Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe - problem z odpowietrzeniem


martenos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

to mój pierwszy post na tym forum więc z góry proszę o wyrozumiałość.

W zakupionej nieruchomości z rynku wtórnego mam instalacje CO i CWU zasilaną piecem gazowym De Dietrich DTG-111NEZ ze sterownikiem DC 112.

Jeśli chodzi o CO to są dwa obiegi - ogrzewanie podłogowe - zawór 3D wraz z siłownikiem i pompą oraz obieg grzejników z pompą.

Na każdym z trzech kondygnacji są osobne rozdzielacze. Na trzeciej, najwyższej kondygnacji ogrzewanie podłogowe lazienki podpięte jest pod obieg grzejników - w szafce na tych petlach zamontowany jest ręczny termostat.

Niedawno musiałem wymienić zawór 3D wraz z siłownikiem i po tej czynność o ile udało mi sie odpowietrzyc obieg grzejników (spuszczana była woda z całego układu) to z kolei obieg podłogowy jest zapowietrzony i nie wiem jak go odpowietrzyć - jest zawór spustowy na powrocie na listwie ale nie ma drugiego zaworka na listwie zasilania - tak jak na załączonym zdjeciu. - Jak taki układ odpowietrzyć? Czytałem ze mozna zakrecic wszystkie pętle poza jedną i zostawiać na kilkadziesiat minut i kolejna itd??? Czy tak mam to robić? a co z cisnieniem na kotle?

Druga sprawa to widzę ze ta instalacja nie jest zrobiona jak współczesne - brak rotametrów, dodatkowo zawory regulujące zamontowane są na zasilaniu a nie na powrocie - moje drugie pytanie czy należy pomyśleć o zmianie tych listew rozdzielajacych?

pozdrawiam 

aaa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez rotametrow nawet nie wiesz czy w danej pętli jest przepływ a jeśli już jest to jaka ma wartosc(można tylko wnioskować po temperaturze posadzki czy w ogóle działa)więc wskazana wymiana belki na z rotametrami.Jak chcesz się męczyć z tym co masz teraz to można wykręcić odpowietrznik na górnej belce i w to miejsce wkręcić trójnik 1/2" i do niego na bok zawór spustowy z końcówką na wąż(taki jak na dolnej belce)a do górnego odgałęzienia ów odpowietrznik a gdyby się nie zmieścił do można dać ręczny.Musisz przelewać woda z sieci po jednej pętli,pozostałe zakrec.Juz przelana petle  zakrec i kolejna odkrec.Na samym początku,przed czynnością przelewania pętli zakrec zawory odcinające na zasilaniu i powrocie rozdzielacza

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Uzytkownik2 napisał(a):

"....Jak chcesz się męczyć z tym co masz teraz to można wykręcić odpowietrznik na górnej belce i w to miejsce wkręcić trójnik 1/2" i do niego na bok zawór spustowy z końcówką na wąż..."

czy pod tym odpowietrznikiem może nei być zaworu odcinającego?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jesli zamkne zawory zasilania i powrotu na listwie, zakrece zawory na powrocie i odkrece korek z boku listwy żeby wsadzić zawór spustowy to wyleje mi sie woda ze wszystkich obiegów? Musze najpierw opróżnić całą instalacje czy to nie jest wymagane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz opróżniać wody z pętli,wręcz bez np.kompresora to byloby niemożliwe,woda nie będąca pod ciśnieniem do gory nie poleci;)Mam nadzieję że masz standardowe rozwiązanie czyli rozdzielacz OP dla danej kondygnacji jest w najwyższym punkcie,wygląda na to że tak bo rury idą w dol.Jezeli tak to zakrec zawory na rozdzielaczu i upuść trochę wody przez ten dolny zawór spustowy aby tylko zeszlo ciśnienie(po chwili powinna się przestać lać woda) i możesz grzebać przy górnej belce)

Edytowane przez Uzytkownik2
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję, to bardzo pomocne informacje. Bedę próbował odpowietrzyć o własnych siłach a po sezonie grzewczym poszukam kogoś zeby wymienił rozdzielacz na prawidłowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam, wrócę jeszcz ena chwilę do tematu. Odpowietrzylem wszystkie pętle - w porównaniu z tym co jest na filmach youtube o odpowietrzaniu tym sposobem to u mnei nie było tak źle - trochę powietrza było ale zdecydowanie mniej niż na wspomnianych filmikach.

Zatem odpowietrzylem, zakreciłem, ogrzewanie dziala. Pompa obiegowa na podłogówce jest na stopniu II. Kiedy zmienię ja na mocniejszy tryb III i jeszcze manualnie otworzę zawór mieszający na maxa (najwiecej ciepłej wody z kotła) wtedy przez kilka kilkanaście sekund slyszę ze z większą ilością wody leci powietrze - rury mocniej szumią i słychac przewalające się bąble. Po kilkunastu sekundach wszystko cichnie i układ pracuje już cicho, jedynie slychać silnik pompy.

Wydaje się zatem ze trochę powietrza jest w kotle i rurach rozprowadzających, nie tylko w pętlach. Wiem ze płukanie pętli wodą bieżącą nie usywa powietrza całkowicie - troche powietrza jest w samej wodzie wodociągowej.

Jak zatem odpowietrzyć resztę układu, poza pętlami podłogówki? Mam do dyspozycji pompę zanurzeniową - może jej użyje i jakiegos wiadara, pojemnika dużego z wodą, do wymiany woda-powietrze? Ale nadal , jak odpowietrzyc nie tylko pętle podłogówki?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te odpowietrzacze co masz w belkach to mają łebki odkręcone czy zakręcone. Jeżeli to są tzw. standardy, to ta czarna nakrętka powinna być odkręcona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz ciśnienie w układzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
W dniu 7.03.2024 o 22:20, wacio1967 napisał(a):

A jakie masz ciśnienie w układzie ?

utrzymuje ponad 1 bar - 1,2 - 1,5 - co jakis czas (raz na miesiac) musze dolac troche wody ponieważ spada powoli - pewnie przez to powietrze

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie instalacja odpowietrzy się już dalej sama, oczywiście jeżeli są przepływy. Czasami w pompach jest dodatkowa funkcja do odpowietrzania (np. Wilo). Jak coś będziesz robił w tej instalacji jeszcze, to dodaj zawory odcinające i separator powietrza/cząstek. Wymiana pompy, czyszczenie filtrów i inne czynności serwisowe w kotłowni można wtedy wykonać bez spuszczania całej wody. Swoją drogą masz zawory na belkach, to dlaczego wszystko wypuściłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mkwapisz napisał(a):

Czasami w pompach jest dodatkowa funkcja do odpowietrzania (np. Wilo). 

Ta funkcja to odpowietrzenie tylko samej pompy, instalacji w ten sposób nie odpowietrzysz.

Możliwe, że powodem zapowietrzania jest kawitacja, ale tu trzeba dokładnie przepatrzyć całą instalacje i ew usunąć przyczyny tej kawitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa nie ma funkcji odpowietrzania. Separator na pewno sie przyda i w przyszlosci bede montował ale pewnie juz po sezonie grzewczym. Na belkach zawory zakrecalem i odpowietrzalem każdą pętlę z osobna. 

Tak jakby powietrze zostało w pozostałej częsci układu - piecu i rurach doprowadzających do rozdzielaczy. Czytałem też gdzieś, że te odpowietrzniki automatyczne potrasia same zasysać powietrze - u mnie są one dosyć stare jesli to ma jakieś znaczenie... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jesli zakrece wszystkie pętle i otworze zawory odcinajace na rozdzielaczu i wtedy podlacze wode i odplyw na rozdzielaczu to w ten sposob moge odpowietrzyc/przeplukac pozostałą część układu? Ma to sens? Oczywiscie na schłodzonym kotle aby go nie uszkodzić.

 

mam juz zewnatrzna pompe (zanurzeniową) wiec moge za jej pomocą i "wiadra" przelać/napełnić cały układ wodą z inhibitorem korozji - czy to powinienm robic każda pęla z osobna i  ponad to kocioł i reszta układu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.03.2024 o 07:59, sambor napisał(a):

Ta funkcja to odpowietrzenie tylko samej pompy, instalacji w ten sposób nie odpowietrzysz.

 

Ale taki uderzeniowy sposób jej pracy pomaga także przepchnąć powietrze w samej instalacji.

W dniu 8.03.2024 o 10:21, Uzytkownik2 napisał(a):

Ma znaczenie,kapturek odpowietrznika automatycznego powinien być zakręcony a najlepiej na belkach OP dać ręczne odpowietrzniki.Jedynie odkręcić w chwili odpowietrzania instalacji

To ciekawe, bo w instrukcji moich odpowietrzników od Afriso jest napisane że mają być cały czas odkręcone

W dniu 8.03.2024 o 11:09, martenos napisał(a):

a jesli zakrece wszystkie pętle i otworze zawory odcinajace na rozdzielaczu i wtedy podlacze wode i odplyw na rozdzielaczu to w ten sposob moge odpowietrzyc/przeplukac pozostałą część układu? Ma to sens? Oczywiscie na schłodzonym kotle aby go nie uszkodzić.

 

mam juz zewnatrzna pompe (zanurzeniową) wiec moge za jej pomocą i "wiadra" przelać/napełnić cały układ wodą z inhibitorem korozji - czy to powinienm robic każda pęla z osobna i  ponad to kocioł i reszta układu? 

Na kanale YT Globe Enerygy bardzo często pokazują czyszczenie instalacji. W większości przypadków montują sobie do tego celu specjalne zawory do których się mogą podłączyć. Ale zobacz to:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.