Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ekogroszek nie taki eko, spalanie tona/miesiąc


Asansiasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od poprzedniego roku posiadam kocioł Dworek Bis z podajnikiem na ekogroszek. Piec ustawiony jest na minimalną temperaturę - kaloryfery w pomieszczeniach zostały przeszacowane i na dzień dzisiejszy wygląda to tak, że na piecu jest 50 stopni (nie da się ustawić mniejszej temperatury), chodzą dwa grzejniki ( w przedpokoju i w łazience) inaczej by się nie dało wytrzymać i pootwierane okna. Moje pytanie brzmi czy lepiej zakręcić grzejniki i nie otwierać okien ? Czy to zmniejszy koszty ogrzewania czy i tak jeśli jest 50 stopni ustawione to nie ma znaczenia czy je zakręcę ?

Kupuję ekogroszek z pobliskiego składu (800 zł za tone), wybieranie popiołu maksymalnie co dwa dni, popiołu jest tyle że ledwo mieści się w koszu. Znajomy twierdzi, że i tak nie ma znaczenia jaki ekogroszek kupię bo i tak jest brany z jednej kopalnii najgorszego sortu (najlepszy podobno do elektrownii).

Spalam niecałą tone na miesiąc przy ustawieniu minimalnej temperatury na piecu. Cały podajnik starczy na około 5 dni. Dom z kamienia, nieocieplony, za to ocieplenie poddasza pianką 18 sporo dało.

Spalając kopciuchem paląc nieregularnie spaliłem jakieś 4 tony węgla przez zimę, paląc ekogroszkiem wyjdzie mi około 6t. Gdzie tu jest jakieś eko ? Co powinienem zrobić aby zaoszczędzić trochę opału ? Podobno takiego pieca nie powinno się wygaszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Asansiasz napisał:

Witam

Od poprzedniego roku posiadam kocioł Dworek Bis z podajnikiem na ekogroszek. Piec ustawiony jest na minimalną temperaturę - kaloryfery w pomieszczeniach zostały przeszacowane i na dzień dzisiejszy wygląda to tak, że na piecu jest 50 stopni (nie da się ustawić mniejszej temperatury), chodzą dwa grzejniki ( w przedpokoju i w łazience) inaczej by się nie dało wytrzymać i pootwierane okna. Moje pytanie brzmi czy lepiej zakręcić grzejniki i nie otwierać okien ? Czy to zmniejszy koszty ogrzewania czy i tak jeśli jest 50 stopni ustawione to nie ma znaczenia czy je zakręcę ?

Cytat

Tak zakręcić grzejniki lub lepiej kupić i podłączyć do sterownika kotła termostat pokojowy jeśli jest taka możliwość.

Kupuję ekogroszek z pobliskiego składu (800 zł za tone), wybieranie popiołu maksymalnie co dwa dni, popiołu jest tyle że ledwo mieści się w koszu. Znajomy twierdzi, że i tak nie ma znaczenia jaki ekogroszek kupię bo i tak jest brany z jednej kopalnii najgorszego sortu (najlepszy podobno do elektrownii).

Cytat

Jest dokładnie odwrotnie - najgorszy miał do elektrowni bo tam się przepali wszystko i tonę kupuje się za 1/3 - 1/5 tego co płacisz za ekogroszek w workach. Ekogroszki są różne od 17,5 do 29,5 MJ/kg i z różną zawartością popiołu.

Spalam niecałą tone na miesiąc przy ustawieniu minimalnej temperatury na piecu. Cały podajnik starczy na około 5 dni. Dom z kamienia, nieocieplony, za to ocieplenie poddasza pianką 18 sporo dało.

Cytat

Spalasz bo ogrzewasz okolicę otwierając okna.

Spalając kopciuchem paląc nieregularnie spaliłem jakieś 4 tony węgla przez zimę, paląc ekogroszkiem wyjdzie mi około 6t. Gdzie tu jest jakieś eko ? Co powinienem zrobić aby zaoszczędzić trochę opału ? Podobno takiego pieca nie powinno się wygaszać.

Cytat

Zgadza się, wygaszać się nie powinno, spalałeś mniej bo nie wyrzucałeś węgla w postaci ciepła oknami.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Trener40 napisał:

Eko zniknęło w tym samym momencie, gdy była robiona instalacja kotłowa. 

Hahaha prawda. Jak będzie trzymał kocioł na 50* to długo nie podziała. O ochronie powrotu też pewnie zapomnieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, eliks napisał:

Jak będzie trzymał kocioł na 50* to długo nie podziała

Wczoraj niektórzy tu udowadniali że przy 35 nic się nie stanie i będzie OK...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asansiasz napisałeś post chyba bardzej emocjonalnie niż merytorycznie. Jeżeli nie podasz info o kotle , sterowniku , domu, instalacji itp. to nikt Ci nie będzie w stanie pomóc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.11.2019 o 12:55, Jozefg1 napisał:

A Kolega termostat pokojowy to ma?  Sądząc z opisu to chyba nie...

Właśnie mam termostaty, tylko nie mam pojęcia czy one są dobrze podłączone/działają. Powinno być chyba tak że jeśli jest regulacja od 1 do 5 to każdy stopień daje inne grzanie. Natomiast regulacja jest taka, że dając na 3/4 lekko zakręcam a poniżej 3 grzejnik jest zimny. Pamiętam jeszcze jak sprzedawca oferował mi nie pamiętam jak to się nazywało chyba jakiś zawór/sterownik, że na piecu ustawiam jaką chce mieć temperaturę i taką bym miał, ale jak usłyszał że są termostaty uznaliśmy że nie ma sensu montować.

W dniu 5.11.2019 o 13:06, Trener40 napisał:

Eko zniknęło w tym samym momencie, gdy była robiona instalacja kotłowa. 

Mógłbyś rozwinąć ?

W dniu 5.11.2019 o 16:12, SUSPENSER napisał:

 

Dzięki. Zamknąłem okna i ustawiłem grzejniki jest maksymalnie 23 na termometrze pokojowym. Być może kocioł teraz mniej spala choć raczej nieznacznie. Problemem jest, że często jest on na 48 stopniach i musi dobijać do 50. Może to jest normalne. Co do wartości opałowej: skąd mam wiedzieć czy skład sprzedajy mi deklarowany ekogroszek ? Przecież nie mam takiej opcji. Czy lepiej przerzucić się na workowany ekogroszek z Leroya?

W dniu 5.11.2019 o 17:11, eliks napisał:

Hahaha prawda. Jak będzie trzymał kocioł na 50* to długo nie podziała. O ochronie powrotu też pewnie zapomnieli.

Nie wiem nie znam się. Na logikę dając więcej na piecu spali mi więcej ekogroszku

W dniu 5.11.2019 o 20:49, oxalis3 napisał:

Asansiasz napisałeś post chyba bardzej emocjonalnie niż merytorycznie. Jeżeli nie podasz info o kotle , sterowniku , domu, instalacji itp. to nikt Ci nie będzie w stanie pomóc.

 

Jestem po prostu laikiem. Co mogę podać to podam: Kocioł Dworek-Bis 15,8kW, sterownik Tech 580 ST, dom jak pisałem z poddaszem ocieplonym, nieogrzewanym całość z kamienia budowany 80m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu instalacja ( obieg kotłowy) jest do poprawki. Wstaw zdjęcia co jest w koło kotla i opisz rury, które gdzie idą. 

Na logikę, to kocioł powinien iść na temp ok 65 st, ale do tego potrzebna jest poprawnie zrobiona instalacja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Jakbym widzial siebie na poczatku przygody z grochem. Spartaczona instalacja, nieuszczelniony palnik, zle nastawy palnika, obnizenia nocne,  odlaczanie pompy od termpostatu.  

Wstaw kolego zdjecia palnika i popiolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.11.2019 o 13:43, Trener40 napisał:

Po prostu instalacja ( obieg kotłowy) jest do poprawki. Wstaw zdjęcia co jest w koło kotla i opisz rury, które gdzie idą. 

Na logikę, to kocioł powinien iść na temp ok 65 st, ale do tego potrzebna jest poprawnie zrobiona instalacja. 

 

W dniu 11.11.2019 o 13:58, Visitor1230 napisał:

Jakbym widzial siebie na poczatku przygody z grochem. Spartaczona instalacja, nieuszczelniony palnik, zle nastawy palnika, obnizenia nocne,  odlaczanie pompy od termpostatu.  

Wstaw kolego zdjecia palnika i popiolu.

Ok, wstawię zdjęcia jutro.

 

Zrobiłem wcześniej zdjęcia ustawień sterownika i jak myślicie można z tego coś jeszcze wycisnąć ? Obniżyć temp wody lub przestawić tryb ?

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam pytanie dodatkowe:  Jaką masz temperaturę spalin w czopuchu?

  Dasz radę na czopuchu utrzymać rękę czy parzy za mocno?

Jak sprawdzisz to przymknij klapkę na tym wentylatorze tak aby została szczelina około 2 cm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 A to trzeba czyścić kocioł i palnik ?  ostatnio się spotkałem z taką odpowiedzią  znajomego który przez 8 lat użytkowania nie czyścił kasety powietrznej w fajce w której już nie dało się odkręcić nawet na dolnym dekielku motylka .Trzeba było palnikiem gazowym zagrzać nakrętkę motylkową żeby to odkręcić o dziwo jeszcze otworów w palniku całkowicie nie zapopieliło i jakoś się to  paliło. Nie wszyscy czytają instrukcję obsługi kotła  a tam na pewno o tym pisało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asansiasz

pytanie czy to jest wersja sterownika z PID czy dwustanowy? 

napisz jakie masz ustawienia bo o tym ani słowa nie było a juz wszyscy psy wieszają na domu instalacji hydrauliku  i Tobie nie znając przyczyn takiego stanu rzeczy.

jak napiszesz ile podajesz jak często i jak mocno dmuchasz oraz ile czasu kocioł pracuje a ile jest w podtrzymaniu to bedzie można coś doradzić. 

na pierwszy rzut oka kocioł zbyt duży, chociaż nie piszesz nic o domu poza ociepleniu pianą poddasza ale ile metrów masz chociaż byś zdradził to by trochę łatwiej wróżyć było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.11.2019 o 19:27, Jozefg1 napisał:

To ja mam pytanie dodatkowe:  Jaką masz temperaturę spalin w czopuchu?

  Dasz radę na czopuchu utrzymać rękę czy parzy za mocno?

Jak sprawdzisz to przymknij klapkę na tym wentylatorze tak aby została szczelina około 2 cm...

Gorące, ale nie parzy. Ok tak zrobiłem

 

W dniu 16.11.2019 o 10:10, eliks napisał:

Ty w ogóle czyściles kiedyś ten kocioł?

Czyściłem ale z braku większych efektów czyszczę tylko tak żeby się nie zapchał i nic więcej

 

22 godziny temu, TIMON120777 napisał:

Asansiasz

pytanie czy to jest wersja sterownika z PID czy dwustanowy? 

napisz jakie masz ustawienia bo o tym ani słowa nie było a juz wszyscy psy wieszają na domu instalacji hydrauliku  i Tobie nie znając przyczyn takiego stanu rzeczy.

jak napiszesz ile podajesz jak często i jak mocno dmuchasz oraz ile czasu kocioł pracuje a ile jest w podtrzymaniu to bedzie można coś doradzić. 

na pierwszy rzut oka kocioł zbyt duży, chociaż nie piszesz nic o domu poza ociepleniu pianą poddasza ale ile metrów masz chociaż byś zdradził to by trochę łatwiej wróżyć było

Nie mam pojęcia jaka to wersja ;( Pisałem że grzeję ok 80 m2, nie ma miejsca gdzie grzejnik nie jest potrzebny oprócz poddasza. 

Dam dane:

czas podawania 15s

przerwa podawania 60 s

siła nadmuchu 35 (teraz przymknięta na 2 cm)

praca podtrzymania 15 s 

Nie wiem jeszcze jakie parametry byłyby istotne. Co mogę to podaję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet jeśli to wersja z PID to po nastawach wiedzę że działa w dwustanie więc tu będziemy radzić.

przede wszystkim masz do grzania 80m2 kotłem o mocy co najmniej 15KW  ustawionym na mocy prawie maksymalnej. nic dziwnego że pracuje z kiepska sprawnością i przewala opał zamiast go uczciwie spalić.  zacząłbym od zmian:

czas podawania 5sek, przerwa podawania 50sek, siła nadmuchu bez zmian. Jak będzie się kopiec w czasie pracy zapadał to skorygujesz nadmuch w dół jednorazowo o 5 oczek, jak będzie się przesypywał węgiel skorygujesz nadmuch w górę o 5 oczek, korekty nie częściej niż co 4 godziny a najlepiej co 12 żeby układ miał czas się do zmienionych parametrów dostosować.

pracę podtrzymania zostaw ale sprawdź przerwę podtrzymania i ustaw ją na czas nie krótszy niż 30 minut.

Efektem proponowanych przeze mnie zmian bedzie obniżenie mocy z jaką kocioł ma pracować. spowoduje to dłuższe cykle pracy, podczas których na palniku jest większa szansa na osiągnięcie wyższej temperatury co pozwoli na stworzenie lepszych warunków do spalenia podanego węgla czyli proces będzie sprawniejszy a co za tym idzie zużycie opału spadnie. powinno tez się mniej syfić w kotle. sugeruję jednak przed tą operacją wyczyścić go porządnie żeby można było ocenić efekt tych korekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, TIMON120777 napisał:

nawet jeśli to wersja z PID to po nastawach wiedzę że działa w dwustanie więc tu będziemy radzić.

przede wszystkim masz do grzania 80m2 kotłem o mocy co najmniej 15KW  ustawionym na mocy prawie maksymalnej. nic dziwnego że pracuje z kiepska sprawnością i przewala opał zamiast go uczciwie spalić.  zacząłbym od zmian:

czas podawania 5sek, przerwa podawania 50sek, siła nadmuchu bez zmian. Jak będzie się kopiec w czasie pracy zapadał to skorygujesz nadmuch w dół jednorazowo o 5 oczek, jak będzie się przesypywał węgiel skorygujesz nadmuch w górę o 5 oczek, korekty nie częściej niż co 4 godziny a najlepiej co 12 żeby układ miał czas się do zmienionych parametrów dostosować.

pracę podtrzymania zostaw ale sprawdź przerwę podtrzymania i ustaw ją na czas nie krótszy niż 30 minut.

Efektem proponowanych przeze mnie zmian bedzie obniżenie mocy z jaką kocioł ma pracować. spowoduje to dłuższe cykle pracy, podczas których na palniku jest większa szansa na osiągnięcie wyższej temperatury co pozwoli na stworzenie lepszych warunków do spalenia podanego węgla czyli proces będzie sprawniejszy a co za tym idzie zużycie opału spadnie. powinno tez się mniej syfić w kotle. sugeruję jednak przed tą operacją wyczyścić go porządnie żeby można było ocenić efekt tych korekt

Dzięki za wskazówki. A tą przyszłonę mam zostawić na 2 cm czy tak jak była wcześniej odsłoniętą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostaw na razie. obstawiam że wentylator tez jest zbyt duży. przymknięcie przesłony pozwoli na dostarczenie powietrza pod wiekszym ciśnieniem ale w mniejszej ilości. jak będziesz schodził z nadmuchem w dół to uważaj poniżej 30% - może zacząć kopcić ze względu na próg sprężu dmuchawy. wtedy pozostaje obniżenie mocy poprzez wydłużanie przerwy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.