Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły i palniki pelletowe - Wasze wrażenia i opinie


Benton661

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, Dragster napisał:

A ile spali palnik by bufor osiągnął temperaturę roboczą?

Do temperatury roboczej, to bufor jest rozgrzewany pierwszy raz na początku sezonu grzewczego, a potem temperatura robocza bufora, jest stale utrzymywana przez cały sezon grzewczy. Nie ma mowy o rozgrzewaniu zawsze od nowa, tylko o dogrzewaniu do zadanej. Temperatura wody w buforze, zawsze musi zapewniać osiąganie temp. roboczej przez obiegi CO.

Mylisz temperaturę roboczą kotła z temperaturą roboczą bufora. Jeśli u Ciebie, kocioł jest stale w trybie roboczym i jego temperatura nigdy nie spada poniżej 55 stopni, to musisz mieć albo duże zapotrzebowanie, że kocioł ma stale co robić i nie ma dłuższych przerw w pracy. Albo zapotrzebowanie jest małe i kocioł pracuje np. w trybie stałego przekraczania temperatury wygaszania palnika, a po spadku o ustaloną histerezę kotła, następuje ponowne rozpalanie palnika. Mało ciekawy tryb pracy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Dragster napisał:

Co to znaczy dobrze wyregulowane sprzęgło?

Nawet tego nie wiesz?

To znaczy, że spełnia swoje zadanie. A jednym z zadań sprzęgła, jest podniesienie temperatury powrotu, czyli ochrona kotła przed chłodniejszą wodą powrotną z obiegu grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, gamoń ze mnie :) Nie wiedziałem że sprzęgło ma regulację... Muszę poszukać u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to mam ATV w obiegu kotłowym  i ni w ząb nie zalewa mi kotła zimna woda. Samo sprzęgło to trochę mało.

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Puławiak napisał:

A czym się sprzęgło reguluje bo montuje tego trochę i żadnego pokrętła do regulacji nie widzialem

To gamoń z Ciebie, bo o pracy sprzęgła decyduje pompa kotłowa i wielkość ustawionego przepływu, który powinien być większy od sumy przepływów pomp odbiorników ciepła. Prosta zasada, jak widać nieznana wśród instalatorów nawet, a co dopiero zwykłych  użytkowników. Czy naprawdę, chciałeś się ośmieszyć, kolego Puławiak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, shogunzlasa napisał:

Dracogo, jesli chcesz miec takie sprzeglo jak mowisz, ze go zimna woda nie zaleje to sie wlasnie bufor nazywa :-)

Drogi kolego, ja nie potrzebuję ani sprzęgła, ani też bufora, gdyż u mnie wystarcza mieszacz 4D z uruchomioną funkcją ochrony powrotu, żeby chłodniejsza woda powrotna, nie zalewała kotła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dracogo napisał:

Jeśli u Ciebie, kocioł jest stale w trybie roboczym i jego temperatura nigdy nie spada poniżej 55 stopni, to musisz mieć albo duże zapotrzebowanie, że kocioł ma stale co robić i nie ma dłuższych przerw w pracy. Albo zapotrzebowanie jest małe i kocioł pracuje np. w trybie stałego przekraczania temperatury wygaszania palnika, a po spadku o ustaloną histerezę kotła, następuje ponowne rozpalanie palnika. Mało ciekawy tryb pracy.

 

A Ty myślisz że temperatura na kotle z 70 stopni do 55 spada w godzinę? Przecież to proces który trwa zazwyczaj wiele godzin.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Puławiak napisał:

Zgadza się ale to jest odpowiednia regulacja obiegu kołowego a nie sprzęgła. Niestety masz dużo racji bo niewielu instalatorów wie jak to zrobić 

Odpowiednie dopasowanie przepływu w obiegu kotłowym w stosunku do przepływów w obiegach instalacyjnych, decyduje o sprawnym i prawidłowym działaniu tego sprzęgła. Ja to nazywam regulacją pracy sprzęgła, a Ty nazywaj jak chcesz. Nie zmienia to fakty, że to ja mam rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, eliks napisał:

A Ty myślisz że temperatura na kotle z 70 stopni do 55 spada w godzinę? Przecież to proces który trwa zazwyczaj wiele godzin.  

Ja nic nie muszę myśleć, tylko wiem jak być może, choć u innych tak nie jest.

To co Ty myślisz, jest już Twoją wersją, a ja znam inną.

Pokazać Ci, jak szybko może spaść temperatura kotła o np. 20 C?

U mnie wysoka temperatura kotła się nie marnuje, tylko jest wykorzystywana na potrzeby dogrzania pomieszczeń powyżej temperatury komfortowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Dracogo napisał:

Odpowiednie dopasowanie przepływu w obiegu kotłowym w stosunku do przepływów w obiegach instalacyjnych, decyduje o sprawnym i prawidłowym działaniu tego sprzęgła. Ja to nazywam regulacją pracy sprzęgła, a Ty nazywaj jak chcesz. Nie zmienia to fakty, że to ja mam rację.

Tylko to rozwiązanie ma jedną jedyna wadę "świadomy" użytkownik kotła może Ci taki układ rozwalić w 2 minuty. Dlatego też producenci kotłów nie uznają tego za ochronę powrotu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się, bo można to zrobić w 5 sekund, zmniejszając drastycznie bieg pompy kotłowej.

Ale to nie oznacza, że jest to złe rozwiązanie, bo każdy system można rozwalić, patrz np. kolego na polski komunizm :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś tak: "Jeśli u Ciebie, kocioł jest stale w trybie roboczym i jego temperatura nigdy nie spada poniżej 55 stopni, to musisz mieć albo duże zapotrzebowanie, że kocioł ma stale co robić i nie ma dłuższych przerw w pracy. 

Albo zapotrzebowanie jest małe i kocioł pracuje np. w trybie stałego przekraczania temperatury wygaszania palnika, a po spadku o ustaloną histerezę kotła, następuje ponowne rozpalaniepalnika"

 

Podałeś więc 2 powody i zasugerowales nimi szybkie wyziebianie się kotła co jest gówno prawdą,  no chyba że u Ciebie w Tekli tak jest. Rada na przyszłość,  najpierw myśl,  potem pisz żeby potem nie zaginac rzeczywistości kolejnymi przykładami. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, eliks napisał:

Podałeś więc 2 powody i zasugerowales nimi szybkie wyziebianie się kotła co jest gówno prawdą,  no chyba że u Ciebie w Tekli tak jest. Rada na przyszłość,  najpierw myśl,  potem pisz żeby potem nie zaginac rzeczywistości kolejnymi przykładami. 

 

Widać, że długo myślałeś, ale wnioski są błędne, bo ja nie sugerowałem, że Twój kocioł szybko stygnie, bo Twoja wypowiedź świadczyła o tym, że tak nie jest.

Więc podam Ci przykład, dlaczego Twój kocioł stygnie wolniej, bo to jest proste. Dzieje się tak dlatego, że nie wykorzystujesz roboczej temperatury kotła, który stygnie bezproduktywnie.
 

Więc najpierw stosuj sam swoje rady, żeby sprawdzić czy wogóle działają, bo w tym przypadku to raczej nie bardzo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor też "stygnie" bezproduktywnie...

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dracogo napisał:

Mylisz się, bo można to zrobić w 5 sekund, zmniejszając drastycznie bieg pompy kotłowej.

Ale to nie oznacza, że jest to złe rozwiązanie, bo każdy system można rozwalić, patrz np. kolego na polski komunizm :-D

Zrobiłem bardzo dużo układów z kotłami Red Compact zabezpieczając tylko sprzęgłem i to funkcjonuje co prawda klientom po kilka razy trzeba było tłumaczyć żeby nie ruszać układów i nic nie zmieniać w układzie kotłowym. Ale do Laguny to już niestety  zawór temostatyczny na 55 st C - niestety trochę inny kocioł większa pojemność wodna niższa temperatura spalin a z termostatyką to już tak łatwo mi tego nie rozkalibruje. Ja osobiście stosuję zawory ESBE VTC 412 na 55 st lub VTC 311 na 55 st. Ja niestety montując kotły muszę też zwracać uwagę na pomysły i chęci "ulepszania przez klientów" a to wymusza też konkretne rozwiązania. 

Edytowane przez Puławiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Dracogo napisał:

 

Więc podam Ci przykład, dlaczego Twój kocioł stygnie wolniej, bo to jest proste. Dzieje się tak dlatego, że nie wykorzystujesz roboczej temperatury kotła, który stygnie bezproduktywnie.

 

No tak, powinienem na nim przy okazji jajecznicę usmażyć.... I ta konkluzja zajęła Ci 5 godzin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Dragster napisał:

Bufor też "stygnie" bezproduktywnie...

Stygnięcie bufora, związane jest z odbiorem energii przez obiegi grzewcze, więc nie ma mowy o bezproduktywności. Nawet straty postojowe, które przy dobrej izolacji nie są wcale duże, też nie są bezproduktywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale kocioł też mam w budynku, w piwnicy on też nie do końca stygnie bezproduktywnie. Wiem wiem, przeciąg przez wymiennik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli kotlownia (piwnica, garaz) to pomieszczenie uzytkowe to strata postajowa bufora jest do pominiecia dyz ogrzewa pomieszczenie w ktorym sie znajduje. Tylko ze to nie sa pomieszczenia uzytkowe - przynajmniej tak sie to przyjelo, ale kazdy moze sobie inaczej interpretowac. Nie ma co dochodzic swojego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.