Skocz do zawartości
IGNOROWANY

instalacja z dwoma zaworami 3D


antałek40

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Co sądzicie o takim schemacie instalacji z kotłem z podajnikiem.

Zależy mi na zabezpieczeniu kotła i zabezpieczeniu instalacji pex przed zbyt wysoką temperaturą. Co prawda piec jest sterowalny, jednak na wypadek wzrostu temperatury na kotle, można by to tak zabezpieczyć. Myślałem jeszcze nad jednym zaworze 3D (tym z nr 1) z siłownikiem i możliwością sterowania przy pomocy dwóch czujników umieszczonych na powrocie do kotła i na rurze zasilającej. Siłownik by musiał realizować 3 przypadki: dla temperatury poniżej 55st i powyżej 70 działał by obwód B-A, a dla temperatury 55-70 obwód C-A. Tylko nie wiem, czy istnieje taka możliwość sterowania.

CO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na powrot kotla esbe vtc i bedzie pilnowac powrotu non stop

 

 

Do regulacji temp. Na instalacje 3d z silownikiem

 

 

glowice termostatyczne na kaloryfery

 

 

Do regulacji temperatury na podlogowkowke RTL

 

 

Ale chlopaki na pewno cos jeszcze powiedza

 

 

 

Cos takiego mysle

 

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego jeszcze pompa obiegu C.O. i pompa obiegu C.W.U. oraz zawór zwrotny i jakieś sterowanie do tych pomp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam tylko, że drugi zawór 3d pracowałby praktycznie cały czas otwarty na obieg grzejnikowy, to jest tylko element na wypadek niekontrolowanego wzrostu temperatury na piecu. NIe rozważam w tym przypadku większej liczby pomp. Podłogówka tak jak nar rysunku napisałem ma swoje pompy i zawory mieszające. Proszę o ocenę tego konkretnego rozwiązania.

Osobiście jedynym istotnym mankamentem jest to, że zawór termostatyczny nr 1 odczytuje temperaturę na wyjściu A, lepiej by było gdyby ją odczytywał na samym wejściu do pieca, bo wtedy woda z bojlera zdąży się zmieszać z wodą z powrotu CO i wypadkowa jest wyższa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast tych dwóch 3D jedno sprzęgło a 3 D na obiegi podłogówki zamiast mieszaczy pompowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłogówki mają swoje zawory 3d (termostatyczne) z pompami. Piszecie zamiast dwóch 3d jedno sprzęgło? Jak miałoby być  to sterowane? I ponawiam pytanie, co w tym układzie jest złe?

Mironw - zamknięcie się C to stan początkowy (rozpalanie) gdzie trzeba poczekać na zagrzanie się pieca, zamknięcie się E to skrajna sytuacja alarmowa, żeby nie dopuścić do temperatury powyżej 70st C na obieg pex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady aby 2 lub nawet 3 zaw 3-D działały tak jak opisałeś na rysunku w 1 poście

Każdy zaw 3-d do prawidłowego działania potrzebuje osobnej pompy - nie ty pierwszy próbujesz obejść prawa hydrauliki, przed tobą na forum było takich setki i nadal pojawiają się nowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, antałek40 napisał:

Co sądzicie o takim schemacie instalacji z kotłem z podajnikiem.Zależy mi na zabezpieczeniu kotła i zabezpieczeniu instalacji pex przed zbyt wysoką temperaturą. 

To kocioł z podajnikiem, więc nie ma potrzeby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.