Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat instalacji z dwoma kotłami


Zajaszcze

Rekomendowane odpowiedzi

22 godziny temu, Zajaszcze napisał:

Dokładnie najwyższy grzejnik w domu jest 35cm niżej od zbiornika wybiórczego.

To pompa na powrocie odpada : '' mając pompę na powrocie kotła naczynie należy umieścić znacznie wyżej bo aż 0,7 x H (wysokość podnoszenia pompy) , co przy popularnej pompie Por25 – 40 (wysokość podnoszenia słupa wody 4 m.) wymusza umieszczenie naczynia na wysokości 0,7 x 4 = 2,8 m. ponad najwyżej położony punkt grzewczy.
Naczynie wzbiorcze należy umieszczać w miarę możliwości w linii pionowej nad źródłem ciepła. ''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz sam mam dylemat jak zachowa się sprzęgło , czy nie lepiej na zasilaniu i powrocie dać  trójniki o średnicy króćca kotła a totem układ CWU i CO  średnicować   niż  pompę na zasilaniu- czyli przed sprzęgłem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kotłów wychodzą króćce 1 1/2 i takie pójdą do naczynia. Od tych rur wyjdą trójniki na 1" do zasilania sprzęgła w tym momencie stary piec będzie miał pompe na zasilaniu. Nowy piec musi mieć na powrocie ze względu na ochronę stała powrotu 55°. Tak jest w instrukcji i karcie gwarancyjnej. Za sprzęgłem 3x wilo Stratos poco 1-6 do zasilania obiegów i 1x wilo Stratos 1-4 do grzania bojlera. 

 

Pompy zasilające sprzęgło od kotłów.

Wilo pico 1-6 bo taka juz mam w obecnej instalacji oraz wilo pico 1-6 do nowego kotła.

 

 

 

Dodatkowo termostaty będą na dwuch piętrach wspomagane regulatorami pokojowymi od techa z siłownikami termostatycznymi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Zajaszcze napisał:

Nowy piec musi mieć na powrocie ze względu na ochronę stała powrotu 55°. Tak jest w instrukcji i karcie gwarancyjnej.

Jest konkretnie napisane że pompa musi być na powrocie? Na pewno nie tylko że powrót musi być zabezpieczony. Równie dobrze możesz zawór ATV zamontować na zasilaniu w funkcji rozdzielenia. Będzie działał tak samo i naczynie będzie mogło zostać na takiej wysokości

 

sprzeglo_zaw3d_w_rozdzieleniu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, hajtaler428 napisał:

Jest konkretnie napisane że pompa musi być na powrocie? Na pewno nie tylko że powrót musi być zabezpieczony. Równie dobrze możesz zawór ATV zamontować na zasilaniu w funkcji rozdzielenia. Będzie działał tak samo i naczynie będzie mogło zostać na takiej wysokości

 

sprzeglo_zaw3d_w_rozdzieleniu.jpg

Mam pytanie:

- czy ATV nie będzie rozdzielał najpierw do sprzęgła, a po osiągnięciu temp. do powrotu kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - przy rozruchu przyłącze od strony sprzęgła będzie zamknięte. Zacznie się otwierać przy osiągnięciu temp wkładki. Należy pamiętać o prawidłowym podłączeniu - pompa do przyłącza AB(które jest zawsze otwarte) A - podmieszanie( instalacja, sprzęgło, bufor)  B- zasilanie z kotła

W instrukcji zaworu masz schematy podłączenia

Karta_produktowa_zawory_temperaturowe_ATV(06.2015).pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak dla pewności:

- mieszanie: obw. B otwarty, temp. wzrasta i otwiera się obwód A.

- rozdzielanie obw.  B otwarty, temp. wzrasta otwiera się obwód A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak- zawór w obydwu przypadkach działa tak samo, zmienia się tylko kierunek przepływu

A wracając do schematu autora - pompa może zostać na powrocie, bo wysokość naczynia należy liczyć względem najwyższego punktu instalacji ale obiegu kotłowego więc wymagane minimum na pewno jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obydwu przypadkach pompa ma być podłączona do AB z tym że przy mieszaniu zaciąga przez zawór a w rozdzieleniu tłoczy przez niego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, hajtaler428 napisał:

W obydwu przypadkach pompa ma być podłączona do AB z tym że przy mieszaniu zaciąga przez zawór a w rozdzieleniu tłoczy przez niego

Ja mam pytanie jaka w tym układzie będzie temp wody na powrocie do kotła oraz jak się będzie zachowywać sprzęgło jak będziemy do niego pchać wodę a nie przez niego ciągnąć.

Nie tędy droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że to jest układ , który działa prawidłowo, ale tylko bez sprzęgła - podając temp. bezpośrednio na np. grzejniki.

Przy sprzęgle pompa musi być na powrocie i  z niego zaciągać?

Tylko jak zapewnić ciepły powrót, jeżeli pompa musi być na zasilaniu bo naczynie nisko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.