Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co kotłowni po przeróbce


wladok

Rekomendowane odpowiedzi

Pompa CWU może zostać na zasilaniu - z tym nie ma problemu. Pompa CWU na powrocie będzie pracowała z napływem i raczej sie nigdy nie zapowietrzy (o ile w płaszczu będzie woda). Tylko zawór zwrotny daj na powrocie. Na moim szkicu bardziej o estetykę chodziło :) Z tego samego względu (estetycznego) - dałbym też ZZ z podłogówki obok zaworów zwrotnych z CWU oraz z 4D,  a powroty podłogówki i CO połączył nad tym ZZ podłogówki. Ale to już robiazg...

@pafiik  zdjęcie rozdzielacza - zobaczymy, gdzie uda się ZZ wcisnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, gmaj22 napisał:

@pafiik  zdjęcie rozdzielacza - zobaczymy, gdzie uda się ZZ wcisnąć.

Rozdzielacz jest na parterze i w skrzyni nie ma miejsca na ZZ. Zasilanie i powrót  do rozdzielacza lecą sufitem w piwnicy i tam jest miejsca dość na ZZ. Chciałem poprostu dowiedzieć się z jakich względów montuje sie go na powrocie  z OP i czy starczy u mnie dolożyć go, czy może należało by jeszcze usunąć ten z zasilania. A może nie robić nic skoro wszystko działa jak należy :) (foto brak bo w robocie siedze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pafiik napisał:

względów montuje sie go na powrocie  z OP i czy starczy u mnie dolożyć go, czy może należało by jeszcze usunąć ten z zasilania

aby inne pompy nie wpychały wody powrotem do OP, , ZZ przenieś z zasilania na powrót , bo na zasilaniu może zakłucać ale jak radzą koledzy ze zdjęcia widać najlepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, zaworek napisał:

No i tak jak przypuszczałem,dlatego spytałem.Zła lokalizacja ZB do CO (ten przy czerwonym naczyniu)Powinien być na wyjściu zasilania z kotła(na trójniku) albo wkręcony bezpośrednio w kocioł jak jest taka możliwość.Ciekawe na ile bar jest ten ZB.Naczynia powinny być montowane na tzw.szybkozłączce aby mieć możliwość okresowego sprawdzania w nich ciśnienia.Ciśnienie na tym manometrze od CWU nie może być tak wysokie,że też nie wywalił zawór bezpieczeństwa od bojlera,powinien być do 6bar.Zaraz będzie po manometrze bo go "przekręci"Ciekawe czy instalator w ogóle ustawiał ciśnienie wstępne w naczyniach,czy też też zamontował je "prosto z półki sklepowej"

Masz reduktor ciśnienia wody?

Mam jescze jedno pytanko,ZB który jest na naczyniu czerwonym to ma służyć temu tylko naczyniu?bo one tak są montowane już fabrycznie.I nie służy jako zabezpieczenie instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mówi Norma PN-B-02414:1999 i teraz nie rozumię czy to naczynie jest w dorym miejscu ,czy jej przenosić?

Naczynie wzbiorcze powinno być podłączone przez rurę wzbiorczą do powrotnego lub zasilającego zbiorczego przewodu instalacji. Zaleca się podłączenie do zbiorczego przewodu powrotnej instalacji. Dopuszcza się podłączenie naczynia wzbiorczego do innego przewodu powrotnego lub zasilającego instalacji, jeżeli wewnętrzna średnica tego przewodu i jego połączeń ze zbiorczym przewodem powrotnym lub zasilającym instalacji są nie mniejsze niż średnica rury wzbiorczej, a połączeń tych nie można w czasie pracy instalacji odcinać ani zmniejszać ich przekroju wewnętrznego.
W instalacji pompowej z pompą obiegową na powrocie zaleca się podłączenie naczynia wzbiorczego po stronie ssawnej pompy. Dopuszcza się inne miejsca podłączenia naczynia pod warunkiem:zabezpieczenia naczynia przed wpływem wysokiej temperatury wody instalacyjnej,zapewnienia podczas pracy pompy obiegowej niewystępowania w żadnym punkcie instalacji ciśnienia niższego niż ciśnienie atmosferyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

zakręć odpowietrznik na  powrocie do kotła z 4D albo zlikwiduj , zakręć zawór na pompie CWU  odpowietrz bojler i zakręć ten odpowietrznik CWU  . No i brak ZZ i zaworu odcinającego na bojlerze

wladok nev pop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze mad podłączeniem podłogi , aby  powrót przepiąć do kotła a nie do powrotu CO w co pcha pompa CO , albo zasilanie na podłogę dać  po pompie CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie podałem jak jest teraz ( źle) , tylko po ew zmianach co możesz sobie sam poprawić na rys który  zamieściłeś (też źle)

Dobrze jest na rys poniżej - tylko tu jest otwarte naczynie co nie przeszkadza w reszcie instalacji

Niech autor tego tematu zaznaczy gdzie dokładnie ma wpięte naczynie przeponowe od CO! - tu też może być problem z odpowietrznikami automatycznymi.

zaw 4-D i dwa obiegi (2).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połącz resztę tak jak na moim rysunku i powinno być dobrze, brak prawidłowo wstawionych ZZ na powrocie od CW i od podłogówki.

Odpowietrznik aut między pompa CW a bojlerem do demontażu lub zakręcenia - jedynie nim może się zapowietrzać wężownica grzania CW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ,jak radzono wcześniej,odpowietrzałem wymiennik CWU poprzez odkręcenie śrubunku przy zasilaniu CWU,odkręciłem zawór do napełniania istalacji wodą i włączałem pompę CWU .Robiłem tak kilkanaście razy odkręcając za kazdym razem śrubunek CWU zasilanie.

Wymiennik CWU odowietrzony!,woda nie przelewa się .Dzięki Wszystkim za pomoc i rady,myślę że nic nowego nie  wyskoczy?

A hydraulik który to zmajstrował i naprawiał nie mógł sobie z tym poradzić,innym którzy będą robic instalacje CO radzę trochę się zapoznać z zasadami bo nasi  fachowcy zrobią Wam taki wynalazek jak w mojej instalacji.

Jeszcze mam zapytanie czy w powrocie CWU koniecznie muszę wstawić ZZ,bo na wielu schematach tego nie widze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda ZZ masz za pompą CWU ale ja polecam na powrocie z bojlera , bo jak przestaje działać pompa CWU to żadna inna pompa nie pchnie nic do wężownicy  bojlera, tak jak narysowałem w : post #85 . A odpowietrzniki automatyczne używaj tylko do odpowietrzania przy wyłączonych pompach .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanko,mam kocioł z sterownikami do kilku obiegów a obecnie podłączono mi to pod jeden sterownik.Mam na myśli podłączyć obiego CO-grzejniki osobno - czy mozna zainstalować zawór 3 dr  na  rurze wyjściu kotła -  zasilaniu przed 4 dr i zasilaniu CWU? tak mi by pasowało.Wtedy miałbym sterowanie osobno podłogówkę poprzez 4dr  i grzejniki poprzez 3 dr.Powrót grzejniki oczywiście do powrotu kotła.

Będzie to działać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej to się robi. Grzejniki + podgłogówka przez 4D - nim regulujesz temperaturę grzejników. Za zaworem 4D instalujesz 3D do podłogówki i nim regulujesz podłogówkę. CWU bezpośrednio do wyjścia z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumię gdzie za zawore 4d?.Obecnie 4d zasila i podłogówkę i grzejniki ,na podłogówce mam pompę i zawór termiczny-czy w to miejsce zainstalować 3d  z siłownikiem?, zeby był osobny obwód sterowany pogodówka z swoją krzywą grzewcza.A grzejniki maja byc tez jako osobny obwód sterowany z swoją krzywa grzewcza - kocioł ma taka mozliwość i chcę wykorzystać-moduł w kotle nie jest wykorzystany a płaciłem za niego.

Na załączonym schemacie jest cos takiego.

5-instalacja-z-pompa-co-podlogowa-cwu-cyrkulacyjna-cwu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.