Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4 Drożny czy daje oszednosci ???


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, Dracogo napisał:

Twoja wiedza jest mizerna...

Jak zwykle wypowiedź merytoryczna i pełna argumentów. Powiedz(napisz) w jaki sposób zawór  4d da nam odpowiednią temperaturę na powrocie gdy siłownik wykorzystamy do pogodowego sterowania temperaturą instalacji? Tylko w przypadku przewymiarowanych grzejników, gdy nie będzie wymagana wysoka temperatura zasilania i przy odpowiednio wysokiej temperaturze na kotle. Czyli przy spełnieniu dodatkowych warunków

14 minut temu, kiminero napisał:
23 minuty temu, kiminero napisał:

A znasz rozwiązanie, które to potrafi zrobić na raz?

 

No wg producentów zawór 4d miał być takim wynalazkiem  w dodatku pracując na grawitacji. W rzeczywistości okazało się że tak nie jest - trzeba tak jak napisałeś  pokombinować i odpowiednio zbudować instalację a swego czasu o zawrze 4d krążyły opinie typu "wstawisz i na powrót ustawisz sobie ile chcesz i na grzejniki też ile chcesz". Wiemy że tak nie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał:

Sterownik kotła nie pozwala na pracę odbiorów przy temp na kotle poniżej 42C - wtedy pracuje tylko palnik a pompy stoją

Wg krzywej grzewczej nr 1 sterownik ustawia zadaną temp. kotła na 42*C przy temp. na zewnątrz około 6-7*C. Czyli jak na zewnątrz jest nie mniej niż 7*C to pompy nie pracują i budynek nie jest ogrzewany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, sambor napisał:

A ja widziałem takie rozwiązanie że 4-D regulował temp na pokoje i jednocześnie temp na powrocie - oczywiście w granicach 30-80% otwarcia i min temp na kotle 60C.

A to rozwiązanie nazywa się pompa na powrocie zaworu 4D? :) Mam tak i to działa, zresztą sam mi to poleciłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli odpowiednio wyregulujemy parametry sterownika to da się sterować jednym i drugim. Tylko trzeba również na podstawie temp. zew. regulować temp. zadaną na kotle tak by miała min. 10 stopni więcej od temp. mieszacza. Tak mój wniosek z obserwacji mojej instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Janikp80 napisał:

Jeśli odpowiednio wyregulujemy parametry sterownika to da się sterować jednym i drugim. Tylko trzeba również na podstawie temp. zew. regulować temp. zadaną na kotle tak by miała min. 10 stopni więcej od temp. mieszacza. Tak mój wniosek z obserwacji mojej instalacji. 

Tylko ja widziałem tak wykonaną, że oba parametry można było regulować w "locie" i to niezależnie od siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał:

Pompy u mnie startują od 8C na zewnątrz, , jak jest potrzeba to najpierw grzeje się kocioł , później dopiero cała reszta, biegi są tak dobrane że zawsze trochę zostanie w buforze.

Tak z ciekawosci, odbiegajac nieco od tematu: do jakiej temp. grzeje sie kociol u Ciebie? Jaka idzie na grzejniki?

Co do zaworu 4d: oszczednosc to taka ze obnizamy temperature na instalacje czyli zmniejszamy straty przesylu. Lepiej puscic rurkami w posadzce (scianie) 45C anizeli 65C. Pewnie to nieduzo ale na pewnym etapie doskonalenia instalacji i ten (1)% tez jest cos.

Umnie 4d pelni tylko role ochrony powrotu przy starcie kotla az do momentu wygrzania calego bufora do temperatury minimalnej powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał:

A ja widziałem takie rozwiązanie że 4-D regulował temp na pokoje i jednocześnie temp na powrocie - oczywiście w granicach 30-80% otwarcia i min temp na kotle 60C.

Na ulotce? Słyszałem o tym. Z tego co pamiętam warunkiem było wygenerowanie w okolicach kotła super masywnej czarnej dziury, której horyzont zdarzeń ma być styczny do punktu symetrii zaworu 4D. Chodziło o wykorzystanie efektu zakrzywiania czasoprzestrzeni...

P.S.

Masz wkurzającą manierę płodzenia postów "dialogowych". To nie czat. To co powyżej, to jakiś teatralny akt 1., scena 1.: "Zapowiedź",

albo znajome:

"Jeśli chcesz poznać to rozwiązanie, wciśnij 1.

Jeśli chcesz otrzymać schemat tego cudu, wciśnij 2.

Jeśli chcesz otrzymać całość w jednym pakiecie, wyślij SMS o treści (...) na 79xxx

Jeśli chcesz mnie obrazić, wyślij SMS o treści "HWDP" na numer 997. Nagrodę gwarantowaną wysyłamy radiowozem..."

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak ja przy czym

17 minut temu, Visitor1230 napisał:

Sambor steruje kotlem i i buforem pogodowo

Adwokat?

A tak serio to dlaczego by nie... (to akurat to bardzo bardzo serio).

Moja pogodowka (zona) jak bylo -20 to podniosla temp. na kotle z 50 do 55 i od razu zrobilo jej sie cieplej mimo ze na instalacje dalej szlo to samo.

Ps. Tak wiem, wiem korozja mi kociol zezre i nie spalam eko(logicznie) bo nie mam 65 na kotle przez 24/h.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej @kiminero pochyliłeś sie już do poziomu tego forum, i niech tak zostanie.

A opisywaną instalację widziałem w realu, dotykałem , macałem i byłem zdziwiony ale to naprawdę działa.

Jak dobrze pamiętam to ulotek ani czarnej dziury tam nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, PioBin napisał:

 

Adwokat?

O sposobie palenia w moim kotle pisałem już tyle razy, że niektórym weszło to do głowy, jak kanon, ale na zwykłym polskim kotle tego nie próbujcie gdyż będzie to produkcja smoły , sadzy i szybki rozpad urządzenia zwanego dowcipnie kotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, sambor napisał:

Ej @kiminero pochyliłeś sie już do poziomu tego forum, i niech tak zostanie.

Oj tam poziom. Próbuję czasem co niektórych do pionu postawić. Subiektywnie rzecz jasna.

Widziałeś, dotykałeś ale się nie podzielisz wiedzą. Trzeba wierzyć na słowo, że to faktycznie w realu było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zawór 4D ma służyć dla jakiś oszczędności? U mnie pełni chyba tylko jedną rolę, trzymanie wysokiej temperatury ~80 stopni w kotle DS. Taką temp. trzymam na kotle od nowości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, bonanza napisał:

Ciekawie było, nikt nie podjął mego tematu. Szkoda. Pozdrawiam

Bo jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Dla skopanej instalacji, źle dobranych urządzeń, złego sterowania zawór 4D może przynieść oszczędności za pośrednictwem ustabilizowania pracy układu. Widzisz, że są głosy za i przeciw, a wszystkie oparte o doświadczenia własnej kotłowni. 

A lepiej dla samochodu jest jechać na maksa i postój (i tak w kółko), czy trasę pokonać równym tempem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, kiminero napisał:

Widziałeś, dotykałeś ale się nie podzielisz wiedzą. Trzeba wierzyć na słowo, że to faktycznie w realu było.

Wiedzę na temat 4-D  to większość  ma, ale aby to realizować trzeba trochę techniki, a tej koleś nie chce za bardzo ujawniać.

W instalacji jest klasyka zaw 4-D z pompą na powrocie i 2 sterowniki - ten z kotła, i drugi , który jest tą nowością / prototypem.

Ten od kotła to klasycznie steruje siłownikiem  aby na inst szła zadana temp, a drugi steruje pracą pompy - pompa PWM ze sterowaniem czujnikiem temp powrotu - woda za zimna to pompa mocniej zasuwa, i więcej z kotła pobiera, woda taka jak trzeba to pompa zwalnia ale się nie wyłącza.

Oczywiście wszystko w granicach rozsądku , nie da się zrealizować "marzeń" pewnego kolegi z tego forum, który kiedyś pisał do mnie że chce mieć na kotle 50C ale na powrocie musi być min 55C gdyż tyle wymaga gwarancja.

Jedyne co mogłem mu zaproponować to grzałka el przepływowa zamontowana na powrocie.

Kolega @kimineropewnie zaproponowałby temu koledze inne rozwiązanie , bardziej racjonalne np wciśnięcie klawisza "reset"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kiminero napisał:

Bo jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Dla skopanej instalacji, źle dobranych urządzeń, złego sterowania zawór 4D może przynieść oszczędności za pośrednictwem ustabilizowania pracy układu. Widzisz, że są głosy za i przeciw, a wszystkie oparte o doświadczenia własnej kotłowni. 

A lepiej dla samochodu jest jechać na maksa i postój (i tak w kółko), czy trasę pokonać równym tempem? 

Nie o tym był mój temat, poniżej moje pytanie:

... Dla rozluźnienia tematu, takie przewrotne pytanie: po co nam jest ochrona min. C pieca, nie rozgraniczam wyjścia/wejścia?

Tak wszyscy o tym piszą, szczególnie producenci.

Przykład użytkowników:

https://esterownik.pl/forum/posty,3804/jaka-temperatura-powrotu-w-oep10

A może zapewnić tylko, lub aż, odpowiednią C spalin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, bonanza napisał:

a chciałem Was nakierować na sedno problemu. Raczej nie podejmiecie dyskusji merytorycznej na tym forum. Pozdrawiam i żegnam.

To Ty nam szkolenie robisz?

 

@sambor To w dalszym ciągu nie uprawnia do twierdzenia, że 4D zrealizuje obie funkcje na raz. To jest niewykonalne. Kombinowanie metodą sterowania to tylko próba zarządzania ograniczoną mocą kotła, gdy nie da się równocześnie zaspokoić żądań układu i powrotu kotła. Innymi słowy rozciągamy czas dojścia do zadanych w tych punktach. Dalej jednak jedyną opcją zapewnienia, że powrót nie spadnie poniżej zaprogramowanego minimum jest odcięcie/ograniczenie żądań układu, a więc przesunięcie wagi parametrów na korzyść ochrony powrotu (lub całkowita rezygnacja z jego zasilania).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, sambor napisał:

Wiedzę na temat 4-D  to większość  ma, ale aby to realizować trzeba trochę techniki, a tej koleś nie chce za bardzo ujawniać.

W instalacji jest klasyka zaw 4-D z pompą na powrocie i 2 sterowniki - ten z kotła, i drugi , który jest tą nowością / prototypem.

Ten od kotła to klasycznie steruje siłownikiem  aby na inst szła zadana temp, a drugi steruje pracą pompy - pompa PWM ze sterowaniem czujnikiem temp powrotu - woda za zimna to pompa mocniej zasuwa, i więcej z kotła pobiera, woda taka jak trzeba to pompa zwalnia ale się nie wyłącza.

Oczywiście wszystko w granicach rozsądku , nie da się zrealizować "marzeń" pewnego kolegi z tego forum, który kiedyś pisał do mnie że chce mieć na kotle 50C ale na powrocie musi być min 55C gdyż tyle wymaga gwarancja.

Jedyne co mogłem mu zaproponować to grzałka el przepływowa zamontowana na powrocie.

Kolega @kimineropewnie zaproponowałby temu koledze inne rozwiązanie , bardziej racjonalne np wciśnięcie klawisza "reset"

Nic Ciebie kolego nie rozumiem, jako z wykształcenia automatyk i robotyk, gdzie na Wydziale Mechanicznym rozdrabnialiśmy mechanikę płynów  ( co nas najmniej interesowało, ale w tych tępych głowach, coś niecoś zostało).

Co mają do tego dwa sterowniki i pompy w kwestii sterowania, chyba, że mówisz o pompach sterowanych analogowo lub danym protokołem cyfrowym (zadana ilość obrotów).

Wystarczy jeden sterownik, programujesz jak chcesz, o ile znasz odpowiednie języki programowania i Twój sterownik ma odpowiedzi hardware. Ale rozumiem, że poruszasz się we własnych doświadczeniach, że potrzebujesz gotowych rozwiązań i działasz na tyle, na ile pozwolił Ci dany programista sterownika (obsługa wyświetlacza).

Dodatkowo, piszesz, prototyp. Jakbym słyszał Pawlaka z Niema Mocnych. Pa Pa. Już się nie odzywam. Pozdrawiam piecowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, bonanza napisał:

Nie o tym był mój temat, poniżej moje pytanie:

... Dla rozluźnienia tematu, takie przewrotne pytanie: po co nam jest ochrona min. C pieca, nie rozgraniczam wyjścia/wejścia?

Tak wszyscy o tym piszą, szczególnie producenci.

(...)

A może zapewnić tylko, lub aż, odpowiednią C spalin?

Z tego wynika, że celem samym w sobie być powinna oszczędność w opale, a zjawisko korozji niskotemperaturowej pomijamy. No można i tak. Oszczędzać będziemy na nowy kocioł.

I co to jest odpowiednia temp spalin? Bezpieczna dla kotła? Bezpieczna dla komina? Wystarczająca do ogrzania wody za płaszczem? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.