Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co kotłowni po przeróbce


wladok

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, gmaj22 napisał:

@zaworek od góry Twojej zielonej linii jest jeszcze jeden powrót (prawdopodobnie z cwu - rura obok rury PCV kanalizacyjnej). To sprawia, że pompy CWU i pompa na powrocie kotła jednak są w szeregu. :)

PS: Oczywiście pianki izolacyjne mogą nieco zafałszować przebieg rur, ale to już @wladok powinien wyjaśnić.

Tak, ta pionowa obok pcv to powrót z CWU i dochodzi do pionowej od naczynia i  troche niżej w lewo do 4d i dalej do powrotu kotła gdzie jest pompa

DSCN0033.JPG

DSCN0027.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, zaworek napisał:

Powór z CWU powinien być wpięty pomiędzy zawór zwrotny za pompą kotłową a samym kotłem.W tej sytuacji naczynie też musi być podpięte na tym odcinku(nie może być wpięte przed ZZ tak jak jest obecnie,teraz to pół biedy bo nie ma ZZ i pompa przepusci)Na zdjęciu ta rura od DBV wydawała się gruba więc przyjąłem że to powrót również od CWU (gdzieś po drodze jest trójnik)do DBV wystarczy CU18

schemat 12.jpg

Cu18 nie wystarczy. Króciec upustowy w DBV ma 3/4 cała i rura od niego nie może być mniejsza. Musi mieć co najmniej średnicę DN20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zaworek napisał:

Dobrze jest,żadne pompy nie pracują w szeregu.Tylko brak ZZ w odpowiednich miejscach i filtrów przed każdą z pomp.Mam nadzieję że na OP masz zawór 3D typu VTA lub ATM lub z siłownikiem ARV lub VRG lub ich odpowiedniki.Po dadaniu ZZ za pompą kotłową trzeba zmienić podłączenie naczynia przeponowego(powinno być tuż przy kotle,za dodanym ZZ)

schemat 11.jpg

schemat 12.jpg

Na podłogówce jest rozdzielacz Colomix z pompą i 3-drogowy z regulowaną temperaturą zasilania 20-60ºC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.03.2019 o 19:51, mironw napisał:

przenieś zawór zwrotny  na powrót  z wężownicy ,

Czy ten ZZ na zasilaniu CWU również przeniść na Powrót płaszcza wodnego bojlera  CWU, bo juz nie wiem co mam po raz wtórny zmieniać w tej istalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gmaj22 napisał:

Tak, zmieni. Sprawi, że instalacja będzie w miarę poprawna.

Po ostatnim zdjęciu już nikt chyba nie ma wątpliwości, że powrót CWU jest wpięty do 4D? 

Trzeba też przenieść zbiornik wyrównawczy, bo nie może być za 4D!! W razie jego 100 % otwarcia nie zabezpiecza kotła!! Tym bardziej, że na powrocie za pompą jest podobno ZZ.

Czy tak to ma wyglądać jak narysowałem?

 

pdf009.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór zwrotny na powrocie z podłogówki najlepiej zrób tak, jak zaznaczył @zaworek. Natomiast powrót CWU moim zdaniem lepiej będzie jak podłączysz tak jak poniżej- to podobnie jak proponowane w poście #40. Masz wtedy więcej miejsca, bo na poziomym odcinku powrotu przed kotłem jest dość ciasno, żeby zmieścić tam powrót CWU oraz  pompę od 4D z całym oprzyrządowaniem. Zawór zwrotny najlepiej na powrocie z CWU.

Jeśli zostawisz odpowietrznik na zasilaniu bojlera tam gdzie jest, to postaraj się, żeby poziomy odcinek rury od odpowietrznika do króćca płaszcza miał spadek w kierunku bojlera.

Co do ustawienia samego 4D, to jeśli przekręcając go maksymalnie w lewo,  na instalację pójdzie temperature zbliżona do tej na kotle, to nic nie trzeba zmieniać.

466375225_cwupowrt.png.c1426c2dbef3d11ebe7fd1c597c9fd93.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zaworek napisał:

Zawór zwrotny od podłogówki musi być na "powrocie do powrotu")A zawór bezpieczeństwa gdzie masz?w okolicach naczynia czy gdzieś na zasilaniu ewentualnie wkręcony bezpośrednio w kocioł?

schemat 13.jpg

schemat 11.jpg

SCHEMAT 14.jpg

Czy chodzi Ci o zabezpieczenie termiczne STB ? - jest na kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjeciu są tylko te zawory,nie wiem czy jest na piecu Kostrzewa Twin Bio Luxury,czy ciśnienie na tym niebieskim zbiorniku może być aż do końca skali 6 atm? ,zdaje mi się że tego nie było przed tą hydraulika poprawką.Jak woda w bojlerze ma ok 20 stop jest ok 3,5 atm, po podgrzaniu do 45 stop jest teraz na maxa- coś chyba też porąbane.Jescze jedno pisałem że są wszędzie zawory zwrotne- sciągnełem otulinę z pompy powrotu którą zainstalował  i  sukin........n nie wstawił go, a od razu otulinę założył.

DSCN0035.JPG

DSCN0036.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tak jak przypuszczałem,dlatego spytałem.Zła lokalizacja ZB do CO (ten przy czerwonym naczyniu)Powinien być na wyjściu zasilania z kotła(na trójniku) albo wkręcony bezpośrednio w kocioł jak jest taka możliwość.Ciekawe na ile bar jest ten ZB.Naczynia powinny być montowane na tzw.szybkozłączce aby mieć możliwość okresowego sprawdzania w nich ciśnienia.Ciśnienie na tym manometrze od CWU nie może być tak wysokie,że też nie wywalił zawór bezpieczeństwa od bojlera,powinien być do 6bar.Zaraz będzie po manometrze bo go "przekręci"Ciekawe czy instalator w ogóle ustawiał ciśnienie wstępne w naczyniach,czy też też zamontował je "prosto z półki sklepowej"

Masz reduktor ciśnienia wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to listwa orginalna do naczynia i ma dwa wyjscia, 1-zawór odpowietrzający a te drugie więc do czego jak tam nie można instalować ZB

Jest, ale tylko do regulacji ciśnienia wody do  napełniania instalacji ten pod niebieskim zbiornikiem,na pewno nie ustawiał,ciekawi mnie dlaczego aż tak wysoko idzie to ciśnienie,nie widziałem wcześniej tego.Przecież w sieci wodociągowej nie ma takiego ciśnienia,cisnienie   na manometrze  pokazuje ok3,5-4 atm

DSCN0019.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten reduktorek masz na dopełnianie wody do instalacji i jednocześnie obsługuje zaw.DBV.Manometr na tym reduktorze pokazuje ciśnienie na instalację czyli za reduktorem.W tej sytuacji skąd wiesz ile jest w sieci przed reduktorem?W sieci może wystąpić tak duże ciśnienie.A nawiasem mówiąc jest ustawione za duże ciśnienie na reduktorze,jak kiedyś przypadkowo zadziała ten DBV to do instalacji zostanie wpompowana woda o ciśnieniu jakie jest ustawione na reduktorze(oby nie zaszkodziło kotłowi)wtedy też wyrzuci wodę przez ZB.Po drugie nie podłącza się na sztywno dobijania wody do instalacji bo jak zacznie przepuszczać ten zawór do dopełniania to nawet nie będziesz wiedział że samoczynnie się podniesie ciśnienie w instalacji CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, zaworek napisał:

Ten reduktorek masz na dopełnianie wody do instalacji i jednocześnie obsługuje zaw.DBV.Manometr na tym reduktorze pokazuje ciśnienie na instalację czyli za reduktorem.W tej sytuacji skąd wiesz ile jest w sieci przed reduktorem?W sieci może wystąpić tak duże ciśnienie.A nawiasem mówiąc jest ustawione za duże ciśnienie na reduktorze,jak kiedyś przypadkowo zadziała ten DBV to do instalacji zostanie wpompowana woda o ciśnieniu jakie jest ustawione na reduktorze(oby nie zaszkodziło kotłowi)wtedy też wyrzuci wodę przez ZB.Po drugie nie podłącza się na sztywno dobijania wody do instalacji bo jak zacznie przepuszczać ten zawór do dopełniania to nawet nie będziesz wiedział że samoczynnie się podniesie ciśnienie w instalacji CO

Tak to wykonał hydraulik,na zdjęciu zawór dopełniający zamkniety i na manometrze jest aktualne cisnienie sieci wod.,do napełniania zawór ma nastawę 1,5 atm

DSCN0028.JPG

DSCN0031.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mówimy o manometrze przy niebieskim naczyniu.3,5-4bar jest pewnie na zimnej wodzie.Wraz ze wzrostem temp.w bojlerze rośnie ciśnienie więc tym samym po podgrzaniu wody ciśnienie na manometrze osiąga wartość 6bar.

Zapewne instalator nie ustawił ciśnienia wstępnego w naczyniu to też układ w ogóle go nie widzi,równie  dobrze mogłoby go tam nie być,nie spełnia swojej roli.Najlepiej byłoby założyć reduktor ciśnienia wody na całą instalację.

Po czym zdemontować naczynie CWU i ustawić w nim ciśnienie wstępne.Ale niestety bez szybkozłączki do naczynia trzeba będzie opróżnić cały bojler aby tą czynność wykonać(może przy okazji warto byłoby ją zainstalować na przyszłość)

szybkozłączka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, zaworek napisał:

A mówimy o manometrze przy niebieskim naczyniu.3,5-4bar jest pewnie na zimnej wodzie.Wraz ze wzrostem temp.w bojlerze rośnie ciśnienie więc tym samym po podgrzaniu wody ciśnienie na manometrze osiąga wartość 6bar.

Zapewne instalator nie ustawił ciśnienia wstępnego w naczyniu to też układ w ogóle go nie widzi,równie  dobrze mogłoby go tam nie być,nie spełnia swojej roli

Tak właśnie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wladok napisał:

 sukin........n nie wstawił go, a od razu otulinę założył.

I dobrze,  że nie wstawił... Na szczęście dla niego i Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mironw napisał:

TAK TO POWINNO WYGLĄDAĆ PO PRZERÓBKACH

 

Swoje trzy grosze wtrącę :) Ja zrobił bym to tak:

POMPY.png.8bcabb11154e5c1f630e4a2d231531ac.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, zaworek napisał:

A mówimy o manometrze przy niebieskim naczyniu.3,5-4bar jest pewnie na zimnej wodzie.Wraz ze wzrostem temp.w bojlerze rośnie ciśnienie więc tym samym po podgrzaniu wody ciśnienie na manometrze osiąga wartość 6bar.

Zapewne instalator nie ustawił ciśnienia wstępnego w naczyniu to też układ w ogóle go nie widzi,równie  dobrze mogłoby go tam nie być,nie spełnia swojej roli.Najlepiej byłoby założyć reduktor ciśnienia wody na całą instalację.

Po czym zdemontować naczynie CWU i ustawić w nim ciśnienie wstępne.Ale niestety bez szybkozłączki do naczynia trzeba będzie opróżnić cały bojler aby tą czynność wykonać(może przy okazji warto byłoby ją zainstalować na przyszłość)

szybkozłączka.jpg

Dzieki ,ta złączkę napewno będę kazał zainstalowac temu mojemu specjaliscie?przy nastepnej przeróbce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche nie na temat, ale doradzacie tu i w innych watkach by ZZ znajdował sie na powrocie z OP. U siebie zauważyłem, że mam na zasilaniu i pytanie: zostawić jak jes czy dołożyć jeszcze na powrót ZZ?

(rozdzielacz jest z zaw.3D i pompą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.