Skocz do zawartości
IGNOROWANY

RBR, Skamp-pv czy Ogniwo Plus+ który wybrać?


pawlop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o pomoc w wyborze któregoś z tych kotłów. Obecnie palę wiekowym kopciuchem i trzeba go już wymienić. Kocioł ma 17KW mocy i spalam 5-6 ton węgla. Wpisałem dane do ciepło właściwe i wynik mniej więcej jest taki:

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3enp

Napisałem mniej więcej bo: dom posiada w obrysie nieogrzewaną klatkę schodową a powierzchnia ogrzewana wynosi około 170m. Obecnie zamieszkały jest parter oraz część piętra czyli około 110m2. Ogrzewam całość ale trochę obniżyłem temperaturę. W części zamieszkałej utrzymuję 22-23 stopni. Postaram się docieplić strop piwnicy ale to po wykonaniu robót i wtedy zapotrzebowania wyniesie około 13KW a gdybym docieplił strop poddasza to zapotrzebowanie będzie około 11,5KW. Podałem też że ściany mają 5cm styropianu ale docieplone są dwie ściany po 10cm.

Niestety nie znam się na sterownikach więc chciałbym żeby był w miarę łatwy w obsłudze i abym mógł połączyć się przez internet. Nie wiem też który palnik będzie lepszy. znam użytkownika RBR-K który sobie chwali ten kocioł ale minusem jest to, że jest najdroższy i trzeba robić płatne przeglądy. Rozmawiałem też z użytkownikiem Skamp-PV i ten z kolei trochę skarżył się na to że odgięła się blacha zasłaniająca dostęp do komory którą trzeba czyścić po sezonie i że jego zdaniem trochę trudno się go rozpala (tj. niewygodnie). Niestety nie ma informacji odnośnie Ogniwa ale mój stary kocioł to Ogniwo i ma 23 latka więc mam sentyment. Na chwilę obecną nie posiadam bojlera ale rozważam jego założenie w przyszłości ale w razie czego mam przepływowy piecyk gazowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik sv200 w warunkach domowych na wiekszosci paliw pracuje w klasie 5ej w zakresie ok 20-25%mocy do 100%mocy. To oznacza tyle, że dla takiego samego odbioru ciepła na tym palniku spalisz mniej jak na retorcie, mniej oraz lepiej. 

Rozpalanie:

Sterowanie reczne, podajnik na 4-5minut start. 

Dalej robisz stop i podpałka do grilla w kostkach (niektorzy zawijaja w gazete kawalek podpalki, drobne kawalki drewna i ciut groszku). Podpalasz

Jak się rozpali dmuchawa na male obroty

Dorzucasz w rekawicy dwie garstki węgla na mocno rozpalona podpałkę i za jakieś 5minut dajesz na automat jak już się węgiel dobrze zajmie. 

 

Podobnie jest na retorcie, wypychasz paliwo aż na kielichu będzie płasko, dajesz na to podpałkę do grilla, odpalasz, jak się zajmie to przysypujesz garstka węgla i jak mocniej chwyci to automat. 

Kwestia tylko miejsca rozpalania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2019 o 19:24, pawlop napisał:

Niestety nie znam się na sterownikach więc chciałbym żeby był w miarę łatwy w obsłudze i abym mógł połączyć się przez internet. Nie wiem też który palnik będzie lepszy. znam użytkownika RBR-K który sobie chwali ten kocioł ale minusem jest to, że jest najdroższy i trzeba robić płatne przeglądy. Rozmawiałem też z użytkownikiem Skamp-PV i ten z kolei trochę skarżył się na to że odgięła się blacha zasłaniająca dostęp do komory którą trzeba czyścić po sezonie i że jego zdaniem trochę trudno się go rozpala (tj. niewygodnie). Niestety nie ma informacji odnośnie Ogniwa ale mój stary kocioł to Ogniwo i ma 23 latka więc mam sentyment. Na chwilę obecną nie posiadam bojlera ale rozważam jego założenie w przyszłości ale w razie czego mam przepływowy piecyk gazowy. 

Skoro znasz kocioł firmy OGNIWO z wieloletniej praktyki, to nad czym się zastanawiasz? Przez te 23 lata Ogniwo z pewnością stało się lepsze a nie gorsze. W każdym razie - wszystkie niezbędne na obecne warunki certyfikaty posiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to Ogniowo to 23letni kopciuch. Chodziło mi o to, że miałem styczność z firmą. Kwestia jest taka, czy jest lepszy od pozostałych podanych czy też nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale niestety papier też ważny bo jak nie będzie to do 2027r znowu wymiana kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oczywiście, nic poniżej 5 klasy ani nie kupisz ani zamontujesz ale biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, bierz RBRa. Orientowales się ile taki przegląd kosztuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety przegląd to co najmniej 250zł i ew. dojazd ale to już zależy czy będzie po drodze czy nie ale te 250zł to na pewno. A co przemawia za RBR-em?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, eliks napisał:

Certyfikaty to tylko papier, tu chodzi o komfort użytkowania. 

Komfort użytkowania to rzecz względna. Moja opinia na temat kotłów OGNIWO EKO (wszystkich) może być uznana za nieobiektywną, bo jestem współtwórcą tych kotłów. Na tym i innych forach można jednak znaleźć sporo opinii bezpośrednich ich użytkowników. Trzeba tylko trochę poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem teraz pierwszy sezon OEPM 14 kW   ,ekg Retopal , zero problemow, ster. internet , zawór 4D.

Dom 135 m2,pietrowy, ocieplony 15 cm styro i strop nad pietrem wełna 30 cm , inst. duze przekroje ,5 grzejników zeliwnych  bez regulacji, 3 alu z regulacja, 2 drabinki w łazienkach.Komfort w domu 23 *C .Spaliłem  za ten sezon 2300 ekg.Kociol wyłaczony tydzien temu, dzis z powodu ochłodzenia wyczyszczony i znow odpalony.Przy dokladnym czyszczeniu palnika  przed rozruchem ,okazalo sie ,ze pękniete sa obydwa ceramiczne deflektory paleniska .To jedyny minus.

Mialem 2 plytki ceramiczne ,dorobilem nowe na wymiar pilarka z tarcza diamentowa , ciekawe co mi odpowie sprzedawca, ma sie skontaktowac z dystrybutorem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na temat Ogniwo Plus+ jest stosunkowo mało informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam OEPM 14 kW , nie PLUS+, jak kupowalem swój ,jeszcze ich nie było, a dla mnie moc 10 kW wystarczyłaby w zupełności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie 10KW będzie za mało i nie wiem czy te kotły różnią się bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inny palnik, "faja" , podobno sprawdzone  juz rozwiazanie, system czyszczenia jak w OEPM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
34 minuty temu, pawlop napisał:

Dla mnie 10KW będzie za mało i nie wiem czy te kotły różnią się bardzo.

Ja cały sezon miniony ogrzewałem kotłem 10kw na średniej mocy od 4,5-6,5 kw dom o pow 160m2 z roku 1936 więc nie bądź takim pesymistą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja mam słabiutko ocieplony a ponadto w tym sezonie nie było zimy. Nie chcę kupić zbyt mocnego kotła ale 10KW to zdecydowanie za mało. Nie mam podłogówki tylko stare żeliwne grzejniki umiejscowione częściowo nie pod oknami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sterowniki to ogólnie się nie znam ale chciałbym mieć internet, bo to zawsze lepiej mieć kontrolę ale ważniejsze jest który lepszy. Jeżeli chodzi o moc to biorąc pod uwagę informacje z pierwszego postu to czy taki 13KW wystarczy i ewentualnie czy wystarczyłby taki z palnikiem SV200n, bo czytałem że też jest taka możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13kW z SV200n wystarczy. Jak chcesz internet to SPPv2L lub do skzp02 który ma wykresy dokup moduł internetowy czy też skorzystaj tutaj z forum i darmowego rozwiązania kolegi, tutaj jednak będziesz miał sam podgląd. Jak wystarcza podgląd, to idzie w taki sposób zrobić. Ja jestem przyzwyczajony do spp, soft liniowy w spp czy sposób pracy skzp są do siebie zblizone (testuję aktualnie u siebie skzp02 z softem pod sekom, gdzie dodano strefy czasowe na układ za zaworem - tego nie ma w sofcie oficjalnym skzp02)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam podgląd moim zdaniem to taka troch ę "proteza" dostępu i wolałbym mieć pełną kontrolę z możliwością zmian. Gdyby miał być jedynie podgląd to nie wiem czy nie wystarczyłby tylko panel domowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki panel domowy i co chcesz zmieniać w kotle?  Tydzień posiedzisz żeby go ustawić pod ekogroszek i ma działać. Sam podgląd wystarczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obu przypadkach tj spp czy skzp panele mają pełen dostęp do wszystkich funkcji, masz tam też info o zasypie, spalaniu itd.

Internet do skzp koszt modułu to 449zł - dostepne na stronie producenta, dalej brak abonamentu (albo jak podgląd wystarczy, to na forum masz wątek kolegi i można wówczas takim sposobem zrobić)

Mały SPPv2l ma internet do testu na 7dni, jak Ci się podoba odblokowanie na 1rok bodajże 119zł a kolejne lata raz do roku 35zł

Duży, pełny SPPv2 oprócz obsługi zaworu i wyposażeniu w dodatki, więcej pomp ma odblokowany internet na rok, dalej po roku 35zł za kolejny rok.

 

Kwestia co komu bardziej potrzebne tj panel (bo pracujesz na miejscu) czy internet (bo na wyjazdach i lubisz gadżety)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.