Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ocieplenie domu jednorodzinnego


Didek

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Ryni napisał:

@Didek Czy mógł byś coś więcej powiedzieć o tej opinii inżyniera, czy przeprowadził jaką inwentaryzacje ścian, wykonał w nich jakieś otwory rewizyjne, przeprowadził jakieś pomiary, czy po prostu tylko się wypowiedział, ciekawi mnie to bo takich budynków jest mnóstwo, a niewiele mówi się o takich przypadkach z resztą sam mieszkam w takim domu i z wilgocią nie mam problemu.

Według Pana inżyniera pustka powietrzna jest najlepszą izolacją. Gdy nie ma styropianu na zewnątrz, mur zewnętrzny się ogrzewa od promieni słonecznych, co samo w sobie powoduje mniejsze utraty ciepła oraz wysuszanie muru. Podobnie w przypadku ocieplania styropianem fundamentów.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda. Niech Pan inżynier sprawdzi (a pewnie zna) pojęcie liczby Nusselta.

Izolacyjność ta pustka ma taką sama jak 5cm cegły. Żeby pustka działała musiała by być jakaś hermetyczna, dookoła domu (a nie zamknięta bokami) i być połowę cieńsza. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No prawie bo przy założeniu mniej optymistycznym, materiałach które kiedyś budowano, wykonaniu (mostki termiczne), wilgotność w środku i to że ma pełny narożnik lambda wyjdzie 0,5-0,6W/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie Pan Inżynier zaskoczył. Ale jeśli masz jeszcze kontakt z tym inżynierem poproś Go żeby Ci obliczył gdzie przy ociepleniu styropianem 15cm i temp. w domu na poziomie 25°C i -20°C na zewnątrz wypadnie "linia rosy", bo choć jestem tylko technikiem to wydaje mi się przy, że takie grubości styropianu "linia rosy " pozostanie w styropianie, a pozostała wewnętrzna część ściany będzie miała wilgotność zbliżoną do wilgotności pomieszczenia, m.i. dlatego wcześniej pisałem o zapewnieniu poprawnej wentylacji wszystkich pomieszczeń po ociepleniu budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Od 15lat mam ocieplony dom 200m2 ,10cm styro. Ściana pustak suporex , pustka 5cm , czerwona cegła. Przed ociepleniem szło 5 ton wysokokalorycznego wegla i 1-2 metry drewna. Obecnie potrzeba max 2,5 tony samego wegla. Nie ma mowy o jakiejkolwiek pojawiającej się wilgoci na ścianach czy grzybie. 
Po prądzie , gaz jest najdroższym paliwem do ogrzewania domu wiec warto go docieplić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Ociepl tyle ścian, na ile Cię stać, nie muszą być wszystkie skoro nie masz pieniędzy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jezeli jest pustka pomiedzy scianami to lepiej ocieplic dom od srodka. Ocieplilem tak w ramach eksperymentu dom 240m2 z lat 80tych - 3 kondygnacje po 80m2. Na sciany zewnetrzne welna na stelarzu 10cm, paroizolacja alu i plyty gipsowe. Kazda kondygnacje grzeje klimatyzator mitsubishi 3.5 kw(7 lat temu po 4500 za szt, klasa A++ w grzaniu). Zamontowalem tez rekuperator(musi byc przy takim ociepleniu). Koszt ogrzania calego domu do 1800zl na sezon, lrzez 7 lat nic sie nie zmienia. Temperatura w srodku 25-26 stopni. Dom jest zdrowy i suchy. Tynk mineralny na zewnatrznych snianach z worka. Oszczedzilem wtedy bardzo duzo kasy robiac tym systemem remont

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej ocieplać dom od zewnątrz, bo ocieplanie od środka powoduje wychładzanie ścian zewnętrznych, które ostatecznie nie biorą udziału w zatrzymywaniu ciepła.

Ponadto ja wolę robić jakąkolwiek zabudowę na STELAŻU!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychładzania od zewnątrz nie ma nic do rzeczy bo rozkład temp jest taki jakie zastosowano materiały.

To chodzi o punkt rosy i komfort cieplny z pojemnością. Lepiej mieć ścianę wewnętrzną ciepłą niż zewnętrzną zimną dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma! Punkt rosy oczywiście w takim przypadku "wchodzi w ścianę"  co powoduje jej degradację.

 

Zresztą tak czy inaczej, ocieplanie od środka, jeżeli jest możliwość zrobienia tego od zewnątrz, jest głupim pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom ocieplony od środka nie ma akumulacji ciepła - ma niską bezwładność cieplną ( szybko się nagrzeje i szybko wychłodzi). Dlatego lepiej od zewnątrz ocieplać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.