Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rotametry problem


mql

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam problem z rotametrami na podłogówce nie da się ich ustawić kiedy się je odkręca czy zakręca poziom jest nadal ten sam. Podłogówka grzeje pompa właczona ale nie da się ustawić przepływu. dołączam do tematu zdjęcia z rozdzielni. piec buderus gb122 ze sterownikiem rc310fa. pompa zamontowana na zasilaniu na parterze (skrzynka na 1 pietrze)

IMG_20191116_130739.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzales czy na pojedynczej nitce czy działają rorometry? Zostaw jeden resztę zamknij i wtedy sprawdź

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem zamknąć wszystkie nitki I otworzyłem jedna I faktycznie coś się poruszylo ale nie dało się ustawić ile bym faktycznie chciał np maksymalnie dało się ustawić do 2 l min a wraz z włączeniem następnych ten poziom spada w tej pierwszej, a finalnie wygląda to tak: (tyle się udało ustawic)

IMG_20191117_190329.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną nitka dała się wyregulować? Jak myślisz jaki wniosek się nasuwa? Jaka wydajność pompy do tego rozdzielacza? Czy aby napewno jakiś filtr nie zawalony? Rura na zasilaniu PP jaka.srednica?.

Czyżby 25?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jednej belce rozdzielaczy podłogówka i grzejniki ? Filtr powinien być przed pompą. Czy wcześniej było ok czy od początku jest kijowo?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to co widać w tej skrzynce to wyglądało inaczej, tak jak na zdjeciu. Tyle że ta pompa działała w stronę zasilania a nie na odwrót (jacyś inteligentni fachowcy mi tak to zrobili) więc ją dałem tam gdzie powinna być, na zasilaniu.. 

Kiedyś to jakoś chodziło miałem ogrzewanie z pieca węglowego 

W zasadzie teraz też jako tako to chodzi ale chciałbym to sobie po ustawiać bo do tej pory trochę zagorąco miałem w lazience..

Da się coś z tym jeszcze zrobić? 

 

IMG_20191104_150203.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie masz wszystko okej, przeplywy masz prawie po 2 litry. Musisz zkryzowac tylko te dwa grzejniki i tyle. Swoja drogą co to za grzejniki ze mają tak duży przepust ? Albo drabinki łazienkowe albo grzejniki aluminiowe. Co do przeróbki rozdzielacza nie wypowiadam sie bo nie znamy instalalacji, temat dotyczy regulacji op

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Zbyszko125 napisał:

Na jednej belce rozdzielaczy podłogówka i grzejniki ? Filtr powinien być przed pompą. Czy wcześniej było ok czy od początku jest kijowo?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

W tym przypadku grzejniki mogą być na jednym rozdzielaczu z podłogówką, bo jest to rozdzielacz tzw. kombinowany.

Co prawda "plastik-fantastik" ale spełnia swoja rolę.

To będzie dobrze działać, jeśli autor  dokładnie zastosuje się do zaleceń:

1/ SPRAWDZIĆ, czy:-zasilanie z lewej strony podłączone jest do dolnej belki, a powrót do górnej

2/ Dwie lewe pętle grzejników: zasilanie do dolnej, powrót do górnej

3/ Pętle podłogówki mają być odwrotnie: zasilanie do górnej, powrót do dolnej

4/ Czy pompa tłoczy z dolnej belki do górnej

Jeśli powyższe sprawdzone i jest dobrze, to dalej:

1/ Czujnik głowicy wiszący sobie koło pompy ma być "przytulony" do górnej belki w "części podłogowej" 

2/Pompa zasilająca rozdzielacz zasila wyłącznie grzejniki, a do części podłogowej ma zapewnić jedynie ok. 0,2-03 bara nadciśnienia. O tym decyduje niebieski zawór kryzujący w belce nad głowicą RTL.  Najprawdopodobniej jest odkręcony, skoro zamknięcie grzejników spowodowało wzrost przepływu na pętlach.

3/ Za obieg podłogówki odpowiada wyłącznie pompa DAB Evosta.

 Sprawdż, zrób i daj znać czy jest OK. Powodzenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, KubaSko napisał:

Wedlug mnie masz wszystko okej, przeplywy masz prawie po 2 litry. Musisz zkryzowac tylko te dwa grzejniki i tyle.

Nie grzejniki, tylko wspomniany wcześniej "niebieski" zawór kryzujący.

W zasadzie to: skryzować grzejniki niebieskim zaworem kryzującym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zasilanie i powrót miałeś tak podpięte, jak na pierwszym zdjęciu, to nie dziwię się, że nie działało.

Wystarczyło zamienić zasilanie/powrót belek i zastosować się do wskazówek z postu #13

W obecnej sytuacji co mogę poradzić? Musisz przydławić obiegi grzejników, żeby uzyskać przepływy na pętlach. Co przy temperaturze "podłogowej" grzejników sprawia, że pożytek z nich będzie niewielki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest długa historia jak to się stało ogólnie chodzi o to że u mnie było paru instalatorów... na początku zasilanie podłączone było na dolnej a później wraz z wzięciem nowego instalatora to się zmieniło ( pod rozdzielenia mam garaż I tam zamienili przypadkowo zasilanie z powrotem.. jaki efekt to chyba nie trzeba pisać..) teraz ta pompa jest na zasilaniu w garazu. Teraz to chodzi tyle że faktycznie, chyba jest za duży przepływ na tych kaloryferach w stosunku do podlogowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będziesz miał "neverending story", jeśli nie wrócisz do zdjęcia z postu #11 oraz wskazówek z #13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję z tym kryzowaniem pewnie będę miał niedogrzane kaloryfery ale po raz jeden z nich to zeberko w łazience które nie musze włączać mogę je zamknąć a ten drugi to kaloryfer w przedpokoju a tam nie zbyt chce mieć ciepło raczej nawet nie ma potrzeby. Bo to trzeba by było zmieniac troszkę instalacje a ja już w tam nie mam miejsca... no ale dobra nawet jakby to pkt 1 I 4 da radę zrobić wystarczy zmienić obiegi u mnie w garażu I powrócić do tej pompy w którym była pierwotnie a jak zrobić pkt 2 I 3? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jeszcze raz przestudiowalem to co napisałeś gmaj22 to faktycznie pewnie nic musze nic zmieniać jeśli to teraz dobrze zrozumiałem,  oprócz zasilania z powrotem oraz pompy na swoje miejsce ( patrz zdj poniżej czy tak ma to wyglądać? A jeśli chodzi o pkt 2,3 to chodzi o tą samą pompę dab evosta? Czy muszą być 2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie tak, jak naszkicowałeś z niewielkimi uwagami:

- na rurze zasilającej belki musi być też obieg pompowy CO - niekoniecznie na tej nitce, ale generalnie na zasilaniu grzejników,  zarówno tych w belce jak i pozostałych.

- nadciśnienie ma być po stronie głowicy RTL, a zaworem kryzującym ograniczasz przepływ do powrotu z podłogówki. To trzeba doświadczalnie ustawić, bo zależy to od powierzchni OP oraz przepływów w nim.

I bardzo ważne: głowica RTL na belce zasilającej podłogówki/powrotu do kotła, zaś zawór kryzujący pod nią na powrocie.

poprawka.png.287da6492fae5705776d7a2256658a07.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super to już wiem ma czym stoję, 

 1.A pompa z pieca gazowego da radę? Czy trzeba jednak dodatkową (piec buderus gb122i)

2.Ten zawór krezujacy ustawiać na czuja czy jest na to jakiś sposob?

 

3.A te rotametry rozumiem że mogę wtedy ustawiać względem swoich potrzeb tak?

 

4.A ta instalacja będzie współgrać że sterownikiem rc310fa względem temperatury jaka się ustawi? Jak ustawie na sterowniku 22 c to nic nie będzie blokować dopływu np RTL jak ustawie na nim powiedzmy 40 c? Kurcze może głupie pytanie ale w sumie jestem laikiem a ciekawi mnie to czy wszystko będzie współgrać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ Da radę.

2/ W Twoim przypadku na czuja :)

3/ Najpierw ustaw na jednakowe przepływy, potem wg nagrzewania pomieszczeń

4/ Żeby mieszacz pompowy funkcjonował jak należy, trzeba mu podać wyższą temperaturę z kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.