Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Pomoc W Doborze Kotła I Elementów Instalacji


skuzmik

Rekomendowane odpowiedzi

Termostaty wyniknęły z zapoznania się z trzema różnymi instalacjami Viessmanna - jedna opart o Vitodens-a 222F i dwie o starsze modele. We wszystkich są termostaty pokojowe. Na dodatek podobno to działa, głowy nie dam. Elektryk pociągnął kabelki i tyle. Teraz się zastanawiam, czy je wykorzystywać. Podczas wizyt w różnych salonach kotłów każdy ma jakiś pomysł na sterowanie strefowe, ale wygląda na to, że coś takiego nie istnieje przy pogodówce, podłogówce i kotłach gazowych kondensacyjnych ... hmmm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schematy zapewne są tylko w głowie instalatora, który to wykonywał, ale na fakturze u znajomego znalazło się:

- VITODENS 222-F z VITOTRONIC 200HO1B

- VITOTROL 200RF

- Moduł radiowy VITOTROL 200/300 RF

- Zestaw uzupełniający do obiegu grzewczego z mieszaczem

- Wewnętrzne uzupełnienie H1

 

Tyle zdążyłem ustalić. Instalacja sprzed 3 lat. W pokojach sterowniki Siemens-a. Jak to wszystko jest spięte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było zobaczyć co ma w szafkach na rozdzielaczach

Ten zestaw to kocioł z regulatorem pogodowym +2x obieg mieszacza + kontroler radiowy z bazą do 3 modułów.

Trzeba było spytać właściciela do czego te Siemensy są podłączone, mogą być to dedykowane moduły lub zwykłe termostaty, ale wtedy mało co dają.

 

Jak chcesz regulację strefową to trzeba tyle zestawów mieszaczy z oddzielnym sterownikiem ile ma być stref.

Np Wolf pozwala na obsługę do 6 stref.

 

Edit

 

jak chcesz się bardziej zagłębiać w Vieśka to na stronie  http://www.viessmann-schemes.com/schematics masz wybór schematów i konfiguracji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontrolery radiowe kolega oddał, a więc wygląda na to że ma Vitodens 222-f + 2x obieg mieszacza. Jak ma podłączone termostaty - nie wiem, ale raczej to zwykle, nie dedykowane, typu on/off. 

Cenowo sam kocioł z zasobnikiem najlepiej wychodzi chyba jednak Immergas, gdzieś czytałem że najlepiej brać Exa. Immergas ma automatykę dedykowaną do rozdzielania stref grzewczych, ale bardzo drogą. Tak samo moduł wi-fi. Ale może cena kotła rekompensuje to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując - udało mi się wykonać jakieś foto i ustalić kilka elementów. Czy mógłbym prosić kolegów o identyfikację i nazwanie składowych instalacji ze zdjęć?

- Vitodens 200-W z Vitotronic 200HO1B
- zasobnik 120l
- Zestaw uzupełniający do obiegu grzewczego z mieszaczem
- Wewnętrzne uzupełnienie H1

Co jeszcze w kotłowni? Co na foto od strony instalacji? Rozumiem, że rozdzielacze zwykłe bez pomp, z elektrozaworami (nie elektrotermostatami) czyli sterowanie podłogówką on/off. Grzejniki z pompy z kotła, a podłogówka z dodatkowej pompy sterowanej przez listwę z termostatami? Co z zaworami trójdrogowymi, sprzęgłami hydraulicznymi itp. Czy ktoś mógłby jak krowie na rowie wyjaśnić mi budowę tej instalacji? Do czego i jakie te pompy? Nie mam fizycznie do niej wglądu, bazuję na tych foto i ustaleniach telefonicznych, ale właściciel nie interesował się zbytnio składowymi instalacji.

 

Tutaj zdjęcia instalacji: https://photos.app.goo.gl/rT2QqS6b57HLaR843

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.