Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły i palniki pelletowe - Wasze wrażenia i opinie


Benton661

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję jednak wrócić do merytorycznej dyskusji, bo zapełniamy temat śmieciami. Bardzo chciałbym, chyba nie tylko ja, poznać Wasze zdanie na temat dodawania szamotu/wermikulitu do kotła  pelletowego, mimo że producent kotła tego nie przewidział. Jakie są za i przeciw? Poniżej przekrój mojego kotła, dłuższy czas się zastanawiam, czy warto go "ulepszać", bo różne opinie słyszałem...

kamen_pellet_komfort_przekroj.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem warto. W moim biawarze komora spalania jest zaopatrzona w szamot. Palnik jest poziomy a nad nim jest taki smieszny, szamotowy , daszkowy deflektor. Zawsze to po nagrzaniu pomaga w dopaleniu czesci lotnych. Zwlaszcza jak kociol pracuje na duzej mocy.

Edit: na przeciwleglej scianie do palnika i na bokach tez.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... położyłem testowo na ruszcie cegłę szamotową, oprócz tego że mniej śmieci/pyłków fruwa po kotle, innych zmian na lepsze nie zauważyłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę czasem drewnem. Poza tym raczej w niczym nie przeszkadza. To są ruszta żeliwne

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Dragster, chciałbym poznać też Twoje zdanie. Miałem atakować Cię na priv, ale taka dyskusja na ogólnym przyda sie również innym użytkownikom, którzy mają takie dylematy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Puławiak napisał:

W niektórych konstrukcjach stosuje sie cos w rodzaju deflektora szamotowego jako taki łapacz pyłu - chociaż z tego co ostatnio widzę u włochów to wycofują się z różnej maści szamotów na rzecz żeliwa i np elementów blaszanych suchych

Masz może jakąś fotkę albo zdjęcie jak to wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Visitor1230 napisał:

Szamot daje cokolwiek jak jest umiejscowiony na granicy, koncu plomienia.

Płomień z palnika dotyka tej cegły, położonej na ruszcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Benton661 napisał:

Kolego @Dragster, chciałbym poznać też Twoje zdanie. Miałem atakować Cię na priv, ale taka dyskusja na ogólnym przyda sie również innym użytkownikom, którzy mają takie dylematy

Przeciwległej ścianki płomień dotyka? Bo masz płaszcz wodny prawie do samego dołu kotła. Osobiście dałbym zawirowacze na polki ale to pewnie masz i to wszystko lub ewentualnie szamot na tylna ściankę jeśli płomień dotyka  wymiennika i to tylko w tym miejscu by jak najmniej izolować.

 

Edit,

W sumie na ruszt tez można dwie cegiełki szamotu położyć.

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płomień dotyka tylnej ścianki, jak palnik pracuje na większej mocy. Jest tam klapka do wyczystki kanałów pionowych, na przekroju nie uwzględniona. Zawirowywaczy na półkach brak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puławiak, ta klapka działa podobnie jak moja cegła położona na ruszcie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Benton661 napisał:

Zawirowywaczy na półkach brak :)

No to czas na nie :)

Płomień tez nie powinien dotykać ścianki, szczególnie jak jest płaszcz wodny bo będzie urywał się i zakłócał prawidłowe dopalanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Benton661 napisał:

Masz może jakąś fotkę albo zdjęcie jak to wygląda?

Możliwe że kol @Puławiak chodziło o coś takiego lub zbliżonego ale poczekajmy na zdjęcia. Z własnych obserwacji na ekogroszku moim zdaniem to działa i komora palnika jest nieżle zafajdana ale sam wymiennik powyżej w miarę czysty.

Ze swoich obserwacji - co prawda ogranicza to dziadostwo na wymienniku ale trochę podnosi temp palnika.

 

IMG_20180605_185618.thumb.jpg.f1d1fc1676c366f043052680d66d7f0a.jpg

IMG_20180605_185740.thumb.jpg.e3cad8f071b0d6bb51578a3eeff4ddb4.jpg

IMG_20180605_194212.thumb.jpg.e0a28984b2e0725d6bd78967803fb003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Benton661 napisał:

Puławiak, ta klapka działa podobnie jak moja cegła położona na ruszcie? :)

Dokładnie ale pochyliłbym ja w druga stronę u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Benton661 napisał:

Hmm... położyłem testowo na ruszcie cegłę szamotową, oprócz tego że mniej śmieci/pyłków fruwa po kotle, innych zmian na lepsze nie zauważyłem :)

Bo jak to mówią, jedna cegła szamotowa wiosny nie czyni ;-) czy jakoś tak. Gdybyś miał ich w kotle kilkanaście, to wtedy byś zauważył zmiany. A czy na lepsze, to już zależy od ich umiejscowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Benton661 napisał:

 Zawirowywaczy na półkach brak :)

Dopiero teraz o tym piszesz?

Dają szybciej zauważalny efekt niż szamot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawałem żadnych zawirowywaczy, temperatura spalin rzadko przekracza 100 stopni obecnie... Ale pomyślę :).

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Benton661 napisał:

Zawirowywaczy na półkach brak :)

 

2 minuty temu, Dracogo napisał:

Dopiero teraz o tym piszesz?

Dają szybciej zauważalny efekt niż szamot.

Widzisz Benton ? Nie mogles napisac o tym dzis rano?

A tak nawiasem mowiac co do q... i n... maja zawirowacze do szamotu. Ale pewnie sie nie znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie coś , czy jakieś inne pomysły na zawiro? :)

https://www.centralne.co/zawirowywacz-do-kotla-kmw23kw-id-2756

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie coś będzie ok. Byle kierowało  spaliny na ścianki polek z płaszczem wodnym.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.