Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w ustawieniu parametrów pracy kotła


Malutka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich potrzebuje pomocy mam kociol zasypowy witkowski uks-n problem jest taki ze piec produkuje duzo sadzy oraz nadmiernie przerasta zadana temperatura przy rozpalaniu w piecu pale od gory opal orzech Piast moze ktos pomoze co jest nie tak wszystko sprawdzone dzeiczka szczelnie pozamykane prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, czy kanały napowietrzacze zasyp są drożne ( takie rurki lub kątowniki z otworkami, przyspawane pionowo po bokach lub z tyłu komory zasypowej ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyna pewnie będzie leżeć w paliwie, a konkretnie w jego granulacji, ten kocioł jest dostosowany do spalania miału, który jest bardzo drobny i bez dmuchawy trudno go spalić, a Ty teraz palisz orzechem, który w zasadzie nie potrzebuje dmuchawy do podtrzymania spalania, chociaż może nie w tym kotle. Zmniejsz mocno obroty dmuchawy, proponuje do 8 i obserwuj co się dziej, przedmuchów na razie nie zmieniaj. Weigel powinien się wolniej rozpalać i może przestanie przeciągać temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@witek1234 Gdzie tam, orzech Piast i to też może być problem, węgiel płomienny, więc jak odgazuje to nic po min nie zostaje, żadnego żaru tylko popiół.

W sumie dobrze, że tu jesteś, mam wrażenie , że tobie lepiej wychodzi tłumaczenie tych problemów i twoje doświadczenie też się przyda.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

W zasadzie nie biorę udziału w tematach gdzie autor nie ma ochoty podać wyczerpujących informacji na temat kotła ,domu, instalacji. Udzielam się ostatnio tylko w tematach w których już wcześniej pisałem i czuję się zobowiązany:)

Ewentualna pomoc czy podjęcie tematu zależy od autorki. Przyłoży się do uzupełnienia danych , czy nie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak napisze ciężko mi na biezaco pisac bo mam trojke dzieci i kestem sama wiec odpisuje w wolnej chwili a temat podjęłam bo nie potrafię sobie ogarnac tego pieca

Sprawa wyglada tak istalacja stara dom 200 metrow nie ocieplony nowe okna palone od gory w tym kotle orzech piast komin frezowany 180 wlozone wkłady rozpalam w piecu na otwartym czopuchu sterownik proton

A jaki węgiel ewentualnie musiala bym zakupic zeby bylo dobrze

Kociol optima kofort plus 28kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234
10 minut temu, Malutka napisał:
6 minut temu, Malutka napisał:

A jaki węgiel ewentualnie musiala bym zakupic zeby bylo dobrze

 

Ty już palisz słabym węglem. 

Słabszy to tylko Sobieski, Janina i ewentualnie jakiś 21 mJ rosyjski. 

Masz za duży kocioł. Dobrze byłoby zmniejszyć komorę szamotem. I oczywiście mniejsza moc nadmuchu. Zmniejszenie komory szamotem wpłynie na zmniejszenie zasypu co przełoży się na mniejszą gwałtownosc spalania. Nie mozna sypać węgla na full , lepiej zasypać tyle by starczyło na 12 godzin i ponowna rozpalka. Na moje oko jeden zasyp 20 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za informacje...jak przyjedzie mąż spróbuję tak jak Pan pisze musze jakos przezyc z tym jeszcze dwa tygodnie acha a ja go nie zasypuje na full teraz ciepło na dworze to ładuje trochę zreszta boję się bo ten kocioł jest nieprzewidywalny raz juz sąsiad musial z niego caly załadunek wyciagac bo sie dymilo przyblokowal sie sadzami na czopuchu po miesiącu od czyszczenia komina dziekuje za poswiecony czas miejmy nadzieje ze to pomoże..jeszcze dzis zauwazylam ze klapka od wentylatora sie cos przyblokowuje 

Jejciu przepraszam zle napisalam nazwy kotla optimal komfort mam bez plus a ustawienia dobrze sa ..w serwisie kazali mi tak ustawic...dmuchawa 25 czas przedmuchu 7 czas przerwy 4-5mimut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Malutka, ten kocioł to Witkowski czy Optima, czy możesz zrobić fotkę jak bardzo jest zabrudzony wymiennik tego kotła, paląc od góry nie powinnaś mieć tak aż tak niepokojących objawów, jaką ustawiasz temperaturę wody CO na sterowniku, że przebija ją aż o 20 C.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Pytanie czy w serwisie też powiedzieli, że ustawienia dmuchawy należy dostosować do rodzaju opału i temperatury na dworze? Od razu odpowiem pewnie nie. W tego typu kotle takie ustawienia powodują pewnie, że kocioł pracuje z mocą maksymalną w czasie gdy dmuchawa pracuje i daje tyle ciepła ile potrzebne jest przy -20°C albo nawet -25°C, a teraz mamy pewnie koło 0°C. Dlatego uważam, że należy zmniejszyć moc dmuchawy i to dość mocno tym bardziej, że kocioł opalany jest węglem orzech, a nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Masz zmniejszyć moc nadmuchu , to Twoje pierwsze zadanie. Szamot Ci odpuszczam bo pewnie to Cię przerasta. Wróci mąż, niech on działa:)

Malutka, na forum zwyczajowo mówimy per Ty.Tego się trzymaj.:) Pisz o efektach zmniejszonej mocy nadmuchu. Będzie dobrze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to o ile mam zmieszyc zeby bylo dobrze..

 

W dniu 6.12.2019 o 17:32, Duck napisał:

@Malutka, ten kocioł to Witkowski czy Optima, czy możesz zrobić fotkę jak bardzo jest zabrudzony wymiennik tego kotła, paląc od góry nie powinnaś mieć tak aż tak niepokojących objawów, jaką ustawiasz temperaturę wody CO na sterowniku, że przebija ją aż o 20 C.  

 

Kociol witkowski model optima komfort 28kw palone wegiel orzech z piasta kociol codziennie czyszczony nie daje duzo opalu

 

15756549364951341426822.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz o połowę, powiedzmy do 12 i obserwuj kocioł, jaka jest temperatura, a po wypaleniu opału zerknij, czy jest mniej sadzy. Jeżeli kocioł nie będzie chciał dojść do zadanej temperatury powoli zwiększaj obroty, ale bez przesady zmiana o 1 i po 30min kontrola i tak do skutku, a jeśli nadal będzie przeciągał to ta sama procedura tylko moc w dól.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Malutka  pamiętaj ,dla bezpieczeństwa Twojego i rodziny , że jeżeli używamy dmuchawy ,to czopuch musi być otwarty .Jeśli masz za duży cug w kominie to można założyć RCK . Tu masz to opisane https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/24412-regulator-ciągu-kominowego-za-i-przeciw/?tab=comments#comment-314952

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zaczniemy od jutra sąsiad ma przyjsc dokladnie wyczysci rure o komin piec i wtedy bedziemy obserwowac a chcialam zapytac kiedys kominiarz mi zasugerowal ze piec dostaje za malo powietrza bo zagladnal jak dmuchawa stala...wiec jeszcze jedno pytanie na ilu stopniach palic w tym piecu bo teraz obnizony jest na 54 bo wyrzucal mi tak jak wczesniej w temacie bylo bardzo duza temperature niz zadana wiem ze wszystko na raz pisze ale to zeby nie ulecialo mojej uwadze moze faktycznie ja cos zle robie lub rozpalam dlatego szukam pomocy i zadaje tyle pytań poprostu nie ogarniam tego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Malutka, póki co wypróbuj to co zaproponowali koledzy, przyznam, że nie mogę sobie pogodzić tych sprzeczności, palisz od góry niezbyt duży zasyp słabego węgla  z dosyć wysoką temper., bo masz ponad 70 C przy nastawie 54 C i zawala ci sadzą wymiennik, czopuch, komin.

Wg mojego doświadczenia bardziej bym optował, że przyczyną może być mocniejszy węgiel,  ale jeżeli to Piast, musisz sprawdzić propozycje przekazane przez poprzedników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Duck To jest kocioł z Pleszewa, zbudowany do spalania miału, przynajmniej tak zakłada producent. Wiadomo, że miału już nie kupisz, ostatni, który kupowałem miał 16MJ więc był słabiutki, do tego miał w komorze zasypowej tworzy zbitą masę przez którą dmuchawa musi przepchnąć powietrze, teraz na węglu orzech powietrze po prostu śmiga pomiędzy bryłkami węgla nadmiernie go rozpalając, i pomijam już fakt jaki to węgiel, choć Piast pewnie będzie miał ze 25MJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Malutka Ilość powietrza jaką dostaje ten kocioł reguluje się mocą dmuchawy, jak dmuchawa nie działa kocioł w zasadzie powinien być szczelny, coś temu kominiarzowi nie wyszło.

Co do temperatury w zasadzie powinno być min. 60°C, a najlepiej tyle ile zaleca producent, ale nie chce Ci teraz tego wszystkiego tłumaczyć i robić Ci mętlik w głowie, bo najpierw trzeba opanować to przeciąganie temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ryni, niestety palenie od góry też nie jest taką bezwarunkową receptą na dobre spalanie :),  oczywiście, że  @Malutka powinna podjąć proponowane próby z nadmuchem, mnie tylko zastanawia to tempo zarastania sadzą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się muszę z tobą zgodzić palenie od góry to nie zawsze jest  rozwiązanie wszystkich problemów, ale nie chce zasypywać Malutkiej informacjami, wydaje mi się,  że lepiej po kolei rozwiązywać wszystkie problemy, uważam, że najpierw trzeba opanować kocioł, żeby nie przeciągał. A sadza przypuszczam, że węgiel się do tego przyczynia, to jest jednak Piast typ 31.2 więc węgiel płomienny, jak zacznie się kisić to potrafi nieźle zakopcić wymiennik, jednak dla tego węgla najlepiej jak spala się płomieniem i to dobrze napowietrzonym, czyli trzeba by zrobić dodatkowy kanał PW, a Malutka może sobie z tym nie poradzić. Niestety w takich kotłach lepiej sprawdza się węgiel typu 32.1 lub 32.2, ale znowu, on jest kaloryczny i w grubszej frakcji niż miał też jest trudny do opanowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem tez czym wieksza temperatura tym lepiej ale ..ale obnizylam temperature zadana bo kociol zaduzo przerasta...nie moglam sobie z nim poradzic i nie moge dojść do tego czemu tak jest a problem sadzy to drugie piszecie ze opał tego tez nie wiedzialam kupie parę workow innego opalu na skladzie i zobacze musze probowac..ciezko mi jest opisywac to wszysko o tlumaczyc jak ktos to widzi ma lepsze rozeznanie tematu ..ale naprawdę tyle osób mi sie juz przewinęło przez kotlownie nikt nie pomogl dlatego tutaj pisze i czerpie kazda rade opisaną przez was

Dziekuje za informacje ...niewiem czy sobie z tym poradze..ale dziekuje przynajmniej troche wiem co z tym kotlem nie tak piszecie ze mialowy szkoda ze przy sprzedaży nikt nas nie poinformował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.