Skocz do zawartości
IGNOROWANY

RBR, Skamp-pv czy Ogniwo Plus+ który wybrać?


pawlop

Rekomendowane odpowiedzi

No w sumie może macie rację z tym podglądem tylko teraz kwestia który sterownik łatwiejszy w obsłudze i lepiej prowadzi kocioł? Oczywiście koszty też trzeba brać pod uwagę ale jeżeli nie są nadmiernie duże to biorąc pod uwagę czas działania (kilka lat albo więcej jak się uda) warto dopłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie sprawdzam, tak jak napisałem wcześniej soft liniowy pod palnik sv200 w SPPv2/v2L działa w zasadzie tak jak skzp02.

W obu serwis/producent/użytkownik musi podac:

* przesyp w sppv2 to np. 3,6g/sek  a w skzp wprowadzasz 13kg/h (to to samo)

* kaloryczność paliwa

* w sppv2 jest wgrana mapa dmuchawy, więc nie zadajesz mocy a dostępna jest jedynie korekcja współczynnikiem dla danego paliwa +,- od 1 do 9, w skzp02 zadajesz widełki np. dla dmuchawy dedykowanej do palnika SV200 2% - 18%

* następnie jako użytkownik dajesz moc max w obu np. 15kW

* aby nie zgasł w sppv2 wprowadzone jest tzw przepalanie i tu wystarcza podać poniżej jakiej mocy i co jaki czas np. odstaw się <15% i pobudź palnik raz na 35minut i tyle w skzp02 podtrzymanie jest bardziej tradycyjne i normalnie ustawiane

* sama edycja temp. i ich zmiana szybciej na sppv2, bo nie trzeba wchodzić głębiej, tu kredka i edytujesz temp. na kotle dzień/noc, cwu  dzień-on/noc-off oraz za zaworem dzień-noc bez wchodzenia głębiej
w skzp02 musisz naciśnąć dane pole i w jego menu np. od zaworu czy cwu masz dane opcje w tym zmianę temp., kwestia przyzwyczajenia, nic wielce trudnego, moja żona spokojnie dała sobie z tym radę bez tłumaczenia

 

Panel domowy do sppv2 jest monochromatyczny, plus taki,że jest tańszy oraz nie wymaga dodatkowego zasilacza a minusem jest uroda

Panel domowy do skzp02 jest kolorowy jako minus to fakt,że wymaga zasilacza oraz jest dwa razy droższy a jako plus cieszy oko i rysuje wykresy pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak mają się te sterowniki do ecoal-a  w RBR-rze lub Ogniwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wątpię że są dobre ale w czym ewentualnie lepsze lub gorsze do wcześniej opisywanych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden woli blondynki drugi brunetki. 

O skzp02 masz na tym forum wątek

Do forum nt ecoal masz linka wyżej 

Do sppv2 masz forum bolecki, 

 

Do palnika sv200 soft w Sppv2 był pisany z uzyciem analizatorów spalin (mówię o liniowym) podobnie też w zblizony sposób z ładnymi emisjami potrafi na sv200 pracować skzp02 (tez w necie można juz znaleźć filmiki to pokazujace na instalacji domowej)  Czy eCoal tak poprowadzi sv200 to nie wiem,bo nie sprawdzalem. Były na tym forum filmiki, także uzytkownika z pozyczonym analizatorem spalin i widać było, że palnik sv200 także w warunkach domowych potrafi trzymać emisje. 

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie chodzi mi o to żeby mieszać sterownikami tylko czy są jakieś istotne za i przeciw  za którymś sterownikiem. Tematy o sterownikach z pewnością są przydatne ale dla kogoś kto już miał z jakimiś do czynienia. Ja niestety nie miałem i nie mając dostępu do sterownika to nie za bardzo mogę ogarnąć co jest w tych tematach. One z pewnością przydadzą mi się po zakupie kotła żeby eliminować błędy i poprawić jakość palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o wrzucanie danych spalania z analizatorem spalin tylko o jaką taką prostotę użytkowania żeby nie spędzić życia w kotłowni . Nie chodzi mi o to że nie zwracam uwagi na ekologię bo inaczej kupiłbym pół roku temu kocioł zasypowy jeszcze parę lat palił.

Fajnie że masz analizator spalin i możesz podać chociaż dane ale to że użytkownicy pozostałych kotłów ich nie posiadają nie powinno ich dyskwalifikować chociaż Twoje zaangażowanie na pewno działa na duży +.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, pawlop napisał:

Raczej nie chodzi mi o to żeby mieszać sterownikami tylko czy są jakieś istotne za i przeciw  za którymś sterownikiem. Tematy o sterownikach z pewnością są przydatne ale dla kogoś kto już miał z jakimiś do czynienia. Ja niestety nie miałem i nie mając dostępu do sterownika to nie za bardzo mogę ogarnąć co jest w tych tematach. One z pewnością przydadzą mi się po zakupie kotła żeby eliminować błędy i poprawić jakość palenia.

Poprzez https://esterownik.pl/forum możesz uzyskać dostęp do podglądu pracy sterowników eCoal (aktualnie i wstecznie), pracujących u poszczególnych użytkowników oraz porozmawiać z nimi na tym forum. Oni wyjaśnią Ci to najlepiej. Zarówno ja, jak i inni konstruktorzy i producenci, przekazujemy wiedzę często w sposób zbyt fachowy, jak na świeżego, czy potencjalnego użytkownika. Proponuję skorzystać z tej możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolegę który użytkuje RBR-K na Ecoal ale on jak mu ustawił instalator to tak ma i tyle, nie narzeka. Opinie o sterowniku wiem że są dobre ale brak jakichkolwiek porównań osób które miały do czynienia z nimi, jak np. napisał Pieklorz o SPPV2 i Skzp02. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ jestem także współtwórcą sterownika eCoal - to wiesz... każda sroczka swój ogon chwali :)

I jeszcze tylko jedno pytanie.

Czy byłeś już na https://zawijan.wordpress.com ?

Edytowane przez Ryszard
Połączenie postów - własne posty można edytować do 1 godziny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, ZawiJan99 napisał:

Ponieważ jestem także współtwórcą sterownika eCoal - to wiesz... każda sroczka swój ogon chwali :)

Wiem, Wiem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pawlop, nie umiem Tobie merytorycznie pomóc, ale Twój post natchnął mnie wiarą, że jeszcze za wcześnie na wymianę mojego 14 letniego Ogniwa, byłem o przysłowiowy włos od takiej decyzji i miałbym teraz identyczne dylematy jak Ty, tak więc mnie to na razie ominęło, ale będę obserwował skrupulatnie Twoje zmagania, tym bardziej, że mam podobne parametry budynku i zużycie opału, a jak bóg da może jeszcze 9 lat na myślenie.

Praktyka dowodzi, iż 23 lata temu dokonałeś dobrego wyboru, zatem przypomnij sobie jakie argumenty wówczas o tym zadecydowały i może nimi również dzisiaj się kieruj, przecież sam wiesz, że nie będą wcale gorsze niż jakiekolwiek inne, alternatywa to meandry tematów o konstrukcjach, funkcjach, algorytmach, wizualizacji, ogrom informacji, z zagwozdką kto ma być w tym wszystkim  arbitrem, tuzy w temacie, @ZawiJan99, @Pieklorz i jeszcze kilku którzy się dotychczas nie wypowiadali czy może użytkownicy, z tym, że ilu znajdziesz znających dostatecznie dobrze wszystkie kotły o które pytasz, z zasady nie jest możliwe sterylnie obiektywne dokonanie wyboru.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pawlop, żeby nie było za prosto to ja Ci polecę Klaster 5 14 kW, poszukaj info w necie na jego temat, zdaje się że jest to w miarę dobra konstrukcja. Sam użytkuję jego poprzednika, Skamp'a 12 kW + Ardeo Iron  + Sppv2.

  Kocioł kup na styk, lub nie więcej niż +10%, z uwagi na coraz to gorsze paliwa  wybierz  palnik  który potrafi spalić gorsze gatunki węgla, no chyba że chcesz bulić 1k za tone  - tylko że wtedy gaz jest tańszy ;). Wydaje mi sie, że obrotówka Ardeo albo Sv200 są godne polecenia.

  Ster taki w którym nie musisz wciąż coś zmieniać, jeśli Sppv2 to z liniowym , ustawisz co trzeba i jest git, resztę on robi Jak chcesz się bawić , bierz z modulacją mocy ale wtedy trzeba co jakiś czas coś tam grzebnąć. Ludzie też chwalą SKZP2, Miśka i K1PV4, raczej celuj w ster który ma napisany soft pod palnik, mniej problemów. 

Pieklorz,  wierz mi pomaga i podpowiada w razie problemów, Bolecki i jego forum też jest na +, z serwisem Ardeo raz miałem do czynienia- raczej na minus. Kocioł prosty w czyszczeniu  i serwisowaniu, jednak z poziomymi półkami - trzeba częściej czyścić,   konstrukcja sprawdzona, duży zasobnik, duży popielnik a nie brytfanka na ciasto...

   

Mam też trzech znajomych którzy mają Sigmę E  i są b.zadowoleni, tylko że cena ...połowa to reklama.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Duck napisał:

@pawlop, nie umiem Tobie merytorycznie pomóc, ale Twój post natchnął mnie wiarą, że jeszcze za wcześnie na wymianę mojego 14 letniego Ogniwa, byłem o przysłowiowy włos od takiej decyzji i miałbym teraz identyczne dylematy jak Ty, tak więc mnie to na razie ominęło, ale będę obserwował skrupulatnie Twoje zmagania, tym bardziej, że mam podobne parametry budynku i zużycie opału, a jak bóg da może jeszcze 9 lat na myślenie.

Praktyka dowodzi, iż 23 lata temu dokonałeś dobrego wyboru, zatem przypomnij sobie jakie argumenty wówczas o tym zadecydowały i może nimi również dzisiaj się kieruj, przecież sam wiesz, że nie będą wcale gorsze niż jakiekolwiek inne, alternatywa to meandry tematów o konstrukcjach, funkcjach, algorytmach, wizualizacji, ogrom informacji, z zagwozdką kto ma być w tym wszystkim  arbitrem, tuzy w temacie, @ZawiJan99, @Pieklorz i jeszcze kilku którzy się dotychczas nie wypowiadali czy może użytkownicy, z tym, że ilu znajdziesz znających dostatecznie dobrze wszystkie kotły o które pytasz, z zasady nie jest możliwe sterylnie obiektywne dokonanie wyboru.

 

Data dotyczy woj, śląskiego i nie pamiętam do kiedy trzeba wymienić kotły ale te bezklasowe do końca 2021r.

Ogniwo kupiłem bo zepsuł się starusieńki kocioł gazowy w październiku i po prostu poszedłem do jedynego sklepu który miał kotły i kupiłem co mieli nie mając zielonego pojęcia o firmie i paleniu węglem. Także mój wybór to totalny przypadek, a że szczęśliwy no cóż :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, wuwu napisał:

@pawlop, żeby nie było za prosto to ja Ci polecę Klaster 5 14 kW, poszukaj info w necie na jego temat, zdaje się że jest to w miarę dobra konstrukcja. Sam użytkuję jego poprzednika, Skamp'a 12 kW + Ardeo Iron  + Sppv2.

  Kocioł kup na styk, lub nie więcej niż +10%, z uwagi na coraz to gorsze paliwa  wybierz  palnik  który potrafi spalić gorsze gatunki węgla, no chyba że chcesz bulić 1k za tone  - tylko że wtedy gaz jest tańszy ;). Wydaje mi sie, że obrotówka Ardeo albo Sv200 są godne polecenia.

  Ster taki w którym nie musisz wciąż coś zmieniać, jeśli Sppv2 to z liniowym , ustawisz co trzeba i jest git, resztę on robi Jak chcesz się bawić , bierz z modulacją mocy ale wtedy trzeba co jakiś czas coś tam grzebnąć. Ludzie też chwalą SKZP2, Miśka i K1PV4, raczej celuj w ster który ma napisany soft pod palnik, mniej problemów. 

Pieklorz,  wierz mi pomaga i podpowiada w razie problemów, Bolecki i jego forum też jest na +, z serwisem Ardeo raz miałem do czynienia- raczej na minus. Kocioł prosty w czyszczeniu  i serwisowaniu, jednak z poziomymi półkami - trzeba częściej czyścić,   konstrukcja sprawdzona, duży zasobnik, duży popielnik a nie brytfanka na ciasto...

   

Mam też trzech znajomych którzy mają Sigmę E  i są b.zadowoleni, tylko że cena ...połowa to reklama.

 

Klastra nie kupię bo półki poziome a Defro za drogie. Gdyby Defro było w rozsądnych pieniądzach to być może bym kupił ale z uwagi na cenę nie interesowałem się tymi kotłami i tak też raczej zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście kupywalem skam pv 13 z sv200n od pieklorza i gdyby teraz ktoś mnie pytał jaki kocioł kupić bez zastanowienia kupiłbym drugi raz. Jeśli chodzi o sterownik i zdecydujesz się na Sppv2l to od razu weź sobie Sppv2, dolozysz parę zł ale neta pierwszy rok masz za darmo więc dolozysz tylko 80 złoty i masz więcej opcji choćby pogodowke której w tym małym niema. I jeszcze jeden duży plus kolega Pieklorz jak i Bolecki nie odwracają się plecami od swoich klientów gdy już otrzymają pieniądze i służą pomocą i dobra radą.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O[pinie użytkowników są jak najbardziej pożądane. A możesz napisać co ogrzewasz i jakim węglem palisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewam ok 140-150m po podłogach dobrze ocieplonego domu, instalacja mieszana podłogowka ok 50m2 i grzejniki aluminiowe + cwu 100 l. To mój pierwszy sezon tym kotle szedł na nim miał jakiś miks podobno 25 kJ, retopal, bartex rubin, Silver, teraz idzie jakiś Rusek no name a i jaret 2, pelet mix z mialem żadnym z opalow nie miałem problemów. Jedynie przy miale trzeba częściej wyczyścić kasetę powietrzna ale to 5 min roboty bez wygaszania. Już dwa razy rozpalalem kocioł z powodu braku paliwa ale to tylko moja wina gdyż sobie o nim zapomniałem i nie zasypalem paliwa. Czyszczenie kotła to naprawdę chwila. Ogólnie jestem zadowolony chociaż nie mam porównania co do retorty bo nie miałem,ale czytając posty o kopczykach, paliwach itp to cieszę się że kupiłem z sv200n. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzę po filmach, opiniach użytkowników i opcjach, to na prawde polubiłem Timela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.04.2019 o 14:56, Dioob napisał:

 Jeśli chodzi o sterownik i zdecydujesz się na Sppv2l to od razu weź sobie Sppv2, dolozysz parę zł ale neta pierwszy rok masz za darmo więc dolozysz tylko 80 złoty i masz więcej opcji choćby pogodowke której w tym małym niema.

SPPv2L już nie jest dostępny jest tylko SPPv2 więc się nie pomyli ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie zmylil mnie post kolegi Pieklorz gdzies na początku strony gdzie właśnie poleca Sppv2l :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.