Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł na pellet


9uba

Rekomendowane odpowiedzi

Na razie nie chodzi o cenę a o znalezienie pelletu który będzie spalał się nie zostawiając wiele popiołu powodując wyłączenie pieca , nastawy jakie wydając się optymalne to :

podawanie 12 sek.

przerwa 30 sek.

dmuchawa 35%

zużycie ok 20 kg na dobę c.o. i c.w.u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chodzi o cenę, to czemu w pierwszej kolejności nie przetestowałeś, jak palnik będzie pracował na pellecie, którego wysoka jakość, nie jest kwestią przypadku?

Podajesz nazwy producentów, których pelletu jeszcze nie przetestowałeś, od których powinieneś właśnie zacząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ blisko miałem tańszy od lokalnych producentów a po lave muszę specjalnie pojechać i tak w tym tygodniu zrobię chociaż dziś włączam tryb lato , raz że praca i nie mam kontroli nad kotłem , dwa temp. po 20 st więc po co palić . A z drugiej strony jaka powinna być temp. spalin ? U mnie oscyluje 75- 85 st .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura spalin niska, bo pewnie temperatura pracy kotła też nie należy do najwyższych. Pellet "nie lubi" takiego "kiszenia", które tylko komplikuje uzyskanie optymalnego procesu spalania, co może też być powodem problemów, zbytniego zanieczyszczenia palnika.

Teraz, to tylko tyle, ale podczas silnych mrozów, zbyt niska temperatura spalin na wyjściu z kotła, tworzy zagrożenie oblodzenia na wyjściu spalin z komina.

A to może być już poważniejszy problem, niż popiół pozostający na ruszcie palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale dalej nie wiem jaka powinna być optymalna , piec ustawiam na 55-60 st mogę przydławić na zaworze 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponieważ jestem na etapie budowy nowego domu przeglądam forum od kilku dni i czytam jakiej firmy kotły na pellet są godne polecenia. Mam kilka dylematów i pytań do bardziej doświadczonych użytkowników tego forum jak i fachowców  którzy go przeglądają. Dom do którego potrzebuje zakupić kocioł ma powierzchnię 230 mkw parterowy z zagospodarowanym poddaszem w całości ogrzewanie podłogowe + kilka grzejników (łazienki drabinki oraz garaż) , ściana pustak gazowy 24cm + styropian 17cm grafit termo organika, dach 25cm wełny isover lambda 0.32 , w domu zamontowana rekuperacja.  Po pierwsze jaką moc kotła zastosować ponieważ myślałem o 20kw , a sprzedawca w lokalnym sklepie mówi że powinienem kupić większy 25-30KW obawiam się że to przewymiarowanie kotła i może nie być ekonomiczne i czy potrzebuje faktycznie tak duży? Zwłaszcza że planuję zamontować bufor ok 500 litrów ( czy też nie za duży?). Drugie trudniejsze pytanie to jakiej firmy kocioł warto kupić. Ten sam sprzedawca mocno lobbuje kotły firmy  Heiztechnik. Jakiej firmy kocioł byście polecli zwłaszcza że obecnie przy programie czyste powietrze można dostać spore dofinansowanie i pozwolić sobie na zakup porządniejszego pieca. Najcześciej przewijają się tu palniki Kipi lub revo, a z kolei piece kołton chyba uchodzą za mercedesy wśród kotłów przynajmniej jeśli chodzi o cenę. I jeszcze sterownik. Z góry dziękuje użytkownikom którzy poświęcą chwilę na odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz kocioł w pełni automatyczny to polecam Edilkamin Laguna. Włoski kocioł z automatycznym czyszczeniem wymiennika, palnika z automatycznym odpopielaniem. Do kotła tylko sypiesz pellet i co miesiąc, dwa wyrzucasz popiół. Godny uwagi jest też duński Black Star czy turecki Slimpel. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie domu masz zapewne zapotrzebowanie na moc kotla. Mozesz tez wejsc na ponizszy link i sobie z grubsza policzyc. Fajny kalkulator.

http://cieplowlasciwie.pl/

Tych co ci polecili do domu podejrzewam niemal pasywnego 30 kW omijaj szerokim lukiem. Przy pelnej mocy taki kociol zezre ponad 150 kg pelletu na dobe. Przy zapotrzebowaniu podejrzewam 40 W na m² w najwieksze mrozy moc to jakies 9,5 kW. Mozesz wstawic 20kW. Niezbedny bedzie tu bufor i to dosc duzy. Ma to szczegolnie sens przy podlogowce. Bedzie stabilnie i taniej. Kociol bedzie sie uruchamial kilka razy na dobe ( zaleznie od pojemnosci  bufora). Niezbedna bedzie tez dobra automatyka pogodowa w kotle. Musi ona tez potrafic sterowac buforem. Taki uklad zapewni stabilnosc i niskie koszty ogrzewania. 

Edilkamin to solidny kociol. Ja ze swojej strony kopce pierwszy sezon Biawarem ze sterowaniem plum. Ten zestaw spelnia wszystkie wyzej stawiane warunki. Biawar robi solidne kotly, dobrze wykonane i maja "ludzki" serwis.

 

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie radik81 i Visitor1230  Dziękuję za podpowiedz przeglądałem kocioł Laguna i oferta to 18KW lub 24KW i już pojawia się dylemat który wybrać ponieważ sprzedawca i instalator sugerowali 25-30KW ja myślałem o 20KW, a kalkulator pokazuje 17KW ponieważ do przy założonej rekuperacji z odzyskiem ciepła i takim dociepleniu dom jest praktycznie pasywny. Instalator twierdzi że u klienta który ma dom 140mkw założył 14KW heiztechik i ma problem ten piec, a ja mam  230mkw. Więc moje obawy czy aby ten 18KW sobie poradzi. Dodam że połowa poddasz będzie na termostatach wyłączona i praktycznie uruchamiana raz w roku na święta gdy przyjadą goście, więc toargument aby iść w kierunku mniejszego kotła. Całość podłogówki powinna się zamknąć w ilości 2.5 kilometra  rury co daje do podgrzania w przypadku potrzeby ogrzewania całego domu 250 litrów wody + woda w kotle szacuje ok 70 litrów. W przypadku ok 300 litrów wody w całym układzie grzewczym jaką wilekość bufora byście zainstalowali? Mam go dopiero zamawiać więc jest możliwość określenia. I jeszcze co do samego kotła Edilkamin Laguna ponieważ jest to pierwszy mój piec peletowy po epoce kopciucha , czy to jakaś firma z tradycjami? jak serwis i  łątwość obsługi sterownika. Podajnik na 100KG nie wiem na ile to wystarcza dni. Proszę o odpowiedz jeśli to możliwe. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edilkamin to włoska firma, od kilkunastu lat zajmuje się produkcją kotłów i piecy na pellet, info. znajdziesz na ich stronie. Jeśli chodzi o serwis to nie ma z tym problemu. Instalator który to u mnie montuje wszystkie części zamienne ma u siebie, w razie awarii dzwonisz, przyjeżdża i naprawia.

Jeśli chodzi o kocioł to praktycznie nic nie ustawiasz, uzupełniasz pellet i co miesiąc, dwa odpinasz pojemnik na popiół i go opróżniasz. I o to chyba chodzi. Kocioł jest bardzo estetycznie wykonany, każdy element jest dopracowany. O i jeszcze bardzo cichy.

Jeśli chodzi o moc to myślę, że 18 kw wystarczy ale tu lepiej dopytać instalatora. Po 18 masz dopiero 24 kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli instalator twierdzi, że kocioł 14kW okazał się niewystarczający w przypadku domu o pow. 140m2, to oznacza, że instalacja została wykonana nieprawidłowo

Wiec instalatora, który ją wykonywał, trzeba także omijać "szerokim łukiem", tak samo jak sprzedawców, wciskających przewymiarowane kotły.

Lecz faktem jest, że w duecie z buforem, kocioł nie musi być dopasowany do zapotrzebowania budynku, tylko raczej do wielkości bufora.

Trzeba przy tym także brać pod uwagę to, jak zostanie rozwiązana kwestia CWU.

Więc najpierw należy podjąć decyzję, jak ma być to wszystko wykonane, a potem dobierać moc kotła.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, radik81 napisał:

Edilkamin to włoska firma, od kilkunastu lat zajmuje się produkcją kotłów i piecy na pellet

Od ponad 50 lat. Jak wrócę z pracy to rzucę Ci kolego @badyl7 parę fotek i filmów z Laguna.

Czy weźmiesz Biawara czy Edilkamina, będziesz zadowolony. Jak chcesz bufor to opcja 24KW jest bardziej racjonalna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie węglak 12kW z 15kW palnikiem obsługiwał dom obity 10 cm steropianem z betonowym stropem i gołym poddaszem gdzie były ze 4 stopnie w zimie.
Powierzchnia grzania 180m2, a o rekuperacji to on nie słyszał :)
Całość pykała sobie spokojnie nawet na -25 bez zadyszki - to tak nawiasem mówiąc o mocy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, eliks napisał:

Od ponad 50 lat.

Dokładnie.

Myślałem o kilkudziesięciu a napisałem kilkunastu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to jeszcze podpowiedzcie jaką wielkość bufora zainstalować jeśli w podłogówce będzie ok 250L wody + woda w kotle no i oczywiście czy należy znacznie zwiększyć moc kotła jeśli się taki bufor zainstaluje. Ja myślałem o 500L ponieważ taki przejdzie mi przez drzwi ale sąsiad ma podobny dom zamontował 2 bufory po 500L i kocioł 30kw moim zdaniem trochę go poniosło, ale co wy o tym sądzicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może byś najpierw napisał, jaki w ogóle masz kocioł, ile metrów do ogrzania, jakie ocieplenie domu????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym, to już kolega pisał wcześniej, wiec to nie jego wina, że tego nie wiesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jakiś tam nieoficjalny wzór na obliczenie wielkości bufora, ja nie pamiętam, chyba @sambor coś kiedyś o tym pisał.

Może kilka słów dlaczego napisałem Laguna 24KW a nie 18. Ten włoski kocioł (ale również RED czy Kozlusan) ma tak, ze 12 i 18KW to te same kotły. Te same pojemności wodne i wielkości załadunku. 24 i 35KW to znów te same kotły, ale od mniejszych braci różnią się wielkością wymiennika i tym, że można załadować 40kg pelletu więcej. Przy buforze fajnie jak kocioł ma pieprznięcie, zrobi swoje i się wygasi. Poza tym 60kg a 100kg przy twoim metrażu powinno robić różnicę.

Dlatego zaproponowałem Ci 24 a nie 18KW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Dracogo napisał:

O tym, to już kolega pisał wcześniej, wiec to nie jego wina, że tego nie wiesz ;)

Faktycznie :) Przepraszam :)

Kocioł do 20 kW spokojnie ogarnie tą chatę, bufor 500 L to takie minimum moim zdaniem...

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł 24kW i bufor 1000 L będzie OK  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na to jakiś swój patent na dobór wielkości bufora, powierzchni budynku i mocy kotła pelletowego do tegoż bufora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Benton661 napisał:

Masz na to jakiś swój patent na dobór wielkości bufora, powierzchni budynku i mocy kotła pelletowego do tegoż bufora?

Tak jak kolega sambor napisał wcześniej, to tylko moc kotła brana jest pod uwagę. Bo rzecież do tej wielkości powierzchni, miałoby sens zastosowane jeszcze większego bufora. Ale tylko w przypadku, gdyby kolega planujący taką instalację, posiadał dodatkowe źródło zasilania, np. kominek z płaszczem wodnym, który wytwarza energię niejako przy okazji. Więc może faktycznie, nieco mnie poniosło ;)

No to w takim razie ile? Bo kolega-inwestor, czeka na konkretną informację, co ma zamawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.