Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w ustawieniu parametrów pracy kotła


Malutka

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie czy nie jest go za dużo, nie paliłem z dmuchawą, przez chwilę miałem kontakt z takim kotłem i jestem pozytywnie zaskoczony, nie pomnę jaki miał sterownik, ale zasyp 25 kg, 28MJ granulacja wg mnie popadała pod groszek ,ale na worku stoi OII, temperatura ustawiona na 50 C stabilna jak zegar atomowy,  dmuchawa milczy a na powierzchni niebieskie płomyki, ale to było krótkie spotkanie, właściciel potwierdza, że zero problemów od kiedy mu poradziłem spalanie od góry :). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy za duzej ilosci powietrza nie bylo by tyle sadzy.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadając taki piec jaki posiada @Malutka palił bym miałem lub mieszanką, wtedy temp. nie skakała by tak wysoko ponad zadaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Wszystko co w nadmiarze szkodzi. 

Duck, jestem pod wrażeniem Twojego poziomu kultury osobistej . Ja mam cierpliwość ale nie doskocze do twojej. Nie ma tutaj osoby która pisze równie wyważone posty. 

Ja na własnym przykładzie pokazałem że powinno nie być problemów. Skoro są,  to gdzieś przyczyna jest. Miki ma rację.

Ten kocioł powinien przejść gruntowny przegląd, jeśli faktycznie ta klapka w wentylatorze się zacina, może to powodować rozbieganie. Może są nieszczelności drzwi. Otwory nadmuchu MUSZĄ być drożne na 100%. Potrzeba wyeliminować wszelkie możliwe podejrzenia co do sprawności kotła. 

Malutka, ja mam do Ciebie parę uwag, myślę że nie poczujesz sie dotknięta.W profilu nie dałaś żadnych danych o kotle czy instalacji. Oczekujemy wyczerpujących informacji, a nie że kupiłaś inny węgiel. Jaki? Parametry?  Trzy lopaty węgla to ile? Wg mnie 6-9 kg. W takim kotle to pewnie rozsypało się po dnie. Warstwa węgla powinna mieć sensowną grubość. Nie kilka cm ale też nie po rant drzwi na takim ruszcie. Mogłabyś zasypać pół komory tak ze 20 kg ale skoro kocioł niepewny to strach. Bo nie jest sterowny i znów jak wyżej. Kocioł jak auto, gdy ślisko i jedziesz wolno, zakopiesz się . Jeśli za szybko, poślizg i kłopoty. My możemy dawać wskazówki ale to Ty tam jesteś i prowadzisz ten kocioł. Analogicznie, czy ucząc się jeździć autem instruktor mówi komuś że kierownicą w tym momencie potrzeba skręcić 20 stopni w lewo a hamulec przycisnąć 3 cm ? Daje ogólne wskazówki a Ty prowadzisz i decydujesz. 

Ja bym gruntownie przejrzał kocioł i wyeliminował wszelkie niedomagania sprzętu i jednak zmniejszył ruszt. Sam mam zmniejszony o połowę a palenie to 12 godzin na 15 kg. Bez sadzy i przeciągania temperatury. Spróbowałem palić na dwustanie i dało radę. Ale mój kocioł jest szczelny i wszystko działa jakby było nowe. Jeśli wentylator nie jest sprawny , będzie problem z ilością powietrza oraz rozbieganiem kotła. Głupio znów to pisać ale odpowiedni węgiel...  Sama rozumiesz. Wszystko sprowadza się do tych dwóch rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Malutka Podaj jeszcze ustawienia dmuchawy, tak będzie łatwiej ocenić różnice, najlepiej zdjęcie, temperatury na kotle i ustawienia dmuchawy, taki komplet informacji pozwoli szybko ocenić wynik próby, rozumiem, że to może być kłopotliwe, ale my siedzimy po przeciwnych stronach monitora i możemy opierać się tylko na informacjach które nam przekażesz, niestety ustawienie kotła to proces i trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Pisałaś jeszcze o zakupie innego węgla, to też ważna informacja, niestety z węglem jest podobnie jak z paliwem do samochodów mamy 95Pb 98Pb i LPG, na każdym z tych paliw samochód pojedzie, jednak trzeba go inaczej wyregulować, żeby dobrze i wydajnie(ekonomicznie) działał, z węglem jest podobnie tylko jest dużo więcej typów i do każdego kocioł musi być dopasowany(dostrojony).

Z samym węglem też może być problem, bo kwit który dostajemy przy zakupie wystawia sprzedawca, niestety kończy się to tak, że duża część sprzedawanego węgla to mieszanki i dopiero po pierwszym paleniu dowiadujemy się mniej więcej co kupiliśmy, Jedynie kupując węgiel prosto z wagonu, który wyjechał z kopalni możemy mieć pewność, że to co na kwicie dołączonym do wagonu to na mim.

Tak więc zmieniając węgiel cała zabawa z regulacją zaczyna się od nowa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ustawienia dmuchawa 20 temperatura zadana 55 dmuchawa byla wczesniej na 25

Rozumiem ...jutro napisze po wieczornym paleniu ustawilam na wieksza temperature 57 ogarniam to trochę ..czyszczenie kotla i reszta niesety powinna nalezec do faceta na tyle co moge według waszysz wskazówek staram sie zeby to grało wentylator owszem zacinal sie rozkrecony został i sprawdzony bede sprawdzac jakie sa efekty naprawde staram sie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witek, dzięki za dobre słowa :), ale tutaj to tylko sprawy dotyczące urządzeń, nie ma emocji :).

@Malutka ma przedmuchy 7 s co 4-5 min, Twoje były dłuższe ale rzadziej, mały zasyp a rozbujał się o 13 C wyżej niż zadana, dlatego te moje pytania, może samo rozpalanie jest już zbyt intensywne, a gdyby spróbować po rozpaleniu wyłączyć dmuchawę i zobaczyć reakcję kotła, zobaczymy na ile jest szczelny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w domu dwurodzinnym istalacja jest stara wspólna od pieca pociagnieta jest kawalek nowej instalacji na dole stare zeliwne grzejniki na gorze co mieszkam mam zmienione na nowe...pompka włącza sie przy 40 stopniach wentylator ogarnięty nie domykal sie zobacze jakie teraz beda efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Malutka, jeżeli masz wiadro po farbie 10 l do niego wchodzi w zależności od granulacji węgla 10 - 11 kg, na Twój kocioł dwa takie wiaderka to pikuś, nawet jeżeli nadal będzie przebijał zadaną nie powinien sprawić kłopotów, wygląda, że ten pierwszy opał jest jednak słabszy więc spróbuj na nim, przyjrzyj się i zmierz czas dojścia do zadanej, możesz wypróbować nastawy witka związane z przedmuchami,  z tym,  że czas przedmuchu zmniejsz np. do 15 s a powtórzenie pozostaw 12 min i te 20 %.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

W zasadzie proces palenia jest codziennie taki sam ale za każdym razem są jakieś różnice spowodowane chociażby warunkami na zewnątrz. Pomału dogrywam ustawienia. Np. wczoraj wieczorem zaczęło przeciągac o dwa stopnie. Skorygowalem moc nadmuchu na 47%  a przedmuchy 12 minut przerwy i moc 80% . Ja idę raczej w kierunku jak najdłuższej pracy nadmuchu i nie dążę do palenia na przedmuchach. Kociołek osiąga zadaną 57 st. po 45 minutach z 40 stopni w zladzie. Więc wg mnie szybko. Same cykle przedmuchow mają tylko przewietrzac komorę . U mnie mam tą górną klapke uchylona na 5 mm, na przestoju wentylatora nic nie kopci i nie dymi. Mam mały, spokojny płomień. Po jednym czy dwóch przedmuchach temp. spada do 55 st. i załącza się dmuchawa. Dobija do zadanej w ok. 10 minut. To ma się odbywać spokojnie.Natomiast krótkie czasy przerw i częstsze przedmuchy mogą powodować kumulacje ciepła którego nie odbiera instalacja. Rośnie temperatura.

Ja mam ten problem że cały dzień nie ma mnie i tak naprawdę nie wiem co się dzieje w połowie palenia. 

Malutka, wiem że goni Cię czas bo inne obowiązki masz na glowie. Moc nadmuchu teoretycznie masz OK. Spróbuj wydłużać czas przerwy i zmniejsz czas przedmuchu. Np. tak jak mam ja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Wpadł mi jeszcze jeden pomysł czy uwaga . Często pomijany jest parametr tzw. histerezy kotła. To wbrew pozorom istotny parametr. Jeżeli histereza jest ustawiona wysoko, kocioł długo się nie włączy . Potem mamy sporo obniżoną temperaturę i kocioł długo dogrzewa.  Skutek jest taki że po wyłączeniu zanim wyhamuje , temperatura rośnie.  Żeby kocioł lepiej pracował ustaw histereze na 1 . Wtedy kocioł ustawiony np. na 57 stopni będzie miał przestój o 1 stopień poniżej zadanej ale włączy się przy temperaturze 55 stopni. Tak to działa. Przy 55 , zanim się rozkręci, może jeszcze spaść do 54, 53 stopni ale nie więcej i jeszcze spokojnie po kilku minutach znowu dobije do 57 zadanej. Jeśli histereza ma wyższą wartość, a rzadkie przedmuchy istnieje możliwość zbytniego spadku temperatury i kocioł może przygasac. W każdym bądź razie będzie problem by go rozkręcić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo cenne uwagi tutaj podejście tylko mam wrażenie że trochę odbieramy od temu. Czy koleżanka wyczysciła już ten kocioł?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234
2 godziny temu, MikiQ napisał:

Bardzo cenne uwagi tutaj podejście tylko mam wrażenie że trochę odbieramy od temu. Czy koleżanka wyczysciła już ten kocioł?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
 

Czy odbiegamy od tematu? No nie wiem..

Problem dotyczył kotła jak i nieodpowiedniego spalania . Dajemy porady jak poustawiac, wyczyścić, sprawdzić itp. Ja może i za dużo napisałem jak to jest u mnie ale zwróć uwagę że ja tym sposobem palę drugi dzień, po to właśnie by sprawdzić takie spalanie .By wiedzieć o czym piszę i  dobrze rozumieć trudności.Dodac wiary w siebie autorce tematu że tak się da. 

I jak widać, wszystkie rady pomogły, dały trochę wiedzy autorce.  Malutka, jest dobrze bo coś poszło na plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kociol wyczyszony wieczorem palilo sie ok wzroslo tylko o 6 stopni to jest dobrze :)
A jak z sadzą?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

W sterowniku znajdź parametr. "histereza" i sprawdź na jaki stopień jest ustawiony. Ma być na jeden.

Przedmuchy ustaw jak pisałem - przerwa 10 minut , czas przedmuchu 15 sekund. To na początek. A teraz jak masz? Podaj też moc przedmuchu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@witek1234 To jest najprostszy sterownik, nawet nie jestem pewien, czy można niezależnie sterować mocą dmuchawy przy przedmuchach.

Znalazłem instrukcje może się przyda, wygląda na to, że to wersja z PID instrukcja-proton-pid.pdf

Przepraszam, teraz nie mam czasu pisać, trochę pracy w domu się nazbierało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Histereza dobra. 

Przerwę między przedmuchami zwiększ do 10 minut. Czas przedmuchu 10- 15 sekund.

Jeżeli jest możliwość ustawienia mocy na przedmuchu daj 3/4 z całej mocy. Jeśli nie ma możliwości to na razie zostaw jak jest. Za częste przedmuchy rozpędzają także kocioł.

Malutka, dobrze Ci idzie.:)

Ryni, to nie ta instrukcja. Są przedmuchy a więc nie ma PID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.