Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro eko lux 12 kw z zaworem 4D


WitekEkoplus

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, trochę ponad tydzień temu miałem awarie pieca ogniwo biecz eko plus 16kw, zaczął mi przeciekać, pieca nie udało się uratować więc mam nowy piec jak w temacie. Poprzedni piec był przewymiarowany w związku z czym pracował cały czas na 40-45 stopniach co pewnie sprawiło, że przedwcześnie zakończył swój żywot. W poprzednim okresie grzania ogniwem (wrzesień-kwiecień) zużyłem 2400kg węgla (średnia dobowa ok 11kg), jeszcze wcześniej ok 2600kg. Aktualnie mam nowy piec wraz z częściowo przerobioną instalacją przy piecu i dołożonym zaworem 4D. Na zdjęciach zamieszczam instalacje wraz z opisami. Początkowo zawór został zamontowany poziomo ale to zmieniłem i teraz jest pionowy tak jak zalecał producent. Nie wiem czy dobrze rozumiem działanie tego zaworu ale dla mnie on w skrajnej pozycji powinien albo całą ciepłą wodę z pieca kierować na instalację albo z powrotem do pieca. W czym jest rzecz? u mnie aby zwiększyć temperaturę wody powracającej muszę ustawić zawór tak aby dawał więcej wody na instalację (grzejniki), gdy ustawie zawór tak, że kieruje wodę powrotem do pieca to temperatura wody na grzejniki spada i temperatura wody wracającej też spada, co jest wbrew mojemu rozumowaniu. Ale może tak ma być więc proszę mnie ewentualnie wyprowadzić z błędu. Aktualnie piec pracuje w PID nie wiem jeszcze jakie jest jego zużycie gdyż dopiero w piątek go załadowałem, chociaż patrząc po ilości ekogroszku wydaje mi się, ze dość dużo zużywa węgla. Piec ma moc 12kw i jest delikatnie  przewymiarowany. Proszę o podpowiedź ewentualnie jak ustawiać zawór czy jego działanie jest poprawne, jak najlepiej ustawić pięć aby był oszczędny, każda rada będzie dla mnie na wagę złota gdyż niespodziewany wydatek na zakup pieca trochę mnie pogrążył 😞

IMG_5442.jpeg

IMG_5454.jpeg

IMG_5453.jpeg

IMG_5454.jpeg

IMG_5460.jpeg

IMG_5459.jpeg

IMG_5457.jpeg

IMG_5456.jpeg

IMG_5455.jpeg

IMG_0189.png

IMG_5439.jpeg

IMG_5454.jpeg

IMG_5453.jpeg

IMG_5459.jpeg

IMG_5457.jpeg

IMG_5456.jpeg

IMG_5455.jpeg

IMG_0189.png

IMG_5460.jpeg

IMG_5454.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dopisać, instalacja otwarta. Czyli zawór działa prawidłowo, ale przez brak pompy na powrocie nie da się wymusić obiegu, przez co temperatura powrotu mi nie wzrasta przy domknięciu zaworu? 

To kolejne pytanie, dlaczego przy mocno domkniętym ale nie całkowicie zaworze tak, że większość wody z kotła wraca do kotła też temperatura spada, obieg powinien być bo wymusza go pompa główna (pewnie dużo słabszy), a też mam wtedy zjawisko, że woda w instalacji niższa temp i powrót do kotła niższa temp. To też jest prawidłowe zachowanie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z brakiem pompki kotlowej,zaworow zwrotnych sia ta wode przelewa jak chce.Založ ta pompke i bedzie wszystko o.k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że zawór zwrotny powinien być w tym miejscu (na zielono)? Co do działania grawitacyjnego to zamykając zawór obieg piec - piec jest bardzo krótki nie wiem, czy grawitacja zadziała na tak krótkim dystansie ale nie znam sie kompletnie. 

IMG_5454.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grawitacyjnie by działało jakbyś zastosował zawór 6/4" czyli taki przekrój jak wyjście z kotła. W tym przypadku pozostaje montaż pompy kotłowej ale osobiście bym jej nie instalował by gnała wodę przez zawór 4D tylko zrobiłbym obejście. Czyli bezpośrednio z zasilania na powrót kotła.

A sam zawór by pracował jako mieszacz wody by nie dawać na instalację pełnej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki że spytam , jednak mnie to bardzo trapi . Ta instalacja to jaka jest ,w sensie otwarta czy zamknieta ? Czy działa na zasadzie modlitwy ? 

Wiem wiem nie jest otwarta 😁

Po jakiego pierona ten automatyczny odpowietrznik na jak się domyślam powrocie ? Ten ustrojstwo pod pompką. 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja otwarta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Przemyslaw85 napisał(a):

ale osobiście bym jej nie instalował by gnała wodę przez zawór 4D tylko zrobiłbym obejście. Czyli bezpośrednio z zasilania na powrót kotła.

Do  boga,tak nie.Zainstaluj prosto w powrot 4d-kociol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, WitekEkoplus napisał(a):

Instalacja otwarta

Panie kolego . Nie wiem kto ci to powiedział . Ale to nie jest instalacja otwarta. Pierwsze co to zrób ją jak się należy . 

Instalacja otwarta polega na tym że masz okolo 2.5metra  nad najwyższym odejściem na grzejnik lub boiler masz baniaczek . A polaczenie kotla z tym baniaczkem powinno być jak najprostszą drogą . Bez zaworów po drodze . Mogą być trójniki i tak odejście na grzejnik czy zawory x drogowe . Ty tu po prostu masz balon który przez ten odpowietrznik na powrocie może szybko się napompować i dać całkiem efektowne bum .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz temp wody na powrocie? Puszczasz 60 stopni i wraca ile? Bo jak ok 40 to bym sobie głowy nie zawracał. Oczywiście jak bardzo chcesz to możesz tę wodę pompować w kółko z góry kotła na jego dół. Ale gdyby to miało jakiś sens to producenci kotłów robili by wyjście z pieca na dole kotła a powrót na górze, i wtedy ciepła woda mieszała by się z zimną bez potrzeby instalowania dodatkowej pompy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja niebezpieczna i nieefektywna. Należy ją przerobić według poniższego schematu.

podlogowe.jpg.2ec33b79bd75be4ad98a2ab30d20583d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tež u mnia nie jest przelew z kotla,ale z instalacji.Na kotle mam tylko zawor bezpieczenstwa cisnieniowy.4d ustawiony tak,by calkowo nie zamykal i sterownik sam ma 3 rzedy zabezpieczenia proci przegrzaniu,przy zaniku pradu tež tylko gasnie.Przeciež nie to naladowany zasypowiec i wybuchow sia nie boje...Kilka jest wybuchlych podajnikowcow ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus ale ustaw zadana na 75 ( bo pewnie takie głosy się tu pokażą ) i odetnij mu pompkę . a tu jest to bardzo prawdopodobne. 

Na powrocie jest odpowietrznik który właśnie na powrocie ma tendencję do wpuszczenia powietrza do instalacji . Dalej jest kocioł który może być zmuszony do dobicia zadanej więc to zrobi z dużą mocą . A węgiel nie gaśnie ot tak pstryk . Reszty nie muszę pisać . Idzie powietrze w pompkę ta przestaje tłoczyć i ciśnienie szuka ujścia . 

Miło było pana poznać 🤣 

To jest czarny scenariusz jednak nie mamy tu już obeznanego kotla tak samo jak ta instalacja jest mało przewidywalna . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociol dziala na zadanej 75°,przy zaniku pradu nie dochodzi nawet 80,pompky odcialem testowo przy pracy kotla i nic sia nie dzieje.Kociol sia uspi na 80 z minimalna modulacja,potym 82-3 i pozwoli spada.To cale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi w ciągu godziny podbił o 11 stopni i nie było to przerwanie pracy na pełnej mocy . Dodatkowo szła woda grawitacyjne na drabinkę łazienkową. Nie chcę nikogo tu przekonywać bo to jego sprawa . Dla mnie ta instalacja jest "nadziejna" taką samą nadzieję trzeba mieć gdy coś pójdzie nie tak na niej że w szpitalu będzie ciepło . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, dawido napisał(a):

Instalacja niebezpieczna i nieefektywna

Poprzednio faktycznie droga z kotła do baniaka na górze była krótsza, możesz rozwinąć niebezpieczna i nieefektywna?

W dniu 30.11.2022 o 21:35, nightwatch napisał(a):

A jaką masz temp wody na powrocie? Puszczasz 60 stopni i wraca ile? Bo jak ok 40 to bym sobie głowy nie zawracał.

55 ustawione na kotle - trzma 60 na instalację idzie ok 55 a wraca ok 50 raczej więcej niż 10 stopni różnicy nie ma 

Ja tej instalacji nie robiłem nie znam sie na tym, potrzebowałem aby ktoś na szybko mi podłączył piec bo maiałem awarie poprzedniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze to niezgodne, nielegalne, kryminał, wybuch i śmierć itd to fakt, ale z drugiej strony pewnie kilka milionów kotłó na ekogroszek tak właśnie jest w Polsce zamontowanych i jednak śmiertelność nie jest jakoś szczególnie wyśrubowana. Ten kocioł ma 3 zabezpieczenia, o ile nie będzie jakiejś wichury, która zagotuje wodę wypalając retortę do dna, to raczej go nie zagotujesz. Sam mam identyczny.

Patrzę na panelu, że temperatura powrotu prawidłowa, sam piszesz, że działa. Ja na twoim miejscu nie rozpieprzałbym tego w środku zimy, a wiosną sobie ogarniesz zgodnie ze sztuką. Węgla wiele na tym nie stracisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to przypadkiem nie ma zastosowania w tym kotle ?

  • Kocioł przystosowany do montażu w układzie zamkniętym pod warunkiem montażu zabezpieczeń zgodnie z DTR kotła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No,zawor bezpieczenstwa odpowiedny cisnieniem zapisu na tableczke kotla przy obiegu kotlowym to minimum,co WAŽNE zrobic do bezpieczenstwa przynajmniej mieszkancow.Czy nie jest to to,co wyglada jak odpowietrznik na powrotu? Pompka kotlowa to przydatny dodatok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 1.12.2022 o 23:52, HarryH napisał(a):

wichury, która zagotuje wodę wypalając retortę do dna

Wszystkie sterowniki mają stb lub ztk(zabezpieczenie termiczne kotła) Z reguły ustawia się w serwisowych maksymalną temp. kotła. Można ją ustawić stosunkowo nisko np. na 70st.C. Raczej nie ma możliwości aby po odcięciu paliwa, przy stojącym ślimaku i braku nawiewu (sterownik odcina zasilanie) zagotować kocioł porcją z retorty. Nawet jak tam zacznie hulać i gwizdać począwszy od kotłowni poprzez dmuchawę, przez kocioł do komina, to porcja jest zbyt mała.

Zabezpieczenia od dawna są co najmniej podwójne -  raz termistor kotła, a dwa ztk. Musiałby ktoś ciągnąć kocioł blisko 100st.C, aby przeciągnąć do zagotowania niewielką porcją na retorcie. Nikt tak nie ustawia kotła.

@walek1234

Załóż temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.