z Sulejówka w zeszłym roku PGE ogoliło z opustu z 80 na 70% , kara 500zł i  za naruszenie warunków umowy, rozwiązali ją..... i od nowa.... przydział mocy , instalacja....etc... Biedak sobie polepszył, złożył kilka sztuk paneli więcej, a że miał jakiś większy inwerter to popchnęło w sieć. Dostał wykaz kiedy i o której licznik zarejestrował przekroczenie wprowadzanej energii do sieci, było tego na 4 strony papieru.

Zresztą już był temat poruszany. ...... 10kWh i 0.8 opustu i nie ma co gadać, a właściwie tak jak w umowie jest napisane....

Pozdrawiam. YARO

 

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie ma na granicy to może ale przecież łatwo się obronić bo przy składaniu zgłoszenia o przyłączenie mikro instalacji sklada się też karty techniczne paneli a tam jest moc w zależności od temp wystarczy się na to powołać.

W Tauronie jest to jawne na eliczniku można sprawdzić sobie moc jaką występowała w danym dniu. Za nie wiedzę się płaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maniek83 napisał:

Jak sie ma na granicy to może ale przecież łatwo się obronić bo przy składaniu zgłoszenia o przyłączenie mikro instalacji sklada się też karty techniczne paneli a tam jest moc w zależności od temp wystarczy się na to powołać

Witam.

Musisz spróbować powalczyć z PGE czy z Tauronem.., ja nawet o tym nie chciałbym myśleć. Przypuszczam że takie tłumaczenia (karty katalogowe, czy certyfikaty) interesują ich tyle..... co rozwolnienie Kim Ir Sena po ogórkach. Raczej wtedy możesz skarżyć się do producenta elementów odpowiedzialnych za takie przekroczenia...ZE stawia warunki, udostępnia sieć i przyłącze, zlicza parametry licznikiem dwukierunkowym i potwierdza umową, którą użytkownik podpisem akceptuje, w umowie są zapisy o obowiązkach ZE (oraz odbiorcy, prosumenta) są zapisy typu tg fi, wartość zabezpieczenia ale jest m.in. moc instalacji, jak i ilość roczna wprowadzonej energii do sieci. Już pisałem że PROSUMENT to taka krosta na du..ie dla obecnej energetyki i jej infrastruktury, który został narzucony ustawowo do przyłączenia na siłę przy spełnieniu minimalnych warunków. Myślę że kwestią czasu jest jak będą bardziej przyglądać się kilowatom wpychanym do sieci.

Przypuszczam że jedyna tolerancja do przyjęcia przez ZE to udokumentowany błąd pomiarowy licznika..... to jak z urzędem skarbowym przekroczysz próg podatkowy o 1zł próbuj się obronić...... myślę że wcześniej będziesz kombinował jak tej 1 złotówki nie przekroczyć. Ja za stary jestem na takie eksperymenty¯\_(ツ)_/¯ . Z resztą kto bogatemu zabroni próbować.

Trzeba próbować ...zobaczymy... i napiszcie na forum jakie wyniki.. 3mam kciuki za wszystkich.

Pozdrawiam. YARO

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, YaroXylen napisał:

jak i ilość roczna wprowadzonej energii do sieci

Jaka jest ta ilość w przypadku twojej instalacji PV , ja nie miałem takiego punktu w umowie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie. W dodatku jak pisałem wyżej przekroczyłem zadeklarowaną moc paneli w zeszłym roku przy dobrej pogodzie i nic sie nie stało.

A większość paneli ma dodatnią tolerancję mocy. Jak sprawdzałem moje flash testy to jest dobrych kilka W więcej ponad STC na panel co w sumie daje pewnie do 100 W więcej na instalację plus dobra pogoda to można 3-5% spokojnie przekroczyć na instalacji, nie słyszałem żeby kogoś za to ścigali.

Chociaż żeby pojawił się problem to pewnie trzeba było by mieć zerowy pobór z autokonsumpcji a to mało prawdopodobne. Pewnie że jak dołożysz kilka paneli więcej co da 1,5kWp ponad to co zgłosiłeś to się zgodzę ale te kilka procent przejdzie niezauważenie.

Edytowane przez maniek83
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, marcus312 napisał:

Jaka jest ta ilość w przypadku twojej instalacji PV , ja nie miałem takiego punktu w umowie .

Witam.

Moc wytwórcza 9900W mogę wepchnąć do sieci 9100kWh.... tak mi napisali w pt.2 umowy....

EDIT>  jeszcze dopiszę że jest jakiś zapis że to mogę wcisnąć po połowie w w taryfie T1 i T2 ... dziwne to trochę ale fakt że w dzień jest również taryfa T2.  ? ? ?

Nie bardzo łapię o co chodzi ale trudno... jest...... mam...... i tyle.... a instalacja dzisiaj mimo częstych chmurek zrobiła 40,47kWh ?

Pozdrawiam. YARO

20210206_164752.thumb.jpg.908100cb79bed8b0d41acae2c28d796e.jpg obraz.thumb.png.e46b9233bd5e4672a130f304012d883d.png

 

 

 

 

Edytowane przez YaroXylen
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekroczy ale u siebie na liczniku w inwerterze sieciowym natomiast na liczniku z zakładu energetycznego już nie koniecznie bo dochodzi jeszcze zużycie bieżące Zużycie ma spore a i produkcję dużą jak w takim miesiącu jak teraz wyciąga 40 kWh gdzie u mnie z podobnej wielkości było niecałe 9 kWh musiało mu dobrze świecić słonce u mnie były chmury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A dzisiaj tak jak wczoraj u Ciebie... chmury i niecałe 5kWh produkcji PV.....  i mróz -11stopni cały dzień, pompa ciepła wysysa kilowaty¯\_(ヅ)_/¯ ... a jako ciekawostkę napiszę że ostatni defrost zrobiła ok.godz. 5.00 rano i przez cały dzień nie zaliczyła odmrażania, a wymiennik jest tylko trochę taki zabielony.... widocznie jest suche powietrze.

Ciepło pozdrawiam Kolegów. YARO

obraz.thumb.png.d13a549ab1925eb25ac6727cda7e2857.png

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i tak więcej Tobie wyprodukowało u mnie tylko 2 kWh i to pilnuje odśnieżania .Pompa ciągnie więcej  bo ma sprężarka ciężej trzeba pamiętać że ma dotrysk czynnika dlatego ma takie dobre parametry przy niskich temperaturach ale kosztem większego poboru prądu przez sprężarkę , w tzw zwykłych pompach  im zimniej tym mniej czynnika spręża i  ma sprezarka lżej  dlatego pobiera mniej prądu ale trzeba wspomagać sie grzałkami gdzie w efekcie końcowym i tak wygrywa Twój panasonic T-CAP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to przygód z fotowoltaiką ciąg dalszy...

Dzisiaj instalacja 9,9kWp mimo że od godzin południowych zrobiło się lekko mglisto, wypracowała rekord 2021r. tj produkcja 51,84kW. całość produkcji od początku roku tylko 496kWh

Teraz druga obserwacja... falownik FRONIUS 10kW od ok. godz.11 do 13 produkował moc 10kW cały czas obcinając nadmiar energii z paneli. (wiadomo niska temperatura...ale....)

Następna obserwacja co by było gdybym zamontował FRONIUS-a 8kW..... tak jak mi sugerowano....

Zaraz będą głosy ... a ile takich dni jest w roku??..... wiem ale skoro są, to dlaczego nie wykorzystać ? a idą coraz dłuższe..

Niech te obrazki będą dla niezdecydowanych i pomocne w podjęciu decyzji.

Pozdrawiam YARO

1191994422_Screenshot_2021-02-18Bilansenergetyczny.thumb.png.9355252109cedf685564ffd1cc27b785.png  10kW.png.46ad045ceb62c6e083f3bc630c5ca9c3.png  886524783_Screenshot_2021-02-18Bilansenergetyczny.thumb.jpg.27633bb55107865e101e566d8d93f78e.jpg

 

Edytowane przez YaroXylen
korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Luty 2021r jeśli chodzi o nasłonecznienie to wygląda słabo. Instalacja PV zrobiła w lutym 636kWh ? ...zawsze to coś..

Pozdrawiam YARO.

obraz.thumb.png.06370ca2c00380cbbd4627ac56bb7746.png

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.