Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja OP na parterze


popo666PL

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, jestem instalatorem amatorem (robię wszystko sam na swój użytek). Posiadam dom 250m kw dwukondygnacyjny, dobrze zaizolowany 15cm, a na piętrze skosy i stropy pianka 20cm. Mam zainstalowany kocioł na ekogroszek o mocy 25kw zgodnie ze schematem. Zawór czterodrogowy sterowany siłownikiem przez pogodówkę. Na piętrze (po remoncie) mam grzejniki z zaworami termostatycznymi i dwie małe podłogówki sterowane przez zawory RTL. Na parterze grzejniki z zaworami termostaycznymi. Wkrótce ruszam z remontem części parteru i chciałbym na parterze w remontowanej części zastosować ogrzewanie podłogowe. W czasie remontu będą zrywane podłogi (obecnie są na belkach) i będzie układana izolacja od podłoża (styropian lub keramzyt) i wylewana posadzka. Czy lać tradycyjne posadzki czy może jakiś jastrych? Jakiej grubości posadzka? Proszę o sugestie jak przerobić ogrzewanie żeby działało poprawnie. Podłogówką chciałbym sterować poprzez siłowniki wraz termostatami na każde pomieszczenie oddzielnymi, więc proszę o rady jak zrobić to dobrze. Zaznaczam że przyszły sezon część parteru byłaby OP, a część grzejniki. Docelowo całość OP

 

CO.jpg

Edytowane przez popo666PL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25kW na dobrze docieplony budynek 250m2 to  2x za duzo .

Skoro góre masz grzejniki i 2 podłogówki na rtl , to traktuj to jakie obieg CO1 , wysokotemperaturowy , zaś jesli parter bedzie OP traktuj to jako obieg CO2 niskotemperaturowy .Za kotłem zrób kolektor z 3 wyjściami , CWU , CO1 , CO2 , obieg CO2 dajesz 3d lub 4d , w zalezności jak chcesz relizować dogrzanie powrotu kotła , jesli temp zasilania OP chcesz realizować  siłownikiem  z pogodówką , nie bawiłbym się w zadne siłowniki , zwłaszcza przy kotle na paliwo stałe .

Jesli robisz remont i wiesz mniej wiecej gdzie jaką bedziesz miał podłoge ( gres , panele , deska ,) to własnie w zalezności od wykonczenia podłogi policz zapotrzebowanie na ciepło danego pomieszczenia , resztę wyregulujesz ratometrami  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim kotle i OP, to najlepszym rozwiązaniem będzie bufor ciepła. Od bufora zawór 3D sterowany pogodowo.

Jak będziesz zrywał podłogę na parterze, to nie oszczędzaj na izolacji podłoża. Jak masz możliwość, to dwa razy więcej niż normy przewidują. Widzę u siebie jak od gruntu ciągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, że kocioł 25kW jest za duży ale kiedy go montowałem dom nie był zaizolowany wcale. Stare okna, na piętrze tylko częściowa zabudowa (ścianki na pół cegły) i "gołe" stropy. Kocioł z podajnikiem tłokowym model KTM25 firmy Tilgner jest z roku 2008 i szczerze mówiąc nie wiem jak długo jeszcze pociągnie. Na chwilę obecną nie mam pojęcia jakie zastosować ogrzewanie w przyszłości, więc montaż bufora na chwilę obecną nie wchodzi w grę. Za duże koszty i za duże przeróbki.

Raczej chodzi mi o dołożenie może kolejnego rozdzielacza tak żeby w przyszłości przy wymianie kotła układ OP był właściwie wykonany, tzn. W zależności jaki rodzaj ogrzewania wybiorę to zastosuję bufor lub sprzęgło i do tego rozwiązania podłączę CO1, CO2 i CWU.

Czy w związku z tym można np. zrobić to tak?

Zastosowałbym grupę mieszająco-pompową z zaworem 3 drogowym.

Gdzie CO1 grzejniki góra, CO2 grzejniki dół, OP podłogówka.

W przyszłości po zakończonym remoncie dołu CO2 bym zlikwidował a po wymianie kotła wiadomo instalacja do przeróbki. W takiej sytuacji jednak sterowanie podłogówka poprzez siłowniki.

image.thumb.jpeg.f55f8a719a961d8c8356439833974b9c.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kocioł za duży to tylko bufor cię ratuję, wszystko inne co zastosujesz pójdzie w komin. Zawór 4d ja bym wywalił i zastosował zawory 3d z siłownikiem na OP oraz na grzejniki. Jest to jakaś kontrola nad temperaturą, nawet jak zastosujesz zawory termostatyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wymyslales i narysowales jest okej.Na grzejniki bede zawsze potrzebna wyzsza temp.,niž na podlogowe,czyli kombinacja 4d z silnikom i sterownikom,ideal z pogodowka na grzejniki i zasilanie podlogi obnižane nastepnym 3d w grupie zalatwi bezproblemowe sterowanie systemow i temp.powrotu.Glowice na grzejnikach nie beda przeskadzaly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3d na op za zaworem 4d i jeszcze można dołożyć pompę na powrocie z 4d do kotła 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obwód kotłowy jest na rurach 2' zawór 4d jest również 2' więc chyba zbędne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.