Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Logika Działania Automatyki Buderusa


DJ82

Rekomendowane odpowiedzi

Za nisko? Dlaczego za  nisko? ja się zastanawiam, czy nie obnizyc do 12-13. W domu cały czas 22,5-23 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja w domu mam normalnie 20st. I jak piec się wyłącz i zanim się włączy, to spada mi temperatura do 19.5. 

Chyba wolałbym, aby się wcześniej włączał.

Edytowane przez gbbsoft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
W dniu ‎2018‎-‎01‎-‎25 o 18:14, gbbsoft napisał:

Najpierw linki do kilku dokumentów, do których będę się odwoływać:

RC300 Instrukcja montażu: https://1drv.ms/b/s!AiYteg3N4XburN8AZ979zlRpm2dfUA (najważniejsza instrukcja)

RC300 Instrukcja obsługi: https://1drv.ms/b/s!AiYteg3N4Xbu0o9uuNOXQSUuxTB2uA

Tu od strony 5 jest fajny opis działa instalacji: https://1drv.ms/b/s!AiYteg3N4Xbu0o8QbX8jo5T8suu5xw

 

Nowy link do RC300 Instrukcji montażu: https://1drv.ms/b/s!AiYteg3N4XburN8AeMe-S_kZdthmfA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 4.04.2018 o 23:28, gbbsoft napisał:

Jaja macie ustawiona temperaturę przejścia w tryb letni (czyli wyłączenie grzania w ogóle)?

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Nigdzie w opcjach nie mogę zanieść trybu lato/zima ani wyłączenia ogrzewania sterownik rc 310.Gdzie tego szukać?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
W dniu 19.02.2020 o 19:15, gbbsoft napisał:
"na wierzchu", a nie w ustawieniach serwisowych

Przycisk "menu" - > ogrzewanie

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

Masz ustawione automatyczne przełączanie lato zima? Jeżeli tak to przy jakiej temp?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic cały rok nic nie zmieniam. Generalnie jest ok. Można się czasami przyczepić, że za późno się włącza, gdy szybko temperatura spada w nocy, wiec inni mogą sobie ustawić trochę wyższa temperaturę.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem nowy na forum posiadam od kwietnia kocioł Buderus Logamax plus 122i-20TH i do tego programator RC310

Bawiłem się tymi ustawieniami ale ciężko jest aby nie przegrzewał pomieszczeń średnio o 1-1,5 stopnia przegrzewa.

Temperatura ustawiona na 21,5 grzeje do 22,5 i piec dalej chodzi.

Widzę że panowie obyci w temacie  czytam próbuje ale już mi nerwy puszczają. Nie wiem czy czekać aż przyjdą większe mrozy i wtedy próbować? 

W domu jeden obieg podłogówka tylko w łazience ale bez żadnych mieszaczy czy dodatkowych pomp.

Dom ok. 200m3.Zrobiłem też mały błąd bo programator jest w najcieplejszym pokoju w salonie, natomiast na górze w sypianiach jest chłodniej, ale z tym już chyba nic nie zrobię bo programator na kabel a kabel w ścianie. Chyba że macie jakieś pomysły to proszę o pomoc .   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup rc200fr+rmf200, wersję bezprzewodowa i umieść w najzimniejszym pokoju. Mając wersję bezprzewodowa możesz kontroler umieszczać gdzie chcesz.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Przypominam o naszej bazie wiedzy nt. Buderusa: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Buderus

Szczególnie warto przyswoić sobie to: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Krzywa+grzania%2C+jej+ustawianie+oraz+temperatura+wpływu+pomieszczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na ile masz ustawiony wpływ pomieszczenia?

Ps. To że piec chodzi i się nie wyłącza, to nic w tym złego, to nawet dobrze. Skoro jeden pokój (w którym jest kontroler) przegrzewa to albo krzywa grzania za wysoko ustawiona albo wpływ pomieszczenia za niski.

Masz termometr na zewnątrz? Wrzuć ustawienia serwisowe pieca i obwodu.

Wysłane przy użyciu Tapatalka









Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Tak mam czujnik temp. zewn.

Podeślę zdjęcia z kontrolera, zrobiłem ile się dało 

A proszę mi powiedzieć w jakim tempie piec po zmianie ustawień zaczyna je stosować? zaraz po zmianach czy on włącza i dopiero się uczy ?  

Temperaturę mam ustawioną w dzień 22 noc 21

IMG_1356.JPG

IMG_1357.JPG

IMG_1357.JPG

IMG_1358.JPG

IMG_1359.JPG

IMG_1360.JPG

IMG_1361.JPG

IMG_1362.JPG

IMG_1363.JPG

IMG_1364.JPG

IMG_1365.JPG

IMG_1366.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wyłączony "Wpływ pomieszczenia". W związku z tym, jeżeli temperatura w pomieszczeniu z kontrolerem jest wyższa niż zadana, to piec nic z tym nie robi.

Włącz na próbę np 2K. Wtedy każde przekroczenie temperatury w pomieszczeniu o 1stC spowoduje zmniejszenie temperatury podawanej przez piec o (dla podłogówki) 2stC (i proporcjonalnie inne wartości). Zostaw tak na kilka dni i obserwuj czy się poprawia. Masz podłogówkę, więc ona reaguje wolno.

PS. Masz ustawioną "Korekta temp. pomiesz". Sam to ustawiłeś? Świadomie? Uważasz, że termometr w kontrolerze nie pokazuje poprawnej temperatury?

PS. Wydaje mi się, że podałeś dane z "Diagnoza" a nie z ustawień (Dane instalacji, Dane kotła, Obieg grzewczy 1).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam włączoną "Korekta temp. pomieszczenia" ponieważ gdzieś oglądałem filmik na YT jak gościu ustawiał RC300 i mówił że jak przegrzewa to tym trzeba korygować i dlatego to jest. Wyłączyć to ? 

Podawałem dane z Diagnozy jak i z Obieg grzewczy 1 

Po prostu chciałem abyś miał wszystkie info co mam.

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz "korektę temp. pomieszczenia". Ona na razie "tylko" zamazuje niepotrzebnie obraz. 

Skorygowałeś też w ten sposób krzywą grzewczą (o to zapewne chodziło Panu z YT). Krzywą grzewczą lepiej skorygować w inny ("oficjalny") sposób (pozycja: "temperatura projektowa"), ale dopiero jak będzie poniżej 0 na zewnątrz.

 

 

Edytowane przez gbbsoft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha ok  na razie czekamy na mrozy. Bardzo Ci dziękuję za pomoc :)

Czyli na razie obserwować gdyby to nic nie dało zwiększyć wpływ pomieszczenia? 

A i jeszcze jedno ale zobaczę jak będzie to teraz, mam ustawione że jeżeli temp. na zewnątrz przekroczy 10stC piec przechodzi w tryb letni, jak to jest u Cb czy to działa z opóźnieniem? Dziś miałem na zewnątrz 12 stC a piec chodził  dalej.  

Na razie moja krzywa tak wygląda 

IMG_1367.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, koklet94 napisał:

Czyli na razie obserwować gdyby to nic nie dało zwiększyć wpływ pomieszczenia? 

Tak, ale spokojnie i nie za dużo.

 

7 minut temu, koklet94 napisał:

A i jeszcze jedno ale zobaczę jak będzie to teraz, mam ustawione że jeżeli temp. na zewnątrz przekroczy 10stC piec przechodzi w tryb letni, jak to jest u Cb czy to działa z opóźnieniem? Dziś miałem na zewnątrz 12 stC a piec chodził  dalej.  

Bo to nie jest temperatura bezpośrednio zewnętrzna, tylko "temperatura tłumiona", czyli średnia temperatura z kilku ostatnich godzin (ile godzin, to zależy co masz ustawione w "Rodzaj budynku"). 

Porównaj (nawet na w.w. zdjęciach) dwie pozycje: "Temperatura zewnętrzna" i "Temp. zewn. tłumiona". Dopiero jak temperatura tłumiona przekroczy 10stC, to piec się będzie chciał wyłączyć. Chodzi o to, że dom wolniej stygnie (nagrzewa się) niż temperatura na zewnątrz skacze.

Edytowane przez gbbsoft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typ budynku mam średni. Teraz rozumiem rozwiałeś mi wiele wątpliwości, bardzo Ci dziękuje. Ostatnie pytanie bo zmieniałem również czas wybiegu pompy z 5 min do 12 min. Czy to też wrócić  do tych 5 czy może zostać? 

IMG_1358.thumb.JPG.6ed17606d935ce384288b8bbdb090226.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zostać. Ja (jak nie miałem sprzęgła, przy grzejnikach) miałem ustawione nawet 30 minut. Ten parametr mówi jak długo pompa ma działać po wyłączeniu się pieca.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej wszystkim :) teraz ja :)

Buderus GB192i15 + RC310, dom stary, około 180m2, docieplony 15 cm styropianu grafitowego, strop 15cm styropian, okna trzy szyby, i zdecydowanie za gorącooo :))

Próbowałam ustawić według zaleceń i w miarę tanio a przdewszystkim żeby było chłodno ale z marnym efektem.

Dół grzany grzejnikami, temostaty, góra grzejniki termostaty i łazienka podłoga. Jeden obieg, bez sprzęgła, mieszaczy. Temperatura od wczoraj w pokojach z info z forum, za pomcą termostatów chyba w porzadku, bo jest chodniej, komfortowo. RC wisi w korytarzu, tam odkręciłam korek, bo tak wyczytałam (hydraulik skręcił mi na max). I oto co się dzieje.

 

IMG_20201009_172917.jpg

Tak mam ustawione 

IMG_20201009_172944.jpg

IMG_20201009_172952.jpg

IMG_20201009_173000.jpg

IMG_20201009_173009.jpg

IMG_20201009_173016.jpg

IMG_20201009_173022.jpg

IMG_20201009_173031.jpg

IMG_20201009_173040.jpg

A tutaj krzywa, to co na piecu, i zadane temp....

 

IMG_20201009_173051.jpg

IMG_20201009_173114.jpg

IMG_20201009_173159.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Teraz na wyświetlaczu masz "Lato (Wył)", więc piec nie grzeje w ogóle (bo temperatura na zewnątrz jest za wysoka).

2. Żeby zacząć się bawić ustawieniami, instalacja hydrauliczna musi być poprawnie skryzowana. Jeżeli nie jest, to jak w korytarzu otworzysz grzejnik na maxa, to będzie on grzał całą mocą pieca, bo cała woda będzie szła do niego. Czy masz nowe grzejniki? Czy maja kryzy? Czy są ustawione?

3. "Sposób obniżenia" ustaw na "Tryb ograniczony", chyba że świadomie ustawiłaś inaczej. Tu więcej info: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Co+to+jest+tryb+obni%C5%BCenia

4. Możesz zacząć od ustawienia "wpływu pomieszczenia" na 8K.

 

PS. Za dużo nie zmieniaj na raz. Zapisuj gdzies (np: zeszyt), co zmieniłaś, jaka była wartośc poprzednia a jaka nowa. Aby można było wrócić do pierwotnych ustawień

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.