Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura powrotu a zasilania na kotle - ekogroszek?


katazipen

Rekomendowane odpowiedzi

@berthold61: faktycznie cyrkulacja , jest taka opcja ale ciekawe jak ona działa ? Non stop ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, konopka napisał:

Jeżeli chcesz by to działało grawitacyjnie ,to można było zrobić bez takich kosztów,zrobić poprostu bypass

Masz na myśli Zasilanie połączone rurką z powrotem  , z jakimś zaworek do regulacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, teres napisał:

Ustaw temperaturę zasobnika na 85 stopni, to będziesz miał na stałe.

Ile chcesz mieć na kotle? Nieskończoność? Po co takie porady? Nie prościej wyjąć czujnik niech pokazuje temp. otoczenia w kotłowni np. 19-20st.C. Temp. cwu ustawić na wyższą aniżeli otoczenia i sterownik będzie trzymał pompę na stałe włączoną.

Poza tym pompę c.w.u można wyjąć z modułu sterowania i włączyć do kontaktu na stałe.

 

@katazipen

Kilka osób Ci już napisało. Dołóż pompę na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożenie pompy na powrocie nic mi nie da , mówiłem wam to kilkukrotnie , jeśli 4D będę miał do sterowania temp. na grzejnikach pompa na powrocie nic nie da tylko szybciej wychłodzi powrót, prosto to zweryfikować POMPĘ CO dam na maxa i praktycznie będzie to samo , teraz pompa CO chodzi na 10 Wattach  , zapodaję ją na maxa  wtedy woda zacznie krążyć szybciej i powrót chłodniejszy ...

A jeśli się mylę to powiedzcie mi w jaki sposób pompa na powrocie zassie z zasilania wodę żeby podmieszać i podnieść temperaturę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega zapozna się z pojęciem oporu hydraulicznego. Pompa "zassie" wodę z miejsca gdzie ten opór będzie mniejszy. Teraz się kolega zastanowi czy mniejszy będzie na rurkach 18 czy jakie tam są rozprowadzone w całym domu, czy na paru metrach grubszej rury wychodzącej z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego , nie ważne czy to będzie rurka fi 18 czy 5/4 cala zassie z łatwiejszego miejsca ale i tak to będzie powrót bo zawór 4D jest otwarty w małym stopniu na grzejniki i praktycznie nie mam możliwości zassania z zasilania ...... albo ja już nic nie rozumiem ..... Widziałeś mój schemat????

Na tym zdjęciu tak nie widać bo za daleko ale najwyżej popa powrotu zassie z zasilania CWU

20181218_102030.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, katazipen napisał:

POMPĘ CO dam na maxa i praktycznie będzie to samo

 

Może prościej jednak wezwać fachowca i niech rozwiąże Twój problem. Dostałeś w zasadzie dwa rozwiązania. Poprawne i skuteczne.

Większy zawór tj. DN40 np. zestaw WITA i miedź min. 42 mm obiegu kotłowym

https://www.heizungsmischer.shop/WITA-Stellmotor-mit-Heizungsmischer-4-Wege-DN40

 

LUB

Dołożenie pompy w obiegu kotłowym, która zassie wodę z zasilania PRZED zaworem a nie z zasilania za zaworem. Nie z obiegu c.o. Zassie wodę o temp. takiej jaka jest na wyjściu z kotła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dejfit: ok , założe tą pompę , bo zawór to uhuhuuu ,  .

Teraz pytanie czy musi być 25-60 ? Czy da radę 25-40 , i jakie polecacie ,?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, katazipen napisał:

@dejfit: ok , założe tą pompę , bo zawór to uhuhuuu ,  .

Teraz pytanie czy musi być 25-60 ? Czy da radę 25-40 , i jakie polecacie ,?

Jak najmniejsza. Zwykła przyzwoita Wita U35 25 180 za ok.200zł.

Na rynku masz Grundfos, WIlo,Hel Wita, LFP Leszno, IBO, Ferro, Goshe, Onnline, Circula, Diamond

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, katazipen napisał:

bo zawór 4D jest otwarty w małym stopniu na grzejniki i praktycznie nie mam możliwości zassania z zasilania ...... albo ja już nic nie rozumiem ..... Widziałeś mój schemat????

Na tym zdjęciu tak nie widać bo za daleko ale najwyżej popa powrotu zassie z zasilania CWU

20181218_102030.jpg

..., i właśnie dlatego, że zawór jest otwarty w małym stopniu na grzejniki, to tym bardziej ( nawet jak by była dodatkowa pompa zamontowana na powrocie) to łatwiej by było tej pompie zassac sporotem do kotła. 

Szkoda, że nie ma tu przycisku " lubię to", bo Twoja teoria zasługuje na kliknięcie :) 

No chyba nie myślisz, że pompę wepniesz powyżej 4d ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Trener40 : bo powiem bo powiem ci szczerze że w żaden sposób do mnie nie przemawia ta pompa albo moja Logika jest za ciężka albo ja tego nie rozumiem Nie rozumiem tego w jaki sposób pompa na powrocie cieplejszą wodę wiadomość zasilanie którędy jeżeli dla niej zasilanie jest odcięte praktycznie na maksa i to jest dla mnie niezrozumiałe dzisiaj żona miała oddać zawór ten zawór jest jednocalowy chyba zostawię ten zawór to znaczy wymienię go na 6 /4 cala i zobaczymy . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, katazipen napisał:

@Trener40 : bo powiem bo powiem ci szczerze że w żaden sposób do mnie nie przemawia ta pompa albo moja Logika jest za ciężka albo ja tego nie rozumiem 

Jutro będę służbowo w Piotrkowie. Szykuj flaszkę, to Ci wytłumaczę... :) 

Nie wymieniaj zaworu, tylko montuj pompę kotłową,która ogarnie Ci Twoje niezrozumiałe przepływy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, katazipen napisał:

@Trener40 Podjezdzaj mieszkam 10 km od Piotrkowa . Moszczenica.  

Spoko... Akurat lecę z Koluszek do Bełchatowa to mam po drodze.. 

Na PW napisz jakiś nr fona. 

Zobrazuje Ci trochę na moim przykładzie jak dziala pompa CO zamontowana na powrocie. Zawór 4d otwarty na 6.

Po prawo temp zasilania, po lewo powrotu. Może trochę zakumasz, że to działa.

U mnie kocioł pracuje w automacie, ale to nieważne, ważne żebyś zobaczył jak wygląda temp powrotu. 

20181216_162048-600x1200.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez pompy kotłowej nie wiem dokładnie jaką miałbym temperaturę powrotu,skoro na instalację puszczam teraz 38 stopni a na zdjęciu które zamieszczam 30 stopni.WP_20181030_14_10_49_Pro.thumb.jpg.da03f689d272fb188d878d40f974680e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, katazipen napisał:
10 godzin temu, katazipen napisał:

 

Masz na myśli Zasilanie połączone rurką z powrotem  , z jakimś zaworek do regulacji ?

tak.Dlaczego pompa kotłowa na powrocie za 4d miałaby wychłodzić powrót?Chyba nie za bardzo znasz zasadę jego działania.Zawór 3d może pracować tylko w dwóch konfiguracjach:ochrona powrotu albo regulacja na grzejniki a 4d łączy te dwie funkcje razem.przy odpowiednich ustawieniach i temp. kotła będzie działać i regulacja i ochrona.Wyobraź sobie sytuację:zawór 4d otwarty na 50% czyli połowa wody z kotła o temp.np. 60* miesza się z wodą powrotną z instalacji i pędzi z powrotem w instalację,natomiast druga połowa tej z kotła miesza się z też z powrotną i leci do kotła.Tylko grawitacyjnie jest to trudne do osiągnięcia,choć nie którzy piszą że możliwe przy dużych przekrojach rur i mieszacza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz ostatni jpg , i wytłumacz mi jak to pójdzie ? Tak mam to zamontowane . Zawór jest praktycznie cały czas 100-70% otwarcia czyli od 0-3 . W/g mnie nie załapuje powrotu .Twoja teoria ma sens przy otwarciu 50% ale , poszedłem do kotła przesterowałem zawór na 50% , pompka na maxa  , i co zasilanie grzejników 47 stopni a powrót zaledwie 42 .

@konopka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Katazipen ty chyba nie w tym miejscu myślisz o pompie co potrzeba.ty chcesz ją zamontować całkowicie na powrocie do kotła z instalacji. A my chcemy i tam powinna być zamontowana pompa na odcinku pomiędzy zaworem 4d a kotłem.

Ja też w twoich okolicach może nie najbliższych ale okolicach mieszkam Opoczno

Odpowiedz na pytanie. ile masz na kotle stopni ustawione i ile idzie na instalację stopni?? Wystarczy że podasz tylko te dwie wartości. To ci wytłumaczę dlaczego to ma sens.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę , Zasilanie na kotle: 60

Zasilanie na grzejnikach 50

Powrót z grzejników termometr pokazuje 39

Powrót do kotła 41

  1. @lechumb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 na grzejniki masz tam jakieś głowice termostatyczne bo przy takiej temperaturze na grzejniki to masz saunę w domu. I nawet jeśli na zaworze zostanie te naście procent otwarcia i tak pompa kotłowa da radę ocieplić powrót. I zrozum to człowieku, chciałeś rady więc ludzie którzy mają u siebie pompę kotłową i ja również takową posiadam, podaliśmy tobie najtańszy możliwy sposób poprawy temperatury powrotu który działa a ty zrobisz z tym co tylko będziesz chciał.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.