Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat instalacji z dwoma kotłami


Zajaszcze

Rekomendowane odpowiedzi

Ok. Dziękuję za informację.

Jutro spróbuję poprawić schemat, myślę, że wiem gdzie może być błąd. 

 

Takie dodatkowe pytanie mi się nasunęło odnośnie tych trzech obejść pompowych przy rozdzielaczu. Jeśli pompka w piecu zapasowym tym po prawej będzie chodziła a te od nowego pieca nie to obejście pompowe pozwoli przepchać wodę starej pompie. Dobrze to rozumiem?

 

 

Pozdrawiam Krzysztof.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się robi, tylko rura nie może robić syfonu, musi iść do góry, czyli z trójnika w górę wyprowadzasz rury do naczynia a z boku dajesz wyjścia na instalację.

Dodatkowo po co też zaw różnicowy ?

Natomiast ten lewy kocioł nie będzie podawał ciepła na sprzęgło - brak pompy za zaw mieszającym!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór po to aby prawy awaryjny piec mógł zasilać obiegi. Przecież przez wyłączone pompy pieca lewego nie przepcha wody - stąd obejścia pompy.

 

Odnośnie tych trzech pomp to nie wyciągną ciepła z kotła? Bo jeśli nie to nie ma sensu ich w ogóle montować za sprzęgłem. Wystarczy wtedy jedną przy kotle. Tylko wtedy boje się, że znów będę miał nierównomierne grzanie w domu (mojej prowizorkę budowlanej z PRL-u - taki problem kupiłem).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Zajaszcze napisał:

Zawór po to aby prawy awaryjny piec mógł zasilać obiegi.

Po pierwsze w obiegi to mało co pójdzie, wszystko zatrzyma się na sprzęgle!

Po drugie taki zawór różnicowy może mieć większe opory niż pompa i wtedy wszystko idzie przez pompę

Po trzecie to sprzęgło tak potrzebne jak świni kamizela lub pryszcz na qtasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sprzęgło zdecydowałem się tylko dlatego, że w obecnej chwili nierówno ogrzewam pomieszczenia. Dlatego chciałem rozdzielić na trzy osobne obiegi aby wyrównać temperatury w pomieszczeniach. Dodam że termostaty nie pomagają za wiele.

 

Czyli obejścia pompowe do wywalenia? Dla mnie to plus bo koszta niższe. Zawsze 500zl w kieszeni więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie pompy pompy byś zamontował, chodzi o wysokość podnoszenia

 

Obiegową do c.w.u napewno wilo star-a

Pozostałe chciałbym kupić

2x wilo pico/yonos 25/40(dwie po lewej od rozdzielacza)

1x wilo pico/yonos 25/60 (skrajnie prawa przy rozdzielaczu)

 

Co proponujesz na 4pompę (ta między zaworem mieszającym a sprzęgłem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiałem po co trzy pompy na same grzejniki. No chyba że taka rozległa instalacja ale prędzej problem nierównego grzania w poszczególnych pomieszczeniach wynika z braku regulacji hydraulicznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne uwagi. Po to jest forum aby doświadczeni udzielali porady początkującym. Biorę sobie wszystko do serca. 

Na razie nie mam czasu usiąść przy moim profesjonalnym programie projektowym, ale napewno do wieczora coś wymaluje. Doczytałem w instrukcji, że zalecany jest zawór 4d z siłownikiem więc całe poprzednie projekty do kosza.

 

A poprzednie projekty robiłem sugerując się przykładem podanym w książce instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Bzdura. Zawór 4D to jeden ze sposobów regulacji temperatury obiegu CO albo zabezpieczenia temperatury powrotu kotła. Sprzęgło jest lepszym rozwiązaniem więc nie myśl nawet gdzie tu by 4D wcisnąć. W tym układzie wystarczą 4 pompy. Po jednej do kotła aby tłoczyć do sprzęgła, jedna do CO i jedna do CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Regulując przepływ pomiędzy kotłem a sprzęgłem masz wpływ na temperaturę powrotu kotła. Jak chcesz mieć pewniaka, że zawsze będzie tam np 55 stopni to zainstaluj TZM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Nadal źle, ponieważ pomiędzy kotłem a naczyniem otwartym masz zawory. Dodatkowo rury nie mogą się łączyć przed naczyniem tylko być podłączone do niego niezależnie. Bypassy są zbędne, przenieś pompy kotłowe na powrót. Brakuje pompy napędzającej obieg CO. Jego warto zrealizować za pośrednictwem zaworu 3D regulując w ten sposób niezależnie temperaturę grzejników od temperatury kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.