Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura powrotu a zasilania na kotle - ekogroszek?


katazipen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od niedawna wałkuję temat temperatury wody wracającej z grzejników do kotła.

Może kilka słów o sobie , Kocioł KAWAH 25KW , sterownik kotła PLUM ecoMAX 910R1 sim Touch , plus regulator pokojowy ecoSter panel .

Paliwo Ekogroszek 28 kj Retopal .

I mianowicie zamontowany mam zawór Hertz 4D z siłownikiem , ale już doczytałem że ochrona powrotu nie działa dobrze jeśli siłownik jest wykorzystywany do regulacji temperatury na zasilaniu grzejników . I tak jest właśnie u mnie . Zauważyłem że mam za niską temperaturę powrotu , za niską tak naprawdę to nie wiem jaka jest właściwa ? Wszyscy mówią 45 , 55 , 60 ale czy o to dokładnie chodzi ?

Teraz moje pytanie czy temperatura ma być min 45 stp. i to już koniec , czy ma to być jakiś stosunek temperatury zasilania do temp. powrotu ? Pytam o to bo nie wiem czy dokupić zamiast stałego zawory termostatycznego 3D , który to będzie chronił powrót ustawionego np. na 45 stp.  czy po prostu w podobnej cenie zakupić siłownik z zaworem 3D podłączyć jako drugi zawór mieszający  i po problemie ?

Jeśli potrzebny schemacik to narysuję , ale czytając forum stwierdziłem że mam już trzy mankamenty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defro chcą 65/55. U mnie jest 65/57-59. Miałem rok temu zamontowany 4d. Ale to jest lipa. Zwłaszcza jak jest podłogówki. Zmieniłem 4d na dwa 3d . Plus pompa kotlowa. I dzięki temu mam wysoki powrót. A dZięki temu duża wyższa sprawność. Brak sadzy.

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam ani 3d ani 4d na parterze cała podłogówka,poddasze grzejniki z termostatami w piwnicy dwa grzejniki jeden bez termostatu

Temp. kotła 70st. powrót 60st.Prosta instalacja wystarczył jeden grzejnik w piwnicy bez termostatu i ochrona powrotu zapewniona.

Podłogówka ma zespół mieszający z zaworem z kapilarą.Tem na podłogówkę 35stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak Ja też tak potrafię Ale jaki w tym sens u mnie cel jest jeden uzyskać jak największą sprawność pieca przy możliwie najniższym najniższej temperaturze na grzejniki Chciałbym utrzymać 57 do 60 stopni na kotle a na grzejniki puszczam od 50 do 55 i w domu jest 23 stopnie teraz jestem świeżo po dociepleniu domu wydane ponad 50 koła Także zaczynają się oszczędności i tutaj jest moje pytanie jak to wszystko ustawić żeby było okej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pastor: tak myślałem że ktoś zapyta o schemat ... w załączeniu .

Konopka: na kotle 57-59 stp. a na grzejniki poprzez zawór 4D puszczam 50 stp.

Konopka : widzę że masz podobnie jak ja albo jesteś znawcą ponieważ tak zrobiłem i wtedy faktycznie pompa CWU pcha do powrotu i jest ok , ale ale po co on ma cały czas pracować ?

GEGE1310: tak też umiem tylko nie o to chodzi .....może i to szczegół ale jak zacząłem inwestować w całe to ogrzewanie to musi już grać i buczeć.....

A powiem wam dlaczego , bo teraz widzę że zaczyna mi podkapcać kocioł , a tego nie było , i myślę że to tu leży przyczyna jak w lato chodził na wodę różnica powrotu i zasilania 3 stopnie to było ok .

CO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teres: nie wiem czy to miarodajne ale zapodałem pompę CO na 45W na maxa i powrót zamiast podnosić opadała i to szybko , i myślę że sama pompa może ale nie musi , może nie dać rady , bo jeśli zawór będzie przesterowany na 100% otwarcia to skąd weżmie ta pompa kotła ciepłą wodę ? z powrotu zimnego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gege1310 napisał:

Ja nie mam ani 3d ani 4d na parterze cała podłogówka,poddasze grzejniki z termostatami w piwnicy dwa grzejniki jeden bez termostatu

Temp. kotła 70st. powrót 60st.Prosta instalacja wystarczył jeden grzejnik w piwnicy bez termostatu i ochrona powrotu zapewniona.

Podłogówka ma zespół mieszający z zaworem z kapilarą.Tem na podłogówkę 35stopni

Mam podobnie jak ty, ani 3 ani 4D . Całość w podłogówce, drabinka w łazience z termostatem i kaloryfer w piwnicy bez głowicy. U mnie temp powrotu ma większą różnicę niż 10 stopni. Na kotle 52 a powrót 36/38 stopni. Zapomniałem dodać ze na podłogę daję 30 stp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, katazipen napisał:

Teres: nie wiem czy to miarodajne ale zapodałem pompę CO na 45W na maxa i powrót zamiast podnosić opadała i to szybko

To coś masz skopane skoro pompa CWU wychładza Ci powrót.

3 godziny temu, katazipen napisał:

, i myślę że sama pompa może ale nie musi , może nie dać rady , bo jeśli zawór będzie przesterowany na 100% otwarcia to skąd weżmie ta pompa kotła ciepłą wodę ? z powrotu zimnego ?

Zawór się przymknie, a w międzyczasie sterownik da w palnik :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od niedawna wałkuję temat temperatury wody wracającej z grzejników do kotła.
Może kilka słów o sobie , Kocioł KAWAH 25KW , sterownik kotła PLUM ecoMAX 910R1 sim Touch , plus regulator pokojowy ecoSter panel .
Paliwo Ekogroszek 28 kj Retopal .
I mianowicie zamontowany mam zawór Hertz 4D z siłownikiem , ale już doczytałem że ochrona powrotu nie działa dobrze jeśli siłownik jest wykorzystywany do regulacji temperatury na zasilaniu grzejników . I tak jest właśnie u mnie . Zauważyłem że mam za niską temperaturę powrotu , za niską tak naprawdę to nie wiem jaka jest właściwa ? Wszyscy mówią 45 , 55 , 60 ale czy o to dokładnie chodzi ?
Teraz moje pytanie czy temperatura ma być min 45 stp. i to już koniec , czy ma to być jakiś stosunek temperatury zasilania do temp. powrotu ? Pytam o to bo nie wiem czy dokupić zamiast stałego zawory termostatycznego 3D , który to będzie chronił powrót ustawionego np. na 45 stp.  czy po prostu w podobnej cenie zakupić siłownik z zaworem 3D podłączyć jako drugi zawór mieszający  i po problemie ?
Jeśli potrzebny schemacik to narysuję , ale czytając forum stwierdziłem że mam już trzy mankamenty .
Retopal 28kj???? Do 26 to tak a reszta to już dodatki sprzedawcy. Pompa Cwu powinna podnieść temp powrotu bo to najkrótszy obieg i tylko na pierwszy biegu.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lechumb , teres : Pompa CO schładza powrót nie pompa CWU . Jak włączę CWU podnosi się powrót .

Sambor: schemat jest wyżej w poprzednich postach .

Bonanza: temp spalin niestety na max 115 stopni  , średnio  90 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, katazipen napisał:

Lechumb , teres : Pompa CO schładza powrót nie pompa CWU . Jak włączę CWU podnosi się powrót .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, katazipen napisał:

Konopka : widzę że masz podobnie jak ja albo jesteś znawcą ponieważ tak zrobiłem i wtedy faktycznie pompa CWU pcha do powrotu i jest ok , ale ale po co on ma cały czas pracować ?

Ja mam pompę kotłową na powrocie za 4d,delta ok.5*.Pompa kotłowa też pracuje cały czas ale może na małej mocy.To że pompa co na pełnej mocy schładza wodę to bym się nie zgodził,owszem może to być spadek chwilowy,im szybszy obieg tym mniejszy spadek temp.Jeżeli nie przeszkadza ci gorąca cwu to włącz pompę na min. mocy.Mieszaczem sterujesz ręcznie czy sterownikiem?W który miejscu masz czujnik powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lechumb , teres : Pompa CO schładza powrót nie pompa CWU . Jak włączę CWU podnosi się powrót .

Sambor: schemat jest wyżej w poprzednich postach .

Bonanza: temp spalin niestety na max 115 stopni  , średnio  90 stopni

Jeśli pompa od co składa powrót to całkiem normalne zachowanie gdy ją sterujesz włącz wyłącz. Pompa od co powinna chodzić tak jak podłogówka cały czas. Gdy chodzi cyklicznie to cały zwał zimnej wody w grzejniku wraca do kotła i ochładza powrót. włącz na stałe pompę co ustaw zaworem czterodrogowym odpowiednią temperaturę na grzejniki żeby nie było u sauny w domu jeśli nie masz siłownika i wtedy powrót się zrobi cieplejsze bo masz prostą instalację.

 

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, katazipen napisał:

Lechumb , teres : Pompa CO schładza powrót nie pompa CWU . Jak włączę CWU podnosi się powrót

 

No to standard, albo dajesz CWU na stałe i cieszysz się wodą z zasobnika o temperaturze 60 albo 65 stopni (potrzebny dodatkowy mieszacz na wodę) albo dajesz pompę do zaworu. Pytanie czy pompa od CWU podniesie Ci wystarczająco powrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lechumb: Siłownik mam , ale zauważyłem że jak pompka chodzi w trybie adaptacyjnym to zwalnia na tyle że woda wolno przepływa w obiegu co za tym idzie zimniejszy powrót. Jak zapodam pompę CO na maxa =cieplejszy powrót różnica 2-3 stopnie ale nadal za dużo około 10-11 stp. różnicy między zasilaniem a powrotem .

Zamówiłem  Zawór Herz 3D +siłownik , a dlaczego nie zamówiłem 3D termostatycznego ze względu na małe KVS .

 

TERES: wystarczająco pompa podnosi powrót różnicy max 6 stp. . Ale potem się wyłącza po dobiciu do zadanej CWU i od nowa powrót zimny .Nie widzę opcjii w sterowniku PLUM pompa CWU na stałe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja nie mam zworu 3 drogowego tylko poprzez bojler z pompą cwu na stałe i powrót 63 stopnie przy zadanej na 70 stopni , a mam podłogówkę gdzie powroty są naprawdę zimne tylko po zmieszaniu z bojlerem tak wychodzi , bojler dwupłaszcz i pisze na nim 21 kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

berthold61: tylko na takie modernizacje trochę za późno , całę orurowanie  do zmiany . Pytanie co więcej zużyje energii Pompa CWU chodząc cały czas czy koszt zaworu i jego praca ? Ale to już szczegóły. Np na zimnym kotle będzie zawór działał lepiej niż wspomniana pompa CWU .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, katazipen napisał:

TERES: wystarczająco pompa podnosi powrót różnicy max 6 stp. . Ale potem się wyłącza po dobiciu do zadanej CWU i od nowa powrót zimny .Nie widzę opcjii w sterowniku PLUM pompa CWU na stałe .

Jeżeli niema funkcji pompa na stałe spróbuj podnieść temp. cwu wyżej niż na kotle.Nie wiem po co zamówiłeś zawór 3d,jeszcze trzeba pompę,wystarczyło pompę na powrocie za 4d.Przy 3d pompa też musi chodzić stale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.