Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie przepływu pomp przy sprzęgle


andrzejz1984

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam kocioł buderus 122i zamontowaną w nim pompę wilo Para tsl/7-50/sc oraz sprzęgło i za nim 2 obiegi na podłogówkę(gundfos alpha1 l 25-60) i grzejniki na piętrze (gundfos alpha1 25-45) , mój problem polega na tym iż po przeczytaniu wielu tematów dalej nie wiem do końca jakie przepływy ustawić po stronie kotłowej i za sprzęgłem , pompy gundfos mają tryby na podłogę i grzejniki  oraz stałą charakterystykę  , pompa w piecu ma ustawienia stałej/zmiennej różnicy ciśnień oraz stałej prędkości obrotowej , podpowiedzcie proszę jak to ugryźć aby to dla pieca było dobrze. odchodząc od tematu mam teraz spalanie ok 8m3 gazu na dobę z cwu na 4 osoby przy temperaturze w domu 21 i 19 w nocy , jest to w miarę do przyjęcia wynik ? dom 180 m2 piętrowy z 2000r  z cegły, 20cm styropianu ,16cm wełny na poddaszu, 7cm styro na podłodze okna nowe 3 szybowe bo nie wiem czy da się coś z tego urwać jeszcze . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po stronie kotłowej ustawiasz w menu kotła prace pompy na AUTO, natomiast za sprzęgłem na obiegi podłogówki robisz tak: pompa na zakres sterowania stałym ciśnieniem, otwierasz wszystkie przepływomierze na maxa i ustawiasz na pompie bieg w zależności jak potrzebujesz mieć przepływy, potem ustawiasz przepływy na poszczególnych pętlach w zależności od potrzeb. pompa od grzejników w trybie sterowania ciśnieniem proporcjonalnym jeśli masz zawory termostatyczne

 

Co do temperatury ustaw jedna stałą na cała dobę, z mojego doświadczenia wychodzi ze obniżanie nie wpływa pozytywnie na obniżenie spalania. W tych nowoczesnych kotłach jest trochę ustawień i generalnie nastawione są na komfort, ale da się znaleźć kompromis miedzy komfortem a zużyciem gazu tylko trzeba poświecić czas i skonfigurować wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.12.2022 o 20:40, damianesqu napisał(a):

Po stronie kotłowej ustawiasz w menu kotła prace pompy na AUTO, natomiast za sprzęgłem na obiegi podłogówki robisz tak: pompa na zakres sterowania stałym ciśnieniem, otwierasz wszystkie przepływomierze na maxa i ustawiasz na pompie bieg w zależności jak potrzebujesz mieć przepływy, potem ustawiasz przepływy na poszczególnych pętlach w zależności od potrzeb. pompa od grzejników w trybie sterowania ciśnieniem proporcjonalnym jeśli masz zawory termostatyczne

 

Co do temperatury ustaw jedna stałą na cała dobę, z mojego doświadczenia wychodzi ze obniżanie nie wpływa pozytywnie na obniżenie spalania. W tych nowoczesnych kotłach jest trochę ustawień i generalnie nastawione są na komfort, ale da się znaleźć kompromis miedzy komfortem a zużyciem gazu tylko trzeba poświecić czas i skonfigurować wszystko.

 

W menu rc310 ani w menu pieca  nie mogłem zmienić obrotów pompy więc zmieniłem po otwarciu klapy na sterowanie stałym ciśnieniem z racji tego aby była słabsza niż po stronie pompowej i pompy na obiegi podłogówki dla ogrzewania podłogowego i grzejniki dla kaloryferów , w końcu działa to wszystko tak jak powinno być czyli zasilanie i powrót po stronie kotłowej są bardzo zbliżone do tych po stronie pompowej. Temperatura ustawiona na 21 na dole i 20.5 na piętrze utrzymuje się idealnie przez całą dobę 🙂 . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.