Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czyszczenie Komina - Samodzielnie Czy Wołacie Kominiarza?


mlodzieniec

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj był u mnie kominiarz i za 20 zł wyczyścił dwa kominy. Wyniosłem z tego cztery wiadra sadzy zmieszanej z pyłem. Poprzednio kominiarz był dwa lata temu ale wtedy sprawdziliśmy przewody kominowe przy użyciu kamery. Dom pięćdziesięcioletni w którym do 1984 roku palono kuchnią węglową i piecami kaflowymi w pokojach. Po zrobieniu instalacji CO palone przez 32 lata  prymitywnym piecem stalowym. Przewody kominowe wyglądały jak nowe gdyby nie nisze po zamurowanych miejscach włączenia pieców kaflowych. Kominiarz twierdzi że to za sprawą regularnego palenia dużym płomieniem gdzie wysoka temperatura wchodzi do przewodu kominowego. Faktycznie ściana do której domurowany jest komin zawsze ciepła od parteru aż po drugi strop. Kocioł oczywiście nie był budowany z myślą o oszczędności a już na pewno nie z myślą o ekologii. Ale w domu nigdy nie było zimno i ta trwałość 32 lata, do tego prawie bezobsługowe przewody kominowe czyszczone bardziej na potrzeby ubezpieczyciela budynku.

Dramat przy tego typu piecach zaczyna się w te dni kiedy jest niskie ciśnienie i dymy "ścielą się nisko". To kompletna porażka, nie można iść ulicą bo trudno oddychać i wszechobecny smród spalanego opału. Doczekałem, że mój stary kocioł pada i nowy już stoi w piwnicy czekając na instalatorów. Piszę o tym bo wiedząc o tym, że smrodzę tak jak z resztą moi bliżsi i dalsi sąsiedzi, nie potrafiłem podjąć decyzji o wyrzuceniu "sprawnego starego śmieciucha" i zastąpieniu go nowym, oszczędnym, ekologicznym. Ludzie już tacy są. Nie pomaga również fakt że niestety najwięcej kosztów związanych z szeroko rozumianą ochroną środowiska władze przerzucają na statystycznego Kowalskiego, który już dawno zrozumiał że dotacje do np modernizacji kotłowni największe profity przynoszą w ostateczności sprzedającym kotły, instalatorom i handlarzom opału.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

prawo budowlane wymaga od administratora domu aby raz do roku czyścić kominy spalinowe i wentylacyjne w budynku. Osobiście czyszczę komin spalinowy 2 razy w roku wiosną i jesienią przed sezonem i wiosną kominy wentylacyjne. w przypadku pożaru lub czegoś takiego administrator jest szarpany przez policję. osobiście wolę dmuchać na zimne ostatecznie mieszkam osobiście w tym budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam komin z blachy nierdzewki, to mogę to wypalamnie robić samemu w miarę bezpiecznie?

 

Kominiarz czyścił mi komin jakiś miesiąc temu (poprzedni właściciel domu nie robił tego przez conajmniej 3 lata - i jak zacząłem we wrześniu przepalać w piecu to piec strasznie mi w kotłowni dymił - po wizycie kominiarza i przeczyszczeniu komina było OK i super) i dwa dni temu zauważyłem objawy jakby znów przytkało mi komin i piec zaczął na razie deliikatnie ponownie dymić.

Dodam, że mam piec ze sterownikiem i nadmuchem i przez ostatni okres paliłem drewnem

A jak dmuchawa przestaje dmuchac, to i piec nie dymi na kotłownię

objaw wydostawania się dymu do pomieszczenia to zablokowany komin należy natychmiast przeczyścić piec, czopuch oraz komin gdyż stan taki może spowodować zatrucie czadem domowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kazimip i ile dobrze pamiętam prawo mówi i 4 czyszczeniach kanału dymnego.

 

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy zobowiązują właściciela lub zarządcę nieruchomości do czyszczenia kominów. Mówi o tym § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z nim, trzeba czyścić przewody wentylacyjne, dymowe, spalinowe. Najczęściej - cztery raz w roku - w budynkach, które są opalane węglem, drewnem lub innym paliwem stałym. Rzadziej - dwa razy w roku - czyści się przewody w budynkach opalanych gazem, olejem lub innym paliwem ciekłym, natomiast przewody wentylacyjne - raz w roku.

Kontrolę stanu technicznego przez wykwalifikowanego kominiarza z dyplomem mistrzowskim przeprowadza się zgodnie z ustawą raz w roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.