Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4 Drożny czy daje oszednosci ???


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

To z czym, ma to coś wspólnego, jak nie z instalacją grzewczą?

Coś się kolega zamotał, a ponadto, nie odpowiedział na pytanie. Jak wygląda temat tej gorącej wody z bojlera? Bo o to pytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma to coś wspólnego z instalacją CWU a instalacja grzewcza (CO) to oddzielny układ - pompa podłączona równolegle z zaworem 3d. Jak dla mnie wszystko jasne.

A co do gorącej wody w zasobniku to kwestia wyboru - jeśli decyduje się na ochronę powrotu tym sposobem to akceptuje dodatkowe niepożądane efekty uboczne. Ewentualnie pozostaje montaż zaworu termostatycznego na wyjściu CWU. 

U siebie sam nieraz latem gdy palę drewnem na ruszcie awaryjnym dogrzewam zasobnik  do 70st i mam wody na 2-3 dni. Nikomu ta temperatura specjalnie nie przeszkadza, nik też się nie poparzył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie za to jasne jest, że ten przykład, nie ma nic wspólnego z tematem wątku, który poświęcony jest zaworom 4D.

W owej instalacji, takiego zaworu nie ma, więc wpis całkowicie bez związku z tematem.

Takie rozwiązania, stosowane były powszechnie gdy instalacje pracowały na grawitacji, a o zaworach mieszających nikt wtedy nie słyszał.

Kolega najwyraźniej, chciał się pochwalić temperaturą powrotu do kotła, i stąd ten brak zrozumienia, przy wyborze wątku w którym mógłby to uczynić. To tyle z mojej strony.

P. S.

Także dogrzewam bojler do wysokiej temperatury, ale robię to wtedy, kiedy jego temperatura obniży się o ustaloną histerezę. Stałe grzanie bojlera jest dla tych, co nie mają wykonanej prawidłowo ochrony powrotu żadną z metod. A do wyboru jest więcej sposobów, niż tylko zawór 4D, który nie jest dla każdego dobrym rozwiązaniem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.