Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Po wymianie kotła problem z temperaturą grzejników


tomek1979b

Rekomendowane odpowiedzi

Jest taka opcja - kocioł Kostrzewa TB Luxury Compact. Podpowiedz jeszcze:

1) Czy potrzebuję jakieś zawory zwrotne na wypadek zaniku prądu żeby ciepło poszło do naczynia wyrównawczego (układ otwarty).

2) Wcześniej był zwykły śmieciuch z dmuchawą, pompka na zasilaniu. Wszystkie grzejniki (piwnica, parter, piętro) grzały na I biegu bez problemu. Teraz pompa na powrocie i druga z tym mieszaczem - wychodzi że szeregowo... Grzejniki na pietrze gorące, dół zimne. Co tutaj może powodować ten problem. Źle zamontowany mieszacz? Ten Afriso? Z kotła na grzejniki idzie 50-55 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory zwrotne za każdą pompą powinny być ale nie mają wpływu na zabezpieczenie instalacji. Nie ma na schemacie jak jest podłączone naczynie do kotła - ciekawe czy dobrze?

Zakłocenia prawdopodobnie powodują te pompy podłaczone w szereg. U ciebie jeśli są termostaty na grzejnikach to wystarczyłaby jedna pompa i zawór stałotemperaturowy na powrocie. Minusem jest wysoka temp grzejników. Podłączenie powinno wygląda tak:

 

pppp1.thumb.jpg.f678aa82f60d1a45756370fbe0a082d1.jpg

 

Jeżeli chcesz obniżyc temp na grzejniki to potrzeba sprzęgła i wtedy tak:

205723772_zawr3db.jpg.3eeb4282a491295a0a84bcfb55e7cd46.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie jest w najwyższym punkcie na strychu jako podlączenie do ostatniego grzejnika. Jak dopuszczam wody to przelewa. Czyli wystarczy jak ktoś wcześniej pisał, że zamiast tego Afriso ATM dam ten zawór 3D z siłownikiem, podłącze go do kotła jako ochrona powrotu a żeby grzejniki gorące nie były to sprawę załatwią termostaty. Bez komplikowania i zabawy typu sterowanie temperaturą mieszacza ze sterownika jak się nie ma sprzęgła w takiej instalacji.

Zastanawia mnie jeszcze co się stanie jak woda powracająca będzie miała 60 st. i gorąca 60 st. czy ten nieszczęsny Afriso na powrocie jak jest ustawiony na 50 to zamknie całkiem obieg i z pieca i wody powracającej??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz naczynie podłączone do pionu grzewczego to nie możesz montować żadnej armatury na zasilaniu - wtedy instalacja nie będzie spełniać norm bezpieczeństwa. Pozostaje montaż pompy z zaworem na powrocie - tego z siłownikiem. Siłownik podłącz do sterownika - będzie do ochrony powrotu. Przy termostatach grzejniki będą gorące, głowica po dogrzaniu pomieszczenia zamknie zawór i odetnie obieg na grzejniku. Aby zamontować cokolwiek na zasilaniu należy poprowadzic do naczynia oddzielną rurę od kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomek1979b napisał:

Zastanawia mnie jeszcze co się stanie jak woda powracająca będzie miała 60 st. i gorąca 60 st. czy ten nieszczęsny Afriso na powrocie jak jest ustawiony na 50 to zamknie całkiem obieg i z pieca i wody powracającej

Z wlasnych doswiadczen odpowiem ze odetnie strone goraca. Strona zimna pozostanie otwarta. Punkt blokady/przelaczenia ustawiony fabrycznie chyba cos kolo 80-85C (dokladnie nie wiem przy ilu odcielo u mnie). Po spadku temperatury na zaworze wroci do normalnej pracy.

Godzinę temu, tomek1979b napisał:

... dam ten zawór 3D z siłownikiem, podłącze go do kotła jako ochrona powrotu

O ile dobrze rozumiem chcesz sterowac zaworem na podstawie pomiaru temperatury na powrocie? Czyli ustawiasz sobie np. 45C i mniej jak tyle zawor nie pusci na powrot (wiecej zawsze moze byc). Praca na jednym czujniku?

Jesli tak - to da sie i bedzie dzialalo ale jest pewien szczegol o ktorym za chwile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za dotychczasową pomoc, nie jestem hydraulikiem a już widzę dzięki Wam co jest nie tak... Czy ten sposób już będzie ok? To jest przerabiana instalacja, nie chcę już więcej inwestować.

Czyli wystarczy że przeniosę jak sugerujecie posiadany zawór 3d (mieszacz) z siłownikiem w miejsce tego termostatu Afriso 35-60 i podepnę pod sterownik jako ochrona powrotu?

Czy pompkę nr 2 zostawić jak jest, zdemontować całkiem czy przenieść wyżej jak zaznaczyłem. W tej chwili rozlegulowała mi instalację i grzejniki piętro gorące, dół zimny.

Afriso do oddania dla instalatora.

PS: pompka z bojlera podłączona w ten sposób że wypycha zimną do kotła dołem. Niby działa, ale czy jest ok... :)

20190707_114430_resized.thumb.jpg.021b2c3b46d008ee6aa55dbee4382e3a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, PioBin napisał:

Z wlasnych doswiadczen odpowiem ze odetnie strone goraca. Strona zimna pozostanie otwarta. Punkt blokady/przelaczenia ustawiony fabrycznie chyba cos kolo 80-85C (dokladnie nie wiem przy ilu odcielo u mnie). Po spadku temperatury na zaworze wroci do normalnej pracy.

O ile dobrze rozumiem chcesz sterowac zaworem na podstawie pomiaru temperatury na powrocie? Czyli ustawiasz sobie np. 45C i mniej jak tyle zawor nie pusci na powrot (wiecej zawsze moze byc). Praca na jednym czujniku?

Jesli tak - to da sie i bedzie dzialalo ale jest pewien szczegol o ktorym za chwile.

Tylko że u mnie strona zimna robi się gorąca jak już grzejniki się nagrzeją ... :)

PS: to można zostawić ten Afriso jako ochronę? Na sterowniku pokazuje że temp. powrotu bardzo szybko ma ponad 50 st. Znowu nic nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura powrotu przekroczy 80C??? Nie wierze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, hajtaler428 napisał:

Jeśli masz naczynie podłączone do pionu grzewczego to nie możesz montować żadnej armatury na zasilaniu - wtedy instalacja nie będzie spełniać norm bezpieczeństwa.

Jak radzisz pompa na powrocie to pamiętać należy że naczynie musi być wyżej niż przy pompie na zasilaniu - ok 3m nad ostatnim grzejnikiem, inaczej będzie wybijać wodę z naczynia, lub grzejnik będzie grzał słabo

ponadto rura do tego ostatniego grzejnika musi być metalowa 1" ( Cu28) aż do naczynia.

 

9 minut temu, tomek1979b napisał:

Czy pompkę nr 2 zostawić jak jest, zdemontować całkiem czy przenieść wyżej jak zaznaczyłem.

Pompa nr 2 do wywalenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, tomek1979b napisał:

Czyli wystarczy że przeniosę jak sugerujecie posiadany zawór 3d (mieszacz) z siłownikiem w miejsce tego termostatu Afriso 35-60 i podepnę pod sterownik jako ochrona powrotu

Wracajac jeszcze do tego.

Bedzie dzialac, ale...

Chcac "sterowac" (ustawiac) temperatura powrotu przenosisz czujnik zaworu (instalacji) na powrot. Zamieniasz przewody zasilania przy zaworze lub sterowniku. Ustawiasz sobie temperature zaworu z poziomu sterownika na jaka chcesz - bedzie to minimalna temperatura powrotu do kotla. Wyzsza zawsze moze byc. Ochrone powrotu wylaczasz (jesli jest). Wszystko fajnie.

Szczegol wazny taki ze podczas wystapienia anomalii z zaworem np. blad czujnika lub awaryjne przegrzanie kotla (alarm) - sterowniki czesto (byc moze nie wszystkie) sa zaprogramowane na maksymalne otwarcie zaworu na instalacje. Chodzi o odprowadzenie goracej wody do instalacji w sytuacji awarii lub anomalii. U Ciebie w konfiguracji jaka opisalem to "otwarcie" bedzie "zamknieciem" czyli bedzie aktywny tylko krotki obieg kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze glupio zapytam

 

Nie proscicej zalozyc esbe vtc na 55 albo 60 stopni i temat ochrony zaworu jest zalatwiony i do pracy nie potrzebuje zadnego zasilania

 

Jesli chodzi o temp. Wody na instalacje to glowice spelnia praktycznie swoja role

 

Ma sens tak komplikowac instalacje. ??

 

Jesli chodzi o okresy przejsciowe to w tym roku wypracowalem w koncu rozwiazanie ktore bardzo dobrze sie spisuje

 

W sterowniku zmostkowany jest cyrkulacja cwu z pompa co, w sterowniku wylaczylem obieg co a wlaczylem cyrkulacje cwu i teraz pompa co pracuje 5 minut przerwa 25 minut w tym czasie temp. Na kotle spada o 5-6 stopni i tyle samo na powrocie (mam w instalacji wymiennik plytowy) taka praca nie pozwala na wychlodzenie obiegu co

 

 

Jakiego kolega spodziewa sie zuzycia tego pelletu bo po przeczytaniu kilku postow wysuwa sie wniosek ze kociol pelletowy winien dzialac z buforem, ja mam ekogroszek i jakies 200 m2 srednia z mocy dobowej kotla to 30 % dla mocy maksymalnej 25 kw, plus sprawnosc itd to moze z 5 kw, konkludujac

 

Ochrona powrotu zapewni komfort pracy kotla tylko nurtuje mnie pytanie ile ciepla wyciagnie dom ???

 

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prościej ale trzeba wydać dodatkową kasę. Instalacja się nie komplikuje - wygląda tak samo, tylko zawór inny. A ten ATM to nie tak samo działa i się nie nadaje. Jak afriso to ATV. Ten drugi co masz ARV ewentualnie może być też. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli dobrze zrozumialem z opisu

https://allegro.pl/oferta/zawor-termostatyczny-mieszajacy-afriso-atm-363-1-7636198786?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo&ev_adgr=Ogrzewanie+-+Akcesoria+i+pozosta%C5%82e&gclid=EAIaIQobChMIv-mx0NSj4wIVicCyCh2lLAE9EAQYASABEgIqI_D_BwE

Atm 363 jest do cwu i pilnuje zeby woda nie przekroczyla maksymalnej temp., czyli nie spelni roli ochrony

A esbe vtc pilnuje minimalnej temp. Np. 55 dla powrotu

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, już czaje. Żeby za dużo nie kombinować, wymieniam ten Afriso na tego np. esbe vtc, wywalam jedną pomkę i mieszacz i powinno zacząć normalnie działać mam nadzieje. Chyba że ten mieszacz bez zabawy w sterowanie z włączaniem ochrony powrotu na kotle można zamontować i go ręcznie ustawić np na 55 zamiast afriso atm, pozbywając się siłownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, tomek1979b napisał:

....... Chyba że ten mieszacz bez zabawy w sterowanie z włączaniem ochrony powrotu na kotle można zamontować i go ręcznie ustawić np na 55 zamiast afriso atm, pozbywając się siłownika.

Tak się nie uda, musi być siłownik + czujnik kontrolujący działanie zaworu 3-D - ale te rzeczy już masz, wystarczy przestawić sterownik i przenieść zawór 3-D oraz czujnik temp wody za zaworem 3-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrob jak wyzej. Bedzie dzialac. Klamoty masz, dojdzie kilka nowych ksztaltek aby to polaczyc - nic wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech kolega za duzo nie kombinuje tylko zrobi wg. poprawek kolegi Sambora


Zawory zwrotne zapobiegaja cofnieciu wody, albo mowiac inaczej woda nie poplynie w odwrotnym kierunku

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.