Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Delta 5 Ekopellet 10 KW nie osiąga zadanej temperatury


b0l5

Rekomendowane odpowiedzi

Ponadto należy pamiętać że zaw 4-D obsłuży tylko 1 temperaturę- proponowałbym zdjąć lub odłączyć czujnik os wyjścia na grzejniki i zostawić aby kocioł doszeł do zadanej temp powrotu - ona jest dużo ważniejsza niż temp na grzejniki.

Nie wiem czy masz pompę na powrocie z 4-D do kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.11.2019 o 21:03, b0l5 napisał:

Schemat. Jedynie co mogę napisać, to to że mam układ otwarty, 9 grzejników, brak ogrzewania podłogowego, jedna kondygnacja, dom ocieplony.

 

Kurczę, zgadliście idealnie. Mam włączoną ochronę powrotu w ustawieniach zaworu, i na kotle mam ustawione minimalne otwarcie na 5%.  Czy jeżeli to wyłączę to nic złego się nie stanie? Wybaczcie te pytania, ale jestem kompletnym laikiem, na forum też zbytnio nie znalazłem rozwiązania rapten jeden czy dwa tematy. W pdfie przeczytałem znalazłem, że:

@pastor

@Darekgra

Oni nie zgadli , to stały schemat z zaworem 4d ostatnio na tym forum .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest coś grubo posrane. To jest niemożliwe, żeby 23C poniżej temperatury zadanej kocioł pracował zaledwie na 31%. To na pewno nie powrót jest przyczyną. 

Zacznij od gruntownego wyczyszczenia kotła, bo 107C na spalinach przy wymienniku 47C i mocy 31% to za dużo. Jeśli nie pomoże - przywróc ustawienia fabryczne w menu serwis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak być :) Kocioł mógł akurat rozpalić się i wchodzić w wyższą modulacje i akurat kolega zrobił fotkę :)

Widzę, że jest aktywne "ogrzewanie domu" czyli kocioł startuje (lub powinien) z jakiegoś panelu. I chyba nie grzeje kotłem CWU bo ta funkcja to wyklucza. Jak dobrze pamiętam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

12 godzin temu, HarryH napisał:

Tam jest coś grubo posrane. To jest niemożliwe, żeby 23C poniżej temperatury zadanej kocioł pracował zaledwie na 31%. To na pewno nie powrót jest przyczyną. 

Obstawiam że moc kotła jest obcinana przez zbyt nisko ustawioną maksymalną temperaturę spalin w ustawieniach serwisowych kotła.

A że kociołek ma ma tak dużą deltę pomiędzy spalinami a wymiennikiem: albo jest zasyfiony na maksa wymiennik albo dmuchawa dmucha zbyt mocno i wszystko pcha w komin.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Algorytm sam dobiera temp. spalin dla pracy na jakiej mocy ma pracować lub obniżać modulacje. Jak wcześniej obserwowałem dane w "menu producenta" to zadana spalin przy pracy na 100% jest wyższa niż zadana w menu serwis. Po podniesieniu się temp. na czujnikach spaliny są korygowane tak jak i obroty wentylatora. I tu podejrzewam są różne czynniki na działanie algorytmu. Przy grzaniu CWU inaczej pracuje algorytm, a tylko do wygrzania instalacji już spokojniej. Podejrzewam, że bardziej intensywiej algorytm działa jak ma szybko dogrzać pomieszczenie z informacji czujnika pokojowego.

Ale też pewnie jest kociołek zanieczyszczony. Łatwo to sprawdzić i wyczyścić czujnik spalin (na wygaszonym lub czuwaniu).

Edytowane przez gilal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, gilal napisał:

Algorytm sam dobiera temp. spalin dla pracy na jakiej mocy ma pracować lub obniżać modulacje.

Ale widełki określa parametr w menu serwisowym.

To że zadana jest większa na ekranie serwisowym to normalne. Bo jeśli kocioł niedociąga do zadanej temperatury spalin to ją podnosi aby zwiększyć moc kotła.  Ale jak kociołek przekroczy wartość wynikającą z ustawień serwisowych to algorytm obetnie moc aby temperatura spadła.

I w tym wypadku tak jest na 100%

Tylko kwestia dlaczego wymiennik nie odbiera ciepła, jest zasyfiony lub struga spalin ma zbyt wysoką prędkość przepływu.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tego nie zaobserwowałem

Tak jak pisałem można to szybko sprawdzić. I tak jak piszesz, ciąg kominowy też może robić swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, gilal napisał:

U mnie tego nie zaobserwowałem

To ustaw w serwisowych temperaturę max spalin na minimum jakie da się ustawić i sprawdź czy spaliny przebiją tą wartość w pracy kotła (nie to co zadaje sterownik ale to co fizycznie odczytuje na czujniku spalin). Nie mówię o chwilowym skoku lecz w przedziale np 10 minut. Przekonasz się na 100%. @gilalDaj znać jeśli będzie inaczej.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem  tyle razy, podstawą do stabilnej pracy kotła jest poprawna instalacja dla swojego domu.

Darek tak też robiłem i znacznych obniżeń nie zaobserwowałem. Kiedyś miałem ster iryd pid w innym kotle i tam odcinało nadmuch do 1%  po przebiciu tem. spalin

 

Edytowane przez gilal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to prawda.

Chociaż są też tacy którzy twierdzą że od instalacji w kotłowni zależy dobór mocy kotła do domu :).

https://youtu.be/1y47BCB-8O4

35 minut temu, gilal napisał:

Darek tak też robiłem i znacznych obniżeń nie zaobserwowałem. Kiedyś miałem ster iryd pid w innym kotle i tam odcinało nadmuch do 1%  po przebiciu tem. spalin

Dziwne na tyle sterowników techa ile przerobiłem to w każdym max temperatura spalin bardzo mocno wpływa na algorytm i przy temperaturze zbliżającej się do tej maksymalnej wyliczonej przez sterownik moc kotła odrazu była stopniowo obcinana aby tej granicznej nie przekroczyć.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) bo u mnie jestcroche inaczej. Nie zależy mi na pełnej modulacji, a na pracy dłuższej w 100% mocy :) Pewnie jest taka reakcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was, 

udało mi się ustabilizować pracę kotła przez wyłączenie podłogówki i częściowo grzejników. Każdego dnia załączam o jeden więcej i praca wydaje się stabilna. Wyłączyłem ochronę temperatury powrotu - czy to ma znaczenie? Jak wszystko się ustabilizuje to myślałem żeby włączyć ją ponownie. Temperaturę spalin mam ustawioną na 200°C - jaka powinna być docelowa? W trakcie pracy oscyluje w granicach120-140°. 

Podajnik podaje mi dość często, ale krótko - tak powinno być? Czy lepiej jak sypnie raz, a konkretnie? 

Tak wygląda praca w ostatniej dobie - co 6h był spadek przez czyszczenie. Dziś ustawiłem na 10h. Histereza ustawiona na 2° - dobrze? Czy lepiej ustawić większą? 

IMG_20201115_180447.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, bariloo00 napisał:

Podajnik podaje mi dość często, ale krótko - tak powinno być? Czy lepiej jak sypnie raz, a konkretnie? 

Często i krótko. Jak wygląda kocioł w środku przy takim paleniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No powinno być szaro jasno w kotle, stąd ciekawość i pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego sa takie spadki temperatury co kilka godzin ? Ogolnie przy pracy minimalnej podawanie jest coś około 1.1sek na 21.9sek . Wiec to normalne ze tak podaje .

Edytowane przez Kazio321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy minim mocy bedzie czarno, @eliks to nie palnik laguny ze będzie ładnie pracowal na mini mocy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez posiadam 10kw, tylko ze innego producenta, i przy mini mocy kopcił az strach . Dopiero po korekcji obrotów wiatraka zmieniło się na szaro . Nie mówię tu o jakiś 50 czy tam 100 obrotach . Dopiero 280 obrotów w górę przyniosło efekt ale nie duży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.