Skocz do zawartości
  • Witaj na naszym forum o ogrzewaniu!

Na forum znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z ogrzewaniem. Zachęcamy do rejestracji po której: będziesz miał(a) możliwość pisania postów, zobaczysz wszystkie zdjęcia i schematy, staniesz się częścią naszego forum :) Zapraszamy...

Rekomendowane odpowiedzi

Zadałem to pytanie wcześniej w innym moim  wątku dotyczącym wymiany pieca elektrycznego na węglowy zasypowy w układzie zamkniętym, ale ponieważ nie było odzewu, więc zapytam jeszcze raz w tym dziale, chyba bardziej odpowiednim: czy poniższy schemat jest prawidłowy?

f8gSaWO.jpg

Czy może mają Koledzy jakieś uwagi?

I pytanie 2-gie: w grzejnikach mojej instalacji nie ma zaworów. Czy może tak zostać, czy trzeba je zamontować?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

... Czy może mają Koledzy jakieś uwagi na temat poprawności schematu?

I pytanie 2-gie: w grzejnikach mojej instalacji nie ma zaworów. Czy może tak zostać, czy trzeba je zamontować?

Widzę (będąc obserwatorem Forum), że inni Koledzy zadający podobne pytanie dostają odpowiedzi. Może ktoś zechce i na temat tego schematu wypowiedzieć się?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może być, tylko zaw 4-D zamontuj zgodnie z zasadami pracy grawitacyjnej,

Więcej jest w poście 1 w temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19810-zapewnienie-ochrony-powrotu-na-kocio%C5%82/page-1

grzejniki mogą zostać bez zaworów termo, ale lepiej jest je zamontować.

Zaw różnicowy za zaw 4-D zbędny.

• Zgadzam się 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Teraz po konsultacjach z producentem (chociaż zastrzega się on, że w fachowcem w dziedzinie instalacji nie jest) schemat wygląda tak:

n1cj2y2.jpg

Proszę również o odpowiedź w poniższym temacie

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21492-minimalna-średnica-przewodu-kominowego/

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zawór różnicowy zbędny, reszta ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Doczytałem się, że zawór różnicowy przydaje się (zadziała) w instalacji przystosowanej do pracy grawitacyjnej. U mnie (chyba) taka sytuacja nie ma miejsca.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ponieważ milowymi krokami zbliża się termin instalacji pieca (p2ar), zadam (odnośnie schematu) pytanie (mam nadzieję) ostatnie:

który schemat jest lepszy, górny, czy dolny? W schematach obecne są jeszcze zawory różnicowe, ale zgodnie z sugestią Kolegi Sambora nie będą zainstalowane.

TfVGrQ5.jpg

A może ktoś z Forumowiczów ma lepszy (sprawdzony) schemat?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

przy schemacie z zaworem 4d brak pompy na CO

Schemat z zaworem 3d jest ok i lepszy od instalacji z 4d tylko potrzeba wtedy zaworów termostatycznych na grzejnikach

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla mnie oba schematy są złe.

W pierwszym występują dwie pompy: jedna na wyjściu kotła druga na jego powrocie - jaki tego sens ?

Drugi schemat z zaworem 4D także zwalony ponieważ obie pompy znajdują się po stronie kotłowej zaworu a w kierunku instalacji CO nie ma żadnej.

Najprościej będzie jak obieg grzejnikowy podłączysz za zaworem 3D za którym będzie pompa CO i dalej grzejniki. Będziesz mieć regulację temperatury grzejników. Drugą pompę zastosowałbym do obiegu kotłowego czyli połączył bezpośrednio wyjście kotła z jego powrotem. Zapewni to gorący powrót kotła i optymalne warunki jego pracy. Przed każdą pompą obowiązkowo filtr skierowany sitkiem do dołu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rzeczywiście - nie zauważyłem tych pomp przy samym wyjściu z kotła.

Tak powinien wyglądać schemat o którym mówi kolega powyżej

post-2974-0-12204000-1485007236_thumb.jpg

nie potrzebne zawory termostatyczne na grzejnikach - temperaturę regulujesz zaworem 3d(np esbe typ VTA)

Tak z zaworem 3d do ochrony powrotu, potrzebne zawory na grzejnikach. Zawór 3d stałotemperaturowy np esbe VTC

post-2974-0-54551200-1485007282_thumb.jpg

Tak z zaworem 4d.(niezalecany) Prawdopodobnie pompa w obiegu kotłowym będzie potrzebna a w tym układzie wychodzi to samo co pompa kotłowa + 3d (schemat powyżej)

post-2974-0-92435900-1485007317_thumb.jpg

Oczywiście trzeba uzupełnić filtry, zwory zwrotne i odcinające

Edytowane przez hajtaler428

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla mnie oba schematy są złe.

W pierwszym występują dwie pompy: jedna na wyjściu kotła druga na jego powrocie - jaki tego sens ?

Drugi schemat z zaworem 4D także zwalony ponieważ obie pompy znajdują się po stronie kotłowej zaworu a w kierunku instalacji CO nie ma żadnej.....

Ja przepraszam, ale w każdym schemacie występuje tylko jedna pompa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No na schemacie u Ciebie są dwie a co w myślach to nie wiemy, dlatego trzeba być dokładnym jak zamieszczasz schemat

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale chyba VTC powinien dostać zasilanie z kotła na środkową odnogę zgodnie ze strzałkami na zaworze?

post-32948-0-12361700-1485011650_thumb.jpg

post-32948-0-97157000-1485011685_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście - zawór 3d trzeba podłączyć zgodnie z instrukcją.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No na schemacie u Ciebie są dwie a co w myślach to nie wiemy, dlatego trzeba być dokładnym jak zamieszczasz schemat

No rzeczywiście, dopiero teraz zauważyłem tę drugą pompę na wyjściu z kotła. Dlatego też (na szczęście) dałem schematy do oceny. Ja jestem dopiero na etapie nauki.

Edytowane przez MietekS

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale chyba VTC powinien dostać zasilanie z kotła na środkową odnogę zgodnie ze strzałkami na zaworze?

Czy muszę na grzejniki zakładać zawory termostatyczne? Niektóre grzejniki nie mają żadnych zaworów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak dasz  zaw 3-D termostatyczny na powrocie to zawory termostatyczne na grzejnikach są wskazane, gdyż będzie na nich taka temp jak na kotle.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Więc w tym przypadku lepiej jak zawór 3D z pompą CO będzie grzać grzejniki już do temperatury ustawionej na zaworze a pompa kotłowa zabezpieczy powrót. NIe trzeba będzie zaworów termostatycznych na grzejnikach. Prawdę mówiąc na instalacji przy grzejnikach nic nie będzie trzeba robić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przyłączę się tematu z jednym pytaniem. 

Jest możliwe, że przy zamontowaniu zaworu 3-D dla ochrony powrotu, będzie to działać bez pompy a tylko na grawitacji, np przy średnicy 1,5"?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli u mnie system działa grawitacyjnie, z trzema pionami i założonymi zaworami termostatycznymi na grzejnikach, gdzie te trzy piony rozchodzą się  z jednego miejsca i powroty łączą się w jednym miejscu. Jeżeli dołączyć by do powrotu zawór 3-D i połączyć z zasilaniem (tak jakby stworzyć 4 pion), to chyba powinno to działać? Tak piszę ponieważ będę musiał wymienić kocioł, a w nowych wymagana jest ochrona powrotu, a nie chcę montować pompki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie twórz nowych praw fizyki chłopie!

To o czym piszesz nie będzie działać prawidłowo.

Jak masz wszystko na grawitacji , to niech tak zostanie, wtedy ochroną powrotu jest sama grawitacja.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fakt, po co zawór 3-D. Wystarczyłoby połączyć rurką np. 3/4" lub lepiej 1" zasilanie z powrotem, wtenczas dogrzewałoby to powrót, jednak bez możliwości regulacji temperatury? Producenci żądają konkretnej minimalnej temperatury powrotu, dlatego tak sobie kombinuję. 

Kompletnie nie mam doświadczenia w instalacjach, dlatego napisz mi , dlaczego grawitacja sama w sobie zabezpiecza kocioł?

Edytowane przez kmuap

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widać, że leń jesteś - wystarczy wpisać w forumowa wyszukiwarkę odpowiednie słowa

i wyskoczy ponad 100 tematów o tej ochronie

Np ten https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/2997-grawitacja-a-zabezpieczenie-powrotu-kotla/

Ta dodatkowa rurka nie jest potrzebna, może zakłócić obieg grawitacyjny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi