Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Ekoenergii - Paliwa


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

w ofercie ekoenergia  promuje palnik jako uniwersalny do paliw ( groszek , miał , zboża lub pellet) .

Posiadam palnik ekoenergia 25-35kw(duża) . Nie interesuje mnie ulotkowy bełkot bardziej opinie osób z forum.

Z racji dużej ilości spalanego groszku oraz kwoty jaką trzeba wydać ,a spalanie też takie piękne nie jest 

postanowiłem szukać jakiś alternatyw ,ale nie w celu zastąpienia groszku ,ale jakiegoś dodatku do tego paliwa .

Słyszałem ,że pellet można mieszać w proporcji 60/40 fajnie się to ponoć pali , również słyszałem ,że dosypywanie wapna do groszku niweluje spieki oraz sadze i polepsza proces spalania .

Sam myślałem nad opcją jaką miałem w tłokowcu groszek miał 50/50 tylko nie wiem jak z wycieraniem żeliwnego ślimaka ?

 

Może się ktoś podzieli swoimi doświadczeniami z tymi palnikami . Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest do wszystkiego to znaczy jest do niczego. Tak już Polak ma wyprodukować 10 W 1 i czekać aż się ludziska rzucą zgarnąć kasę i Pa.Szkoda , że jeszcze ,  nie spala oleju opałowego , ale za niedługo ktoś się taki znajdzie i wymyśli do ekoenergi jakąś przystawkę do tego paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu zależy sporo od tego jakie masz zapotrzebowanie a bardziej precyzyjnie na ile obciążasz dany palnik w swoim domu

Jak masz większy do potrzeb, możesz wówczas patrzec na paliwa o niskiej spieklaności, mniej kaloryczne, takie do 24MJ

 

Ja sam w tym palniku pare lat temu paliłem miałem węglowym z typu węgla 31.1 i to chyba miało 23MJ jak mnie pamięć nie myli

Dobrze spala sie tez jeszcze tańszy 19MJ z Janki lub Sobieskiego, tyle,że przy niskiej cenie trzeba sie pogodzic z nieco większa ilością popiołu, ale tak to już jest,że coś za coś.

 

 

Jak palnik musisz mocniej obciązac i gibać, to szukaj kompromisu między kalorycznością a spiekalnościa, czyli ekogroszki 24 do max.27MJ, maja juz kopa ale nie stwarzają jeszcze problemów ze spiekaniem i nie spada do popielnika niedopalony koksik....

 

Jak obciążenie jest średnie, to do pewnego punktu mocy możesz palic mocnymi czyli 27-30MJ, będa się wypalać, wola krótkie czasy podawania, możesz liczyć na mała ilośc popiołu, ale jak będziesz musiał w nie ostro dmuchnąc i mocno grzac, to wytworza kolby kukurydzy i do popielnika będzie lądować niedopalony koksik....

 

 

Miksy:

Sam paliłem ekogroszkiem mieszanym z miałem

gotowym groszko-miałem (z lokalnej składnicy, ale masz firmowane ekofins oraz borutę)

samodzielnie mieszałem miał z ziarnem owsa, tak na oko objętościowo 50:50 i popiołek był elegancki, drobny, z samego miału - spiek, z samego owsa-spiek a po zmieszaniu elegancko

dobrze też wychodzi miks 40%pellet i 60%ekogroszek (objętościowo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dużą "Ekoenergię". Palę drugi sezon. Miał w granulacji 0-31,5 sprawiał kłopoty pomimo że mieszałem go z trocinami z heblarki. Najlepiej idzie na groszku 5-25 lub 5-31,5 o mocy 24-26 MJ. Nie ma niestety tego asortymentu w mojej okolicy po przystępnej cenie. Palę groszkiem z 'Jankowic" 28MJ. Spieków nie da się uniknąć ale podawanie często niewielkich dawek(1 sek) pozwala to w miarę przyzwoicie spalić. Próbowałem też zrębkami ale to musi być suche a bywa raczej mokre i wilgoć w zbiorniku, pomimo że zrębki były w uschniętego drzewa. Pomimo że trafiają się w tańszych groszkach nawet 40 mm węgle ślimak mieli je bez problemu i nie zrywa zawleczki. Nie próbowałem owsa, pelletu ani dosypki wapna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego z dużej ekoenergii możesz powiedzieć jak ten palnik ci się sprawdza ogólnie ? U mnie mam problem bo jest widoczny brak powietrza na końcu , najwięcej leci od strony podajnika tu też robią mi się spieki . Może podeślesz zdjęcie jak u ciebie wygląda spalanie.

Palnik oczywiście uszczelniony.

 

https://zapodaj.net/d59cebe95a728.jpg.html

 

https://zapodaj.net/e6260e3cc4ba4.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten palnik 25-35 i paliłem w nim samym miałem na końcówkę zeszłego sezonu.

Miał zakupiłem po 420 zł. na miejsce, teraz widzę cenę 560 zł. Myślałem że jak na nowy

sezon kupię groszek będzie odlot i jakieś oszczędności. G prawda, groszku spalam

10% mniej niż miału, a płaciłem 50% drożej.

Na palniku mam to samo co u Ciebie, od strony podajnika spieki na końcu cisza,

popiół i czerwony płomień dający sadzę. pali 1/2 palnika. Kilka miesięcy wcześniej

czytałem w którymś temacie jak ktoś pokazywał które otwory w palniku zakleić.

Niestety nie mogę tego w forum odnaleźć. Może przy okazji, ktoś podpowie, co zakleić

silikonem aby ekoenergia 25-35 w miarę równo paliła.

Oj, to nie 50% drożej , pewnie z 80% albo więcej

post-73893-0-24139500-1518102606_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.energoportal.cz/forum/obrazek.php?id_zaznamu=52810&identifikator=881241522880504&nazev=&id_oblasti=100

 

Tu jak widać pelletem samym też można . Gdzieś czytałem ,że może powodować zerwanie zawleczki poprzez schodzenie żaru do ślimaka w sytuacji peletu ?

 

Na kolejny sezon ewentualnie grzanie na bojler w sezonie letnim bedę testował miał groszek / groszek pellet co będzie korzystniejsze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Kilka miesięcy wcześniej

czytałem w którymś temacie jak ktoś pokazywał które otwory w palniku zakleić.

Niestety nie mogę tego w forum odnaleźć. Może przy okazji, ktoś podpowie, co zakleić

silikonem aby ekoenergia 25-35 w miarę równo paliła.

Oj, to nie 50% drożej , pewnie z 80% albo więcej

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13397-piec-na-ekogroszek-ustawienia/page-70?do=findComment&comment=334604

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekoenergia po telefonie wymieniła mi palnik na modernizowany . Ponoć to sprawa dodatkowych otworów w celu wyrównania ciśnień . Na nowym palniku już ma być ok mnie zaświadczano . Więc jeśli jest gwarancja to dzwonić ! .

A pytałem się o uszczelnienie kierownik serwisu zapewniał ,że nie ma takiej potrzeby , no ale zobaczymy co z tego wyjdzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To koniecznie jak będziesz miał już u siebie koronę to pokaż jak to wygląda.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adamu a właściwie to kiedy zakupiłeś swój kocioł? Bo ja swojego stalmarka w październiku i ma te pionowe kanały i u góry dziurki. Korona taka jak w dokumentacji, na stronie ekoenergii.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem dzisiaj z działem handlowym na Polskę "Ekoenergii". Pan mówi: nie było żadnej modyfikacji palnika, to nasz serwisant kombinuje i bawi się w dowiercanie lub nie wiercenie niektórych otworów w koronie palnika. Dam Panu do niego numer, jak mu się zachciewa takich zabaw to niech teraz Panu udziela pomocy"  :)  Pan serwisant: "Ten palnik naprawdę potrafi spalać paliwo na całej powierzchni. Pan musi przejść z PID w dwustan albo dobrać paliwo o mniejszej mocy tak do 24-26 MJ. I wogóle włożyli Panu za mocny palnik do kotła 19kW."  To tak, jakbym sam sobie był winien, że firma profesjonalnie zajmująca się produkcją i sprzedażą kotłów, sprzedała mi kocioł ze zbyt wydajnym palnikiem.  :) Ten sam problem a dwa różne stanowiska. Czyżby decydowała tu pogoda? :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mi też w ramach gwarancji wysłali drugi palnik (mała ekoenergia 10kw) zamiast nacięć na dole wywiercone dziury wyżej i powiem szczerze po ponad roku męki niebo a ziemia. Zadnych spieków czy to retopal, skarbek, ekoret itd. Dodatkowo spadła znacząco temp. spalin. Np. poprzednio na skarbku ok. 43-45 stopni, teraz maks 36 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam szmotkę na sztorc zamontowaną i przyciśnieta kawałkiem C-ownika i dwiema śrubami do korony, 

Palę już na tym 8 sezon i nie narzekam. Zaslepiione otwory  jak polecali. Palę Sztygarem Ultra - to chyba kolumbiskie. Zmierzyłem ostatnio i temperatura spalin nie przekracza 110st gdy na piecu 53st C i dochodzi z 51stC.  Ale dmuchawa tylko 2 z 25stC

post-10561-0-37616000-1518529421_thumb.jpg

post-10561-0-69720100-1518529455_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to jest za dużo paliwa. Wymiennik masz pełny sadzy. jest czarno czyli spalasz nie efektywnie. wydłużył bym przerwę między dawkami albo zmniejszył dawkę albo podał więcej powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mi też w ramach gwarancji wysłali drugi palnik (mała ekoenergia 10kw) zamiast nacięć na dole wywiercone dziury wyżej i powiem szczerze po ponad roku męki niebo a ziemia. 

 

 

A do jakiego działu składałeś reklamację, bo z poprzednich postów widzę że do działu handlowego i serwisu

nie ma sensu pisać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do jakiego działu składałeś reklamację, bo z poprzednich postów widzę że do działu handlowego i serwisu

nie ma sensu pisać. 

Telefonicznie do ekoenergii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.