Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co Daje Pogodówka??


Rekomendowane odpowiedzi

Mniej więcej wiem na czym polega działanie pogodówki ale nie bardzo rozumiem jaki jest jej sens stosowania w murowanym domu o wielkiej bezwładności cieplnej. Na same tynki poszło 12ton piachu, wylewki 30 ton, nie mówiąc o stropie i ścianach. Nie rozumiem jak może działać regulator pogodowy przy takiej bezwładności cieplnej. Druga sprawa to dogrzewanie kominkiem, które zmienia zapotrzebowanie na CO z gazu, jak to pogodzić z pogodówką?

Będę wdzięczny jak mnie ktoś oświeci

Pozdrowienia Mergiel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy podłogówce układ regulacji pogodowej jest niezbedny ale pogodówka musi byc na układzie PID czyli sterowanie trzy punktowe tem zew ,wewi krzywa temp projektowana ,taki układ doskonale sie sprawdza przy takim ogrzewaniu

jesli chodzi o dodatkowe zrodło jakim jest kominek to nietety ale pomieszczenie z kominkiem i podłogówka bedzie zawsze przegrzewane bo bezwładnosc i natychniatowa duza ilosc energi musi skutkowac podniesieniem temp ,jest rozwiazanie takie dla komfortu ze robimy podłogówke w salonie o znikomej mocy tylko dla podniesienia temp podłogi i reszte dogrzewany grzejnikami wtedy po odpaleniu kominka w pełni panujemy nadtemp w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodówka ma sens tam, gdzie urządzenie ogrzewające ma dużą bezwładność. W klasycznym grzejniku wystarcza głowica termostatyczna, ale w podłogówce już nie. Bo moc grzewcza zależy od temperatury płyty, a moc wymagana od temperatury na zewnątrz. W konsekwencji układ sterowania powinien "wyprzedzić fakty" i nagrzać płytę podłogową do takiej temperatury jaka potrzebna jej będzie za chwilę (kilka - kilkanaście godzin).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robie głownie kotłownie buderusa i tam jest zawsze rozbudowany sterownik typowych sterowników tak rozbudowanych z takimi krzywymi grzania nie znam poza kilkoma systemowymi sterownikami kotłow gazowych

Kolega po fachu montuje estyme czy cos niby dobry sterownik ale nie radzi sobie tak dobrze jak widzi te systemowe sterowniki tyle odemnie

spytaj Sanitsystem on montuje estyme jak dobrze pamietam wiec moze dokładnie powiedziec cos na temat krzywych grzania ale pamietaj ze dobra pogodówka to temp projektowa do tego pomiar zewnetrznej temp pomiar temp wewnetrzej i pomiar temp czynnika CO ,przy czym najwazniejszy parametr to tzw wpływ pomieszczenia na czynnik CO (bez tego parametru pogodówka nie radzi sobie z dodatkowymi lub nagłymi zmianami temp )

i to w skrucie pogodówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle masz zaprogramowanych kilka krzywych i do okresłonego budynku nalezy wybrać jedna ktora bedzie najbardziej odpowiednia dla danego budynku. Lub też w niektórych sterownikach masz punkty dla których musisz dobrać odpowiednie temperatury np dla temp zew -10 i - 20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak głowną krzywą zadajesz sam czyli zadajesz ze ma byc 30/+15,50/0,65/-10,

i to masz głowny parametr który zmieniasz w razie potrzeby to było dlagrzejników teraz dla podłogi 22/+15, 30/0, 38/-10

to są dane z nowych obiektów i dobrze grzeje

druga krzywa jest niewidoczna która sie nakłada na tą i trzecia tez jest niewidoczna i tez sie na tą nakłada i z tego wynika ze uzytkownik nic niewie kiedy i jaka temp bedzie na układzie

i na tym to polega ze masz ciepło a nic o tym nie wieszpodam mały przykład bo byłem w kotłowni

-temp zewnetrzna 16st

-temp pomieszczenia 22,8st

-temp zadana pomieszczenia 23st

-temp czynnika CO 25st (a krzywa jest 30/+15)

gdyby nie było pelnej pogodówki na PID to teraz miałbym na grzejnikach 30st i za chwile bym musiał wietrzyc dom i na tym to polega ze nic nas nieinteresuje bo w sterownik nawet sie wpisuje rodzaj budynku zn rodzaj izolacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak generalnie wiekszosc tych kotłow ma opcje pogodówki ,a to ze daje jakies oszczednosci to druga sprawa ale przedewszstkim komfort w pomieszczeniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodówka to nic innego, jak regulacja jakościowa, dopasowująca parametry czynnika grzewczego do aktualnego zapotrzebowania. W ogrzewaniu zawodowym stosowana w 100%. Krzywa grzewcza ustalana jest w oparciu o doświadczenie. Stosowana w połączeniu z regulatorem temperatury pomieszczenia lub zaworami termostatycznymi. W regulatorach stosowanych w ciepłownictwie maja zastosowanie dodatkowe funkcje np. zwłoki. powoduje to zmianę temperatury czynnika nie od razu po spadku temperatury zewnętrznej tylko po jakimś ustalonym czasie, ze względu na to, że ściany jako akumulator oddają ciepło jeszcze przez jakiś czas, i odwrotnie po ociepleniu ściany też jeszcze przez jakiś czas muszą się wygrzać aby obniżyć temperaturę czynnika. Generalnie wraz z innymi regulacjami służy optymalizacji procesu ogrzewania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Mniej więcej wiem na czym polega działanie pogodówki ale nie bardzo rozumiem jaki jest jej sens stosowania w murowanym domu o wielkiej bezwładności cieplnej. Na same tynki poszło 12ton piachu, wylewki 30 ton, nie mówiąc o stropie i ścianach. Nie rozumiem jak może działać regulator pogodowy przy takiej bezwładności cieplnej. Druga sprawa to dogrzewanie kominkiem, które zmienia zapotrzebowanie na CO z gazu, jak to pogodzić z pogodówką?

Będę wdzięczny jak mnie ktoś oświeci

Pozdrowienia Mergiel

 

 

Pogodówka daje tylko większy wydatek, zwiększenie szansy że coś się zepsuje, i nic poza tym, i odrobinę wygody, która nie jest adekwatna to budżetu. Teraz każdy szanowany instalator zje moją wypowiedź żywcem ale nie ukrywajmy się, 60% tutaj userów to instalatorzy. Oni z tego żyją więc gdyby mogli to by montowali złączki jedna koło drugiej aby tylko więcej zarobić, na szczęście my szare myszki mamy swoje rozumy, i nie damy sobie wody z mózgu robić. Mój znajomy ma taki zestaw i ostatnio mi wyznał, że żałuje że wydał niepotrzebne pieniądze bo to tylko zbędny bajer. Tak samo ja mogę przyznać z czystym sumieniem, że wymiennik, super zawory, i 5 zbędnych pomp pracujących w mojej super nowoczesnej kotłowni to zbędny wydatek, który tylko pożera dodatkowe pieniądze, a można było zrobić prosty ekonomiczny układ, który działa 50 lat jak i 100 lat temu tak samo i niezawodnie ale cóż instalator musi na czymś ugryść parę złotych więc na ich szczęście prasa, media, i strony www karmią nas nowinkami jak zwiększyć komfort i wydajność naszych kotłów :) a my to łykamy jak ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem można też napalić na srodku chałupy ognisko i też bedzie ciepło. Podłogówki grawitacyjnie nie da sie niestety zrobić itp, stąd czesto biorą sie tak skomplikowane układy. Czesto tak jak pewnie jest u ciebie instalatorowi nie chciało sie ciagnąć rur do naczynia lub też nie zgodziłeś sie na demolkę w chałupie stad masz te 5 pomp i wymiennik. Robię też układy grawitacyjne które lubię ale w tym układzie komfort lekko zanika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no miki dał popalic

jesli chodzi o sprawy tecniczne to instalator mysli zeby dac pare metrów prostej rury a nie ładowac kształtki co kawałek

a pogodówka t super rozwiazanie pod warunkiem ze jest prawidłowo dobrany układ grzewczy oraz krzywe grzania mamy odpowiednio dobrane ,wtedy zapominamy o grzaniu a nic nie szkodzi na przeszkodzie aby miec układ grawitacyjny na pogodówce prosty jak z przed 50-100lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale nie ukrywajmy się, 60% tutaj userów to instalatorzy...

Ta część wypowiedzi mija się z prawdą. Oczywiście na forum są instalatorzy i osoby związane zawodowo z tematem - ich najbardziej widać - stąd może takie wrażenie.

 

Natomiast bliższe prawdy będzie stwierdzenie, że osoby związane zawodowo z tematem stanowią maksymalnie 5% spośród 7,5 tys. użytkowników zarejestrowanych (nie wspominając o osobach, które przeglądają forum jako goście i których jest dziennie 2 tysiące). Zdecydowana większość (co widać po zakładanych tematach) to osoby szukające porady związanej z ogrzewaniem.

 

Chciałem temat wyjaśnić, gdyż (co od początku podkreślam) strona nasza jest kierowana głównie do inwestorów, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę na temat tego czym zamierzają ogrzewać lub szukających pomocy w tej kwestii. Oczywiście istnienie tego forum miałoby niewielki sens bez drugiej strony - czyli profesjonalistów znających się na rzeczy i udzielających odpowiedzi. Jednak, podobnie jak w rzeczywistości, osób zajmujących się ogrzewaniem zawodowo jest dużo mniej niż osób korzystających z ich usług.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak Miki uważam że niektórzy instalatorzy dostają szajby jak mogą poszaleć za cudze pieniądze. Tez byłem instalatorem.....

Efekt taki, że klient nie potrafił tego obsługiwać. A więc perełki przed wieprze.

Ad rem: pogodynka-- dla małego budynku to zbytek. Szkoły, szpitale itd-- inna bajka. Przeciez i tak przy kotle węglowym trzeba raz dziennie posiedzieć i pomedytować więc można robić za PID programator. JA to opanowałem i zawsze jest pretekst aby babie domowej zejść z linii strzału.

Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Pogodówka tak, tak i jeszcze raz tak, pod warunkiem że jest dobra.

prawdziwa pogodówka powinna reagować na instalację poprzez zawór mieszający a nie poprzez obniżanie temp. na kotle. Wiecie o tym, że na kotle powinna być możliwie najwyższa temperatura, nawet około 75 - 80 C, poprawia to zywotniość kotła jak i jakość spalania.

Wyobrażacie sobie taką temperaturę wody grzewczej, bo ja nie.

Wiadomym jest że w zależności od temp zewnętrznej powinniśmy obniżać lub podwyższać, dzięki temu grzejniki grzeją w dłuższym czasie i nie taktują jak i nie unosi się kurz.

Tak na marginesie fajną pogodówkę i niedrogą ma foster, nazywa się menuet, nie ma nachyleń i przesunięć krzywych grzewczych tak niezrozumiałych dla użytkowników. krzywą kreślisz poprzez zadasnie temperatury zasilania dla konkretnej zewnętrznej a reszta ustawia się sama

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak Baca uważam automatykę pogodową na małych obiektach za zbytek. Oczywiście jeśli masz pieniądze z którymi nie wiesz co zrobić to możesz zamontować. Trzeba by tu trochę teorii. Instalacje c.o. są jakościowe i ilościowe oraz mieszane ilościowo jakościowe (najczęściej stosowane). Chcąc zachować stały przepływ przez instalację stosuje się regulację jakościową, tj. zmiennotemperaturową w zależności od zapotrzebowania w funkcji temperatury zewnętrznej. Czyli ilość czynnika płynie taka sama zmienia się temperatura. Druga regulacja ilościowa, stała temperatura, zmienia się ilość przepływającego czynnika grzewczego. W pierwszym przypadku stosuje się regulację temperatury źródła (np. kocioł) lub zawór regulacyjny (np. trójdrożny, podmieszanie wodą z powrotu), w drugim zawory termostatyczne przymykając się, ograniczają przepływ czynnika grzewczego przez grzejnik. W rzeczywistości, w celu dokładniejszej regulacji do zapotrzebowania stosuje sie regulację mieszaną ilościowo-jakościową. Przy rozległych układach występują różnice w zapotrzebowaniu na ciepło, strona budynku, pobyt ludzi, włączane urządzenia emitujące ciepło itp. W związku z tym regulacja jakościowa dba o wymagana , niezbędną do ogrzania temperaturę a ilościowa dopasowuje ją do konkretnego zapotrzebowania w pomieszczeniu. To tak w skrócie i jako jeden przykład, bo należałoby rozpatrywać konkretne przypadki.

Poza konkursem podam, że w przypadku regulatora pokojowego może dochodzić do pewnych przekłamań. Przy pewnych umiejscowieniach czujnika i regulatora może dochodzić do wychłodzenia lub przegrzewania innych pomieszczeń. O ile przegrzewaniu mozna zapobiec poprzez montaż zaworów termostatycznych o tyle wyziębianiu nie bardzo, jedynie przenosząc regulator z czujnikiem do innego pomieszczenia. Wychładzanie występuje najczęściej gdy czujnik zamontowany jest w pomieszczeniu przeznaczonym na stały pobyt ludzi (emisja ciepła przez nich właśnie), lub gdzie znajduje się wiele urządzeń emitujących ciepło (po ich włączeniu). Najczęściej też nie można otrzymać odpowiednie temperatury w łazience, gdzie wymagana jest wyższa temperatura 24 st. C. To tak w skrócie, bo nie wyczerpuje to tematu nawet w niewielkiej części ale podałem tu podstawowe sprawy.

Co do krzywych grzewczych. Są one ważne, gdyż charakterystykę ogrzewania możemy dopasować do konkretnego budynku, mieszkania. Nieraz nachylenie krzywej grzewczej musi być mniejsze, niejednokrotnie nie jest to linia prosta nachylona. Wszystko to ma wpływ na dopasowanie układu do ogrzewanego budynku, wpływając tez na zoptymalizowane zużycie ciepła, a co za tym idzie pieniądze.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie zmienię zdania i uważam że pogodówka to totalna abstrakcja. A porównanie tego że najłatwiej rozpalić ognisko na środku pokoju jest złym porównaniem. Jak policzyłem ile mnie będzie kosztować zestaw pogodówki to myślałem że fiknę z fotela, żeby jeszcze to mi umiliło życie a tak naprawdę to kolejny wydatek, który przecież można przeznaczyć na inne rzeczy z których naprawdę będzie pożytek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.