Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie mieszane - problem z rotametrami


baron203

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych kolegów
Jest to dla mnie nowy temat ,gdyż wcześniej mieszkałem w bloku ,teraz przeprowadziłem się do blizniaka i niestety wykonawca zrobił wszystko tanim kosztem, ,a wiec chodzi o ogrzewanie ,które jest mieszane ,większość to podłogówka + 3 grzejniki, w rozdzielaczach jest zawór trójdrożny ,który na chwilę obecną według mnie nie ma sensu ,bo ogrzewanie ogarnia tylko pompa która jest w kotle gazowym ( termet ecocondens gold plus 20kw)ogrzewanie dziala ,ale nie do końca, podłogówka jest odpowietrzona, ale na rotametrach nie ma na chwilę obecną max przepływu np.na parterze na rozdzielaczu  jest 7 petli ,na pętli nr 1 na rotametrze jest 0 ,na pętli nr 5 jest 0.5 a na reszcie jest okolo 2 ,na piętrze na pętli nr 1 jest około 1 a na pozostałych 2 ,załączam 2 zdjęcia ,czerwoną strzałką zaznaczyłem gdzie powinna byc dodatkowa pompa obiegowa ,cz dobrze to rozumiem ? Cz wtedy będzie lepiej ? Czy proponujecie inne rozwiązanie? Z góry dziękuję za pomoc ;)

Resized_20210915_121542.jpeg

Resized_20210915_125330.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dolny rozdzielacz jest do grzejników, czy też podłogówka? Jak podłogówka to pompy muszą być tam gdzie zaznaczyłeś a jeżeli to rozdzielacz do grzejników to tam nie powinno być tego zaworu mieszającego ani pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie pompy tam gdzie wskazałeś. Dodatkowo zawory zwrotne (na żółto) w obydwu rozdzielaczach. Do tego przydałaby się automatyka(siłowniki na zawory 3c) bo tak ręcznie to lipa...

No i sprzęgło przy kotle. 

A wspomniane grzejniki jak są wpięte?

image.thumb.png.bdc326763bcfaf1f8dc750a3433e4a02.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem ,w każdym rozdzielaczu jest zawór trójdrożny ( skala od 1do 10 ) założenie jest takie ,że np ustawie ten zawór na 7 i pompa będzie brała  wode z zasilania i z powrotu mieszając ją i obniżając temp na podlogowke ,na piecu będzie ustawione np.50 stopni  żeby grzejniki grzały odpowiednio .czy dobrze to rozumiem ? Na chwilę obecną zawór trójdrożny mam skręcony na 0 i ustawione na kotle 43 stopnie ,jest to trochę duża temp na podlogowke ( tak wyczytałem na necie ,że powinna byc mniejsza ) jakoś to grzeje tyle że tak jak wspominałam wcześniej na 3 rotametrach nie ma przepływu  ,podejrzewam ,że pompa z kotła jest nie wydajna na tą instalacje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda płynie gdzie ma łatwiej , jak masz jakieś dłuższe pętle to część wody przeleci przez zawór 3d do powrotu a jakaś część przez krótkie pętle . W necie różne rzeczy piszą ogólnie przyjmuje się aby temperatura zasilania podłogowego nie przekraczała około 45stC,  a wszystko zależy od tego jak jest wykonana instalacja ,oraz od tego jakie jest zapotrzebowanie budynku na ciepło.

jak dasz pompę za zawór 3d to będzie lepiej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ,te dodatkowe pompy powinny pomoc ,też tak myślę, i dodatkowo ten zawór zwrotny w miejscu zaznaczonym na żółto ? To jest konieczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.