Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Delta 5 Ekopellet 10 KW nie osiąga zadanej temperatury


b0l5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Od kilku tygodni jestem właścicielem kotła na pellet Defro Delta 5 10KW. Powierzchnia domu 100m2 i mam pewien problem z osiągnięciem zadanej temperatury. Z racji tego, że robi się zimno, chciałem sobie podnieś temperaturę z 21 stopni na 24. Problem jest taki, że ustawiłem wczoraj wieczorem 24 stopni, a na termometrze domowym cały czas pokazuje mi 21 stopni. Przejrzałem całą instrukcję i myślę, że problem jest z temperaturą zaworu bieżącą, gdyż stoi ona w miejscu. Kiedy nie spojrzę ma 27 stopni.  W załączniku umieściłem zdjęcia z moich ustawień kotła, jakie ustawił mi hydraulik.

WhatsApp Image 2019-11-26 at 20.27.46.jpeg

WhatsApp Image 2019-11-26 at 20.27.47(1).jpeg

WhatsApp Image 2019-11-26 at 20.27.47.jpeg

WhatsApp Image 2019-11-26 at 20.27.48.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprawdopodobniej masz włączoną ochronę powrotu w ustawieniach zaworu, brak jest wymuszonego krótkiego  obiegu na kotle przez co zawór jest cały czas domknięty do 5% i nie może się otworzyć przed osiągnięciem minimalnej ustalonej temperatury powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, pastor napisał:

A może napisałbyś jak wyglada twoja instalacja?

Schemat. Jedynie co mogę napisać, to to że mam układ otwarty, 9 grzejników, brak ogrzewania podłogowego, jedna kondygnacja, dom ocieplony.

 

15 minut temu, Darekgra napisał:

najprawdopodobniej masz włączoną ochronę powrotu w ustawieniach zaworu, brak jest wymuszonego krótkiego  obiegu na kotle przez co zawór jest cały czas domknięty do 5% i nie może się otworzyć przed osiągnięciem minimalnej ustalonej temperatury powrotu.

Kurczę, zgadliście idealnie. Mam włączoną ochronę powrotu w ustawieniach zaworu, i na kotle mam ustawione minimalne otwarcie na 5%.  Czy jeżeli to wyłączę to nic złego się nie stanie? Wybaczcie te pytania, ale jestem kompletnym laikiem, na forum też zbytnio nie znalazłem rozwiązania rapten jeden czy dwa tematy. W pdfie przeczytałem znalazłem, że:

Cytat

Funkcja ta pozwala na ustawienie ochrony kotła przed zbyt chłodną wodą powracającą z głównego obiegu,
która mogłaby być przyczyną korozji niskotemperaturowej kotła. Ochrona powrotu działa w ten sposób, że gdy
temperatura jest zbyt niska, to zawór przymyka się do czasu, aż krótki obieg kotła osiągnie odpowiednią
temperaturę.

@pastor

@Darekgra

Edytowane przez b0l5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czeka Cię nieunikniony montaż pompy kotłowej.

Do czasu montażu wyłącz ochronę powrotu, lub ustaw ją na minimalną 40 stopni. Oczywiście ta temperatura powrotu jest zbyt niska i skrócisz życie swego kotła znacząco.

wstaw zdjęcia swojej instalacji

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Darekgra napisał:

Czeka Cię nieunikniony montaż pompy kotłowej.

Wydaje mi się, że kotła pompa to ta szara z pokrętłem. 

58 minut temu, Darekgra napisał:

Do czasu montażu wyłącz ochronę powrotu, lub ustaw ją na minimalną 40 stopni. Oczywiście ta temperatura powrotu jest zbyt niska i skrócisz życie swego kotła znacząco.

Lepiej zostawię załączoną.

WhatsApp Image 2019-11-26 at 21.19.38.jpeg

WhatsApp Image 2019-11-26 at 21.19.39(1).jpeg

WhatsApp Image 2019-11-26 at 21.19.39.jpeg

WhatsApp Image 2019-11-26 at 21.19.40(1).jpeg

WhatsApp Image 2019-11-26 at 21.19.40.jpeg

WhatsApp Image 2019-11-26 at 21.19.42(1).jpeg

WhatsApp Image 2019-11-26 at 21.19.42.jpeg

Edytowane przez b0l5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz bo inaczej domu to nie ogrzejesz.

a instalacja do pilnej przeróbki, brak jakiegokolwiek zabezpieczenia przed wzrostem ciśnienia w kotle.

To szare o  kształcie sześcianu z napisem Afriso na pokrętle to jest zawór 4d, sprawdź czy ten monter nie przykręcił ci zaworków kulowych zaraz przy zaworze 4D, zresztą co one tam robią?

pompa szara ta niżej jest na obiegu CWU a czerwona na obiegu CO, no i tak jak się domyślałem brak obiegu kotłowego na 100%, musisz zamontować jeszcze pompę na wyjściu z zaworu 4D lewa pozioma rurka (patrząc na wprost od strony pokrętła z napisem)

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Dobrze koledzy radzą. Nie masz osiągniętej zadanej temp. powrotu i zawór przymyka się do minimalnego otwarcia aby dogrzać powrót. Dopóki nie wygrzeje się układ to tak będzie. Najprościej wejść w ustawienia instalatora -  zawór wbudowany - ochrona powrotu - i tu albo ją wyłączyć lub zobaczyć na ile masz ustawioną i tą zadaną zmniejszyć. Jak układ wygrzeje się ochronę możesz podnieść lub włączyć (zależy jaką decyzję podejmiesz).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darekgra no wyłączę, ale napisałeś, że skróci mi to żywność kotła.

9 minut temu, Darekgra napisał:

a instalacja do pilnej przeróbki, brak jakiegokolwiek zabezpieczenia przed wzrostem ciśnienia w kotle.

Czyli potrzebna jest jeszcze dodatkowa pompa?

 

10 minut temu, Darekgra napisał:

To szare ok kształcie sześcianu z napisem Afriso na pokrętle to jest zawór 4d, sprawdź czy ten monter nie przykręcił ci zaworków kulowych zaraz przy zaworze 4D, zresztą co one tam robią?

 

Tak jak na zdjęciu widać są dwa zaworki kulkowe jeden po lewej stronie od 4D, drugi na dole. Nie wiem co one tam robią, nie jestem hydraulikiem :D Czyli rozumiem, że nie powinno ich tam być? Afirso przekręcone mam na pierwszą pozycje (1)

 

11 minut temu, Darekgra napisał:

pompa szara ta niżej jest na obiegu CWU a czerwona na obiegu CO, no i tak jak się domyślałem brak obiegu kotłowego na 100%, musisz zamontować jeszcze pompę na wyjściu z zaworu 4D lewa pozioma rurka (patrząc na wprost od strony pokrętła z napisem)

tak pompa szara jest do CWU, czerwona do CO.

24 minuty temu, Darekgra napisał:

, musisz zamontować jeszcze pompę na wyjściu z zaworu 4D lewa pozioma rurka (patrząc na wprost od strony pokrętła z napisem)

masakra. Jaki jest przybliżony koszt takiej pompy?

@gilal czyli jak układ się dogrzeje rozumiem, że mogę załączyć ochronę znowu, z tym że za każdym razem gdy będę chciał podwyższyć temperaturę, to będę musiał wyłączyć ochronę? Tak mam to rozumieć?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jaka temp. ochrony ustawisz. Musisz sam wybadać.

Najlepiej jak koledzy radzą, pompa krotkiego obiegu i po kłopocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, b0l5 napisał:

Afirso przekręcone mam na pierwszą pozycje (1)

Sprawdź czy w ogóle sterownik jest spięty kablem z tym siłownikiem Afriso?

Przy normalnej pracy ten siłownik zaworu jest sterowany poprzez sterownik kotła, co daje automatyczną regulację temperatury czynnika wychodzącego na układ CO, zaś temperatura zadana zależy od wstępnie zadanych temperatur na krzywej grzewczej pogodówki oraz ewentualnie podłączonej pokojówki.

koszt pompy... to już zależy co chcesz kupić od 200 do 500 zł lub jeszcze taniej jakieś używki, kilkanaście złotych za kształtki i kilka piwek za montaż no chyba że sam ogarniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Darekgra napisał:

Sprawdź czy w ogóle sterownik jest spięty kablem z tym siłownikiem Afriso?

Przy normalnej pracy ten siłownik zaworu jest sterowany poprzez sterownik kotła, co daje automatyczną regulację temperatury czynnika wychodzącego na układ CO, zaś temperatura zadana zależy od wstępnie zadanych temperatur na krzywej grzewczej pogodówki oraz ewentualnie podłączonej pokojówki.

Tak, sterownik jest spięty z siłownikiem Afriso. Załączył się dopiero automatycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną to koniecznie wyłącz tą ochronę (siłownik powinien zacząć obracać się w lewo a temperatura zacznie rosnąć), jak już piec i cały układ  nagrzeje się i ustabilizuje, sprawdź jaką masz wtedy temperaturę powrotu, włącz ochronę i ustaw z 4 stopnie niższą od odczytanej, minimalną temperaturę ochrony. Następnie kupuj pompę i szukaj kogoś kto ci ją zainstaluję a najlepiej zadzwoń do tego instalatora może zamontuje ją gratis.

Przy okazji na wyjściu z kotła musisz zainstalować przynajmniej zawór bezpieczeństwa 1,5 bara, chyba ze masz możliwość poprowadzenia rurki bezpośrednio do naczynia wyrównawczego to by było jeszcze lepiej.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Na chwilę obecną to koniecznie wyłącz tą ochronę (siłownik powinien zacząć obracać się w lewo a temperatura zacznie rosnąć), jak już piec i cały układ  nagrzeje się i ustabilizuje, sprawdź jaką masz wtedy temperaturę powrotu, włącz ochronę i ustaw z 4 stopnie niższą od odczytanej, minimalną temperaturę ochrony. Następnie kupuj pompę i szukaj kogoś kto ci ją zainstaluję a najlepiej zadzwoń do tego instalatora może zamontuje ją gratis.

Przy okazji na wyjściu z kotła musisz zainstalować przynajmniej zawór bezpieczeństwa 1,5 bara, chyba ze masz możliwość poprowadzenia rurki bezpośrednio do naczynia wyrównawczego to by było jeszcze lepiej.

No tak trzeba będzie zrobić. Swoją drogą skoro wspomniałeś o ciśnieniu to jakie powinno być prawidłowe? Gdzieś czytałem że 1.5 przy układzie otwartym, a przy zamkniętym 2,5 bara. Rano sprawdzę jakie jest u mnie, ale coś czuję że jest ponad 2.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy układzie otwartym to to faktyczne ciśnienie jakie będziesz miał będzie zależało od wysokości słupa wody (wysokość twojej instalacji) jest to mniej więcej 0,1 bar na każdy metr słupa wody.

Ciśnienie jakie możesz mieć w instalacji zależy od elementu instalacji który ma najmniejsze dopuszczalne maksymalne ciśnienie robocze, np kocioł może mieć 1,5 bara więc w całej instalacji możesz mieć max 1,5 bara mimo że zawory i tp maja np. 10bar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, b0l5 napisał:

W załączniku umieściłem zdjęcia z moich ustawień kotła, jakie ustawił mi hydraulik.

To nie był hydraulik, jak nie umiał odwrócić zaworu 4d i pomp  przodem do kotłowni.

Edytowane przez gersik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam,

mam podobny problem - mój piec Defro delta 20kW nie osiąga żądanej temperatury. Dopiero wygrzewam mury, ale w środku mam 20 st.C. Dom 120m2 stara budowa, bez izolacji na ścianach - podłogówka na 35m2 i 6 grzejników + 1 łazienkowy. Na obecna chwilę mam włączone tylko grzejniki, a nie może osiągnąć temperatury i wciągnął 150kg pelletu w 4 dni. 

 

image.png

IMG_20201103_133336.jpg

IMG_20201104_001415.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór na oku stopniach Cię się otwiera? Może otwiera się na niskiej temperaturze przez co nie zdarzy się piec dobrze nagrzać. Spróbuj sobie ustawić kocioł z 63 na 70 stopni. No i zobacz ochronę powrotu na ile tam masz ustawiania > ustawienia zaworów > ochrona powrotu > i tam masz temperatury. Przy okazji błędów na piecu żadnych nie masz w historii błędów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, bariloo00 napisał:

Witam,

mam podobny problem - mój piec Defro delta 20kW nie osiąga żądanej temperatury. Dopiero wygrzewam mury, ale w środku mam 20 st.C. Dom 120m2 stara budowa, bez izolacji na ścianach - podłogówka na 35m2 i 6 grzejników + 1 łazienkowy. Na obecna chwilę mam włączone tylko grzejniki, a nie może osiągnąć temperatury i wciągnął 150kg pelletu w 4 dni. 

 

image.png

IMG_20201103_133336.jpg

IMG_20201104_001415.jpg

Witaj

Pierwsze, ustaw moc kotła na 100 %

Drugie, sprawdź start pomp i ustaw na 50°. To takie minimum.

Trzecie, sprawdź start pompy zaworu (o ile masz podpiętą pod zawór mieszacza) i też na 50°

Potem jak już wszystko ustabilizuje się to jak będzie potrzeba zmniejsz sobie moc kotła :) Powodzenia

Pozdrawiam :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2020 o 20:18, b0l5 napisał:

Zawór na oku stopniach Cię się otwiera? Może otwiera się na niskiej temperaturze przez co nie zdarzy się piec dobrze nagrzać. Spróbuj sobie ustawić kocioł z 63 na 70 stopni. No i zobacz ochronę powrotu na ile tam masz ustawiania > ustawienia zaworów > ochrona powrotu > i tam masz temperatury. Przy okazji błędów na piecu żadnych nie masz w historii błędów?

Witam, pojawia się błąd niska temperatura powrotu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bariloo00 napisał:

Witam, pojawia się błąd niska temperatura powrotu. 

Niech się pojawia :) Ustaw jak pisałem i daj popracować do uzyskania stabilizacji.

Ten alarm ma Tobie dać do zrozumienia, że nie dbasz o ochronę powrotu :) ale nic nie zatrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, a dlaczego taka wysoka temperatura na zawór? Masz już na dworze -20? Przecież to jest nie do osiągnięcia rozgrzewając instalację. Tym bardziej, że ochrona powrotu jest włączona. Normalne zachowanie zaworu, że się kręci w tą i z powrotem, bo każesz mu puścić 60 st na grzejniki i 50 na powrót. Jak rozgrzejesz całą instalację do takiej temperatury, to się zawór może ustabilizuje, choć wątpię przy takiej temp na zaworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.