Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Samodzielna budowa instalacji PV


Rekomendowane odpowiedzi

57 minut temu, jedlica napisał:

...musi podpisać elektryk z uprawnieniami

Dopytam jak jest u Ciebie. SEP eksploatacja/montaz E wystarcza lub dozoru D, czy budowlane o specjalizacji elekr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Agni napisał:

Iskra am550

wybacz za pytanie - ten licznik działa też pod taryfę nocną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Fajnie, cieszy mnie jak ludzie nam  przybywa tych instalacji, a zwłaszcza samodzielnych bez chorej stawki dla firmy montującej.

Ja też przed miesiącem zakończyłem własną instalację, według własnego projektu i wykonania od A do Z. Nawet zrobiłem uprawnienia i egzamin SEP :) Przyda się bo już parę osób z mojej miejscowości jest zainteresowanych zrobieniem u nich podobnej, jak zobaczyli jakie to możliwości i niezależność od PGE.

A niezależność polega na instalacji hybrydowego inwertera+akumulatory. Szlag by mnie trafił chyba, jak by wyłączyli u mnie prąd (a często się im to niestety zdarza) a miałbym 4kW PV na dachu i nie mógłbym z niej skorzystać. Koszt 4kWp wyniósł mnie 12tys.zł (w tym 2tyś akumulatory), zwrot 5 tyś. już dotarł, jeszcze teraz odpis od ulgi termomodernizacyjnej (widziałem, że zwiększyli na PV do 21%), czyli zostanie całkowity koszt na poziomie ok. 5500zł. Mam nadzieję, że się szybko zwróci :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też by sie przydały takie uprawnienia bo też mam juz kolejny projekt w trakcie realizacji u kumpla. Ale zostawmy uprawnienia tam gdzie ich miejsce czyli między bajkami :)

Akumulatory u mnie odpadają ze względu na brak piwnic mam nadzieje, że nigdy nie będę musiał korzystać. Z tego co wiem to przerwy w dostawie prądu reguluje umowa kompleksowa, u mnie nie występuje to często.

Projektując instalację nie sugerowałem się taniością tylko cena/jakość/czas eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a macie jakieś namiary na strony z gadżetami potrzebnymi do instalacji? Począwszy od paneli a konczywszy na licznikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, tego szukałem. Czy jak złożę instalację i elektryk to odbierze to też będę mógł liczyć na ten zwrot 5000zl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Agni a ile to tak czasowo wychodzi ten montaż jak by tak w 2 osoby się wziął do roboty ( zakładając że wszystkie materiały są zgromadzone) ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, eliks napisał:

Dzięki, tego szukałem. Czy jak złożę instalację i elektryk to odbierze to też będę mógł liczyć na ten zwrot 5000zl?

Tak tylko musisz napisać oświadczenie wg wzoru, że montowałem sam i części z faktur użyłeś do tej instalacji

 

6 godzin temu, Piecuch19 napisał:

@Agni a ile to tak czasowo wychodzi ten montaż jak by tak w 2 osoby się wziął do roboty ( zakładając że wszystkie materiały są zgromadzone) ???

Z dzisiejszym doświadczeniem zrobiłbym to w dwa dni, jak na pierwszy raz we dwie osoby z zaplanowana robota to że 4 dni zejdzie bo zawsze jest jakaś niespodzianka po drodze, zależy jaki dach ile paneli odległości itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, amaslow napisał:

@eliks nie, ponieważ potrzebujesz fakturę za montaż. 

już nie.

znowelizowali prawo

mój prąd

i teraz wystarczy mieć papiery stosowne ale nadal trzeba je mieć.

 

Ile trwa i ile kosztuje wyrobienie tych kursów, żeby na legalu można sobie instalować foto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składałem i dostałem zwrot. Ale zanim to zrobiłem, to przeczytałem najpierw oficjalne strony rządowe z informacjami na ten temat:

https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-moj-prad

i jest tam jak byk

"...oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji (tylko w przypadku gdy instalacja jest montowana samodzielnie, przy założeniu posiadania niezbędnych kwalifikacji)."

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, piastun napisał:

Ile trwa i ile kosztuje wyrobienie tych kursów, żeby na legalu można sobie instalować foto?

Zależy od Twojego operatora. U mnie PGE (i Tauron widziałem że też) wymaga jedyne uprawnienia SEP'owskie z E (eksploatacja).

Kursy zaczynają się ok 100zł plus egzamin państwowy za ponad 200zł. Można w jeden dzień zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.