Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe - rozdzielacze a zasilanie


Maciek7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanie o średnicę zasilania dla dwóch rozdzielaczy zamontowanych do podłogówki.

Mam 20 pętli na 155m2, gęstość układania 15cm (w 2 łazienkach jest co 10cm). Wykonawca do zasilenia dwóch rozdzielaczy (połączonych do siebie bezpośrednio), użył rur PP32.
Do pętli zostały użyte rury PP16. Niestety nie mam dostępu do dokumentacji wykonawczej. Z moich obliczeń wynika, że suma długości rur PP16 to około 1300mb, a rur PP32 - 40mb. Pompa obiegowa to DAB EVOSTA 2 40-70/180. Nie jestem w stanie uzyskać przepływu większego niż 0.5l/m. Pompa pracuje na 3 biegu.

Wydaje mi się, że zasilenie tych rozdzielaczy jedną rurą PP32 to za mało. Bardzo proszę o pomoc - wykonawca twierdzi że średnica jest w porządku i próbuje zwalić winę na instalatora.

Pozdrawiam,
Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest - do 20 pętli (w sumie) dochodzi tylko jedna rura PP32 (plus powrót). Wstawiony jest trójnik, który "rozdziela" wodę na 2 rozdzielacze. Dorzucam zdjęcie.

Pozdrawiam,
Maciek

signal-2024-02-19-085253_002.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy są jakieś normy, tabele lub może jest opisany standard przekrojów rur zasilających rozdzielacz w zależności od ilości pętli i długości tych pętli? Coś co mógłbym przedstawić wykonawcy jako argument.

 

Edytowane przez Maciek7
dodano normy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do tej pory nie udało mi się go uzyskać. Wiem, że w projekcie na początku oba rozdzielacze były w 2 różnych miejscach domu, nastąpiła zmiana i oba wylądowały obok siebie - zakładam, że na tamtym etapie ktoś zapomniał o zwiększeniu przekroju ewentualnie dodaniu kolejnych. Rok temu próbowałem uzyskać projekt ale wykonawca jakby "zapomina" o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I już sobie nie przypomni bo wie że dał d...)Średnice rur dobiera się w zależności od mocy jaka muszą przenieść i różnicy temperatur zasilanie/powrot oraz materiału z jakiego są wykonane Cu,tworzywo,stal(chodzi tu o chropowatość a co za tym idzie opory przepływu)Czynnik grzewczy powinien mieć odpowiednią prędkość przepływu bo np przy miedzi i zbyt dużej prędkości wypłuka z czasem zwłaszcza kolana nie mówiąc o szumach w instalacji

Edytowane przez Uzytkownik2
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie jest - do pewnego etapu miałem głównego wykonawcę, który do konkretnych zadań wysyłał "swoich" podwykonawców. Teraz próbuję od generalnego uzyskać projekt i liczę że swój błąd naprawi. Opcja jest przez poddasze, ale na razie szukam norm i ewentualnie standarów wykonania takiej instalacji, bo jak na moje oko to też zapomnieli dorzucić jedną parę rur.

Edytowane przez Maciek7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Uzytkownik2 tak dokładnie - mój błąd.

@sambor udało się odczytać coś takiego: DVGW DW-8501BS0302, od rozdzielacza idą PE-RT II/AL/PE-RT II 16x2

Edytowane przez Maciek7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

średnica zewnętrzna to 32 - mierzyłem suwmiarką. Mam jeszcze zdjęcie fragmentu rury zasilającej i jest to chyba ta sama rura która idzie od rozdzielacza w podłogę: KAM Multi Universal (?) PE-RT II/AL/PE-RT II z oznaczeniem 32.. ale dalej niestety nic nie mam bo rura była ucięta i tylko to zostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałem się dokładniej kotłowni. Do tej pory umknęło mi jak to dokładnie jest poprowadzone.

Od pompy idzie rura PP32 - wielokrotnie łamana (kolanka) - około 3-4m (+powrót). Do momentu połączenia z rurą PEX32 jest 10 kolanek (+10 na powrocie).

image.png.d3a281ddc2cda53e8d6f3dd47e005a9a.png

image.png.044fe6da57a426bb1d2217be50baf48b.png

Na razie nie mam projektu, ale mogę się domyślać że do rozdzielaczy mamy około 20-25m/6kolanek (+powrót).

Pozdrawiam,
Maciek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , według podanych informacji średnica wewnętrzna rury zasilającej jest stanowczo za mała na tyle obwodów. Do tego dochodzi suma oporów na redukcjach ,złączkach oraz kolanach ,,,, ale proszę uwzględnić też to, że są różne rozdzielacze i różne w nich rotametry ( przepływomierze) jest na rynku sporo producentów którzy składają rozdzielacze z różnych podzespołów, które można zakupić na różnych platformach (  przykład na zdjęciu , bardzo podobne do twoich 🙂Zrzutekranu2024-02-02095808.thumb.jpg.1cae3448d1baa45bf3e45d7b8197bead.jpg )  , często one z sobą nie współpracują, albo ich działanie pozostawia wiele do życzenia i nie odzwierciedla prawidłowych wskazań. Same rotametry też  stawiają spore opory , dlatego możesz spróbować wykręcić z górnej części belki rotametry i zastąpić korkami , i jeśli masz w miarę równe obwody to sprawdzisz czy po paru godzinach komfort związany z podwyższeniem temperatury się zmienił. Jeśli chciałbyś spróbować to mogę Ci wypożyczyć rotametry jakie my produkujemy do naszych rozdzielaczy i możesz sobie je przetestować  ostatnio wprowadziliśmy właśnie rotametry o bardzo małym oporze pracy i jest tutaj na forum już parę osób u których się znacznie poprawiły wskazania, ale co najważniejsze zwiększył się realnie przepływ. Bo nie sztuką jest zrobić rotametr, który będzie wskazywał nawet 5 litrów ale przez niego nie przepłynie nawet 0,5 litra. Przykładowo ja robię ze skalą 3,5 l/min  , oraz ze skalą  2,5 l/min i to w zupełności wystarczy . Więc jak coś to zapraszam do kontaktu 🙂 

Zrzut ekranu 2024-02-23 114422.jpg

Edytowane przez tomekb
  • Lubię to 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdę gdzieś papiery do belki - niby systemowa/firmowa, ale cholera wie co tam jest. Odezwę się na priv za kilka dni w sprawie rotametrów - wziąłbym 2 na próbę - celem porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.