Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Samodzielna budowa instalacji PV


Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, Dioob napisał:

według schematu ma być wyłącznik trójfazowy zarówno po stronie DC jak i AC.

Wyłącznik DC zazwyczaj jest realizowany przez falownik bo jest wyposażony w takowy natomiast po stronie AC moja instrukcja montażu mówi, że może realizować taką funkcję bezpiecznik 4 polowy czyli rozłącza także neutralny. (tzw. ac breaker)

Edytowane przez Agni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.01.2020 o 05:58, Dioob napisał:

,,,, czy trzeba montować dodatkowe zabezpieczenie przepieciowe w sytuacji gdy inwerter takowe już posiada wbudowane  po stronie  AC i DC?

Konkretnie chodzi mi tu o  inwerter Huawei sun2000 4 kw.  ,,,,

Na wstępie chciałem poinformować, że moja odpowiedź na Twoje pytanie może być wadliwa oraz  zawierać nieprawidłowe sformułowania.

Falowniki Huawei małej mocy z serii SUN2000 standardowo wyposażone są w ograniczniki przepięć typu II (dawniej klasa C). 
Ochrona przeciwprzepięciowa zastosowana w falowniku powinna ograniczyć przepięcia  komutacyjne na liniach DC i AC do wartości 1-1,5 kV w stosunku do potencjału ziemi.
Ograniczniki zamontowane są na stałe, więc nie można ich wymienić, pozostaje tylko odesłanie całego  falownika do serwisu producenta (aktualnie serwis jest na Węgrzech).  
Falownik ma kontrolę poprawności wykonania podłączenia uziemiającego, którą to funkcję można programowo wyłączyć w menu serwisowym falownika.

@Dioob te ograniczniki zamontowane w falowniku nic Ci nie dadzą, jeżeli nie będziesz miał prawidłowo wykonanej GSW (główna szyna wyrównawcza) budynku. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, trochę mi to rozjaśniło sytuację,może dlatego w innej ofercie miałem zaznaczone dodatkowe zabezpieczenie Phoenix po stronie Ac.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ja zbudowałem sam 6kW , od 26-go maja działa już na liczniku dwukierunkowym.

20200422_093434.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna robota moja własnoręczna instalka3.3kWp działa od 23 kwietnia nastukane 740kWh mimo że maj był naprawdę parszywydbb819abe6db97d9a819aecc6079ef1e.jpg12af107e6d8301eb190de8807585dc66.jpga6ab92c92ddb997243b0218c5226afda.jpg

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, rumunn9r napisał:

,, moja własnoręczna instalka3.3kWp działa ,,

@rumunn9r moimi oczyma wyobraźni skanuje korytko instalacyjne, a w nim czule przytulone do siebie przewody DC i AC.
Więc po grzyba stosować przeróżne ograniczniki przepięć, kiedy nie przestrzegamy podstawowych reguł prowadzenia przewodów.
Pod inwerterem masz zacisk do dodatkowego uziemienia, a przewodu PE nie widać.

Nie pytam czy konstrukcja ramy pod ogniwo fotowoltaiczne jest uziemiona i poszczególne panele PV są ze sobą i ramą połączone poprzez mostki lub odpowiednie podkładki zapewniające galwaniczną ciągłość połączeń, w celu wyrównania potencjałów. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele są uziemione do ramy "podkładkami" a rama do głównego PE najkrótsza możliwa droga, korytko 3 kanałowe każdy kabel ma swoje miejsce. Wydaje mi się że tak wystarczy. Falownik jest uziemiony we wtyczce AC przekrojem wg zaleceń producenta.

 

 

 

 

3ed0ee392602d7c48989d99b78268053.jpg&key=590763374b01113a115b5e95843d541a890ed3b38473468531efdbb8fed2eaa8cc648236b40e005b9a46024318fe521e.jpg&key=3ba4798b5e0ec4b656894f76ecdbb9f9c1fcfa63d4f29f6a99c4a99105691224

 

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rumunn9r napisał:

Panele są uziemione do ramy "podkładkami" ,,

Ok.

Godzinę temu, rumunn9r napisał:

,, a rama do głównego PE najkrótsza możliwa droga, ,,


Poniżej schemat prawidłowo wykonanej instalacji fotowoltaicznej pod względem zabezpieczeń przeciwprzepięciowych. 

Przepi%C4%99cie-3.jpg


 

Godzinę temu, rumunn9r napisał:

,, korytko 3 kanałowe każdy kabel ma swoje miejsce. ,,

Wizualnie jest OK.
Elektromagnetycznie NIE.
To możesz tanio i szybko poprawić.


ps.
Link do tego schematu powyżej pochodzi z bloga http://pro-sun.pl/.
Warto poczytać, bo autor pisze bardzo prosto i ciekawie o  instalacjach fotowoltaicznych.
Ta uwaga skierowana do forumowiczów, pragnących samodzielnie wykonać instalacje PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Poniżej schemat prawidłowo wykonanej instalacji fotowoltaicznej pod względem zabezpieczeń przeciwprzepięciowych

A czy instalacja odgromowa i ochronna PE nie powinna byc "polaczona" - stanowic calosc? Ze szkicu można wywnioskowac jakby stanowily dwa osobne "obwody".

Czesc ochronnikow podlaczona do GSU a po stronie sieci do PE?

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zabezpieczenie przepięciowe zaraz za panelami stosuje się gdy jest powyżej 10m pomiędzy falownikiem a panelami, uziom paneli i uziom falownika powiniem być połączony dla wyrównania potencjału. U mnie jest tak ja na tym schemacie z tym że nie mam dwóch zabezpieczen od strony DC bo falownik jest jakieś 3m od paneli a uziom konstrukcji i falownika jest wspólny. Zresztą nic nie będę poprawiał znajomy elektryk widział to i nie ma zastrzeżeń, mało tego podpisał się pod tym:)

 

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.