Skocz do zawartości
IGNOROWANY

SAS BIO COMPACT 10 kW wasze ustawienia


Superkiel11

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, portol napisał:

jeśli chodzi o palenie to znalazłem zdjęcia na forum jak powinien wyglądać "dobry"płomień mianowicie chodzi o jego długość

ze schematem instalacji  i zasilaniem instalacji podłogowej będzie problem, przynajmniej do momentu skonsultowania sie z monterem :) jak zaznaczyłem powyżej jestem zielony w tym temacie.

Póki co po wygaszeniu się pieca (podejrzewam że po powrocie do domu taka sytuacja będzie miała miejsce) zmienię w ustawieniach  na PRACA bez PID

Zapomnij o pracy ręcznej skoro się na tym nie znasz, PID jest jedyną słuszną droga dla ciebie.

Długość płomienia zależy od mocy jaką w danej chwili ma generować kocioł. Wzorowanie się na zdjęciach innych jest całkowicie bez sensu.

Jeśli nie ogarniesz schematu to zrób zdjęcia wszystkiego co masz w instalacji i wstaw na forum.

Patrząc na brak logiki w prowadzeniu instalacji monter może ci nie pomóc z schematem.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20201016_165737.jpg

IMG_20201016_165809.jpg

IMG_20201016_165814.jpg

IMG_20201016_165824.jpg

IMG_20201016_165905.jpg

IMG_20201016_165934.jpg

IMG_20201016_165949.jpg

IMG_20201016_170003.jpg

IMG_20201016_170011.jpg

IMG_20201016_170052.jpg

IMG_20201016_170203.jpg

IMG_20201016_170216.jpg

IMG_20201016_170251.jpg

IMG_20201016_170304.jpg

IMG_20201016_170314.jpg

IMG_20201016_170326.jpg

nie wiem czy to jest do końca to o czym pisałeś

 

mam jeszcze kilka zdjec  ustawień sterownika jak potrzeba

dodam ze instalacja powstała w miejscu starej  też do sas tylko zasypowego na wegiel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak o to. Zdjęcia sterownika też wrzuć.

Czy to twój jedyny rozdzielacz w domu? Jeśli tak to masz problem, do pilnej przeróbki.

Pompę cyrkulacyjną CWU podłącz do sterownika kotła jako pompa dodatkowa 1 uzyskasz możliwość planowania jej pracy.

Podaj dokładny typ pompy są na tabliczkach znamionowych, są też niepoprawnie ustawione.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WhatsApp Image 2020-10-16 at 18.24.54 (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-10-16 at 18.24.53.jpeg

WhatsApp Image 2020-10-16 at 18.24.54 (2).jpeg

WhatsApp Image 2020-10-16 at 18.24.54.jpeg

IMG_20201016_170716.thumb.jpg.1700eb17de7dd25fadebd5000a38bab8.jpg

IMG_20201016_170723.jpg

IMG_20201016_170803.jpg

IMG_20201016_170808.jpg

IMG_20201016_170814.jpg

IMG_20201016_170821.jpg

IMG_20201016_170825.jpg

IMG_20201016_170831.jpg

IMG_20201016_170853.jpg

IMG_20201016_170859.jpg

IMG_20201016_170904.jpg

IMG_20201016_170909.jpg

IMG_20201016_170914.jpg

IMG_20201016_170918.jpg

IMG_20201016_170926.jpg

to jest chyba rozdzielacz na podłogówkę góra i dół,  jest potrzebny jeszcze jakiś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie zdjecia sterownika są z poziomu pid nadzór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz tak od pompy rurka idzie do wszystkich kaloryferów, a w którym miejscu odchodzi rura na ten rozdzielacz podłogowy (ten ze zdjęcia jest tylko od podłogówki tak?)

Oraz gdzie w instalacji jest zamontowany ten RTL z ostatniej porcji zdjęć?

Coś mi się wydaje że temperatura spalin jak na pracę przy tej mocy jest dość wysoka, jak dawno czyściłeś wymiennik w tym kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec zamontowany jest od 12.10.2020

RTL zamontowany jest na piętrze  w łazience gdzie działa podłogówka, na dole przy podłogówce nie ma takiego

Edytowane przez portol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz... jak i gdzie idzie rura z gorącą wodą z kotła, czy bezpośrednio do tego rozdzielacza?

Czy ten rozdzielacz jest od grzejników i od podłogi czy tylko od grzejników lub podłogi?

Dasz radę to jakoś narysować schematycznie?

Jeszcze raz... jak i gdzie idzie rura z gorącą wodą z kotła, czy bezpośrednio do tego rozdzielacza?

Czy ten rozdzielacz jest od grzejników i od podłogi czy tylko od grzejników lub podłogi?

Dasz radę to jakoś narysować schematycznie?

Wiesz to jest dość ważne żebyśmy mogli widzieć jak masz tą instalację zbudowaną.

Bo coś mi się wydaje że instalator zrobił niezłą lipę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okazuje sie że rozdzielacz jest od podłogówki i od grzejników. Instalatora jestem raczej pewien jak i jego wiedzy, a robił praktycznie jak dla siebie. Ale co do tej rury to nie mam pojęcia

image.png.7da83f29afe979e26436ac3def15c912.png

to znajduje sie dokładnie nad tym rozdzielaczem piętro wyżej

 

 

podłoga na dole grzeje na ful przez to że nie ma na niej założonej głowicy, którą można by było regulować temp wody w instalacji , tylko o ile to może zwiększać spalanie pelletu. Plan jest taki żeby jak najszybciej założyć taką głowicę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten rozdzielacz jest od podłogi i od grzejników to już przestań być pewny tego instalatora.

To by oznaczało że w podłogę pakujesz taką samą temperaturę jak w grzejniki co jest zbrodnią i powinno być karane... Np. przyłożenie takim rozdzielaczem takiemu instalatorowi prosto w czoło :)

Dasz radę opisać dokładnie które rurki w tym rozdzielaczu są od czego (to znaczy czy jest to podłoga czy grzejnik) i gdzie idą.

Bo kurczę aż nie mogę uwierzyć że ktoś tak to wymodził.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja tej podłogówki jest sprzed blisko 10 lat, być może wtedy tak się to zakładało a temp wody w instalacji ograniczało się przez założenie głowicy ... nie wiem.  Póki co nie jestem  w stanie napisać to co chcesz wiedzieć :/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpytać jakie głowice i gdzie chce założyć Ci instalator?

Dziesięć lat temu też tak się nie robiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co rozmawialiśmy to na tym rozdzielaczu nie wiem dokładnie w którym miejscu co pozwoli ograniczyć temp w podłogówce,

i być może  dokupienie czegoś chyba takiego  ST-290 v3. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te głowice nie obniżą ci temperatury wejścia na podłogę, tylko będą otwierać i zamykać obieg poszczególnej pętli.

 

Tam należy zamiast tego rozdzielacza zamontować rozdzielacz dwufunkcyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak masz rację źle sie wyraziłem ale niemniej jednak efekt końcowy zostanie osiągnięty?? czy znowu sie mylę?  Rozumiem też co napisałeś wcześniej odnośnie wpuszczania takiej temp wody w instalację podłogową. Masz jakieś inne rozwiązanie?

 

W tej chwili piec wogóle nie wchodzi w tryb podtrzymania , czy to może być spowodowane tym,  że wszystko ciepło idzie w podłogę ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej wymiana tego rozdzielacza na rozdzielacz dwufunkcyjny.

oczywiście lepiej było by mieć dwa oddzielne rozdzielacze i odseparować oba obiegi lecz w twojej sytuacji może okazać się to niemożliwe bez kucia ścian.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam że póki co dorzuciłem kolejne pięć worków i zmniejszyłem temp na piecu do 45 (co też wiem że nie jest dobre, ale do momentu kiedy założę tej głowicy na rozdzielaczu). Chyba żeby wogóle wyłaczyć podłogówkę o czym pisałeś już wczesniej, że być moze to jest dobre rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacz tego typu by się sprawdził.

Tu prosił bym kolegę @sambor o podpowiedź w sprawie rozdzielacza.

Daruj sobie te głowice bo to wyrzucenie kasy w błoto w twoim przypadku.

 

Screenshot_20201016_220039.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie byłem pewien tego rozdzielacza i poprosiłem Ciebie o podpowiedź.

Nie wiem czy śledziłeś cały wątek, ale tam raczej nic innego nie wejdzie oprócz rozdzielacza dwufunkcyjnego.

@samborDla mnie tam na łączeniu nad pompą powinien być zawór termostatyczny i to mogło by być ok, tylko tego węzła pod pompa do końca nie rozumiem, tam się mogą dziać różne rzeczy... Niepożądane.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc gdyby nad pompą był 3d termostatyczny a na dole brakuje tylko zwrotnego to było by identyczne rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Ja to rozumiałem że działa to tak...

@samborPrzyjmijmy że Lewa strona rozdzielacza przepuszcza 100 jednostek objętości (tyle wchodzi do zaworu z powrotu podłogi) aby otrzymać zadaną temperaturę podłogi na zasilaniu podłogi musi przyjąć jeszcze 30 jednostek z zasilania grzejników co daje łącznie 130 jednostek które pompuje pompa w dół więc 100 idzie w dół i w lewo do zasilania podłogi a 30 w dół i prawo do powrotu z grzejników.

Bilans objętościowy zgadza się po obu stronach rozdzielacza to jest prawej i lewej (podłogi i grzejników gdzie stronę grzejników można traktować jak zasilanie z kotła czyli klasyczny układ 3d - tak to by działało gdyby zakręcić wszystkie grzejniki)

Jeśli się mylę to proszę popraw mnie, bo nie uwzględniam tu oporów i ewentualnych zawirowań przepływu i ciśnienia. Co może mieć wpływ na poprawność działania tego rozdzielacza.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś coś wyjaśni czy to ma prawo działać tak jak opisałem lub dlaczego nie będzie działać?

Ja widzę w tym rozwiązaniu na razie jeden problem że przepływ przez OP będzie ograniczani przez stopień otwarcia zaworu 3d, tzn. może być mocno ograniczony gdy zawór będzie pobierał więcej wody z belki prawej niż z lewej, lecz generalnie taka sytuacja nie powinna mieć miejsca przy odpowiednio wyższej temperaturze zasilania grzejników.

 

Ewentualnie można by jeszcze ten rozdzielacz przerobić.... Zamiast trójnika łączącego dolne belki wstawić kolanko łączące pompę z balką zasilania obiegu podłogowego a belkę powrotu obiegu podłogowego połączyć z belką powrotu grzejnikowego bajpasem na którym byłby zawór ZZ. 

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.