Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4 Drożny czy daje oszednosci ???


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

Zawor przede wszystkim pozwala utrzymac wysoka temp. na kotle. To same zalety nawet jezeli niektorzy wogole tego nie kumaja. Jezeli chodzi o szczednosc to sprzezony z pogodowka pozwala na precyzyjne dozowanie energii. I utrzymanie stabilnej temperatury wewnatrz. To niesie za soba oszczednosci.

Ponizej wykres zaleznosci pomiedzy temp zewnatrzna a temperatura wysterowana przez zawor na grzejniki

Zaleznosc.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Robot16 napisał:

Witam mam pytanie,czy zawór 4-d daje w spalaniu oszczędności,inne rzeczy jak np..ze korozja,skraplanie,czy zimny powrót mnie nie obchodzi pytanie czy będzie oszczędniej.DZIĘKI...

A czy bez 4D lub buforów i 3D, można wykorzystać regulator pogodowy (utrzymać stałą temperaturę w domu)?

Jeżeli nie można to nie widzę oszczędności. Albo przegrzewam,  albo siedzę w zimnie. 

Jeżeli 4D nie sterujemy pogodowo z algorytmem ochrony kotła, to na pewno nie da nam oszczędności (zalecam nie montowanie takiego urządzenia w instalacji).  Będzie mniej problemów, ale i przy okazji mniej w portfelu (ale czasem lepiej żyć w nieświadomości, niż próbować zgłębić wiedzę w danym temacie).  Szczerze, nie wiem co lepsze :-) dla każdego z nas (również i dla mnie).

Dodam, że inna jest matematyka sterowników obsługujących 3D z buforami (podstawówka :-) ) i inna dla układów 4D bez buforów, gdzie proces spalania musimy zintegrować z algorytmami regulacji pogodowej.

Aha, i jeszcze jedno. Kolega przytaczając: korozja, skraplanie, czy miał na myśli "Kwasowy punkt rosy dla kotłów opalanych węglem kamiennym"?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać zglebiles tajemna wiedzę więc po co pytasz. Oszczędności zadnych nie ma tylko koszty- to odpowiedź na Twoje pytanie. "Cymbalistow było wielu ale żaden nie śmiał zagrać przy Jankielu".

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, astan67 napisał:

Widać zglebiles tajemna wiedzę więc po co pytasz. Oszczędności zadnych nie ma tylko koszty- to odpowiedź na Twoje pytanie. "Cymbalistow było wielu ale żaden nie śmiał zagrać przy Jankielu".

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

Potwierdzam. Najprostsze rzeczy bywają najlepsze. Miałem zamontowany 4d z myślą o oszczędnościach, zdemontowałem po jednym sezonie. Brak jakikolwiek oszczędności . Wydałem tylko kasę na przeróbki i pompę. Założyłem termostaty, i cała instalacja pracuje na jednej pompie,łącznie z cwu. Jeśli chodzi o powrót to różnica temp. zasilenie-powrót jest w granicach 5-8st. Bez żadnych bajerów.  Link do mojego sterownika;

https://ekotlownia.pl/sterownik-5/541

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z calym szacunkiem. Jezeli czegos nie rozumiemy. Nie potrafimy zaobserwowac dzialania a w zwiazku z tym dobrze dostroic kotla, mieszaczy itd to przechodzimy na prostsze rozwiazania. I nikt mi nie powie, ze jest inaczej. A moge cos powiedziec bo na przestrzeni lat kilka razy modernizowalem instalacje i rozne warianty mam przerobione.

37 minut temu, Rober528 napisał:

Potwierdzam. Najprostsze rzeczy bywają najlepsze. Miałem zamontowany 4d z myślą o oszczędnościach, zdemontowałem po jednym sezonie. Brak jakikolwiek oszczędności . Wydałem tylko kasę na przeróbki i pompę. Założyłem termostaty, i cała instalacja pracuje na jednej pompie,łącznie z cwu. Jeśli chodzi o powrót to różnica temp. zasilenie-powrót jest w granicach 5-8st. Bez żadnych bajerów.  Link do mojego sterownika;

https://ekotlownia.pl/sterownik-5/541

Moj szwagier tez ma kociol na e-kotlowni. Mieszkamy w tej samej miejscowosci. podobny metraz do ogrzania. On spala na chwile obecna 6 do 10 kg wegla dobe. Ja spalam tyle samo o 30 % mniej kalorycznego pelletu. W dni w ktorych solar mi nic nie dogrzewa. Ja grzeje wedlug pogodowki. On nie umie jej ustawic. Ja nie stosuje obnizen nocnych , on tak. itd.

Cytujac klasyka:

Albo sie umie grac albo nie. A jak sie nie umie to sie nie zaczyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Robot16 napisał:

Witam mam pytanie,czy zawór 4-d daje w spalaniu oszczędności

Sam zawór nie posiada funkcji oszczędzania opału ;) .

Żeby było oszczędnie to musi iść w parze z odpowiednią automatyką i dobrze zrobioną instalacją - jak zresztą już koledzy wspomnieli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4D czy daje oszczędności? Ciekawe zagadnienie. Wbrew pozorom oszczędność to nie tylko ilość spalonego opału ale również żywotność kotła. Jak już ktoś wspomniał, prawidłowo wykonanej instalacji, odpowiedniej automatce, odpowiednim prowadzeniu kotła 4D daje oszczędności. Na " własnej skórze" to przerabiałem. bez 4D i obecnie z 4D. Zmiana sterowonika i osprzęt : czujnik pogodowy, siłownik na 4D, panel pokojowy z czujnikiem temp. Temp zad 58st piec pracuje w zakresie 57,5-58,5 st powrót 54-55, zużycie opału spadło o ok 3-6 kg na dobe zalezy od temp na zewn.Obecnie piec "pyka" na ok 20% mocy, niestety przy temp 15 st na zewnątrz potrafi sie odstawić, jednak poniżej 6-8 st na zewn chodzi non stop. Ktoś powie "bez sensu" żeby piec "chodził" bez przerwy, więcej spali. Przerabiałem i to. W moim przypadku mniej spali. Dawniej instalacje działaly jak bufor, rury po 2 cale wody w instalacji hektolitry, i smród wokół. W domu było albo przegrzane albo zimno. Obecnie temp stała taka jaką ustawiam,żadnych stref dobowych, a im chłodniej w domu to zdrowiej,można się przyzwyczaić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ryzykowne teorie, oparte zapewne na pochopnych obserwacjach, które dotyczą różnie wykonanych instalacji, bo jak sam twierdzisz, była ona przerabiana. A do tego oparta na różnym sterowaniu, więc tego nie można wogóle porównywać.

Na dobrze wykonanej i optymalnie wysterowanej instalacji, stała praca palnika nie daje raczej szans na niższe spalanie, niż w sytuacji, gdy pracą kotła, a co za tym idzie także palnika, zarządza czujnik pokojowy.

Stała praca palnika na 20% mocy, nigdy nie jest ekonomicznie uzasadniona, tak samo jak i brak ochrony powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dracogo nieco się rozpędziłeś.

Zbyszko napisał o zmianie instalacji i wymienił to co znajduje się w kotłowni. Nie wypominał by cokolwiek zmieniał w pozostałych pomieszczeniach poza regulatorem pokojowym. Dodając zawór 3/4D i tak trzeba zmodernizować instalację w kotłowni.

Osobiście mam instalację opartą na zaworze 4D+pogodówka+ regulator pokojowy+ temostaty. I po dołożeniu tego ostatniego mam dodatkową oszczędność jak i komfort cieplny czego bez tego nie miałem (na piętrze ciągle za gorąco, na parterze też gdy promienie słoneczne mi podbiły temperaturę nawet przy -15 na zewnątrz).

Łatwo jest przeprowadzić test. By wam z obrazować czy zawór 4D daje korzyści po prostu go wyłączając na tydzień (100% otwarcie = pełna moc na grzejniki).
Ale sam test przeprowadzony przez jedną osobę nie będzie wiarygodny. Potrzeba do tego z 3 osób które by zrobiły taki test przez tydzień.
Ja jestem jako pierwszy który by mógł to zrobić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Robero528.
Tez miałem zawory i już ich nie mam. Pierwsza pompa załączona cały czas na bojler i grzejniki ( na grzejnikach termostaty elektroniczne), pompa od podłogówki załączana regulatorem pokojowym który jest w sterowniku Timel SKZP 02, oszczędność przy takiej pogodzie jak jest teraz około 5-7 kg na dobę. Dodam ze temperatura w domu utrzymywana na poziomie 21,8-22,2 stopni C , tak ustawiona histereza na sterowniku i wszystko działa ***. Kociołek oczywiście pracuje w PID.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Przemyslaw85 napisał:

Dracogo nieco się rozpędziłeś.

Zbyszko napisał o zmianie instalacji i wymienił to co znajduje się w kotłowni. Nie wypominał by cokolwiek zmieniał w pozostałych pomieszczeniach poza regulatorem pokojowym. Dodając zawór 3/4D i tak trzeba zmodernizować instalację w kotłowni.

Osobiście mam instalację opartą na zaworze 4D+pogodówka+ regulator pokojowy+ temostaty. I po dołożeniu tego ostatniego mam dodatkową oszczędność jak i komfort cieplny czego bez tego nie miałem (na piętrze ciągle za gorąco, na parterze też gdy promienie słoneczne mi podbiły temperaturę nawet przy -15 na zewnątrz).

Łatwo jest przeprowadzić test. By wam z obrazować czy zawór 4D daje korzyści po prostu go wyłączając na tydzień (100% otwarcie = pełna moc na grzejniki).
Ale sam test przeprowadzony przez jedną osobę nie będzie wiarygodny. Potrzeba do tego z 3 osób które by zrobiły taki test przez tydzień.
Ja jestem jako pierwszy który by mógł to zrobić.

 

No i masz wszystko zdublowane zawór 4d, regulator pokojowy, termostaty. A wystarczyło założyć na tylko termostaty, i reszta jest zbędna. Dodatkowo mamy komfort cieplny w każdym pomieszczeniu, a nie w całym domu lub piętrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Rober528 napisał:

.A wystarczyło założyć na tylko termostaty, i reszta jest zbędna. Dodatkowo mamy komfort cieplny w każdym pomieszczeniu, a nie w całym domu lub piętrze.

Bledne myslenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rober528 to akurat jest twoje zdanie. Osoby która nigdy nie miała takiej instalacji. Sterując tylko termostatami mimo wszystko w okolicach grzejników masz efekt przegrzania o kilka stopni. Możesz gadać co chcesz ale taka jest prawda. Zawór się zamknie, ale energia cieplna która jest w grzejniku zanim zostanie zredukowana podnosi temperaturę o kilka stopni. Jakbyś sobie koła grzejnika postawił jakiś rejestrator temp z krzywą to byś zobaczył schodkową pracę _----_--_---_.
Przy sterowaniu pogodowym z zaworem termostat przepuszcza cały czas wodę w efekcie temperatura jest cały czas na jednakowym poziomie z niewielkimi odchyłami gdyż nie przegrzewa aż tak jak z gdy płynie 60'. Zamyka się dopiero gdy czynniki zewnętrzne podbiją temperaturę jak np promienie słoneczne.

Osobiście jestem z tego rozwiązanie bardzo zadowolony. Grzejniki nigdy nie są gorące co przy małych dzieciach jest bardzo dużą zaletą. Spróbuj raczkującemu dziecku wytłumaczyć by tam nie podchodziło. W sumie mam 4 pompy: CO, Podłogówka, CWU i Cyrkulacja. Z tym że tej ostatniej nie używam wcale. Używałem w 1 sezonie... Znacznie taniej jest spuścić te 20l wody na dobę niż ładować bojler 210L  4-5x na dobę.

Co do regulatora. On mi bardziej służy jako podgląd co się dzieje w kotłowni (temp CO, CWU, zewnętrzna jak i ile opału pozostało). Po jakiego mam tam zachodzić kilka razy dziennie, skoro mogę to zrobić 1 na 3 dni. Krzywą grzewczą mam na tyle wyregulowaną że praca regulatora sprowadza się jedynie tylko do podglądu no i ewentualnej zwyżki +5 stopni na instalację gdyby temp w mieszkaniu spadła poniżej 21. Ta zwyżka jest tylko po to by szybciej uzyskać zadaną temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Przemyslaw85 napisał:

Rober528 to akurat jest twoje zdanie. Osoby która nigdy nie miała takiej instalacji. Sterując tylko termostatami mimo wszystko w okolicach grzejników masz efekt przegrzania o kilka stopni. Możesz gadać co chcesz ale taka jest prawda. Zawór się zamknie, ale energia cieplna która jest w grzejniku zanim zostanie zredukowana podnosi temperaturę o kilka stopni. Jakbyś sobie koła grzejnika postawił jakiś rejestrator temp z krzywą to byś zobaczył schodkową pracę _----_--_---_.
Przy sterowaniu pogodowym z zaworem termostat przepuszcza cały czas wodę w efekcie temperatura jest cały czas na jednakowym poziomie z niewielkimi odchyłami gdyż nie przegrzewa aż tak jak z gdy płynie 60'. Zamyka się dopiero gdy czynniki zewnętrzne podbiją temperaturę jak np promienie słoneczne.

Osobiście jestem z tego rozwiązanie bardzo zadowolony. Grzejniki nigdy nie są gorące co przy małych dzieciach jest bardzo dużą zaletą. Spróbuj raczkującemu dziecku wytłumaczyć by tam nie podchodziło. W sumie mam 4 pompy: CO, Podłogówka, CWU i Cyrkulacja. Z tym że tej ostatniej nie używam wcale. Używałem w 1 sezonie... Znacznie taniej jest spuścić te 20l wody na dobę niż ładować bojler 210L  4-5x na dobę.

Co do regulatora. On mi bardziej służy jako podgląd co się dzieje w kotłowni (temp CO, CWU, zewnętrzna jak i ile opału pozostało). Po jakiego mam tam zachodzić kilka razy dziennie, skoro mogę to zrobić 1 na 3 dni. Krzywą grzewczą mam na tyle wyregulowaną że praca regulatora sprowadza się jedynie tylko do podglądu no i ewentualnej zwyżki +5 stopni na instalację gdyby temp w mieszkaniu spadła poniżej 21. Ta zwyżka jest tylko po to by szybciej uzyskać zadaną temperaturę.

Dzieci moje też nie tak dawno były małe i nic nikomu się nie stało. Grzejniki jeszcze nigdy nie były na tyle gorące. Codo regulatora to też służymi teraz tylko do odczytu temp..Pozdrawiam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Przemyslaw85 napisał:

.................Sterując tylko termostatami mimo wszystko w okolicach grzejników masz efekt przegrzania o kilka stopni. ...............

Witam Kolegę.

I znów jakieś skrajności. To co kolega napisał z termostatem i i grzejnikiem ma miejsce dokładnie tak samo, jak z zaworem 4drogowym i źle umieszczonym czujnikiem temperatury.

Powielanie bez zastanowienia mitu o dużych wahaniach jest wielce niemerytoryczne nie znając do końca zagadnienia dobierania i projektu zładu, a ten fakt ma miejsce wtedy gdy jest przewymiarowany grzejnik do danego pomieszczenia i temperatura zasilania za wysoka. W przypadku nawet przewymiarowanych grzejników i zasilania ich odpowiednią temperaturą wody, efekt jest praktycznie niezauważalny, a ekscytowanie się różnicą temperatury np.0,2 stopnia w pomieszczeniu jest co najmniej banalne.

Pozdrawiam kolegów z forum. YARO.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rober528 napisał:

Co do regulatora. On mi bardziej służy jako podgląd co się dzieje w kotłowni (temp CO, CWU, zewnętrzna jak i ile opału pozostało). Po jakiego mam tam zachodzić kilka razy dziennie, skoro mogę to zrobić 1 na 3 dni.

A propos jeszcze ....ja nie posiadam takiego niezbędnego gadżetu ...i do kotłowni zaglądam raz na 2-3dni wywalić popiół ...... a u kolegi w tym cudzie XXI wieku to wskaźnik popiołu w popielniku działa???? :-)))

Pozdrawiam.YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, YaroXylen napisał:
2 godziny temu, YaroXylen napisał:

2 godziny temu, Rober528 napisał:

 

2 godziny temu, YaroXylen napisał:

Co do regulatora. On mi bardziej służy jako podgląd co się dzieje w kotłowni (temp CO, CWU, zewnętrzna jak i ile opału pozostało). Po jakiego mam tam zachodzić kilka razy dziennie, skoro mogę to zrobić 1 na 3 dni.

Sorry Yaro,ale to nie mój post.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Rober. Bardzo przepraszam ale zacytowałem cytat z cytatu kolegi Przemysław85

Po prostu pomyłka. Pozdrawiam Ciebie.YARO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Rober528 napisał:

No i masz wszystko zdublowane zawór 4d, regulator pokojowy, termostaty. A wystarczyło założyć na tylko termostaty, i reszta jest zbędna. Dodatkowo mamy komfort cieplny w każdym pomieszczeniu, a nie w całym domu lub piętrze.

A ja bym z tego wyciął, tylko regulator pokojowy (dwustanowy), wydaję mi się, że jest to układ idealny (przy 4D, nie mówię o buforach 3000L, gdzie mamy magazyn energii i rozprowadzamy ją za pomocą 3D z PID).

Nie chcę wchodzić w powyższą polemikę, swoje zdanie wypowiedziałem. Proszę się tylko nie zamykać we własnych doświadczeniach i czasami spojrzeć na swoje poglądy w odniesieniu do uwag innych piecowiczów.

Oczywiście, w miarę uwag merytorycznych :-). Wiem z własnego doświadczenia, że jest to nieznośne :-( .

Przy okazji pozdrawiam Kolegów piecowych, którzy nie jeden siwy włos uzyskali przy piecach ekologicznych na paliwo stałe.

Dla rozluźnienia tematu, takie przewrotne pytanie: po co nam jest ochrona min. C pieca, nie rozgraniczam wyjścia/wejścia?

Tak wszyscy o tym piszą, szczególnie producenci.

Przykład użytkowników:

https://esterownik.pl/forum/posty,3804/jaka-temperatura-powrotu-w-oep10

A może zapewnić tylko, lub aż, odpowiednią C spalin?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.