Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Pomoc W Doborze Kotła I Elementów Instalacji


skuzmik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem na etapie instalacji c.o. w budowanym domu. Rozglądam się za kotłem i technologią kotłowni, jednak mam mętlik w głowie. Wcześniej planowałem Viessmanna, ale okazało się, że mnie na niego nie stać. W tej chwili typuję w Buderusa GB072, jednak nie do końca wiem co oprócz kotła będzie mi potrzebne, żeby oszacować całość. W załączniku schemat planowanej instalacji. Dom posiada ściany z POROTHERM 24 cm + styropian grafit 15 cm lambda 031, do tego rekuperacja (bez GWC), w posadzce 10 cm styropianu, na stropie 8 cm styropianu.

 

Chciałbym dwa obiegi grzewcze, na części podłogówka, na części grzejniki, sterowanie pogodowe, sterowanie kotłem przez internet. sterowanie strefowe - w pomieszczeniach z podłogówką mam pociągnięte kable do termostatów. W chwili obecnej planuję to zrobić na GB072 plus zbiornik stojący 120l (wcześniej typowałem w Viessmanna 222-f). Co będzie jeszcze mi potrzebne z oferty Buderusa, żeby zrealizować mój plan? Chciałbym oszacować, czy i to jest realne do wykonania przeze mnie. A może da się zrobić to inaczej taniej?

 

Dom posiada poddasze, jednak jest ono odcięte i nie będzie realizowane przez najbliższe lata, a być może nigdy. Moc kotła 19-20KW była typowana w oparciu o ewentualne jego ogrzanie, jednak najrozsądniejsze będzie przyjęcie, że kocioł ma ogrzać tylko 100m2 parteru, gdyż pewnie gdy będę realizował poddasze kocioł i tak będzie do wymiany. Stąd pytaniem, czy 19-20KW nie jest za duży? Czy nie za duża moc minimalna? W planach mam jeszcze w salonie kominek, bez płaszcza wodnego i bez DGP (ale jest reku).

co.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM,

 

Ja posiadam metraż 130m2, dwa obiegi (podłogówka, grzejniki) i jeżeli chodzi o kocioł GB072 zaproponowano mi:

 

- KOCIOŁ KONDENS. GB072 V2 14KW JEDNOFUNK.

- zasobnik CWU S120/5W biały

- RC310 regulator, biały, FA

- CZUJNIK TEMPERAT. FB EMS AS 1.6 DL

- sprzęgło WHY HKV 2/25/25 (wydajność 2000l/h)

- grupa pompowa z mieszaczem HSM25/6 MM100 (podłogówka)

- grupa pompowa HS25/6 MM100 (grzejniki)

 

POZDRAWIAM, FUTURREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM,

 

Niby nie potrzebują ale co z dedykowaną automatyką sterowania buderusa?

Jak to chcesz "zgrabnie" połączyć gdy stosujesz sprzęgło WHY HKV 2/25/25 - (dwa różne obiegi) -  w opraciu o grupy pompowe HS i HSM? Tu masz gotowca, spinasz, podłączasz i pracuje.

 

POZDRAWIAM, FUTURREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM,

 

Mam ten sam dylemat :mellow: 

Jeżeli w układzie zabudujesz sprzęgło to siłą rzeczy musi być.

Policz ile wody masz w układzie, jakie przepływy, może "opękasz" bez sprzęgła i wtedy tylko zabudujesz HSM25/6 na podłogówkę a ogrzewanie grzejnikowe bezpośrednio z kotła. Pytanie tyko czy to będzie poprawnie pracować???

 

POZDRAWIAM, FUTURREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Grupy pompowe HSM i HS sterowane są za pomocą modułu MM100. Każda z grup pompowych musi go posiadać. Inną kwestią jest jaką funkcjonalność modułu MM100 wykorzystujesz.

 

Pozdrawiam, FUTURREE

Możesz pompę podpiąć przez zewnętrzny sterownik, albo dopiąć do MM 100 od podłogówki. Fakt, że tracisz wtedy część funkcjonalności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Gdzie w tym wszystkim mają znaleźć się termostaty pokojowe od podłogówki i do czego mają być podłączone?

 

Termostaty pokojowe odkładasz na półkę - one nie współpracują z automatyką kotła gazowego - polecam kontakt z działem technicznym producenta kotła.

 

Lub przynajmniej sprawdzenie schematów referencyjnych na stronie producenta kotła i tam też nic takiego nie znajdziesz.

Ten który cię namówił na takie rzeczy mało co wiedział o podłogówce i na pewno nie policzył podłogówki, tylko ułożył rury na "pałę" i możesz mieć problem z regulacją temp w pomieszczeniach i na pewno nie będzie  oszczędności w grzaniu domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostaty pokojowe odkładasz na półkę - one nie współpracują z automatyką kotła gazowego - polecam kontakt z działem technicznym producenta kotła.

 

Zaraz, zaraz. Przecież jeśli napalę w kominku narożnym w salonie to dlaczego termostat nie miałby zamknąć elektrozaworu na rozdzielaczu do podłogówki salonu i korytarza? To samo w kuchni - podczas poniesienia temperatury przy gotowaniu/pieczeniu nie mogłoby być tak, aby termostat zamykał obieg podłogówki? Takie rozwiązanie widziałem zrobione na VIESSMANN-ie VITODENS 222-F. To niby tak się nie robi? Hmmm ...

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schematy są jedynie wskazówką, to co musi być przy kotle to filtr na powrocie, filtr na przyłączu gazu i szczelny komin. Dalej "róbta co chceta".

 

Zaraz, zaraz. Przecież jeśli napalę w kominku narożnym w salonie to dlaczego termostat nie miałby zamknąć elektrozaworu na rozdzielaczu do podłogówki salonu i korytarza? To samo w kuchni - podczas poniesienia temperatury przy gotowaniu/pieczeniu nie mogłoby być tak, aby termostat zamykał obieg podłogówki? Takie rozwiązanie widziałem zrobione na VIESSMANN-ie VITODENS 222-F. To niby tak się nie robi? Hmmm ...

 

Sebastian

 

To będzie działało. Istnieje jednak ryzyko, że kocioł nie będzie w 100% chodził na pogodówce tylko czasem się po prostu wyłączy. Zależy jak rozplanujesz sterowniki pokojowe i wyregulujesz przepływy w podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem sprawę, porozmawiałem z użytkownikami i serwisantami - doszedłem do wniosku, że sterowanie pogodowe nie jest dla mnie. Będę więc szukał kotła bez pogodówki, jest jak dla mnie zbyt mało elastyczna no i szukam oszczędności. W zamian chcę jednak w miarę możliwości sterować strefami podłogówki za pomocą listwy i siłowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepie gdzie handlują Immergasem (zresztą w Viessmannie też) serwisanci mówili, że pogodówka różnie się zachowuje i trzeba dużo czasu i pracy, by spełnić wymogi użytkownika, a czasem jego preferencje są nie do spełnienia z pogodówką. Myślę, że to logiczne. U mnie w domu ile osób tyle preferencji temperaturowych. Ja nie zamierzam marznąć w 20 stopniach. W Immergasie automatyka pogodowa jest w kotle i kwestia, czy ją wykorzystamy. U innych producentów różnie - czasem dodatkowo płatna. 

Czy przy założeniach, jak podałem w pierwszym poście, jest jeszcze jakiś typ lepszy/tańszy od Buderusa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to rozumiem z czujnikiem pokojowym temperatury dedykowanym dla kotła? Tylko w moim przypadku jeden nie wystarczyłby, bo jeśli tak jak planuję miałby być w salonie, to odpalenie kominka wyłączy podłogówkę w łazience. Już powoli leczę się z termostatów pomieszczeniach z podłogówką (mam pociągnięte przewody - zostawię je w ścianie), ale muszę się upewnić - można gdzieś potem w kotłowni ustawić, że w łazience ma grzać mocniej a w innych pomieszczeniach słabiej? Czy to ma załatwić ewentualnie drabinka w łazience. 

I jeszcze jedno pytanie - zrezygnowałem z podłogówki w kotłowni na rzecz drabinki (będzie tam też pralnia) - czy to dobry pomysł czy lepiej zrobić tak jak w łazience - podłogówka + drabinka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik wywal z salonu z dala od kominka.

Trochę wyregulujesz przepływami + gęstością ułożenia rur. Drabinkę + grzałkę elektryczną i tak bym dał.

W zasadzie bez znaczenia, choć myślę, że pranie będzie lepiej schło jak w razie potrzeby dogrzejesz jeszcze podłogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie większość z was - domorosłych hydraulików, zapomina o tym że podłogówka ma  tzw samoregulację grzania i nie będzie podnosiła temp w pomieszczeniu w nieskończoność.

Dobrze  zaprojektowana i dobrze wykonana oraz wyregulowana podłogówka nie potrzebuje żadnych dodatkowych termostatów w pomieszczeniach.

Ponadto podłogówka powinna pracować non stop bez wyłączeń , gdyż sama się długo nagrzewa pobierając przy tym więcej energii cieplnej niż  potrzeba na utrzymanie pomieszczenia w zadanej temperaturze.

 

Częstym błędem jest montaż termostatu/ panela sterowniczego kotła obok innych źródeł ciepła np kominka lub w pomieszczeniach mocno nasłonecznianych .

Przecież jak w takim pomieszczeniu wzrośnie temp na skutek grzania w kominku lub nagrzewaniu słońcem to podłogówka sama praktycznie przestaje grzać, gdyż nie oddaje ciepła do pomieszczenia na skutek zbyt małej różnicy temp podłogi i powietrza w danym pomieszczeniu.

 

Te wszystkie termostaty i pętle tylko co 10 cm to wynik braku wiedzy wykonawcy co przekłada się na większe koszty wykonania i eksploatacji - a to już wasze pieniądze, a o to chyba warto zadbać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie ... i pętle tylko co 10 cm to wynik braku wiedzy wykonawcy co przekłada się na większe koszty wykonania i eksploatacji - a to już wasze pieniądze, a o to chyba warto zadbać.

 

Kupiłem gotowy projekt, adaptowałem z niewielkimi zmianami. W projekcie mam c.o. -  pętle co 15 cm, w wiatrołapie co 10 cm. Co mam jeszcze zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz projekt i wykonaną inst wg jakiś założeń to trzeba to dociągnąć do końca, czyli uruchomić instalację z nastawami przepływu wg projektu i ew zrobić korektę przepływem lub temp zasiania.

 

PS

Czy te termostaty pokojowe wynikały z projektu , czy to radosna twórczość wykonawcy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.